Červenanie = Socialna fobia

Príspevok v téme: Červenanie = Socialna fobia
nádej

Našiel som vo fóre už niekoľko článkov o tom ako ľudia trpia červenaním. Ja patrím k nim a tak som sa rozhodol pátrať trochu po tejto "chorobe".
Ak chceš vedieť viac, čítaj trpezlivo ďalej...

Jednou z najmladších fóbií je sociálna fóbia. Touto fóbiou trpí každý desiaty človek. Vzniká predovšetkým v detstve a v dospievaní, keď sú ľudia oveľa viac citlivejší na úsudok okolia. Jedným z prejavou sociálnej fóbie je červenanie sa. Červenajúci sa cíti svojim rúmencom ponížený, pretože prezrádza jeho neistotu. Postihnutí sa boja byť v centre pozornosti ostatných, majú strach z jeho hodnotenia, z vlastných rozpakov a trápnosti. Sociálna fóbia postihuje okolo 3 percent žien a asi 2 percentá mužov.

Príznaky sociálnej fóbie:
Strach,
že sa druhí na vás pozerajú
že sa znemožníte
aby ste neboli stredobodom pozornosti
z neprirodzeného správania
z večierkov a voľnej zábavy
jesť pred ľuďmi
zo schôdzí, stretnutí, verejného vystúpenia
z použitia verejných WC
hovoriť pred malou skupinou
písať na verejnosti (vyplňovať formuláre)
hovoriť pred autoritou
nadviazať konverzáciu, udržovať ju
požiadať si o to, čo človek potrebuje
z rozhovoru s cudzím človekom
telefonovať

Človek trpiaci sociálnou fóbiou by mal vyhľadať odborníka!!!

eduard

fobicka: Nie, strach nepocitujem vobec... Jeden pan mi poradil isteho diplomovaneho parapsychologa, tak ak v nemocnici nebudu vediet pomoct asi sa obratim na neho. Ale ziadne zavery nerobim vopred, lebo verim ze aj doktori sa do toho obuju a spravia vsetko co je v ich silach aby prisli na to co mi vlastne je.

fobicka

no dobre, ale poctujes pri tych trasoch a cervenani sa napr stres alebo take pocity ako tu boli opisovane, ze si uvedomujes, ze sa na teba pozeraju ludia a z toho a zacnes potit, zacnes sa hanbit..alebo nepocitujes strach, ale len jednoducho mas tie problemy?

alenda

eduard: myslím si, že tvoje príznaky ani zďaleka nesúvisia so SF. Možno sa to na to podobá, ale takto drasticky sa SF neprejavuje. Musíš hhľadať iné spôsoby, ako zistiť, čo ti je. S neurológom si to už konzultoval?? Držím ti palce, nech sa vyliečiš. Nedaj sa odbyť psychiatrami a doktormi, čo si myslia, že zožrali všetku múdrosť sveta.

eduard

fobicka: no ja mam v podstate take iste priznaky ako vy, len to ze ja ich nemam len v stresovych situaciach ale v podstate stale, hoci som aj sam a nie medzi ludmi :-) Takze viem co to je... Vonku chodim samozrejme pomenej, lebo plno ludi tieto problemy nevie pochopit a neustale narazky ma fakt nebavia, ale mam zopar kamosov, ktorym to absolutne nevadi takze aspon tak... A tak isto je problem najst si pracu, lebo zamestnavatel na vas pozera ako keby videl pred sebou narkomana, ktory nedostal svojudavku :-)

fobicka

ahoj eduard, velmi by som ti priala, aby si to nemal zo SF. zit s tym je ozaj komplikovane. ale zas dufam,ze to nebude nejaky zavazny problem a ze sa z toho dostanes ;)

eduard

Ahoj ludia,
Precital som si paru vasich skusenosti, zazitkov a problemov. Som zvedavy co poviete na moj problem...
Moj problem sa zacal asi pred 4 rokmi, prv to bolo len uplne zriedkave a sem tam som sa zacervenal alebo sa mi zatriasli ruky (lepsie povedane, necitil som si ich). Teraz po 4 rokoch sa mi uz trasie hlava, ruky, nohy alebo lepsie povedane cele telo :-) niekedy som cerveny ako rak. A pytam sa sam seba, co mi vlastne je ? JE TO SF ?

Moja prva navsteva bola navsteva psychologicky na ktoru som sa casom vykaslal lebo som nevidel ziadne uspechy a mala v ociach neistotu. Druha navsteva smerovala rovno ku Psychiatrovi, ktory mi s 10 minutoveho rozhovoru povedal ze mam SF aj ked som nehovoril a nejakych podla mna podstatnych veciach, lebo ma proste nepustil k slovu a tvaril sa ze ma pozna od detstva tj. 24 rokov :D
Napichal ma nejakymi injekciami a predpisal 2 druhy tabliet, ktore som mal uzivat samozrejme kazdy den. Aj som ich pouzival ale bola somna proste troska a tak som ich prestal uzivat.
Este sa vratim k tym mojim problemom a upresnim ich. Ja niesom cerveny len pri strese ale som skoro stale hoci som sam, zohnam sa zaviazat si snurky a uz mam neskutocny tlak do hlavy. zabehnem si zopar metrov a uz som cerveny. Vypijem co len jeden poharik alkoholu a uz je to "tu" znova. Tras ruk a ostatne je to iste, hoci som sa, hoci co robim stale mam nevolnost v svalstve.
Trochu studovania na nete a zistil som ze dalsi tvorca tohto vsetkeho moze byt aj stitna zlaza alebo nervovy problem tj. nervove zakoncenia alebo cievny problem.
Rozhodol som sa ist na normalne vysetrenia do nemocnice, lebo hoci moj problem mozno nieco spolonocne ma so SF, ale stale verim ze to nemusi byt prave fobia. Navyse nikdy som problem s kontaktom a soc. situaciami nemal. Dlhe roky som bol aktivny sportovec a v kolektive som bol a som oblubeny do teraz. Som dokonca typ vodcu v kolektive a to si nehovorim len ja, ale plno krat mi to bolo oznamene :-) Navyse nikdy nikto v rodine takyto problem nemal a kazdy je zdravy. Tak skusim nejake vysetrenia a dufam ze sa potvrdi, ze problemom je nieco ine. Vsetkych pozdravujem a drzte sa ludia, treba bojovat...

fobicka

ahojte dakujem vam :)
ked je clovek na dne a strasne sa chce z toho dostat vyskusa vsetko. urcite ma ta autohypnoza dobry vplyv, len to treba robit castejsie, nie vyskusat jedenkrat a cakat zazraky, ze SF zmizne.
alexis uz si bola za psychologickou?

alenda

To som nevedela, že to je autohypnoza, moja psychologička to nazvala meditáciou. Netvrdím, že mne to niak super pomáhalo, ale pokiaľ som to robila skoro každý deň, tak som dokázala aj čítať pred triedou a to bol pre mňa vtedy fakt úspech, že som sa nedusila nedostatkom kyslíka:)) Potom som to prestala robiť, tak to neviem až tak posúdiť, či to pomáha.

kubka1

alenda: to nieje meditacia ale AUTOHYPNOZA, co tu opisuješ.Ja som to skušala , ale moc mi nepomohlo. vlastne vobec. Mozno vam ano. Drzim prsty.

alenda

Ahojte, tá meditácia spočívala v tomto:
lahneš si na chrbát, musíš mať úplne kľud,ticho a postupuješ:
1. hovoríš si v duchu: moja pravá ruka je ťažká, ťažká, príjemne ťažká....až pokiaľ si skoro myslíš, že ju takmer necítiš alebo ťa akoby ťahala niekam dole.....postupuješ s ľavou rukou, tak isto s nohami, nohy berieš naraz: moje nohy sú ťažké, príjemne ťažké...potom celé telo až sa uvoľníš
2. potom začneš opäť pravou rukou: moja pravá ruka je teplá, príjemne teplá...a zase ľavá ruka, potom nohy a nakoniec celé telo...až sa cítiš príjemne teplo
3. v duchu si hovoríš ako si celá uvoľnená, ľahko sa ti dýcha, snažíš sa dýchať trošku hlbšie a kľudne
4. potom si hovoríš: moja šija je uvoľnená, na nič nemyslím a som úplne kľudná, kľudná...až pokým sa o tom nepresvedčíš
5. keď sa ti to podarí, hovoríš si, čo chceš zvládnuť: ľahko sa mi pripíja, pije, ľahko sa mi rozpráva, podpisuje, sústreďuješ sa na to, čo ťa čaká a stále si hovoríš, že si uvoľnená NEPOUŽÍVAŤ VETY TYPU: RUKA SA MI NETRASIE!!!
6. potom sa dobre ponaťahuješ ako mačka a to je koniec

Keď prídeš do konkrétnej situácie, treba sa pomaly nadychovať a predstavuješ si ako vydychuješ ten konkrétny problém alebo strach, aby to išlo preč.

Meditáciu treba začať robiť po bodoch, najprv 1.bod a až keď sa ti podarí, potom postupovať a nakoniec to robiť celé naraz. Takých 15 minút.
Trvá to trochu dlhšie dokým sa ti to podarí s tými všetkými pocitmi.