Chcem sa stať mníškou

Príspevok v téme: Chcem sa stať mníškou
mniska747

Ahojte..Potrebovala by som sa poradiť aj ked neviem čí na spravnom mieste..O rok budem končiť strednú školu..Rozhodla som sa že chcem byť mníškou len neviem ako sa k tomu dostať..Prosim neodhovarajte ma ani nič podobne potrebujem len nejake rady..Čo to vlastne obnáša?Budem môcť navštevovať rodinu a pod?Som si tým istá na 100%(mam nato svoje dôvody,aspon nebudem musieť nikomu vysvetlovať prečo nemam chlapa lebo o mna nemaju zaujem ale to je jedno)..Jednak citim že je to to správne poslanie..Poznáte niekoho kto sa stal mníškou?Myslíte že v nejakom kostole by mi poradili ako postupovať?Za každu radu ďakujem(ešte dodám že téma nieje fake a myslím to važne)

Samohlaska

Veľmi zaujímavá téma! Na strednej som strávila dva týždne na dobrovoľníckom programe - s kamarátkou sme bývali v kláštore a cez deň niekoľko hodín vypomáhali v domove dôchodcom aj s ostatnými sestrami z kláštora. Bola to neskutočná skúsenosť, ale viac ma na nej zaujala služba a pomoc ľuďom, než mníšsky stav. Ako už viacerí spomínali, pravidlá sú v rôznych reholiach iné, ale niektoré veci platia všade a je dobré sa nad nimi zamyslieť.
1. Žiješ s cudzími ľuďmi. Ak máš šťastie, vytvoríš si medzi nimi po čase kvalitné priateľstvá a vzťahy, ale nie je to samozrejmosť.
2. Musíš sa podrobiť hierarchii a rešpektovať pravidlá, ktoré si si nedohodla alebo sa na ich tvorbe nejako nepodieľala. Je možné, že tvoj názor nebude často vypočutý.
3. Budeš mať minimum vlastných peňazí a obmedzený spôsob ich míňania.
4. Striedmosť je pre mníšske rády dôležitá. Striedmosť v správaní, v obliekaní, v životných podmienkach. Už len taká maličkosť ako pekné jasné farby - na oblečení, v tvojej izbe, v doplnkoch - prestane existovať. Kláštor, v ktorom som bola patril medzi otvorené rehole a bol dostatočne financovaný, ale napriek tomu bol veľmi striedmy. Izby plné staršieho ťažkého nábytku, všetko hnedé, na stenách výlučne obrazy svätých a kríže...
Poradila by som ti naozaj sa zamyslieť nad tým, čo presne ťa láka na mníšskom povolaní. Je to duchovno? Je to služba druhým? Je to pocit, že niekde patríš? Je možné tieto veci uskutočniť aj bez života v reholi. Viem, že si mladá a mnohé veci sú pre teba možno nie úplne jasné, ale skús naozaj zistiť, čo presne je pre teba dôležité. Samozrejme, ako už bolo spomenuté, čím viac informácií budeš mať, tým budeš viac schopná sa rozhodnúť. Mníšske povolanie je náročné aj pre tých, ktorí sú s týmto poslaním úplne stotožnení, preto ti držím palce v tvojom rozhodovaní :)

Maysha

Nemozes si byt na 100 percent ista, ked si napisala: mam nato svoje dôvody,aspon nebudem musieť nikomu vysvetlovať prečo nemam chlapa lebo o mna nemaju zaujem ale to je jedno... Ja to vidim tak ze ta to poriadne stve ze este nemas priatela a kamosky maju, preto sa buris a chces sa stat mniskou. Popremyslaj este, casu mas dost

alicka87

Ak to tak cítiš, tak sa stať mníškou. Je to len pre vyvolených ľudí a treba to využiť ak sa ňou chceš stať!

bestt3

Je dobré sa stať mníškou. Budeš mať zaplatené všetky odvody. Jednému z mojich kamošov prišlo rozhodnutie počas tejto pandémie o tom, že mu bol priznaný plný inval. dôchodok vo výške 21,20 eur mesačne a tiež sa tam písalo niečo aj o odprac. rokoch. Ale koľko rokov môže mať ten kamoš odpracované, že mu prišiel tak nízky dôchodok? Ja som sa ho na to síce pýtal, ale nechcel mi povedať pravdu!!!

ahjajjaj

som vydatá, takže od veci. Ale kebyže uvažujem o mníšskom povolaní, zameriam sa na ošetrovateľstvo, zdravotníctvo, alebo sociálnu prácu.

zia

mniska747 MOHLA BY SI ODPISAT co sa stalo za 2 roky co si napisala ze si sa chcela stat mniskou?

Ja som zasa od malicka som sa hrala na fararku.

Ja by som sa chcela stat mniskou, ale musela by som konvertovat k evanjelikom. Nepaci sa mi to, ze rimokatolicka cirkev nepodporuje zeny ku knazstvu.

Rovnako aj ako evanjelici by sa mohli a nemuseli zenit, vydavat.

MYSLIM, ze BOH nam dal zivot, a DAR VOLBY.

Ja o cirkvi nic neviem, ale necitim s niekoho sudit, kym by som to sama na sebe nezazila.

Su predsa mnisky, co ucia na skolach, neziju len v klastoroch? Su dokonca aj zeny co nemusia splnit vsetky sluby - napriklad slub chudoby som poznala ze katechetka nedala tento slub. A ucila na skolach, v kostole pripravovala ludi na birmovku, a zila pre svoju farnost v jej meste kde mala vlastny byt.

A NEMYSLIM ZE KAZDY KLASTOR ZIJE V KRUTYCH PRISNYCH PODMIENKACH, RESP. NEVIDELA SOM TO NA NICH, KED MALI KLASTOR VEDLA NEMOCNICI V BA, kde osetrovali tazko chorych, ale ked odchadzali z prace, VESELO SPOLU CHODILI, SMIALI SA A NEVIDELA SOM ZEBY NEJAKE TRPELA VO VNUTRI.

Samozrejme ze zena ktora sa stne mniskou, v rimokatolicej cirkvi, NESMIE CAKAT ZE BUDE UZNAVANA. ONI zeny beru ako za cias otrokarstva- kedy zena nemala ziadne prava. Zenu cirkev berie ako dalsia lacna pracovna sila, ktorej pohnutky musia byt velmi silne POMAHAT TYM NAJUBOHEJSIM, co stratili vieru vseba, v zivot.

PODLA MNA KEBY KAZDY CLOVEK HOC LEN NA 30 MINUT PO PRACI CI PRED PRACOU by zasiel na vopred zandane miesto- POHLADIT STARCYH, OSALEMYCH, NETREBALO BY ANI MNISOK. JE TO ZAKLADNA LUDSKA POVINNOST VAZIT SI JEDEN DRUHEHO. aj ked kazdy tvrdi ze sme si v korone blizsi, NIE JE TO TAK. SU BLIZIE JEDINE K TYM KOHO MALI POVINNE SI VSIMAT ...........lebo je to jeho zena, muz, deti, rodicia atd.. A kamosov co ste davno nevideli. Nie sme si blizsi, len sme sa akotak zasa dostali do stavu vsimavosti si svojej rodiny, ale CUDZICH, CHODRYCH, ZUBOZENYCH SI NEVSIMAME ESTE VIAc-