Bývalý katolík

Príspevok v téme: Bývalý katolík
Tomas12345

Ešte nedávno som o sebe tvrdil že som katolík a katolícku vieru pasoval za tú jedinú pravú vieru. Casy sa však zmenili a ja som po podrobnejšom skúmaní Biblie a i názorov od ostatných dospel k tomu že katolícka viera nie je tá pravá. V súčasnosti už teda katolíkom nie som a hľadám si momentálne krestanský zbor ktorý učí skutočnú pravdu vyplývajúcu z Písma.

Týmto sa chcem ospravedlniť užívatelovi daniela2 ktorej som vyčítal to že neuznáva katolícka vieru. Tiež by som sa chcel ospravedlniť užívatelke "ahjaj" ak som ju nejako urazil pri debate o téme "cukrovka".

Tomas12345

2 časť.

Belly21:

"Lebo Duch Svätý a my sme usúdili"

Lenže toto sa stalo ešte v dobe kedy nebolo Novozákonné Písmo.V tom čase kolovalo Božie slovo v tradícii, a teda v tomto čase apoštoli usudzovali svoje učenie na základe tradície (my sme usúdili) a na základe Ducha Svätého ktorý bol v nich. Lenže v čase ked sa napísalo Písmo už nebol dovod na vychádzanie z tradície. Tradícia bola vhodná a užitočná, ale len dovtedy dokial neexistovalo Písmo (spísana tradícia). V Písme sa totiž spísali všetky doležité tradície ku spaseniu, a tradície ktoré boli nesprávne alebo nedoležité k spaseniu zostali mimo Písma. Cirkvi a aj RKC cirkev mala po vytvorení Písma, svoje úsudky o učení vychádzať z Písma a nie na základe tradície (my cirkevní otcovia sme usúdili).

"Podobne sa toto isté dialo počas celej existencie cirkvi. Lebo Duch Svätý a my - cirkevní otcovia sme usúdili."

Kým Písmo existuje len jedno, cirkevných tradícií existovalo viacero. Problém tradície je v tom že ich existuje viacero a to týkajúce sa jednej a tej istej veci. Tak napríklad podla "doloženej" tradície Peter zomrel v Ríme, kým na základe inej "doloženej" tradície Peter zomrel v Antiochii. Toto je len špička ladovca, takýchto príkladov je viacero. Dokazuje to však len to že tradície si zvyknú navzájom medzi sebou odporovať, a Božie slovo si predsa neodporuje !

Další problém je v omylnosti tradícii. Kým Písmo sa nemýli, tradície obsahujú množstvo chýb. Tak napríklad podla cirkevnej tradície Zjavenie Jána napísal apoštol Ján, 2 Petrov list napísal apoštol Peter. Lenže na základe moderného bádania sa dospelo k tomu že Zjavenie nenapísal apoštol Ján a rovnako tak ani 2 Petrov list nenapísal apoštol Peter. A znovu, tradícia tvrdí že Matúš napísal svoje evanjelium povodne v hebrejčine, avšak moderné bádanie zistilo že bolo povodne napísané v gréčtine. Tradícia tvrdí že apoštol Peter posobil 25 rokov v Ríme, no to je mimoriadne nepravdepodobné s Písmom, pretože Pavol Petra v Ríme nezmienuje ani raz. Tradícia tvrdí že Prvý Petrov list bol napísaný v Ríme, lenže pravdepodbnosť je skor naklonená k tomu že ide o Jeruzalem. Tradícia tvrdí, že Babylon v Zjavení predstavuje Rím, no to nie je pravda, pretože Babylon tu predstavuje Jeruzalem, čoho dokazom je Zjv 11:8. Zidia si vytvorili na základe tradície mienku že o Mesiášovi nikto nebude vedieť odkial je Jn 7:27. Lenže židia vedeli že Ježiš je od Márie, a aj pre toto ho nechceli prijať za Mesiáša. Ak veríš tradícii, potom musíš tvrdiť rovnako ako židia že Ježiš nemože byť Mesiášom, pretože nesplna to že o nom nikto nebude vedieť odkial je. A takto o chybách tradície by som ti tu mohol menovať ešte niekolko. Vidíme teda že tradície nielenže si navzájom odporujú, ale dokonca i sami tradície obsahujú rozpory, štatistické nepravdepodobnosti a chyby. Božie slovo pritom chyby obsahovať nemože.

No a prečo mi priamo neodpovedáš na moje otázky ktoré som ti dal, ale namiesto toho zvrtneš tému na inú stranu ? Pýtal som sa ťa že ak je tradícia od Boha, prečo sú v tradícii chyby ? Podla teba sa Boh mýli ? Tiež som sa ťa pýtal prečo Ježiš a ani žiaden z apoštolov nikdy necitoval nič z tradície ? Prečo Ježiš a apoštoli nikdy nedokazovali Biblické pravdy z tradície, ale vždy tak spravili len na základe Písma ? Prečo Ježiš označil tradíciu za ludskú náuku ? Toto sú otázky ktoré som ti dal, ale si mi na ne neodpovedala. Nemá zmysel tieto otázky odignorovať. Snažíme sa tu odhaliť pravdu a nie kto má argumentačne navrch.

"Lebo Ty svojím názorom vylučuješ pôsobenie Ducha Sv. v tradícii cirkvi."

Hore som ti vymenoval niekolko príkladov ako je tradícia sama sebe navzájom v rozpore a aké sú v nej chyby. A kde sú chyby, rozpory, a štatistická nepravdepodobnosť, tam neverím že ide o Božiu moc.

..............................................................................................................
Ježiša a toho si akoby zaškatuľkoval, zarámoval, vytýčil mu medze, za ktoré nepôjde, lebo On jednoducho tak nekoná. Jeho hranice sú jeho slová vo Sv. písme. Čo Boh nepovedal vo Sv. Písme, to Boh nemôže urobiť. Z tohto pohľadu Tvoj Boh nie je všemohúci, je to Boh akoby zamrežovaný, zamurovaný vo väzení. Po tade koná a odtiaľ už nie."

Otázne je prečo vidieť Boha tam kde neni ? U teba a v učení katolíkov je to, že vidíte Boha aj tam kde nie je. Lenže Boh sa nenachádza vo všetkom, rovnako ako sa nenachádza vo všetkých náboženstvach ale len v krestanstve. Takto isto sa učenie Boha nenachádza vo všetkých písaných a nepísaných tradícii, ale nachádza sa len v Písme.

Verím však že Boh sa nachádza v určitých cirkvách aj dnes, a koná v nich zázraky, Rovnako tak verím že niektorí ludia možu mať zjavenie od Boha, možu mať rozne zjavenia neba/pekla. Ak sú v súlade s Písmom a nehlásajú nejaké nové učenie alebo nejaké nové doplnku k Písmu, tak si myslím že to je v poriadku.

Jablcko6

Dobro, zlo, jedno aj to druhe sa nuka, mozno si vybrat, ze coho sa chceme nabazit. Mame slobodnu volu, pozname celu pravdu. Akoze nikto nebude trpiet? Vsak, ono sa to vsetko zbiera, day by day, dobre veci a zle veci, ktore robime a potom pride ten tresk. Kazdy hriech pacha skodu, skodi. Kym si toto neuvedomime, tak sa nepohneme vpred. Naspat cesta nemozna, napred sa ist musi.

Tomas12345

Bohatier :
A na základe čoho určuješš že mám energiu ?

SofiaElla :
"ale nerozumiem tomu, prečo tak strašne vehementne hľadáš inštitúciu (akúkoľvek), ktorá niečo hlása len preto, aby ždímala od ľudí peniaze."

Však ale Cirkev v biblickom a v protestantskom zmysle ani inštitúcia nie je, ale je to zhromaždenie ludu. Ono je fajn byť v kontakte s ostatnými veriacimi s rovnakým vierovyznaním s ktorými sa budeš stretávať v určitý čas a na určitom mieste, a aj na toto slúži Cirkev.

Evanjelium podľa Matúša 18:20
Lebo kde sú dvaja alebo traja zhromaždení v mojom mene, tam som ja medzi nimi.“

V cirkvi sa tiež konajú rozne bohoslužby ako je napríklad krst, svätenie nedele, eucharistia, atd.

Aj v Ježisovej dobe sa schádzali židia v sobotu na zhromaždeniach (v Cirkvi) Lk 4:16.

"Ja sama som nepokrstená - som hodnotami a vierou kresťanka."

A aj sa mieniš niekedy dať pokrstiť ? Pretože krst hraje v kresťanstve výynamnú úlohu a je potrebný.

"peklom strašia len farári, aby si nabrali svoje ovečky. Aké peklo? Žiadne peklo neexistuje a naozaj sa tam nikto smažiť nepôjde. Boh nás ma celkom rád aj nedokonalých."

Lenže z Biblie to peklo naozaj vyplýva, klamali by sme kebyže povieme že v Biblii sa o pekle nepíše. Navyše potvrdzujú to aj zážitky luidí ktorí sa ocitli v stave smrti v pekle a potom sa odtial vrátili aby nám podali svoje svedectvo. Ja by som teda peklo rozhodne nepodcenoval.

SofiaElla

peklom strašia len farári, aby si nabrali svoje ovečky. Aké peklo? Žiadne peklo neexistuje a naozaj sa tam nikto smažiť nepôjde. Boh nás ma celkom rád aj nedokonalých.

rraan

ja som teraz pochopil ze vlastne ked si niekto zela vecne utrpenie v pekle tak boh mu ho dopraje boh totizto kazdemu da co si praje on splni kazde prianie kazdemu bez rozdielu

SofiaElla

Pag, neviem, či je toto zrovna téma o zrelosti. Zrelí sú aj ateisti a mnohí žijú s takými hodnotami ako veriaci. Neviem, či má Tomáš problém teda so zrelosťou alebo skôr dogmatickým presvedčením, že veriaci musí byť "zaradení" v nejakej inštitúcii. Ja sama som nepokrstená - som hodnotami a vierou kresťanka.

Pag

Zrela osobnost sa nepotrebuje cely zivot ospravedlnovat skrze niekoho utrpenie, zrela osobnost stoji za svojimi skutkami - dobrymi, aj zlymi. bud zrely, bud svaty. Ale aj to je cesta.

SofiaElla

Tomáš, ja som túto debatu nečítala, ale nerozumiem tomu, prečo tak strašne vehementne hľadáš inštitúciu (akúkoľvek), ktorá niečo hlása len preto, aby ždímala od ľudí peniaze. Nemusíš byť katolík, evanjelik, jehovista a neviem - aké všetky inštitúcie vlastne vznikli a existujú.
Buď proste len kresťan. Ježiš ani Boh nikdy a nikde nespomínajú inštitúcie, to je len šikovnosť manipulátorov, že vymysleli systém a dokázali ho vniesť do toľkých mozgov. Samotný Ježiš hlása len kresťanstvo, katolicizmus a všetky ostatné odrody je len ľuďmi pretrasformované kresťanstvo tak, aby z toho tí zástupcovia tej - ktorej cirkvi mali peniažky.
Krásny príklad je napríklad Portugalsko a legenda, ktorá hovorí, ako vlastne Portugalsko vzniklo. Pozerala som o tom dokument, ale, bohužiaľ, som to nevidela celé a od začiatku, ale išlo o bitku 10tich alebo 12tich bojovníkov (vtedy ešte Portugalsko bolo pod nejakou nadvládou) a ich menej početného vojska voči moslimom na nejakej hore (názov si už nepamätám, pamätám si, že vraveli, že to miesto údajného vojska stále existuje). Tí "Európania" vtedy ten boj prehrávali, ale potom sa jednému bojovníkovi zjavil samotný Ježiš a povedal mu, že on sa vráti domov a bude na svojom území kráľ. Tak sa aj stalo.
Najkrajšia pointa však bola, keď ten historik vlastne vysvetľoval, že Portugalsko nie je katolícky štát, lebo nevzniklo z vôle pápeža, ale kresťanský, lebo vzniklo z vôle samotného Ježiša, ktorý sa na hore objavil, aby toto budúcemu kráľovi zvestoval. (Ospravedlňujem sa za chabé info, ako to celé vlastne bolo - ale podstata je v tej vete) Katolík verí (a bojí sa inštitúcie, ktorá vznikla z ľudskej vôle), kým kresťan uznáva Ježiša a Boha a báť sa naozaj nemusí, ani keď nežije úplne príkladne. Podstatné sú hodnoty, ktoré Ježiš presadzoval.