Som dospelá, bez práce a pod neustálim dohľadom rodičov...

Príspevok v téme: Som dospelá, bez práce a pod neustálim dohľadom rodičov...
AyameSenpai

Ahojte chcem sa vás opýtať mal niekto problém si nájsť prácu roky? V roku 2016 som skončila strednú(odbor s maturitou podobné ako obchodná akadémia) išla som na VŠ po prvom semestri som odišla, ale išla som hneď na PN(školu som opustila lebo ma nebavila). Ale od 12 rokov sa liečim na epilepsiu(a áno párkrát som mala záchvat kde som odpadla ale nie je to na dennom poriadku. Stane sa to raz za čas.) A tiež mám sklerózu multiplex od 18tky, ale dá sa s ňou žiť nie som imobilná. No problém je že od marca 2017 som doma. A neviem si nájsť „žiadnu“ prácu. Absolventov a ešte k tomu ZŤP nik nechce. Ako ozvali sa mi napr. s nejakých poisťovní aby som núkala produkty ale na to ja nie som, aby som predávala nejaký tovar alebo služby. Podľa doktorov môžem robiť max. tak niekde v administratíve. Ale tak v teplúčku by chceli robiť viacerí. A k tomu nemám žiadne skúsenosti. Žijem na dedine tu je to bez šance a v meste neďaleko nie su žiadne také ponuky ktoré by mi vyhovovali. Keď som doktorke povedala že budem robiť čašníčku alebo predavačku tak mi povedala že to určite nie. Lebo aj keď sa to nezdá že vraj to je fyzická práca a tu ja robiť nemôžem. Takže okrem tej administratívií nemôžem nič iné robiť. Som na čiastočnom invalidnom dôchodku. Nejaký príjem mám ale nie je to niečo z čoho by som sama vyžila(bohužiaľ). Ale moji rodičia mi nič nedovolia. Nikde ma nechcú samu pustiť vždy musím byť s niekým. Raz max dva krát za rok sa stretnem s kamarátmi zo ZŠ(na SŠ som kamarátov nemala a s tými s VŠ už nie som v kontakte) a to keď idem s nimi von musím povedať rodičom kde idem a s kým idem(a to mám 23). Som zúfala držia ma doma. Otec mi jasne povedal že ma nikde nepustí samu(mama to isté) jedine že si nájdem kamarátku( z mesta alebo dediny kde žijem) ktorá bude tiež chorá(takto) a že keď sa mi niečo stane aby mi mal kto pomôcť. Ale naozaj si nemienim vyvesiť inzerát na internet s týmto. Tiež mi povedal že on by tiež radšej bol niekde v spoločnosti miesto toho je so mnou doma lebo nemôžem byť sama vždy musí byť niekto so mnou. Je tiež na invalidnom dôchodku a nevie si nájsť robotu(má 50+ a nevedel si ju nájsť ani keď som bola na SŠ), takže jemu úplne vyhovuje že si neviem nájsť robotu. Podľa neho by som ani nemala robiť.(že určite nemôžem robiť sama lebo ak ma vyvalí v robote tak umriem lebo mi nik nepomôže). Takže...robotu si nájsť neviem lebo v mojom obore „žiadna nie je, tam kde žijem“ v inom meste si ju hľadať nemôžem(nedovolia mi to strašne mi kontrolujú/organizujú život). A odsťahovať sa nemôžem za prácou lebo by som nemala z čoho žiť a rodičia mi to striktne zakázali. Áno ja viem mám 23 som dospelá a chorá ale okrem neurologických ochorení(nie su najľahšie ale ľudia s nimi žijú či už s niekým alebo samy) ale okrem toho mávam aj depresie vďaka rodičom. Nič mi nedovolia urobiť samej strašne ma kontrolujú či chcem alebo nie všetko sa snažia robiť za mňa a len mi dokázať že sama by som neprežila. Neviem čo už mám robiť. Prácu si nájsť neviem a žiť svoj život tiež nemôžem. Viem že najlepšie by bolo sa odsťahovať za prácou niekde inde, ale proste nemôžem a nezáleží na tom ako som stará. Keď som rodičom povedala že do 30tky sa od nich odsťahujem tak začali hneď byť naštvaní(hysterický) že kam by som chcela ísť a že ja byť sama nemôžem. Keď som povedala že do smrti s nimi nebudem tak otec len povedal že budem(lebo sama byť nemôžem) a keď som mu povedala že raz keď umrú tak čo bude a povedal že to sa bude riešiť neskôr, ale že sama by som sa nedožila ani 30tky. Viete mi poradiť čo robiť? Je nejaká šanca? Dokonca nemám ani priateľa(ešte som ani nemala viem že je to blbé v tomto veku a v tejto dobe, ale ako by som mohla mať keď nikde nemôžem poriadne chodiť a o všetkom ich musím informovať? Chcem to zmeniť chcem robiť, chcem žiť, ale nič nemôžem viete mi nejako poradiť, lebo už začínam premýšľať aj o samovražde...(nie som blázon ale....v tejto situácií) to že nič nemôžem urobiť sama je frustrujúce a psychicky ma to ničí. Nemôžem ísť ani k psychológovii/psychiatrovi, lebo to nedovolia že na čo by som tam chodila a musela by som všetko zreferovať o čom sme sa bavili(mamina je zdravotná sestra a pozná ich takže neverím ani tým doktorom že by neporušili v tomto prípad lekárske tajomstvo). Mama stále so mnou chodí aj k doktorom ako s 10 ročnou. A pritom som schopná chodiť tam aj sama. O všetkom rozhodujú za mňa. Viete mi poradiť ako z tohto kruhu von?....
Bolo to dosť dlhé a za to sa ospravedlňujem ale nevedela som ako to skrátiť....ak ste to dočítali do konca tak ďakujem... :)

AyameSenpai

swistica na inej úrovni? a to je aká ? lebo mne príde že spolu komunikujeme normálne pokiaľ nepríde na niektoré témy a vtedy sa pohádame...ale to sa stáva aj v iných rodinách že sa ľudia nezhodnú na všetkom(viac či menej)....či...to len ja žijem v takej....a ver či nie prácu si hladám ....

swistica

Byt samostatna neznamena, ze sa musis odstahovat a byvat sama. Byt samostatna znamena najst si pracu a komunikovat s rodicmi na inej urovni ako komunikujes teraz.

AyameSenpai

antilooopa ..... len vieš byť samostatná a niekde inde niečo stojí. A teraz si zober koľko stoje "len" prenájmy/podnájmy...+ energie + človek potrebuje aj ďalšie peniaze lebo jedlo a iné veci nie sú zadarmo atď. A keď človek začína robiť tak mu nik nedá min 800€ v čistom.(keď len výplatu v čistom by som dala za byt tak z invalidného asi ťažko utiahnem všetko ostatné) Takže ako to podľa teba utiahnúť? Záleží od zamestnávateľa. Každý je iný. Niekto to chce vedieť niekto nie. Asi nie všetci ZŤP sú taký ako tvoja známa.

antilooopa

ale keby si s takou vervou, s akou bojuješ proti všetkým radám v tejto téme, bojovala ZA svoju samostatnosť, už si dávno niekde inde.
niekde sa stala chyba...a to u teba, moja. Lebo to nechceš TY, nie tvoji rodičia.
to je všetko.

antilooopa

presne tak
mimochodom, istá známa, nejdem definovať, má tiež ZŤP, invaliditu 75% a pracuje na čiastočný úväzok, pričom zamestnávateľ NEPOZNÁ jej dg...vie, že je zťp, aj to, že poberá ID, ale zamestnávateľ presnú dg. nepozná. Pýtali sa? Ale pýtali, čožeby nie. Odpovedala? Nie. Povedala, že je to jej súkromná vec a že ak majú pochybnosti, pôjde na prehliadku k lekárovi, či je schopná na túto pracovnú pozíciu. A nechceli ani to.

swistica

erikaerika - ano, ztp uvedies, ale nie si povinna prezradzat diagnozu. To je rovnake ako otazka ci planujete tehotenstvo. Ked na to odpovies, je to tvoja chyba.

swistica

No a este ku skupinovym kurzom: su super pre ludi bez socialnych kontaktov ako si ty. Mozes ziskat kamaratov, pripadne i pracovne kontakty, ktore ti mozu dohodit pracu. To, ze sa vysvetluje skupine, znamena ze lektor sa musi drzat ucebneho planu a nemoze sa stat, ze tri hodiny sa bude venovat nejakej trivialnosti, pretoze sa vzdy najde niekto, kto bude trvat na dodrzani ucebneho planu. Ty sa tiez vies porovnat s ostatnymi a zistit ci si na tom lepsie/horsie. Ziskas dolezitu spätnu väzbu.

erikakika

V životopise sa musí uviesť to, že je ZŤP občan, pretože je to dôležitá informácia. Diagnózy sa neuvádzajú ale aspoň v mojom prípade , keď mi na základe žiadosti zavolali , alebo má zavolali na pohovor tak prvá otázka bola, že prečo som ZŤP a aké mám diagnózy,obmedzenia .

swistica

- profesia nie je biblia a radia tam rovnaki ludia ako aj tu
- to, ze niekto pracuje ako personalista tiez neznamena ze zjedol vsetku mudrost sveta. Su personalisti a personalisti
- zdravotne diagnozy si povinna povedat len na vstupnej zdravotnej prehliadke lekarovi. Ale ani on ich zamestnavatelovi neprezradi. Vystavi len posudok ci si alebo nie si sposobila danu pracu vykonavat.
- kedze ta nevolaju ani na pohovory, ocividne nieco robis zle
- co uz s tymito informaciami urobis je cisto na tebe

AyameSenpai

antilooopa ...moja milá...nechcem ostať doma pod dohľadom ....nehľadám len cestu "neviem" ako ty milá moja píšeš.! Nemusím......ale to že som ZŤP povedať MUSÍM! A prečo moja milá....lebo mám 60%(invaliditu)....a to sa napísať MUSÍ. Napísali mi to na profesi.sk povedala mi to personalistka....a aby som nezabudla ti vysvetliť prečo....pretože keď som takto invalid tak sa zamestnávateľovi znižujú na mňa odvody a tak isto aj mne(resp o polovicu). Vieš keby to zatajím...tak aj tak to zistí neskôr a to by bolo horšie. A keď v tom životopise uvidí to ZŤP tak sa na to opýta moja milá...a aj tak to budem musieť povedať....
ale evidentne v týchto veciach je 100 ludí 100 názorov tu sa zhodnúť nejde...evidentne zdravý napíše tak, chorý inak a personalista má na tieto veci znova iný názor....