Rady starých materí na akné

Súvisiaci obsah

shagya

teraz vam napisem co mne pomohlo na akne ...bude to asi trocha dlhe ale skusim sem zahrnut vsetko co som pouzila a spravila pre to aby som sa akne zbavila..
takze mam 15 rokov este pre zaujimavost...
nikdy som nenavstivila koznu doktorku ani nikoho podobneho cize som sa z toho dostala len vlastnou snahou...nehovorim ze to tak ide pri vsetkych pripadoch ale vo vacsine sa to podla mna da....
takze asi este v novembri som mala dost zlu plet...na brade asi par velkych cervenych vyrazok na cele rovnako plus take tie podkozne vredy..mastna plet cierne bodky na tom make up no proste som vyzerala priserne...ale velmi som sa o plet nestarala len vecer som oplachla vodou a bolo...tak sa niet comu divit..ale potom ma to nastvalo ze moje kamosky maju kranu plet a ja som taka ohava tak som zacala badat na nete a natrafila som napr. aj na toto forum kde je velmi vela uzitocnych info o akne...a moja liecba zacala takto...
zacala som pit tri LITRE VODYdenne plus asi dve salky ZIHLAVOVEHO CAJU denne...cisti krv a zabranuje tvorbe akne....asi mesiac som praktizovala URINOTERAPIU-liecbu mocom..je tu o nej tiez vela popisane a ma ozaj neuveritelnu moc...za noc som rano normalne videla vysledky....
prestala som pit mlieko a nemala som ho uz asi tri mesiace...vapnik je aj v inuch jedlach na co mnoho ludi zabuda takze o nic neprichadzam...a pri akne by mlieko ozaj nemalo co robit aj moja sestra ked bola s ozaj vaznym akne u koznej tak jej poradili ze ma uplne vynechat mlieko zo stravy...
no a moja starostlivost o plet teraz je nasledovna...
rano: oplachnem tvar studenou vodou niekolko krat a vycistim TEA TREE OILOM-lekaren cca 150 sk...nanesiem make up a ficim vo vire kazdodennych povinnosti...az do vecera nic nerobim lebo plet sa nema zbytocne casto chytat...a vecer oplachnem tvar teplou vodou potom studenou...odlicujem sa OLIVOVYM OLEJOM..je to vynikajuce ..odlici to dokonale a je to zdrave...mihalnice si z toho pevnejsie a tmavsie a pokozka hebka..olivovy olej kupite kvalitny hoci aj v tescu ale musi mat oznacenie panensky...po takomto odliceni asi pol hodinu necham vstrebat a potom plet vycistim zas TEA TREE OILOM...pokial mam nejaku vyrazku uz zapalenu na noc nanesiem PYTIOL-lekaren cca 70 sk...
a idem hajat:D...
pravidelne uzivam ZINOK tiez z lekarne a teraz mam asi tyzden zinkosel co je ZINOK plus SELEN...zinok je dolezity v boji proti akne...dva tri krat za tyzden si oplachujem tvar BYLINKOVYMI ODVARMI...repikom harmancekom salviou..tym nemozte nic pokazit...a raz za tyzden v nedelu napr. sa naparujem nad rovnakymi bylinkami ako som uviedla...
s tymto vsetkym som zacala v novembri asi ale stacil par dni a videla som prve vysledky..dnes po ani nie styroch mesiacoch sa konecne mozem pozriet na dennom svetle do zrkadla bez toho aby mi vyrazilo dych:D...nema plet ako babatko ale akne ziadne mozno kde tu malinka vyrazka ale tej sa rychlo zbavim...este ma trochu ,,trapia,, akurat flaky po akne na cele a brade a cierne bodky na nose ale v porovnani s tym co som mala predtym je to ozaj nic...mam zasa zdrave sebavedomie a som stastnejsia...
keby ste mali nejake otazky napiste ja skusim odpovedat ked budem vediet...nie som ziadne odbornik ani sa na neho nehram ale som prikladom toho ze ked clovek chce a patra a snazi sa dokaze aj nad takym nepriatelom ako je akne vyhrat...

martinka andová

Toto je na unavenú pleť potrebuješ 1l mleté mandle s mliekom a med to zmiešaj a aplikuj na pleť nechaj pôsobiť asi tak 35 minút tvoja pleť bude žiariť,skúšala som.

flower

ahoj, no nasla som nejake tie domace recepty, ziadne z nich nemam odskusane, no ale za pokus nikdy nic nedas:P tak tu su nejake:

Čerstvý dobre umytý chren sa rozotrie na jemno a dá sa do fľaše do 3/4. Fľaša sa potom doplní pravým ovocným vínom,alebo ovocným octom. Nechá sa 10 dní stáť. Miesto na tele sa navlčí vodou a chrenovým octom sa natrie koža.
Nechá sa pôsobiť 10 min., potom sa umyje najprv teplou a potom studenou vodou. Skús najprv mimo tváre - či nemá precitl. pokožku.

Očistite 1/2 kila cesnaku a strúčiky posekajte na malé kúsočky. To celé dajte do nepriehľadnej nádoby spolu s litrom 70%-ného liehu a nechajte lúhovať zazátkované na nejakom pokojnom mieste 10-14 dní (miesto by nemalo byť príliš teplé, ale ani príliš studené). Po tejto dobe preceďte tekutinu cez husté sito (alebo cez riedke s vatou) – a cesnaková tinktúra je hotová. Jeden diel je najlepšie dať do malej pipetovej fľaše. Cesnaková kúra trvá presne 30 dní a mala by prebiehať takto:
Prvý deň začnite s 1 kvapkou tinktúry do 1/8 litra mlieka, a to 3-krát denne – ráno, na obed a večer. Potom rozpustite každý deň o 1 kvapku tinktúry viac v 1/8 litra mlieka a vypite to. Dávky stupňujte do 15 kvapiek, potom zasa postupujte smerom späť. Každý deň rozpustite o 1 kvapku menej a po ďalších 15 dňoch je kúra ukončená.

Zmiešajte jednu nadrobno nastrúhanú uhorku s niekoľkými kvapkami citrónovej šťavy a čajovou lyžičkou ružovej vody. Vzniknutú pastu rozotrite na priepustnú, najlepšie plátennú látku, prikryte druhým kusom látky a takto naneste na pleť. Po 15 až 20 minútach tvár dôkladne umyte.

Ďalšia domáca receptúra sa hodí najmä pre zrelú pleť. Vyšľahajte vaječný žĺtok s pár kvapkami šťavy z citróna a zmes nechajte niekoľko minút rozotrenú na pokožke. Póry sa stiahnu a pleť navyše získa zdravší nádych.

Čistiace mlieka a emulzie:
Citrónový kefír - Pre každý typ pleti
100 ml kefíru, 1 lyžica čerstvo vytlačenej citrónovej šťavy, 1 lyžicu medu
Všetky prísady zmiešame vo fľaši a dôkladne pretrepeme. Tekutinou navlhčíme vatový tampón a poriadne čistíme tvár, krk a dekolt. Necháme pôsobiť niekoľko minút a zmyjeme vlažnou vodou.

Pšeničný olej - Pre suchú, namáhanú pleť
1 žĺtok, 15 ml ovocného octu, 1 lyžička hroznového cukru, 50 ml pšeničného oleja
Žĺtok, ovocný ocot a hroznový cukor zmiešame a postupne pridávame olej, až vznikne majonézová zmes. Naplníme do fľaše. Skladujeme na chladnom mieste. Pleť čistíme krúživými pohybmi, potom umyjeme vlažnou vodou.

Olej s aloe vera - Pre namáhanú, starnúcu pleť
200 ml aloe vera, 80 ml sezamového oleja, 4 - 5 kvapiek éterického citrónového oleja.
Všetko zmiešame vo fľaši a dobre pretrepeme. Olej nanesieme, necháme pôsobiť niekoľko minút. Z tváre ho odstránime vatovým tampónom a umyjeme vlažnou vodou.

Mandľová pasta - Pre zmiešanú a mastnú pleť
125 ml plnotučného mlieka, 1 šálka mandľových otrúb, 15 ml mandľového oleja
Všetko zmiešame na roztierateľnú pastu, ktorú hneď nanesieme na tvár (najmä na nos, čelo a bradu - vyhýbajte sa očným partiám!). Vmasírujeme krúživými pohybmi, potom zmyjeme vlažnou vodou. Pastu používame pri mastnej a nečistej pleti najviac raz do týždňa.

Pleťové vody
Ružová pleťová voda - Na suchú pleť
30 ml ružovej vody, 10 ml vody z pomarančových kvetov, 20 ml feniklového záparu, 20 ml lipového záparu, 1 lyžička medu, 5 ml ovocného octu
Ružovú, pomarančovú vodu a obidva zápary mierne zohrejeme, pridáme med. Keď sa med rozpustí a zmes vychladne, pridáme ocot, prelejeme do dobre uzatvárateľnej fľaše a dôkladne premiešame.

Hamamelová pleťová voda - Na mastnú, nečistú pleť s veľkými pórmi
10 ml hamamelovej vody, 1 lyžička medu, 5 ml gáfrového liehu, 5 kvapiek éterického medovkového oleja
Hamamelovú vodu mierne zohrejeme a rozpustíme v nej med. Po vychladnutí pridáme ostatné zložky a poriadne pretrepeme.

Petržlenová pleťová voda - Na mastnú a nečistú pleť
Za hrsť čerstvého petržlenu, 100 ml alkoholu (70%), 300 ml destilovanej vody
Umytú, nadrobno posekanú petržlenovú vňať zalejeme alkoholom, dobre uzavrieme a necháme odstáť asi 1 až 2 týždne. Zmes potom dôkladne scedíme a pridáme destilovanú vodu.

Šalviová pleťová voda - Na zmiešanú a mastnú pleť
2 lyžice sušených kvetov, 10 ml destilovanej vody, 20 ml alkoholu (70%), prípadne 1 až 2 kvapky éterického šalviového oleja
Šalviové listy zalejeme vriacou vodu, lúhujeme 8 až 10 minút, scedíme a necháme vychladnúť. Zmiešame vo fľaši s alkoholom a šalviovým olejom a dobre pretrepeme. (namiesto šalviových listov môžeme použiť sedmokrásky alebo prasličku)

Medová pleťová voda - Na každý typ pleti
100 ml destilovanej vody, 1 lyžica medu, 15 ml citrónovej šťavy
Vodu mierne zohrejeme a rozpustíme v nej med. Po vychladnutí pridáme citrónovú šťavu a vo fľaši dobre pretrepeme.

Kostihojová pleťová voda - Na namáhanú a nečistú pleť
200 ml destilovanej vody, 1 lyžica medu, 10 ml rumančekového extraktu, 10 ml kostihojového odvaru.
Vodu mierne zohrejeme a rozpustíme v nej med. Po vychladnutí pridáme ostatné zložky, naplníme do fľašky a poriadne premiešame.

Masky
Kvasnicová maska - Na mastnú, nečistú pleť s veľkými pórmi
4 zarovnané lyžice kvasníc, 1 lyžička medu, destilovaná voda
Všetko spolu vymiešame, nanesieme na tvár a necháme pôsobiť 10 až 15 minút.

Bielkovo-medová maska
1 bielok, 2 lyžičky medu
Prísady zmiešame, nanesieme na tvár a necháme pôsobiť 25 minút.

Jablková maska
1 jablko, 1 lyžica medu
Postrúhané, ošúpané jablko zmiešame s medom a necháme pôsobiť 20 minút.

Jogurtová maska
75 ml plnotučného jogurtu, 125 ml plnotučného mlieka
Jogurt nanesieme na tvár a necháme zaschnúť. Potom zmyjeme vlažným mliekom a tvár osviežime studenou vodou.

Smotanovo-medová maska - Na normálnu a suchú pleť
2 lyžice kyslej smotany, 1 lyžica medu, pšeničné vločky
Zmiešame smotanu s medom. Pridáme toľko pšeničných vločiek, aby vznikla hustá kaša, necháme pôsobiť 15 minút.

Mrkvová maska
2 mrkvy, 1/2tka, 2 kvapky oleja
Mrkvu postrúhame a vytlačíme, zmiešame so žĺtkom a olejom. Nanesieme na tvár a necháme pôsobiť 15 minút.

Výživný zábal - Na unavenú pleť alebo na pleť s vráskami
3 zarovnané lyžice tvarohu, 1 žĺtok, 1 vyšľahaný žĺtok, 1 lyžica hroznového cukru, čerstvo vytlačená šťava z 1/2 citróna alebo pomaranča
Všetko dobre premiešame, nanesieme na tvár, necháme pôsobiť 20 minút, zmyjeme vlažnou vodou a tvár ešte opláchneme prúdom studenej vody.

Tvarohovo-medový zábal - Na každý typ pleti
1 lyžica tvarohu, 1 žĺtok, 1/2 lyžičky medu, 1 lyžička pšeničných vločiek, ? lyžičky citrónovej šťavy, 1 lyžička smotany
Všetko dobre zmiešame, nanesieme a necháme pôsobiť 20 min.

Na osvieženie a napnutie pokožky
2 zarovnané lyžice tvarohu, 1/4 šalátovej uhorky
Uhorku so šupkou rozmixujeme na kašu, zmiešame s tvarohom. Nanesieme na tvár a krk a necháme pôsobiť 20 min. a zmyjeme vlažnou vodou.