Krk - problémy, zúfalosť - krčná chrbtica, alebo psychika??

Príspevok v téme: Krk - problémy, zúfalosť - krčná chrbtica, alebo psychika??
Janko1974

Ahojte. Chcel by som Váš názor. Už dlhší čas ma trápia zdravotné problémy zvláštneho charakteru. Mozem mať zo záveru tejto MRI - závrate, rozmazané videnie, šumenie v uchu..dýchavicnosť, nechutenstvo, štipanie očí, tlaky v hlave - slabosť. úzkost...či panika, resp.búšenie srdca? Strašne mi v nej vrzgá a denne mávam pocit akoby som nemal ani mozopg... Absolútna neschopnosť myslieť. Pravdou je že krčná chrbtica ma bolí a pri otáčaní pociťujem bolesť v rukách a trapézových svalov. Záver MRI: menšie generalizované vyklenutie disku C3-C4, generalizované vyklenutie disku C4-C5, ktoré prechádza do ľavostrannej hernie typu prortruzie a spôsobuje komprimáciu disku komprimáciu priľahlej ventr. časti dur.vaku nervu a ventr. koreňa ľavého nervu C5 (2.st,kompresie).
Generalizované vyklenutie disku C5-C6, ktoré prechádza do ľavostranej hernie extrúzie a spôsobuje komprimáciu priľahlej ventral. časti miechy a ventr .koreňov nervov C6 (vpravo 2.st.komprresie - vpravo 3-4.st. kompresie.
Intevertebralna osteonchodróza C5-C6 s deget.segment typu MODIC I. Intevertebralna spondylartróza. Sekundárna foraminálna steanóza v úrovni C5-6 Vopred Vám Ďakujem za rady.

Omen

Pre Janko : takže tá druhá možnosť, ale bez "nervu". Inak pošlem ti účet za lupu! : D

Úsek C3 - C4 : menšie rozšírené vyklenutie (BULDING - jemné vytlačenie disku mimo okraj stavca do 3mm, bez poškodenia jadra) DISKU (medzistavcovej platničky).

Časť C4 - C5 : rozšírené vyklenutie (bulding) disku, ktoré prechádza do ľavostrannej HERNIE??? (vyklenutie disku S poškodením jeho väzivového obalu, teda 2. fáza deformácie disku) typu PROTRÚZIE??? ( vyklenutie disku BEZ poškodenia jeho väzivového obalu, čo je 1. fáza deformácie disku) ((Toto doktor poriadne zmrvil, má to byť opačne!!!)) a spôsobuje stláčanie priľahlej prednej časti obalu miechy a predného koreňa ľavého nervu C5 (2. stupeň kompresie)!!!

Oblasť C5 - C6 : rozšírené vyklenutie (bulging) disku, ktoré prechádza do ľavostrannej hernie typu
EXTRÚZIE!!! (vyklenutie disku S poškodením jeho väzivového obalu A vytláčaním jadra disku, a teda 3.fáza deformácie disku) a spôsobuje stláčanie priľahlej prednej čast miechy!!! a predných koreňov nervov C6!!! - vpravo (2. stupeň kompresie)!!!, vľavo (3. - 4. stupeň kompresie)!!!!!

Miecha (myleopatia) postihnutá nie je.
C5 - C6 : medzistavcová osteochondróza (nájdeš na nete), typu MODIC I. (Modicova klasifikácia, naznačuje edém kostnej drene spojený so zápalovými zmenami)
Medzistavcová spondylartróza ( choroba spôsobená degeneráciou stavcových kĺbov).
C5 - C6 : v jeho úrovni je zúžený medzistavcový otvor.

Omen

Pre Kuko :

V oblasti L3 až L5 je zúžený predozadný priemer (AP) chrbticového kanálu na cca 11mm (normál je 14mm).

Úsek L5/S1 - začínajúca CHONDRÓZA (zmena mäkkých väzivových častí platničky na chrupavčitú - teda na tuhšie tkanivo, prípadne skostnatenie. Takáto platnička je nepoddajná, zle sa prispôsobujú pohybom stavcov a často tlačí na vystupujúce nervy medzi stavcami z bokov a spôsobuje bolesti a tuhnutie svalov) DISKU (medzistavcovej platničky) a dozadu posunutý stavec L5 o cca 3mm.
Dozadu vyklenutý disk zasahuje do chrbticového kanála cca 3 - 4mm, dotýka sa obalu miechy a mierne ho stláča. Poškodenie disku s prebiehajúcou degeneráciou medzistavcových kĺbov a zväčšenie žltých väzov spôsobuje obojstranné zúženie otvorov koreňových nervov chrbticového kanála a zúženie medzistavcových otvorov, hlavne vľavo, s kontaktom disku až miernym stáčaním miechových koreňov L5 a S1.

V oblasti L4/5 je chondróza disku, ten je vyklenutý dozadu. Disk mierne stláča obal miechy a spôsobuje zúženie medzistavcového otvoru vľavo, bez jednoznačného stláčania miechového koreňa L4.

Ostatné L úseky sú bez poškodenia, s veku primeranými degeneratívnymi zmenami - deformačná spondylóza a spondylartróza mierneho stupňa (pozri na nete). Napriamená lumbálna lordóza (net).

Janko1974

PRE OMENA. Pri cvicení krčnej to videnie sa zlepši na chviľku. Dnes mi neurolog povedal, že to bude s krčnej. Tak isto to štípanie ba až slzenie oči. Vysetroval ma...dla neurologie som OK. To akoby nafuknute zacne v stave, ked sa postavim. Mam pocit ze na krku je uz tak ochabnute svalstvo (temer 2r v posteli), ze ked vstanem pritlaci sa nejaky nerv a ide to((( Tak to som aspon zistil. To rozmazane videnie, nie vzdy ked lezim je OK. Len pri určitej polohe je to ok. Odosiela ma na MRI mozgu, pre istotu, predpisal Dorsiflex. Krcne cievy su OK a krk natieram Traumeelom. Apropo, sa pozbieram nebodaj a vhupnem do bazena, tam je vsetko OK. Som v sekunde zdravy clovek :) Aj bez rozmazaneho videnia. Pripájam Ti aj MRI ,,krčnej - bo ako vidim ani odpisat neviem poriadne :D :D

kuko1

Vopred ďakujem.
V úseku L3 až L5 konštitučne relatívne užší vertebrálny kanál s minimálnym AP rozmerom cca 11 mm. V segmente L5/S1 incipientná chondróza intervertebrálneho disku s minimálnou
degeneratívnou pseudolistézou s dorzálnym posunom stavca L5 o cca 3 mm. Široká dorzálna protrúzia disku, fokálne akcentovaná mediálne, s propagáciou do foraminálnych oblastí.
Vyklenutý disk zasahuje do vertebrálneho kanála cca 3 - 4 mm a má kontakt s durálnym vakom, s jeho miernou kompresiou. Diskopatia v kombinácii s artropatiou intervertebrálnych kĺbov a hypertrofiou žltých ligament spôsobuje obojstranné zúženie laterálnych recesov vertebrálneho kanála a intervertebrálnych otvorov s prevahou vľavo, s kontaktom disku až miernymi kompresiami miechových koreňov L5 a S1.
V segmente L4/5 chondróza intervertebrálneho disku s plošnou dorzálnou protrúziou fokálne akcentovanou intraforaminálne vľavo. Vyklenutý disk spôsobuje miernu kompresiu durálneho vaku a stenotizáciu intervertebrálneho otvoru vľavo, bez jednoznačnej kompresie miechového koreňa L4 vo foraminálnej zóne.
Ostatné L segmenty bez diskopatií s veku primeranými degeneratívnymi zmenami v zmysle deformačnej spondylózy a spondylartrózy mierneho stupňa. Conus medullaris bez kompresie
a ložiskovej myelopatie. Paravertebrálne mäkké tkanivá bez ložiskových zmien. Napriamená lumbálna lordóza.

Omen

Kuko, tak ťa uprednostním. : ) Dobré by bolo, ak by si mi skopírovala celú správu, aby tam neboli žiadne chyby.

kuko1

Omen, ďakujem že sa snažíš Jankovi pomôcť. Ja som toto skoro isté mala na začiatku PN (vysunuté 3 platničky na krčnej) . Mne pomohlo cvičenie a rehabilitacie, hlavne elektrika. Nie je to ešte najlepšie ale to už ostane tak a len cvičiť, relaxovať a nestresovať. No ostal mi problém ešte v L chrbtici a to už musím riešiť rýchlo lebo čas mi beží. Nevadí ak si zaneprázdnený, ja som sa potešila že je tu konečne niekto čo niečo o tom vie. Ak svojou radou pomôžeš čo len jednému aj za to veľká vďaka.

Omen

Janko, mal by si absolvovať vyšetrenie na očnom (môže sa jednať aj o alergiu) a na kardiológii. Búšenie srdca môže mať aj organickú príčinu. Nech vieš, na čom si.

Omen

@ Janko,
ZÁVRATE, ROZMAZANÉ VIDENIE, ŠUMENIE V UCHU ti spôsobuje Periférny vestibulárny syndróm!!!
Ten vzniká pri postihnutí labyrintu vnútorného ucha alebo vestibulárneho nervu. K daným problémom dochádza pri rotácii alebo zmeny polohy hlavy, preto v polohe ležmo si o.k.

K zhoršeniu stavu ti môžu prispievať aj lieky, ktoré berieš :
Nalgesin forte - točenie hlavy, závraty, poruchy videnia a sluchu, DÝCHAVIČNOSŤ, poruchy TRÁVENIA,...
Tanakan - bolesť HLAVY, problémy s DÝCHANÍM a TRÁVENÍM, búšenie SRDCA,...
C vitamin 1000Mg - sám o sebe u citlivých jedincoch vyvoláva urputné bolesti HLAVY,...
Teraz sa jedná o to, kedy si začal tieto lieky + "C" brať a ako vplývajú na tvoj zdravotný stav, či sa stav zlepšil, zhoršil alebo je na rovnakej úrovni.

NAFÚKNUTÉ brucho - za tým môžu byť lieky, nesprávna kombinácia jedál, nafúkujúce potraviny, bublinky, žuvačky, potravinová alergia alebo intolerancia,...

ŠTÍPANIE OČI - zápal v oku, syndróm suchého oka,...

ÚZKOSŤ, PANIKA, BÚŠENIE SRDCA - lieky, bolesť, stres, STRACH,... AK ti tieto príznaky nastúpili po problémoch s chrbticou, je to pochopiteľné. Bolo by čudné, ak by pri svojej diagnóze nemal žiadne psychické prejavy!

A ostatné popísané symptómy sú z krčnej chrbtice - bolesť v rukách, ramenách, trapézových svalov, krčnej chrbtici, ale aj bolesť HLAVY, KRKU,...
Ostatné neskôr - čakám na opravu.

@ Kuko1, momentálne mám veľa práce a musím najskôr dokončiť toto. Ak ťa to nesúri, pozriem sa ti na to, ale až neskôr.

kuko1

Omen chcela by som ťa poprosiť či by si aj mne nepomohol vysvetliť MR l chrbtice. Najskôr ma bolela krčná (aj bolí ale cvičím..) a tak som tlačila na MR aj krížov..
V úseku L3 až L5 konštitučne relatívne užší vertebrálny kanál s minimálnym AP rozmerom cca 11 mm. V segmente L5/S1 incipientná chondróza intervertebrálneho disku s minimálnou degeneratívnou pseudolistézou s dorzálnym posunom stavca L5 o cca 3 mm. Široká dorzálna protrúzia disku, fokálne akcentovaná mediálne, s ropagáciou do foraminálnych oblastí.
Vyklenutý disk zasahuje do vertebrálneho kanála cca 3 - 4 mm a má kontakt s durálnym vakom, s jeho miernou kompresiou. Diskopatia v kombinácii s artropatiou intervertebrálnych kĺbov a hypertrofiou žltých ligament spôsobuje obojstranné zúženie laterálnych recesov vertebrálneho kanála a intervertebrálnych otvorov s prevahou vľavo, s kontaktom disku až miernymi kompresiami miechových koreňov L5 a S1.
V segmente L4/5 chondróza intervertebrálneho disku s plošnou dorzálnou protrúziou fokálne akcentovanou intraforaminálne vľavo. Vyklenutý disk spôsobuje miernu kompresiu durálneho vaku a stenotizáciu intervertebrálneho otvoru vľavo, bez jednoznačnej kompresie miechového koreňa L4 vo foraminálnej zóne.
Bolia ma nohy od zadku až
po spodok nohy.