Otázky na RNG

RNG

mirka, moja zena miesa kokosovy s panenskym olivovym. Tak je to menej citit. Inac kokosak dava "nasladlu" chut a trochu mi vadil na zaciatku v prazenici. Ale clovek si zvykne.

damian

MIRKA, ODKAZ MANZELOVI, ZE TI CERNOSI MAJU SILNE KOSTI A ZUBY SILNE, BIELE A VEKLE A ZDRAVE AKO KONE. TOTO JE VLASTNE PROBLEMOM tzv CIVILIZOVANEHO SVETA - VRATIT SA K ZAKLADOM A PRAVDAM STRAVOVANIA. VTSLEDKY VIDIME DENNO-DENNE

mirka 23

No ale manžel mi povedal, že on rezne vyprážané na kokosovom oleji jesť nebude, že nech si to jedia černosi :) (Aj keď rezne vôbec nerobím) Je to nové, tak vyskúšam ten kokosák tak, aby o tom nevedel.

RNG

mnoho olejov sa da vytazovat za studena a bez chemikalii. Le viacere su dost kalne a rychlo sa bez chladenia kazia. Keby si ochutnala raz cerstvo vytlaceny olej z oliv, ako som ja mal moznost na ochutnavke olejov v kalifornii, poznala by si, ze vsetky predavane v obchodoch su doslova smaradlave.To neznamena ale, ze by boli pre nas nezdrave, su popritom nezrovnatelne zdravsie, nez chemicky tazene a vysokotepelne spracovane. Ta pachut pochadza len z malicka primesi, ktore nie su trvanlive.
Kazdy pozna rozdiel medzi aromou cerstveho tepleho chleba a niekolkodnoveho. Alebo cerstvovarenych zemiakov a o tri dnu neskor vytiahnutych z chladnicky.Su zdravotne nezavadne, ale chyba im ta cerstva chut(estery=vone sa vyvetraju)
Kokosovy olej na stastie vobec nestarne, lebo jeho molekuly su nasytene, tj prirodzene stabilne, neoxiduju.A kokosak je aj mierne antimikrobialny, tj ziadne mikroby , ktore kazia prirodne oleje sa v nom neudrzia.

RNG

leli, ja som pachal na sebe dlhe roky hlupost, ze som doveroval lekarskym prehlaseniam o zdravosti rastlinnych olejov a nepresetril som si to, ako sa vytazuju, ako sa spracuju a "stabilizuju"
Pri vytazovani sa spravidla pouzivaju chemikalie a vysoke teploty, vynimka su len panenske a extra panenske oleje.
Chemikalie a vysoke teploty zmenia/znicia oleje a tie sa potom stanu tzv vysychave, tj tvrdnuce.
To je ta pliaga, co dlhe roky tlacili ako zdrave bezcholesterolove rastlinne oleje, pricom po vytazeni chemicky a vysokotepelnom spracovani sa molekuly tychto stabilizovanych olejov, rastlinnych "masiel" natierok a margarinov ani nepodobaju na to, co bolo v rastline prirodzene.
Preto si treba bavat pozor na tieto bezne oleje a vyrobky z nich(hydrogenizovane,stuzene a prazene obzvlast)
Dobre su len panenske a za studena lisovane, tepelne nespracovane.

mirka 23

RNG, ten kokosový olej je super, jem ho len tak priamo z tej krabice, veľmi mi chutí, dúfam že sa to môže jesť, že sa mi nič nestane.
Na nete som našla, že sa s ním dá aj variť, tak vyskúšam.

leli12

ake su to tvrde tuky, ktorym sa vyhnut? nemohli by ste mi poslat aku dietu dodrziavate? alebo nejaky link na nu, bola by som Vam velmi vdacna...inak ste velmi mudry a vzdelany clovek, uz Vas dlhsie citavam, klobuk dole