Som dospelá, bez práce a pod neustálim dohľadom rodičov...

Príspevok v téme: Som dospelá, bez práce a pod neustálim dohľadom rodičov...
AyameSenpai

Ahojte chcem sa vás opýtať mal niekto problém si nájsť prácu roky? V roku 2016 som skončila strednú(odbor s maturitou podobné ako obchodná akadémia) išla som na VŠ po prvom semestri som odišla, ale išla som hneď na PN(školu som opustila lebo ma nebavila). Ale od 12 rokov sa liečim na epilepsiu(a áno párkrát som mala záchvat kde som odpadla ale nie je to na dennom poriadku. Stane sa to raz za čas.) A tiež mám sklerózu multiplex od 18tky, ale dá sa s ňou žiť nie som imobilná. No problém je že od marca 2017 som doma. A neviem si nájsť „žiadnu“ prácu. Absolventov a ešte k tomu ZŤP nik nechce. Ako ozvali sa mi napr. s nejakých poisťovní aby som núkala produkty ale na to ja nie som, aby som predávala nejaký tovar alebo služby. Podľa doktorov môžem robiť max. tak niekde v administratíve. Ale tak v teplúčku by chceli robiť viacerí. A k tomu nemám žiadne skúsenosti. Žijem na dedine tu je to bez šance a v meste neďaleko nie su žiadne také ponuky ktoré by mi vyhovovali. Keď som doktorke povedala že budem robiť čašníčku alebo predavačku tak mi povedala že to určite nie. Lebo aj keď sa to nezdá že vraj to je fyzická práca a tu ja robiť nemôžem. Takže okrem tej administratívií nemôžem nič iné robiť. Som na čiastočnom invalidnom dôchodku. Nejaký príjem mám ale nie je to niečo z čoho by som sama vyžila(bohužiaľ). Ale moji rodičia mi nič nedovolia. Nikde ma nechcú samu pustiť vždy musím byť s niekým. Raz max dva krát za rok sa stretnem s kamarátmi zo ZŠ(na SŠ som kamarátov nemala a s tými s VŠ už nie som v kontakte) a to keď idem s nimi von musím povedať rodičom kde idem a s kým idem(a to mám 23). Som zúfala držia ma doma. Otec mi jasne povedal že ma nikde nepustí samu(mama to isté) jedine že si nájdem kamarátku( z mesta alebo dediny kde žijem) ktorá bude tiež chorá(takto) a že keď sa mi niečo stane aby mi mal kto pomôcť. Ale naozaj si nemienim vyvesiť inzerát na internet s týmto. Tiež mi povedal že on by tiež radšej bol niekde v spoločnosti miesto toho je so mnou doma lebo nemôžem byť sama vždy musí byť niekto so mnou. Je tiež na invalidnom dôchodku a nevie si nájsť robotu(má 50+ a nevedel si ju nájsť ani keď som bola na SŠ), takže jemu úplne vyhovuje že si neviem nájsť robotu. Podľa neho by som ani nemala robiť.(že určite nemôžem robiť sama lebo ak ma vyvalí v robote tak umriem lebo mi nik nepomôže). Takže...robotu si nájsť neviem lebo v mojom obore „žiadna nie je, tam kde žijem“ v inom meste si ju hľadať nemôžem(nedovolia mi to strašne mi kontrolujú/organizujú život). A odsťahovať sa nemôžem za prácou lebo by som nemala z čoho žiť a rodičia mi to striktne zakázali. Áno ja viem mám 23 som dospelá a chorá ale okrem neurologických ochorení(nie su najľahšie ale ľudia s nimi žijú či už s niekým alebo samy) ale okrem toho mávam aj depresie vďaka rodičom. Nič mi nedovolia urobiť samej strašne ma kontrolujú či chcem alebo nie všetko sa snažia robiť za mňa a len mi dokázať že sama by som neprežila. Neviem čo už mám robiť. Prácu si nájsť neviem a žiť svoj život tiež nemôžem. Viem že najlepšie by bolo sa odsťahovať za prácou niekde inde, ale proste nemôžem a nezáleží na tom ako som stará. Keď som rodičom povedala že do 30tky sa od nich odsťahujem tak začali hneď byť naštvaní(hysterický) že kam by som chcela ísť a že ja byť sama nemôžem. Keď som povedala že do smrti s nimi nebudem tak otec len povedal že budem(lebo sama byť nemôžem) a keď som mu povedala že raz keď umrú tak čo bude a povedal že to sa bude riešiť neskôr, ale že sama by som sa nedožila ani 30tky. Viete mi poradiť čo robiť? Je nejaká šanca? Dokonca nemám ani priateľa(ešte som ani nemala viem že je to blbé v tomto veku a v tejto dobe, ale ako by som mohla mať keď nikde nemôžem poriadne chodiť a o všetkom ich musím informovať? Chcem to zmeniť chcem robiť, chcem žiť, ale nič nemôžem viete mi nejako poradiť, lebo už začínam premýšľať aj o samovražde...(nie som blázon ale....v tejto situácií) to že nič nemôžem urobiť sama je frustrujúce a psychicky ma to ničí. Nemôžem ísť ani k psychológovii/psychiatrovi, lebo to nedovolia že na čo by som tam chodila a musela by som všetko zreferovať o čom sme sa bavili(mamina je zdravotná sestra a pozná ich takže neverím ani tým doktorom že by neporušili v tomto prípad lekárske tajomstvo). Mama stále so mnou chodí aj k doktorom ako s 10 ročnou. A pritom som schopná chodiť tam aj sama. O všetkom rozhodujú za mňa. Viete mi poradiť ako z tohto kruhu von?....
Bolo to dosť dlhé a za to sa ospravedlňujem ale nevedela som ako to skrátiť....ak ste to dočítali do konca tak ďakujem... :)

antilooopa

nemá význam tu nič "radiť"...slečna i tak chce ostať doma pod dohľadom rodičov, lebo hľadá výlučne cestu, ako niečo NEJDE...

A nie..naozaj na pohovore nemusíš prezrádzať svoje diagnózy, neviem, kde si takýto šplech počula.
swištica, s e r na to, nemá to význam.....

AyameSenpai

Záleži od učiteľa koľko sa za hodinu naučíš aj. Keď som bola v štvrtom ročníku na sš a bola úplne mimo z OMEGY(účtovný program) bo vysvetlenie v škole stálo za houby ako aj učiteľka/y....tak som mala "individuálne kurzy" a za jednu hodinu TAM som to chápala lepšie než za 2 roky v škole(s tým programom) takže to nie je tak že individuálne kurzy sú zle. Kto to bude platiť? No ja....mám nejaké peniaze takže by som to v pohode zvládla....;) keď už mám platiť za kurzy a je jedno teraz či 10 alebo 15 eur som tam od toho aby som sa naučila to čo chcem a nie iné....nenarábam zle s peniazmi....nerozhadzujem za zbytočnosti....z excelu len také základy, word...no klasické veci ohľadom toho...vkladanie vecí do dokumentu, formátovanie, tvorba vkladania obrázkov/grafických objektov, príprava na tlač(fakt netuším čo ti sem mám napísať ešte a hlavne ako...nikdy som sa nedala testovať na tieto programy len som s nimi cca 4 roky robila na sš...lebo učiteľka vedela word a power point ak som za posledný rok nevytvorila 20 prezentácií tak ani jednu a v tých prezentácia efekty atď.....) ak ide o photoshop a sony vegas je to len koníček takže sa viem orientovať tam ale nie ako profesionál
k tej teamovej práci no nemám problém pracovať v teame(ale pri kurzoch to neplatí mne viac vyhovuju tie individuálne, každému niečo iné nie všetci sme rovnaký) a pracovať sama tiež nemám problém......................

swistica

Jop a este k teamovej praci - pokial si si nevyskussla pracu individualnu a pracu v teame, tak je tvoje vyjadrenie dost odvazne. Znie to od teba akoby si mala za sebou roky praxe.

swistica

Cize cena 15 eur za 45 minutovu hodinu. Za hodinu sa vela nenaucis. Pritom online kurz zahrnajuci prakticky cely excel s dozivotnym pristupom vies kupit za 11 eur. Kto to bude cele platit? Nepoviem kebyze ide o konverzacie v cudzom jazyku, alebo o naozaj nieco specialne z IT, co naozaj treba dobre vysvetlit, ale ved to je len MS Office. Pri skupinovom kurze navyse mozes ziskat kontakty, kamaratov atd. Stazujes sa, ze nemas kamaratov. A kde ich chces najst ked aj kurz chces mat individualny.
Jednak sa z toho da usudit, ze zle narabas s peniazmi a jednak zbytocne odkladas svoj sebarozvoj na neurcito.

Dalej skor som myslela, aby si napisala co konkretne vies z Excelu, Wordu atd. Lebo vyjadrenie na pokrocilej urovni je nic nehovoriace a pisu si ho aj taki co nevedia vytvorit ani len tabulku.

AyameSenpai

swistica napr. www.pckurzypd.sk

1. nemyslím si že súkromný učiteľ je niečo zlé.
2. Nepotrebujem asistenta.
3. Viem z čoho pozostávajú online kurzy a tiež som si vedomá že videá si môžem prehrať x krát...
4. mám sem napísať čo viem(hotová spoveď)....(klasická práca s PC a windowsom) word a power point na pokročilej úrovni, s časti ovládam aj photoshop/sony vegas(nie som profík je to len koníček), moja angličtina je na úrovni B1/2(nie všetci sme experti na angličtinu s certifikátom C1/2 ako sa dnes všetci povýšenecky prezentujú ale iba na internete) nikdy som si nerobila testy na to konkrétne(takže ti to tu presne nenapíšem)...nemám problém pracovať v týme alebo aj samostatne.(to že dávam prednosť individuálnym kurzom neznamená že mám problém pracovať v skupine len individuálne kurzy sa mi už v minulosti vyplatili viac než skupinové) mám rada umenie a prírodu... neviem čo ti tu mám ešte napísať.....

AyameSenpai

swistica si predstav že áno. Na väčšine kurzov máš na výber či chceš individuálne kurzy alebo skupinové. Nie každý je na skupinové kurzy. A tie individuálne sú vždy o pár eur drahšie to je rozdiel....takýchto individuálnych kurzov existuje veľa....nie pre každého je dobré keď je okolo teba ďalších x ľudí. Na individuálnych sa ide podľa tempa jednotlivca a nie skupiny.

swistica

Skus nam napisat co konkretne vies, aby si zaujala potencionalneho zamestnavatela.

Dalej skus pracovat na svojom sposobe ucenia sa. Pretoze ak potrebujes sukromneho ucitela len pre teba, tak to nie je dobry signal. Ani v praci ti nikto osobneho asistenta robit nebude. Na sposobe ucenia sa da pracovat.

Online kurzy pozostavaju z videii. Video si mozes pustit aj stokrat. Tak neviem, co viac este treba k pochopeniu ako nazorna ukazka, ktoru si mozes pustat opakovane.

Osobne mam aj dost pochybnost, ci vobec existuju kurzy kde sa lektor venuje specialne len jednemu ziakovi. Nasla si vobec nieco take? Kolko to stoji?