Morbus Perthes (Pertesova choroba)

mucko

Ahoj kečupová,
môj syn má túto chorobu už dva roky. Tiež to začalo krívaním a bolesťou kolena. Teraz je v kúpeľoch už jedenásty mesiac /nie v kuse ale s menšími prestávkami/.Na túto chorobu je dobré nezaťažovať nohu a vynikajúce je plávanie.

kecupova

Máme tiež 5- ročného syna Adama a pred 2 mesiacmi mu diagnostikovali phertes. Cele to začalo už v lete keď bez príčiny kríval na jednu nohu. Nepripisovali sme tomu vážnosť kedže ho to niekedy bolelo a niekedy zasa nie- niekedy sme si mysleli že aj simuluje. po konzultácii s učiteľkou v škôlke a detskou lekárkou sme zašli po 3 mesiacoch k ortopédovi a dignoza znela phertes. Nikdy sme o tom nepočuli bol to pre nás šok čo to všetko obnáša. Tiež sme ležali týždeň v nemocnici s vodou v klbe ktorá mu ale ustúpila v nemocnici kde mu nôžku naťahovali na závažie v intervaloch 1hodina a 1,2hod. prestávka. Z nemocnice sme išli o barličkách a bandáži/ zavezovanie nôžky do zadu/ aby na nu vôbec nestúpal. Zvladame to dobre na barle si bez frflania zvykol. Sme objednaný na scintigrafiu, kde mu majú presne zistiť do akej miery je prekvovaný teda vyživovaný klb. Dali sme žiadosť na kúpele. Poslali nás do Kovačova na 150dní. Adamko má nastúpiť do školy v septembri mal by to do vtedy stihnúť! Všetký naše plany sa zmenili, dalo nám to dosť síl zvyknuť si na tu zmenu. Pozdravujem všetkých čo tým prechádzajú. Hlavne pochopenie okolia. Tiež privítam nové informacie o tejto chorobe.

maja h

Neviem, ci sa nezapajam do diskusie zbytocne. Ja som prekonala perthes chorobu v detstve, mala som 6 rokov a teraz mam 36. Nasla som tuto diskusiu nahodou, hladam nieco o ekzomoch pre dceru. No rada by som vsetkych co sa s touto chorobou trapia, chcela aspon potesit, ze je to vyliecitelne. Mala som chore oba bedrove klby, liecila som sa bez prestavky 2 roky v kupeloch Ciz. Lezali sme na posteli cele dni, na oboch nohach som mala extenzie - zavazie prehodene cez okraj postele, 2 x denne sme cvicili, sedave kupele v mineralnej vode, pili sme aj mineralnu vodu a potom este masaz noh. Ako druhacka som sa vratila domov, ale do mojich 15 rokov som sa kazde prazdniny vracala do kupelov na preliecenie. Ja som bola vzdy v skole oslobodena od TV, ale ako 19 rocna som zacala ucit aj lyzovat. Mam rada turistiku, uz som bola aj na Mont Blancu a tiez mam dve dcery. Tehotensto s nimi som lahko znasala, nemala som ziadne problemy s klbami. Velmi si pametam obdobie tej liecby, lebo to bol silne emotivny zazitok, tak dlho,uz od skolky byt bez najblizsej rodiny, ale stalo to za to. A teraz na to spominam len v dobrom. Uz sa tesim ako raz moju rodinu vezmem na vylet do Cizu a vsetko im to poukazujem. Vraj su to uz sukromne kupele a na ovela vyssej urovni ako pred 30 rokmi. Tak vam drzim vsetkym palce, urcite to aj vam dobre dopadne..:-).

mucko

Syn berie v kúpeľoch Biomin-H. Ja som mu však dokúpila Wobenzym, dávku na dva a pol mesiaca. Primárka navrhla po vybratí tejto dávky pauzu. Taktiež končí trojmesačnú dávku lieku Osopan.

RNG

Mucko, Morbus pethers uz bol viackrat na fore. Jedna sa o zlu cirkulaciu do klbu, tj treba podporit cirkulaciu a vytvaranie novych ziliek do klbu.
Masaze, teplo, silne antioxidanty, enzymi, l-arginin, vitamin C
Tiez moze pomoct zvyseny prijem "polotovarov " na klbovu a kostnu hmotu(mineraly na kosti, mukosacharidy a enzymi na klby)

mucko

Milá Rendy, môj syn má túto diagnózu už rok a osem mesiacov. Má 9 rokov. Nám však nenavrhli ortézu ale barle, kúpeľnú liečbu a absolútne odľahčovanie nohy.

rendy

Mam syna ktory ma 6 rokov a pred tristvrte rokom mu diagnostikovali perthes na pravom bedrovom klbe najprv sme boli na vysetreni v Banskej Bystrici kde nam potvrdili ze je to perthes a musi dlhodobo odlahcovat . Neskor sme sa dostali do Batislavy kde nam navrhli konzervativnu liecbu ortezou atlanta brace a bola by som rada keby mi niekto popisal o tejto pomocke blizsie informacie ako sa aplikuje co vsetko s nou moze dieta robit v com ho obmedzuje a co mu dovoluje. Dakujem velmi pekne za radi.

marieta

Ahojte
Môj syn dostal Perthes v 15. roku, preto trvalo lekárom dosť dlho, kým sa naozaj potvrdilo, že je to táto choroba, pretože sa vyskytuje v skorom veku najmä u chlapcov. Aj my sme absolvovali liečenie v Čilistove a v Číži.Dopočula som sa o primárovi Popluhárovi z detskej nemocnice v Žiline. On je vynikajúcim odborníkom a človekom na pravom mieste. Ujal sa nás a syna operoval. Má vynikajúce výsledky . Nasledoval pobyt v Kováčovej. Možno keby sa táto choroba začala skôr ako u iných chlapcov, tak by výsledok bol oveľa lepší, ale nevzdávame sa. Vrelo všetkým odporúčam, aby sa obrátili na spomínaného odborníka v Žiline. Prajem všetkým,ktorí majú takýto problém skoré uzdravenie.