Som dospelá, bez práce a pod neustálim dohľadom rodičov...

Príspevok v téme: Som dospelá, bez práce a pod neustálim dohľadom rodičov...
AyameSenpai

Ahojte chcem sa vás opýtať mal niekto problém si nájsť prácu roky? V roku 2016 som skončila strednú(odbor s maturitou podobné ako obchodná akadémia) išla som na VŠ po prvom semestri som odišla, ale išla som hneď na PN(školu som opustila lebo ma nebavila). Ale od 12 rokov sa liečim na epilepsiu(a áno párkrát som mala záchvat kde som odpadla ale nie je to na dennom poriadku. Stane sa to raz za čas.) A tiež mám sklerózu multiplex od 18tky, ale dá sa s ňou žiť nie som imobilná. No problém je že od marca 2017 som doma. A neviem si nájsť „žiadnu“ prácu. Absolventov a ešte k tomu ZŤP nik nechce. Ako ozvali sa mi napr. s nejakých poisťovní aby som núkala produkty ale na to ja nie som, aby som predávala nejaký tovar alebo služby. Podľa doktorov môžem robiť max. tak niekde v administratíve. Ale tak v teplúčku by chceli robiť viacerí. A k tomu nemám žiadne skúsenosti. Žijem na dedine tu je to bez šance a v meste neďaleko nie su žiadne také ponuky ktoré by mi vyhovovali. Keď som doktorke povedala že budem robiť čašníčku alebo predavačku tak mi povedala že to určite nie. Lebo aj keď sa to nezdá že vraj to je fyzická práca a tu ja robiť nemôžem. Takže okrem tej administratívií nemôžem nič iné robiť. Som na čiastočnom invalidnom dôchodku. Nejaký príjem mám ale nie je to niečo z čoho by som sama vyžila(bohužiaľ). Ale moji rodičia mi nič nedovolia. Nikde ma nechcú samu pustiť vždy musím byť s niekým. Raz max dva krát za rok sa stretnem s kamarátmi zo ZŠ(na SŠ som kamarátov nemala a s tými s VŠ už nie som v kontakte) a to keď idem s nimi von musím povedať rodičom kde idem a s kým idem(a to mám 23). Som zúfala držia ma doma. Otec mi jasne povedal že ma nikde nepustí samu(mama to isté) jedine že si nájdem kamarátku( z mesta alebo dediny kde žijem) ktorá bude tiež chorá(takto) a že keď sa mi niečo stane aby mi mal kto pomôcť. Ale naozaj si nemienim vyvesiť inzerát na internet s týmto. Tiež mi povedal že on by tiež radšej bol niekde v spoločnosti miesto toho je so mnou doma lebo nemôžem byť sama vždy musí byť niekto so mnou. Je tiež na invalidnom dôchodku a nevie si nájsť robotu(má 50+ a nevedel si ju nájsť ani keď som bola na SŠ), takže jemu úplne vyhovuje že si neviem nájsť robotu. Podľa neho by som ani nemala robiť.(že určite nemôžem robiť sama lebo ak ma vyvalí v robote tak umriem lebo mi nik nepomôže). Takže...robotu si nájsť neviem lebo v mojom obore „žiadna nie je, tam kde žijem“ v inom meste si ju hľadať nemôžem(nedovolia mi to strašne mi kontrolujú/organizujú život). A odsťahovať sa nemôžem za prácou lebo by som nemala z čoho žiť a rodičia mi to striktne zakázali. Áno ja viem mám 23 som dospelá a chorá ale okrem neurologických ochorení(nie su najľahšie ale ľudia s nimi žijú či už s niekým alebo samy) ale okrem toho mávam aj depresie vďaka rodičom. Nič mi nedovolia urobiť samej strašne ma kontrolujú či chcem alebo nie všetko sa snažia robiť za mňa a len mi dokázať že sama by som neprežila. Neviem čo už mám robiť. Prácu si nájsť neviem a žiť svoj život tiež nemôžem. Viem že najlepšie by bolo sa odsťahovať za prácou niekde inde, ale proste nemôžem a nezáleží na tom ako som stará. Keď som rodičom povedala že do 30tky sa od nich odsťahujem tak začali hneď byť naštvaní(hysterický) že kam by som chcela ísť a že ja byť sama nemôžem. Keď som povedala že do smrti s nimi nebudem tak otec len povedal že budem(lebo sama byť nemôžem) a keď som mu povedala že raz keď umrú tak čo bude a povedal že to sa bude riešiť neskôr, ale že sama by som sa nedožila ani 30tky. Viete mi poradiť čo robiť? Je nejaká šanca? Dokonca nemám ani priateľa(ešte som ani nemala viem že je to blbé v tomto veku a v tejto dobe, ale ako by som mohla mať keď nikde nemôžem poriadne chodiť a o všetkom ich musím informovať? Chcem to zmeniť chcem robiť, chcem žiť, ale nič nemôžem viete mi nejako poradiť, lebo už začínam premýšľať aj o samovražde...(nie som blázon ale....v tejto situácií) to že nič nemôžem urobiť sama je frustrujúce a psychicky ma to ničí. Nemôžem ísť ani k psychológovii/psychiatrovi, lebo to nedovolia že na čo by som tam chodila a musela by som všetko zreferovať o čom sme sa bavili(mamina je zdravotná sestra a pozná ich takže neverím ani tým doktorom že by neporušili v tomto prípad lekárske tajomstvo). Mama stále so mnou chodí aj k doktorom ako s 10 ročnou. A pritom som schopná chodiť tam aj sama. O všetkom rozhodujú za mňa. Viete mi poradiť ako z tohto kruhu von?....
Bolo to dosť dlhé a za to sa ospravedlňujem ale nevedela som ako to skrátiť....ak ste to dočítali do konca tak ďakujem... :)

blueberryNN

S tymi diagnozami by urcite nemala zostat sama s dietatom, bolo by to nezodpovedne, ked moze dostat epilepticky zachvat.

ahjajjaj

Ešte ma tak napadlo, a čo tak starať sa o malé deti? Teda si dať inzerát, že opatríš dieťa. Súkromné jasličky sú dosť drahé. A to dieťa by si mohla zobrať aj k vám domov alebo s ním ísť na prechádzku, pre istotu aj s otcom.

tweetie

autorke a Kiriss: autorka si sem dajme tomu prisla po radu. Jasne, ze ten kto nema epilepsiu netusi, co to obnasa - ani ja netusim, co to obnasa. Ale sorry, tiez mam z celej diskusie pocit, ze autorka tu hlada zial iba sucit od druhych, alebo mozno kamaratov/kamaratky, lebo akykolvek napad tu hned znegovala (to call-centrum v Topolcanoch alebo Partizanskom (nepamatam o kt. mesto presne islo) - ako by sa tam dostala? No normalne ako kazdy iny, kto nema auto. z PD je tam tak vlakove ako aj busove spojenie. A ze financne by sa to neoplatilo? Ako to vies, ved si este ani nepodala ziadost a nemala pohovor. A to sa jedna o kancelarsku robotu. Obchod - nie, lebo doktor zakazal. Tazka praca - nie, ok, toto chapem. Ze sa tam praca hlada tazsie nez v hlavnom alebo krajskom meste, aj to chapem. Dalej tocite sa tu okolo CV a uvadzanie ZTP alebo nie. Hmm - napr. stredne a velke podniky urcite (neviem ako je to s malymi podnikmi) musia bud zamestnat urcite percento aj ludi so ZTP, lebo ak to nesplnia, tak musia platit nejaku pokutu/poplatok. Ja sice nerobim v PD (tusim tuto lokalitu si uviedla ako bydlisko), ale u nas to fakt funguje a mame tu i vozickarov, lebo zamestnavatel si rozmysli, ci ma platit zbytocne pokutu/poplatok, alebo prijme cloveka, co mu aspon nieco vyrobi. Sucasne ako pises na zamestnanca ZTP ma zamestnavatel nizsie odvody. Cize tvoj status ZTP moze byt niekedy i tvojim plusom. Len by som tiez zvazila na zaciatok aj pozicie, kt. odmietas (recepcne, v obchode, nejaka lahsia praca v kupeloch, hoteli...). Ako prve totizto hlavne potrebujes dostat nejaku pracu do svojho CV a nasledne mozes skusat hladat podla tvojho vyberu (uz budes mat k dispozicii aj referenciu od zamestnavatela, kt. potvrdi, ze si sikovna, ze to zvladas bez ohladu na ZTP...). Alebo co tu cakas, ze sa tu vyzalujes a dostanes ponuku prace alebo ze teraz kazdy ti tu bude len pritakat, ake to mas tazke? A keby aj ano, pomohlo by ti to? Alebo by ta to este hlbsie dostavalo do stavu, ze to mas tazke a sanca nie je ziadna. Osobne si myslim, ze bud rada za tie napady, kt. ti tu ludia pisu, resp. i za KRITIKU, kt. tu dostavas, ako i pribehy ich znamych, kt. so ZTP robia. Cize mozne to je, len sa ludia nesmu hyckat a cakat, ze ja si prosim len takuto robotu a vsetko ostatne odmietam. Ak chces naozaj robit, tak zvaz viacere druhy robot, aj ked ti moc nevonaju, pretoze ako zaklad potrebujes aspon daco dostat do CV a potom sa uz mas od coho odrazit.
Vela stastia prajem

Kiriss

úprimne túto tému sledujem pár dni a nemyslela som že sa sem zapojím ale prečo nie.. :D AyameSenpai chápem ťa prešla som si niečim podobným aj keď to nebol taký extrém ako tvoj. Ako čítam niektoré komentáre typu ľudí ktorí sú zdravý a h*vno si tým prešli rozmýšľam či sa nad takými ľuďmi smiať alebo čo. V každom prípade. swistica a nej podobní je asi dokonalá a múdra ktorej v živote ide karta ako sa hovorí. Zdravý človek nikdy plne nepochopí problémy a starosti chorého nikdy nebude vedieť chápať že chorý nemá také možnosti ako zdraví. To čo ti tu píšu zober akúkoľvek prácu sa ľahko povie. A ver že tí čo ti to radia by to samy nespravili(a to sú zdraví). Aj keď by tu neviem čo tvrdili. Byť ZŤP v dnešnej dobe nie je bohviečo. Zdravý človek má problém si nájsť prácu a nie chorý. Epilepsia aj skleróza multiplex sú obe vážne ochorenia epilepsiu sme mali v rodine a sranda to teda nebola a aj keď s časti chápem tvojích rodičov že sa boja o teba tak na druhej strane som toho názoru že to dosť preháňajú. A to čo ti tu písali odsťahuj sa zober sa preč je najväčšia blbosť lebo nemáš kam ísť alebo ku komu a pod mosty bývať nepôjdeš. To čo ti tu písala swistica že na pohovore nemáš čo hovoriť diagnózy je blbosť lebo by sa to povedať malo. A každý zamestnávateľ sa opýta potencionálneho zamestnanca na to čo mu je. Mňa sa to tiež pýtali na viacerích pohovoroch. A to že povedať zamestnávateľovi to je moja osobná vec je to najhoršie. Keď by si mu už takto odpovedala na pohovore tak by si mohol pomyslieť čo by bolo keby ťa prial bola by si taká arogantná alebo čo a pošle ťa kade ľahšie. Takže počúvať a nechať si radiť od ľudí ako je swistica tiež nie je najmúdrejšie. Lebo ona asi zožrala všetku múdrosť sveta. Ver radšej tým čo so životopismi pracujú(personalisti ako si tu písala aj keď každý je iný, ale aby niekto tvrdil že si človek nemá nechať radiť od takých ľudí je potom otázne prečo by si si mala nechať v týchto veciach radiť od tých tu a v čom sú ich názory lepšie a prečo by mal byť ten ich správny. Niektorým zamestnávateľom je jedno zdravotný stav napr taký ktorí hľadajú niekoho na otravovanie ľudí ale potom sú aj takí ktorým na tom záleží) Tie kurzy excelu sú super(keďže to nie je najednoduchší program) a peniaze ktoré sú dané za vzdelávanie nikdy nie sú zbytočne vyhodené peniaze. A ja som na strednej tiež chodila na doučovanie z francúzštiny a poviem ti tiež mi vyhovovali individuálne nie každý je na skupinové kurzy alebo samouk ja som sa napríklad nikdy ako samouk k ničomu nevedela poriadne dokopať :D :D

a to čo napísala antilooopa tak jej známa robí na "čiastočný" úväzok a tiež je otázne kde či v dákej dielni alebo čo takže aj to je rozdiel medzitým keď chceš robiť na pár hodín a keď chceš klasický čas. A či zamestnávateľ hladá čisto ZŤP alebo nie

AyameSenpai želám ti veľa šťastia a zdravia samozrejme nech si nájdeš čo najskôr vhodnú prácu :)

AyameSenpai

swistica a čo som takého napísala....dokážeme spolu komunikovať normálne pokiaľ nejde o témy typu "keď si sama umrieš" či keď spolu nedokážeme v takýchto "témach" komunikovať normálne bez hádok tak to musí nutne znamenať že spolu nevieme komunikovať či čo ako.... čakáš že ti tu napíšem....
Ale ty si asi typ človeka ktorí sa z každým zhodne vo všetkom a nikdy sa nepoháda....chjooo....neverím ale že taký ľudia existujú... :D
a neviem čo čakáš odo mňa tu že ti napíšem že neviem s nimi vôbec komunikovať že sa nevieme ráno ani pozdraviť....alebo čo......

swistica

No super, takze podla tvojho posledneho prispevku si potvrdila, ze si so svojim statusom vlastne spokojna :-)
Potom nerozumiem naco tu zakladas temu a ziadas rady ked je vsetko v poriadku.