Červenanie = Socialna fobia

Príspevok v téme: Červenanie = Socialna fobia
nádej

Našiel som vo fóre už niekoľko článkov o tom ako ľudia trpia červenaním. Ja patrím k nim a tak som sa rozhodol pátrať trochu po tejto "chorobe".
Ak chceš vedieť viac, čítaj trpezlivo ďalej...

Jednou z najmladších fóbií je sociálna fóbia. Touto fóbiou trpí každý desiaty človek. Vzniká predovšetkým v detstve a v dospievaní, keď sú ľudia oveľa viac citlivejší na úsudok okolia. Jedným z prejavou sociálnej fóbie je červenanie sa. Červenajúci sa cíti svojim rúmencom ponížený, pretože prezrádza jeho neistotu. Postihnutí sa boja byť v centre pozornosti ostatných, majú strach z jeho hodnotenia, z vlastných rozpakov a trápnosti. Sociálna fóbia postihuje okolo 3 percent žien a asi 2 percentá mužov.

Príznaky sociálnej fóbie:
Strach,
že sa druhí na vás pozerajú
že sa znemožníte
aby ste neboli stredobodom pozornosti
z neprirodzeného správania
z večierkov a voľnej zábavy
jesť pred ľuďmi
zo schôdzí, stretnutí, verejného vystúpenia
z použitia verejných WC
hovoriť pred malou skupinou
písať na verejnosti (vyplňovať formuláre)
hovoriť pred autoritou
nadviazať konverzáciu, udržovať ju
požiadať si o to, čo človek potrebuje
z rozhovoru s cudzím človekom
telefonovať

Človek trpiaci sociálnou fóbiou by mal vyhľadať odborníka!!!

lyly

Ahojte,ja by som chcela poprosiť Alendu, či by si nemohla napísať postup meditácie, ktorú ťa naučila doktorka. Ja skušam relaxáciu, len neviem, či to pomôže aj vtedy keď to človek potrebuje. dík

alexis___

fobicka: gratulujeem :) ale to vam nejako blbo spravili ze vam to takto rozdelili... to sa musite teraz omnoho viac stresovat .. ale zvladla si to a to je hlavne :))

alenda

Fobicka: Gratulujem, že si spravila.
Mňa tie choroby chytili kvôli SF, lebo som to už psychicky nezvládala, že nedokážem také celkom normálne veci. To nie sú jediné choroby čo ma chytili. Postupne sa mi zrútil celý organizmus, to ma donútilo liečiť sa.

A to vás ešte lekári neplašili, čo všetko spôsobuje dlhodobý stres??? Mne lekárka povedala, že môžem v 20.tich dostať mozgovú príhodu, lebo sa stresom v hlave stále napínajú a uvoľnujú cievky...Nie je to sranda, ale čo máme robiť..

fobicka

caute, tak som spravila :) ale boli to riadne nervy, mala som chut ujst odtial, ale radsej som ostala :D preto som mala teraz, lebo u nas sa robia statnice na 3x, dvojo uz mam za sebou a posledne ma cakaju v maji.
alenda tak to mas ozaj tazke ked ta naraz chytilo viacero zakernych chorob ako SF, anorexia abulimia :-O dievcata treba si davat pozor, nerobme si zivot este tazsim :) pekny vecer vam zelaaaam :)

alenda

Ahoj fobicka: Daj vediet ako dopadli statnice? Preco si ich mala vlastne teraz na konci zimneho semestra??

Ja to potrebujem povedat aj svokrovcom, chcem aby to vedelo co najviac ludi, ktorych poznam, aby som sa nemusela bat, ze to zase niekto uvidi, ak sa mi to nahodou stane a uz sa nechcem vyhovarat, ze mi je zle, alebo nieco podobne.

Alexis: Nie je to dobre riesit alkoholom. Aj ja som sa včera opila, chcela som to povedat priatelovym rodicom, ale neslo to. Ja som to riesila jedlom...bolo to este horsie, lebo som sa hnusila sama sebe, ze som ina. Nakoniec som skoncila ako anorekticka, neskor ako bulimicka a ked som zistila, ze som si totalna dosrala cely organizmus a zdravie bolo uz neskoro. Po 3 rokoch este stale nie som v poriadku a musim hladat vselijake debilne moznosti, aby sa mi vratilo to, co som pokazila. Uz by som to nikdy nespravila, je mi z toho zle, ked si na to pomyslim, dostala som sa z toho sama bez pomoci, nastastie som si to uvedomila v pravej chvili, teraz uz nastastie na take veci ani nepomyslim.

kubka1

mata: v druhej teme som pisala, ze som zacala brat guajacuran. Je to take lahke sedativum, uvolnuje napatie, ktore vlastne vyvolava tie reakcie cervenania a strnulosti.No do zajtra si ho nestihnes kupit...hm..to je fakt. Tak ti ine zatial neostava, len povedat si, že nejak to dopadne, vsak co uz, a brat to viac s humorom. A nikto si nic take nebude mysliet ako to tu opisuješ. Spoluziaci predsa nie su netvory, len sa radi smeju ako to byva v mladom veku. A casto nejde o posmech, ale len tak pre zabavu, ved zivot je dost casto taky zlozity. Tak sa zajtra drz a daj vediet ako to dopadlo.

mata1546566

ahojte. PROSIM POMOZTE MIE . zajtra mam v skole prezentovat taku prezentaciu pred celou triedou a ja sa strasne hanbim :((( teda ja sa ani nehanbim ale bojim sa toho ze sa strasne zacnem cervenat, tym ze sa budem cervenat tak prestanem aj rozmyslat normalne, budem sa triast a budem cela v soku a vsetci to budu vidiet.. :((( prosiiiim poradte AKO SA UKLUDNIT????? ja sa strasne bojim sa postavit pred celou triedou a nieco prednasat !! vsetci budu pozerat, smiat sa a ja budem vyzerat hrozne :(((( je mi z toho normalne zle..prosiiim co mam robit? ako sa ukludnit?? ja som z toho uplne psychicky na dne..ja nechcem aby zase o mne hovorili ze som nejaka citlivka, hanblivka a podobne..prosiiiiiiim :(((((

ella7788

ahojte. som na tomto fore prvykrat a som velmi prekvapena, nikdy som si nemyslela ze tolko ludi ma podobne problemy. len nedavno som sa na nete docitala ze existuje choroba ako SF a ked som si precitala jej priznaky tak akoby som sa tam nasla. uz asi 10 rokov mam problemy komunikovat vo vacsich skupinach, niekedy dokonca aj v mensich, vzdy sa bojim ze nieco spravim zle a co potom na to povedia ostatni, proste vsetko co sa odohrava na verejnosti mi robi problem. teraz studujem na vyske a najhorsie su pre mna ustne skusky a prezentovanie seminarnych prac. vtedy zazivam obrovsky stres, niekedy sa cela trasiem a som akoby v tranze. zatial som ziadneho doktora kvoli tomu nenavstivila, ale ak to bude takto pokracovat asi budem musiet. nie vzdy je to take zle, hlavne ked som s dobrymi kamaratmi a s ludmi ktorych dobre poznam vtedy nemam take problemy. ale akonahle sa mam s niekym zoznamit alebo som v spolocnosti neznamych tak mam vzdy daky blok, neviem co povedat, tak som radsej ticho. casto kvoli tomu ostavam doma, aj ked na druhej strane by som rada bola v spolocnosti ostatnych, nemam rada samotu, rada by som sa stretavala s ludmi. niekedy si aj poviem ze dnes to bude ine, dnes ten blok prekonam, ale ked dojde k nejakej konkretnej situacii, je to opat to iste:((

fobicka

ahojte dievcence. dakujem za podporu, potom vam dam vediet ako to zobral. ale povedala som mu, ze nech na mna netlaci a nevypytuje sa, ze ja mu to chcem sama povedat. alenda ja to sms riesit nebudem, ale viem, ze sa asi rozrevem pred nim a budem sa totalne hanbit. vsak uz len ked som mu pisala, ze mu chcem nieco povedat uz pri tom som plakala..a na co to ides povedat svokrovcom? no aj tak ti drzim palce nech to zvladnes :)
alexis tak aspon na chvilku si sa citila ako "normalna" i ked podla mna sme aj tak normalni len mame problem. kiezby si sa tak citila castejsie a bez alkoholu samozrejme. v starsich prispevkoch som citala, ze jeden chalan to riesil takto alkoholom a bohuzial potom tomu prepadol. ja som si tiez raz uhla pred jednou prezentaciou a veelmi mi to pomohlo. dnes je pre mna dost zly den, lebo mam zajtra statnice a viete si predstavit ako sa bojim. ako cert kriza..dufam,ze sa tam nezrutim tak myslite na mna.. :(

alexis___

a inak sa potrebujem trochu vyrozpravat tak vam tu napisem moj dnesny zazitok . Tazze dnes som mala skusku, taku jednoduchsiu o to nejde, ale ustnu a to mi robi preoblemy. Tak jasne vzala som si do flasky na spodok trochu slivky aby ma to uvolnilo a netriasla sa mi hlava. No vsak ucitel nam povedal ze mame prist o 2 hodiny, lebo sa to trochu zmenilo a tak som isla zatial so spoluziakmi sadnut. A bolo to super. Tak mi to pomohlo, ze som si uhla. Normalne som si zavidela ako mi je fajne a ze mozem v pohode pit ako kazdy normalny clovek. Citila som sa tak skvelo so spoluziakmi, tak uvolnene... a ani ma nenapadlo pomysliet na problem... ja lne ze co by som dala za to kebu to bola vzdy tak... tak zavidim ludom ktori to dokazu...