Bazalnej teplota v tehotenstve

jablonka

BT sa meria rano, ihned po prebudeni, tak, ze nevstanes z postele, musis si vecer pripravit teplomer. meria sa v posve, cca 7 minut. spanok by mal trvat min. 4 hodiny, aby bol organizmus v kludovom stave.

jablonka

to co si si namerala vecer o siestej, nebola bazalna teplota.
bazalna je teplota bez tepla vznikajuceho z travenia potravy, pri pohybe a pod. len bazalny (t.j. zakladny) metabolizmus, na vyzivu buniek. priebeh bazalnej teploty moze spolahlivo urcit niektore stavy, ale treba presne dodrzat podmienky merania.

petra.76

Meranie bazálnej teploty - princípom metódy je určenie času ovulácie, po ktorom nastáva zvýšenie bazálnej teploty zapríčinené progesterónom, resp. jeho metabolitmi.
Na určenie ovulácie meraním bazálnej teploty platia nasledovné kritériá:
Jednoznačný vzostup teploty nastáva 24 - 48 hodín po ovulácii. Hodnoty teploty v troch po sebe nasledujúcich dňoch sú najmenej o 0,2 stupňa Celzia vyššie ako v predchádzajúcich šiestich dňoch. Prvý deň vzostupu teploty sa považuje za príznak prebehnutej ovulácie. Prísna forma tejto metódy považuje za neplodné dni od 3. dňa hypertermnej fázy až do nasledujúcej menštruácie. Pearlov index je 0,5 - 2. Rozšírená forma považuje za neplodné dni aj dni od poslednej menštruácie až do šiesteho dňa pred vzostupom teploty. Pearlov index je 3-13. Teplotná metóda je z prirodzených metód najspoľahlivejšia. Jej nevýhodou je, že psychická a fyzická záťaž môže vyprovokovať nečakanú zmenu ovulácie. Nie je vhodná pre ženy s nepravidelným cyklom. Spoľahlivosť metódy sa výrazne zvýši kombináciou s hlienovou metódou podľa Billingsa (symptomaticko-termálna metóda). Pearlov index klesá pod l, čím sa spoľahlivosťou vyrovnáva hormonálnej antikoncepcii.

Mati

Ahojte. Chcela by som vas poprosit o radu. Zacala som si merat BT kvoli nevyspytatelnemu menstruacnemu cyklu a tiez kvoli moznosti planovaneho rodicovstva.. Hodnoty, ktore nameram digitalnym teplomerom, sa maju zaokruhlovat smerom nahor alebo nadol alebo klasicky alebo ako? Okrem toho, je normalne, ze ked si meriam teplotu vzdy v rovnaky cas rano, odchylky su aj 0,50 stupna? Napriklad medzi 36,26 - 36,56? Aka je maximalna teplota pocas ovulacie a po nej? Ak mate, zienky, nejake skusenosti, prosim vas, podelte sa o ne. Dakujem. Mati

jana-blm

ahoj, chcem sa opýtať, či možem byť tehotná, ms mi mešká 5 dní, ale posledný pohl. styk som mala den po ms. bazálna teplota bola ráno 37 a teraz 37,4. dakujem

jana12345

dakujem velmi pekne...pravdupovediac, pocity mam zmiesane...chcela by som este jedno dietatko a chcela by som, aby medzi nimi nebol velmi velky vekovy rozdiel, tie 3 - 4 roky su myslim ze uplne idealne, ale na druhej strane prvy porod som mala velmi tazky, rodila som v sialenych bolestiach viac ako 20 hodin, poslednych 5 hodin som len vracala a velmi malo si pamatam, vobec netusim, kto pri mne pri porode bol a kto nie, samotnu minutu narodenia malickej som si od vysilenia tiez ani nezapamatala, okamzite som zaspala a sotva ma po 8mich hodinach prebrali, aby som nieco jedla, no nevladala som (vyvratila som sa s prepacenim priamo do taniera len co som zacitila pach jedla) a potom mi bolo este 3 dni hrozne zle, len som vracala, nedokazala do seba dostat ani cistu vodu, doteraz mam z toho traumu ostatne moje kamaratky to mali po max. 8 hodinach za sebou, svagrina dokonca od prvych bolesti a kontrakcii porodila za 3 a pol hodiny (stastna to zena), no aj napriek tomu po dalsom dietatku tuzim...takze zmiesany strach a tuzba zaroven...teraz citim, ze by som veeeelmi chcela, aby ten test rano bol pozitivny, vraj druhy porod byva ovela lahsi :)
inak vyjadrujem velky obdiv nad tym, ako dlho si vydrzala dojcit, na mna sa pozerali ako na zjavenie, ked viedli, ze dojcim ked mala mala rok, ked mala dva, tak doslova nechapali a presviedcali ma, ze mala to nepotrebuje, ze si ju len rozmaznam a bude na mne stale visiet a podobne hluposti...dojcila by som aj dlhsie, ale mala ma zacala do krvi hryzt, tak som to po dvoch rokoch vzdala...

age44

no janka, ja neviem. aj tak to mas zvlastne, ze ti klesne BT tri dni pred menstruaciou, mne vzdy klesala tak jeden den pred. a tak ako ty, aj ja som mala ovulaciu cca na 20 den. teraz prakticky od toho 2003 poriadny cyklus nemala. dojcila som syna dva a tristvrte roka, cyklus mi nabehol presne den po jeho druhych narodeninach. ked mal 2 a pol, otehotnela som, ani som netusila, az mi po sviatkoch zacalo vsetko v kuchyni a v chladnicke zapachat a tak som vedela hned, co je vo veci. a teraz uz 5 mesiacov zase dojcim dcerku, takze zas nemenstruujem. chvlalbohu.
mas pravdu, aj mne neskoro ukazoval test, aj to som velmi dlho cakala, dlhsie ako uvadzanych 5 minut. vsak zopakuj a uvidis.
dufam, ze sa sem zakratko prihlasis s pozitivnou spravickou. drzim prsty!

jana12345

age44, velmi pekne dakujem za vysvetlenie, vcelku mi to je jedno, ci to dietatko bude alebo nie, jedno uz mam, ma 3 roky :)...no ale bazalnu teplotu zvysenu bezne mavam okolo 16-20 dna cyklu a preto si myslim, ze nemavam celkom pravidelnu menstruaciu, lebo nemavam uplne pravidelnu ovu, niekedy mam vsetky priznaky ovu uz na 16 den cyklu, niekedy az na 20 den cyklu...bazalnu tep. si meriavam pravidelne a pravidelne sa mi cca 2-3 dni pred ocakavanou menstruaciou znizi z 37,1 - 37,2 na 36,5 - 36,6 a menstruacia sa dostavi...co ma prekvapuje je fakt, ze som teraz do 3 dni po klesnuti bazalnej teploty nedostala menstruaciu...ak ratam bezny cyklus, tak mi menstruacia meska 10 dni, ak to ratam od poklesu bazalnej teploty, tak mi meska 4 - 5 dni, to sa mi nikdy nestalo...predtym, ako som mala prve dietatko, som mavala tak pravidelnu menstruaciu, ze som ju ratala na minuty, nie na dni...vzdy som ju dostavala v uplne rovnaky cas na 28 den cyklu, plus minus 15 minut :D...po porode som vsak menstruaciu nemala skoro rok a pol, dojcila som 2 roky a odkedy som ju dostala, mavam ju viac menej pravidelnu...sice nie tak ako predtym, ale mavam cca 30 - 32 dnovy cyklus...teraz ma brusko uz skoro tyzden pobolieva ako pred menstruaciou, ze mam pocit, ze uz uz ju dostanem a stale nic...myslis, ze je vazne vylucene, aby som tehotna bola, ked mam bazalnu teplotu uz cca 6 dni znizenu? ked tak rozmyslam a bola by bazalna teplota jasnym ukazovatelom o tehotnosti, tak by sme si nemuseli kupovat tehotenske testy, stacilo by si zmerat teplotu a ak je zvysena, je pravdepodobnost ze oplodnenie bolo uspesne, alebo sa mylim? neexistuje ziadna moznost byt tehotna aj pri znizenej teplote? my sa s manzelom sice snazime uz viac ako rok, ale to je take snazenie, ze manzel je velmi casto mimo domov a velmi casto sa stava, ze ked mam vypocitane plodne dni, tak zrovna nie je mozne, aby sme boli spolu, tak sa snazime aj mimo plodnych dni (ked boh da, aj motyka vystreli :D )...ale uplynuly mesiac to bola uplne ukazkova sanca na splodenie druheho potomka...ovu som jasne citila, vzdy ma pobolieva len na urcitej strane podbruska, hlien myslim presne taky ako ma byt, bazalna teplota sa mi zvysila hned rano po milovani, co svedci o tom, ze mi ovu mala v noci prebehnut, nie? a chut na milovanie bola tiez neovladatelna a k tomu vsetkemu manzel doma :)...vsetko svedci za, len ta bazalna teplota nie...co sa tyka tehotenskych testov, tak tie mi aj pri prvom dietatku ukazali tehotnost az po nejakom tyzdni od meskania menstruacie a aj to bola uplne slabulinka ciarocka, ze by sa dalo pochybovat...jasne dve ciarky na teste som videla az na nejaky 10 den od meskania menstruacie...len vtedy som si nemeriavala bazalnu teplotu, tu som si zacala merat asi pred rokom...zaujimave este u mna je, ze mam stale chut na milovanie, zvycajne, ked mam dostat menstruaciu, tak sa milovat aj tyzden nemusim...zajtra rano si spravim zase tehotensky test a uvidim, bola by som rada, keby to tentoraz vyslo, aj napriek tej nestastnej bazalnej teplote ;)