Morbus Perthes (Pertesova choroba)

eva5

Po prečítaní príspevkov Vám chcem opísať moje skúsenosti. Môj syn mal v r 1990 tiež túto chorobu. V tom čase boli u nás názory lekárov na liečbu choroby rôzne a nevedeli sme čo robiť, preto sme vynechali lekárov SR a išli do Prahy - Fakultná nemocnica Motol MUDr. P.Chládek. Chlapec nosil 18 mesiacov tzv. Atlanta orthesu (ortopedickú pomôcku na odľahčenie bederných kĺbov/.
Po tejto liečbe je úplne v poriadku.
Divím sa, že po toľkých rokoch táto liečba na Slovensku nie je známa.

iveta

Ahojte, tento odkaz je pre mamičku Lukáša zo Zvolena. Boli sme u ortopeda na kontrole. Urobil nam nový RTG a vyzera to tak, ze sa zacala faza reparacie. Takže kúpele nám pomohli, ale naďalej musíme dodržiavať kľudový režim a rehabilitovať. V každom prípade pôjdeme na konzultáciu aj do Žiliny.

krasotka

Dobry den.Ja mam teraz 34r. a pochadzam z dvojciat.Ked sme mali 6 rokov, brat sa stale stazoval na bolest v klbe. Neskor mu zistili pertes a zakazali uplne sa pohybovat.Rodicia ho vsade nosili,ziadne hry,futbal, ani bicykel,nic. V tych rokoch sa tato choroba liecila v iba v Novom Smokovci a tak mu nasi vybavili liecenie. Bolo velmi tazke sa tam dostat.Bol vyse pol roka, lezal iba na posteli a na nozkach mal zavazie. Ani na zachod nemohol ist, davali mu misu.Navstevovali sme ho kazdy tyzden a bolo hrozne pozerat na tych chlapcov, nemohli sa z postele pohnut.Cely zivot bol oslobodeny od telesnej vychovy, a nakoniec si odsluzil voj.sluzbu. Citi sa dobre a nema ziadne problemy.Pamatam si to ako dieta a drzim vsetkym palce, aby sa Vam deticky uzdravili.

martina79

Dobrý deň,aj ja by som sa chcela podeliť o skúsenosti s touto chorobou. Jedná sa o môjho syna,ktorý bude mať teraz 5 rokov v apríli.V septembri 2005
mu začali bolesti v pravej nohe,tak sme išli na Kramáre -kde nám povedala pani doktorka,že to má odtlačené od topánok,lenže bolesti ani nadalej asi po týždni neustupovali. Tak nás zobrali na Kramáre ,kde mu robili CT,RTG,Krv a iné rozbory.Povedali nám,že malý má asi Pertes,tak nás dali do Čilistova,kde sme chodievali raz za 3 mesiace,takže sme tam boli 4 krát. Kázali mi,aby malý nechodil,aby vela plával a bicykloval.Teraz v decembri sme boli na vyšetrení a povedali mi,že syn má ploché nohy,tak neviem,či mu to liečenie pomohlo. Ale na tom RTG niečo bolo a postupne za každým pobytom sa to zmenšovalo,tak aj lekári mi povedali,že to je asi pertes,ale u malých detí,teda u niektorých sa rýchlejšie hojí. Ale verte,teraz aj po tých úmrtiach v TV lekárom. Chcem všetkým popriať skoré uzdravenie,lebo som to všetko so synom prežila a videla v Čilistove na liečení vela takýchto detičiek a treba na to pevné nervy,takže všetko dobré praje
Martina

domcaaaa

ahojtze ja mam 12 rokov a mam tiez perthes.....liecim sa uz 2 roky v liecebnom ustave cilistov,ale stale to nepomaha.......prosim poradte....

muco

Môj 8 ročný syn má perthes ľavého bedrového kĺbu od marca 2006. Bol mesiac v Piešťanoch a taraz je tretí mesiac v kúpeľoch Číž. Nevedela som však, že bicyklovanie tak pomáha. Máte s tým nejaké skúsenosti ?

peter dudas

Ahojte, ja tuto chorobu mam, mam ju od svojich 6 rokov a celkom by ma zaujimalo ako sa z toho da vyliecit (Zuzana o tom pise). Ja som bol 2 roky v Cizi, fakt dobre kupele, po liecbe som mal klb v skutocne dobrom stave a mohol som dokonca normalne sportovat, resp. ist si aspon zahrat futbal. Je mi teraz trochu do placu, ked si predstavim, ze bez toho by moj klb vydzal urcite dlhsie. Bol som ale maly a zodpovednost za mna mola moja mama, v tom case ja som si to este neuvedomoval. Je tomu uz ale dlho a dnes, ked mam 23 rokov citim, ze to nemam v poriadku, mam nohu kratsiu o tri stvrte centimetra, vyhybam sa futablu, nelyzoval som uz 5 rokov a venujem sa len bicyklovaniu. Sam som zvedavy kolko mi ten klb este vydrzi, kym nebudem musiet podstupit operaciu resp. jeho vymenu. Chcel by som sa spytat, neviete o nejakom klube resp. zadruzeni, ktore by ludi s touto chorobou zdruzovalo?

iveta

ZUZAN
Ci na Slovensku existuje nejaka institucia resp. poradna, ktora sa zaobera vyslovene touto chorobou, to presne neviem. Co sa tyka kupelov, specializovane kupele na pertes su v Cizi pri Rimavskej Sobote. Okrem nich liecia pertes (co ja viem) aj na Kovacovej, v Turcianskych Tepliciach a v Piestanoch. Spolu so synom akurat odchadzame v stvrtok na Kovacovu na 150 dni. Nasa poistovna nema zmluvu s Cizom, tak ideme tam. Pocula som uz aj o Cilistove, ale to je liecebne centrum, mali aj dobre odporucania, ale neviem, ci to preplaca poistovna. Za ten stvrtrok, co synovi bola tato choroba zistena sme boli na kontrolu u ortopeda dvakrat. Tym, ze ide o dlhodobu liecbu, vsetci nam hovoria, ze uvidime po kupeloch. Syn ma sice barlicky, ale ked sme doma, tak sa hraje na koberci a chodi po styroch. Nema ziadne bolesti, tak ho neviem prinutit lezat. No a co bude v zime, to si neviem predstavit. Budeme zrejme musiet zakupit vozik resp. kociar, ak budem chciet ist s nim na nakup. Zatial o tom nerozmyslam, naozaj uvidim po kupeloch.