Emancipované ženy a úspešní muži

Príspevok v téme: Emancipované ženy a úspešní muži
Beee

Ahojte, pred nejakým časom som natrafila na toto fórum a napadla ma celkom zaujímavá téma na diskusiu. Nehľadám týmto rady, skôr ma zaujíma názor ľudí mimo "bubliny" ľudí v mojom živote.
Pre mňa osobne je vo vzťahu najdôležitejšia rovnosť a vzájomná podpora partnerov, pričom aby to tak mohlo byť, je podľa môjho názoru potrebné, aby partneri mali obdobné hodnoty, štýl života, ciele, jednoducho aby si rozumeli a zároveň sa dopĺňali. Preto som si vždy myslela, že vzťahy, kde žena je príveskom muža a profesionálnou manželkou, vyhľadávajú prevažne muži, ktorým sa nedarí nájsť si rovnocennú partnerku a že vo väčšine prípadov ide o akúsi poslednú inštanciu. Napriek tomu, že väčšina mužov má negatívny názor na zlatokopky, tak trochu mi to začína pripadať, akoby ich zámerne vyhľadávali. V poslednej dobe som sa na tému vzťahov rozprávala s dvomi kamarátmi, s ktorými sme si veľmi podobní, čo sa týka štýlu života, cieľov, a pod., preto ma prekvapil ich diametrálne odlišný postoj k tejto otázke od môjho názoru na ňu. S každým z nich som sa na túto tému bavila samostatne bez prítomnosti toho druhého. Obidvaja majú krátko po 30-tke, sú mimoriadne úspešní, s pevným zázemím a obidvaja sú slobodní s veľmi podobnou predstavou o potenciálnej partnerke. Podotýkam, že som ani s jedným nemala nič viac ako kamarátsky vzťah, čiže to nepíšem z pohľadu partnerky alebo podobnej osoby.
Obidvaja sa vyjadrili v podstate tak, že si nevedia pri sebe predstaviť ženu, ktorá by bola rovnako cieľavedomá a dominantná ako oni, pretože by to podľa nich nefungovalo a rovnako sa im nepáči, že ženy si za každú cenu budujú kariéru a majú deti po 30-tke. Takisto som sa dozvedela, že emancipované ženy ako ja (oni to nazvali s prevládajúcimi mužskými vlastnosťami) by si mali nájsť muža s prevažujúcimi ženskými vlastnosťami na to, aby to fungovalo. Čiže z ich pohľadu hľadajú niekoho, komu budu môcť robiť manažéra aj v súkromnom živote. Z môjho pohľadu takýto vzťah bez rovnosti by jednoducho nefungoval, okrem iného aj z dôvodu absencie spoločných tém, nakoľko s dotyčnými pánmi som sa vždy bavila na témy, o ktorých ženy, ktoré oni vidia ako svoje potenciálne partnerky, nemajú ani šajnu.
Čiže aby som zhrnula, čo som vlastne touto témou chcela zistiť - prečo sa muži boja, že by ich postavenie v rodine bolo ohrozené im podobnou emancipovanou ženou a preferujú ženy, ktoré môžu ovládať a potom ich hanlivo označujú za zlatokopky napriek tomu, že o charaktere tej ženy vedeli a vyhovoval im?
Vyššiu situáciu som uviedla len ako príklad zo svojho života, nemám záujem o vzťah ani s jedným z nich, čiže ako som písala vyššie, nejde mi o ňu samotnú, ale skôr o akúsi všeobecnú mienku. :)

mirec411

slobodnémačiatko - ..."myšlienkový chaos" koho? Myslíš Beee? ---- :D ...chceš naznačiť, že som sa práve vyznal v chaose? Ďakujem..., ale takto to ja nevidím. Možno to vnímam inak ako chaos, ale keď hovoríš že sa vyznám..., tak si musím postrážiť ego :D
Nechaj to tak, mačiatko... Naozaj to nestojí za to...

mirec411

gramatika, zapni si googl a tam nájdi skloňovanie slova (s kým, čím) "emancipovaným chúdiatkom. Potom môžeme mudrovať dvaja. Ja nie som tvoj učiteľ.

mirec411

Beee, rozbehla si naozaj veľmi vážnu tému, ktorá je u nás stále len v plienkach. Aj "odborné" názory sa zmietajú v chaose vysvetlení - a samozrejme sa vyjadrujú pod tlakom názoru verejnosti. Čiže tak, aby si nepohnevali nikoho. O vzťahoch sa píše veľa, ale aj o nich je toľko protichodných názorov (či už od našich, alebo zahr. odborníkov), že ľudia sa v tom zmätku nevedia orientovať.
No a ty tu pokojne nastolíš extra vzťahovú otázku na tému vzťahov "emancipovaných žien a úspešných mužov" :) :) Sám som zháňal nejaké kvalitné materiály, aby som porovnával s mojim poznaním, ale vážne som dospel k názoru, že tomu rozumie každý iba čiastočne - a ako som už písal, pravdu otvorene ani nepovedia (alebo ju nepoznajú? - neviem...).
Len tak na okraj: - Použila si výraz "emancipované ženy..." Tak sa zamyslime... - Ktorá žena na Slovensku, či v celej Európe nie je emancipovaná? Sú všetky(!) - a dokonca aj zákonne. Samozrejme ide o zneužitie slova "emancipácia" a jeho vnesenie do vzťahov. Emancipácia znamená rovnosť medzi ženami a mužmi, ale pozor(!): - ide o spoločenskú rovnosť. Nie o rovnosť vo vzťahu!
No a tak si dajme otázku: - Môže odvolávanie sa na emancipáciu vniesť do vzťahov skutočnú rovnosť medzi mužom a ženou - teda medzi manžela a manželku? Kto sa nad tým zamyslí, povie jednoznačné NIE.
No ale to ešte nie je koniec... :)
Výraz "ženská emancipácia", si (tak ako aj všetci manželskí poradcovia a široká verejnosť), aj ty použila namiesto slova "úspešná žena" - t.j. samostatná, finančne nezávislá (na mužovi), spoločensky úspešná, žena s vyššou inteligenciou... atď.
Čo to spôsobuje, ak sa niekto začne pri otázke vzťahu medzi mužom a ženou oháňať slovom emancipácia? Absolútne nepochopenie toho, že vo vzťahu sa rovnosť medzi mužom a ženou neodvíja od žiadnej emancipácie, a už vôbec nie od toho, či je partnerka/partner (manželka/manžel) úspešná, alebo nie.
Rovnosť medzi partnermi je podmienená úplne inými vecami, než nejakou emancipáciou, či úspechom...
-------------------
Asi som napísal veľa, ale určite nie dosť na to, aby som úplne objasnil problematiku zanášania emancipácie a úspechu do vzťahov.
Ale dá sa z toho pochopiť aspoň jadro toho, z čoho vzniká totálna (a fatálna) pomýlenosť v otázke vzťahovej rovnosti.
A to som sa ani nedotkol témy: - kto je pre koho vhodný... a prečo muži odmietajú "emancipované" ženy, a prečo.......... :)
Ale už stačí... :D

slobodnemaciatko

Mirec, ma to uplne jednoduche vysvetlenie - sama slovicko atakovanie opakovane pouzila.
Kolko ludi, tolko reakcii a tolko pochopeni temy. Myslis, ze rozdielni ludia pochopia myslienkovy chaos jedneho cloveka?

mirec411

slobodnemačiatko - :) naozaj mi nemusíš nič vysvetľovať. Takú povinnosť nemáš a pretože som už dosť veľký (či starý: :) ), tak to ani od nikoho nežiadam. Z detských nohavíc som už vyrástol.
Inak: - kvôli tejto jednej téme nebudem meniť svoj názor na teba, pretože v iných témach som si už urobil dosť pozitívny "obraz". Táto téma mi dala ďalšiu odpoveď na otázku, Prečo u určitých dvoch žien príde k neporozumeniu (konfrontácii). Samozrejme ako zrelému mužovi mi ostáva už len pousmiať sa, ak autorku nazveš - cit.: - "emancipovaným chúdiatkom". Nejde mi pritom o gramatiku..., ale o samotné vyjadrenie na adresu niekoho, koho tu nikto nevidel, nikto ho nepozná a nikto nevie o jeho živote a ňom samom zhola nič. (Tí, čo dokážu vidieť aj ďaleko za obrazovku monitora, tu nie sú...). Ale inak - pohoda :)
PS: - Nemyslím si že Beee šlo o ataky... Podľa mňa je hlavný problém v tom, že nepochopili jej tému (vedia o tom len málinko) a tak píšu ako sa hovorí "od veci". (Napísala im to, ale...) Majú na to samozrejme právo, ale to neznamená, že by sa to tu malo znížiť k invektívam.
------------------------
Funeral ... - ak človek niečo pochopí, tak je predsa logické, že jeho uspokojenie nemôže byť dočasné. "Poznanie" sa predsa nezabúda. Či u teba je to inak? Ak chceš rozumne filozofovať, tak nech to má nejakú (aspoň) teda tú logickú úroveň.
-----------------------
Bolo by fajn, keby sa tu ten negatívne sa rozbiehajúci "syndróm stáda" stratil. Samozrejme je to len moje želanie, nič viac...

Funeral director

Beee

Tema je pre teba len dalsi input informacii k sirsiemu problemu ktory pochopenim (docasnym) tvojho opisaneho vyriesis k svojmu uspokojeniu (docasnemu, ak by to nebolo jasne).

klapo

Beee,

vynimocne suhlasim. V reale by som s tebou asi vobec nestracal cas .Nabuduce napis do temy, aby ludia pisali len to, co ty chces pocut/citat. Usetris im tak namahu zapodievat sa tvojimi "myslienkovymi" pochodmi, alebo ako to vlastne nazvat.

slobodnemaciatko

Ano, autorka je strasne emancipovane chudiatko, ktoru vsetci atakuju, lebo ma iny nazor. Vsimol si si vobec akym stylom diskutuje? Pokial ma niekto iny nazor, ona sama ho atakuje, ci vyhadzuje "z jej " temy. Ani tvoj styl diskutovania nie je vzdy koser.
Prisla diskutovat, alebo velebit svoju osobu a svoju emancipaciu?
A este sa cuduje, ze uspesni muzi by pri sebe nezniesli zenu ako je ona, ale radsej si vyberu zlatokopku, s ktorou nemusia bojovat o kazde slovo a ktora ich za ich nazor nebude odvsadial vyhadzovat.