Svět jako labyrint

Príspevok v téme: Svět jako labyrint
Dick

Nepřipadá vám současný svět ( nepochybně i ten minulý), ale vůbec doba, jako nějaký labyrint, ve kterém jen člověk tápe a chybí mu pomyslná Ariadnina nit, jako ve známé řecké pověsti o Théseovi a díky které se hrdina vymotá ze tmy tohoto podzemí, obývaného hrozivým Minotaurem. Nenosíme náhodou ony brýle mámení a uzdu všetečnosti jako onen poutník v Komenského díle Labyrint světa a ráj srdce? Ale ten na rozdíl od nás některých vidí koutkem oka reálný svět, jelikož mu brýle nepřiléhají. Jinou představou labyrintu je knihovna ve slavném románu Umberta Eca- Jméno růže (Il nome della rosa), knihovna plná pro jiné zakázaného vědění, jejíž skryté tajemství, je třeba teprve odhalit. Abyste mohli takové tajemství odhalit, musíte nejprve získat indicie a s indiciemi správně pracovat, pokud budete mít štěstí, naleznete určitou strukturu a řád a tím i klíč k pochopení. Zdánlivá nejasnost a chaos labyrintu, se promění ve strukturu, která má jasná pravidla. A takový je možná i tento svět a lidská společnost. Internet je rovněž takovým labyrintem plným pravd, polopravd, nepravd, mámení, svádění, podvádění. Je místem, kde lidé na sebe berou různé podoby, nosí masky na tváři a připomínají tak herce- fantomy, protože jejich pravou identitu neznáme. Podobně herec na jevišti, na konci představení masku z tváře sundá a my vidíme jeho pravou vnější podobu, ne však tu vnitřní. Podobně na konci každého lidského života ona pomyslná maska padá z tváře, ale tato maska je ve skutečnosti život onoho člověka, život jaký žil. A my za ní můžeme vidět jen tvář obyčejného člověka, ať už byl během života čímkoliv.
Když jsem tady psal své předchozí příspěvky, tak mě někteří psali, že jich je zbytečně mnoho, že jsou si navzájem podobné, že je to jakési filozofování a že bych si měl založit jen jeden příspěvek, kde bych takové problémy řešil. Jedno ale měli společné, to společné bylo hledání. Hledání odpovědi, ale aby člověk nalezl odpověď, musí si nejprve položit dobrou otázku. Myslím, že toto je univerzální téma, zde je možné psát cokoliv.

Dick

Kýčera, pokud je vše v pořádku, tak se snažím vystupovat citlivě, ale pokud mě někdo vyprovokuje, tak dokážu zasadit ostré žihadlo, samozřejmě, že na fóru, by to šlo jen slovně!

Jak jsem napsal dříve, fórum je anonymní, lidé tady mohou nosit různé masky, mohou si tu dokazovat něco, co si v reálu nemohou dokázat a do nekonečna psát série nesmyslných a provokativních příspěvků, mnohdy i na vážná témata a potom se třeba nedostane pomoci těm, kteří by to skutečně potřebovali. Tyto lidé naštěstí takovéto obecné diskuze nezajímají, protože obvykle nic neví! Nemají čím přispět! Samozřejmě že ty vymyšlené a provokativní témata nemám obvykle problém odhalit, vlastně nevím proč se na ně vůbec odpovídá asi ze zábavy, ale proč to živit! Já nemám problém vymyslet spoustu smysluplných témat, ale někteří se zase baví nesmysly!

Ať už tam na druhém konci sedí kdokoliv, pokud píše nesmysly vyjde to nastejno! Samozřejmě, že proti občasnému pobavení nic nemám, ale raději ty vážnější věci.

Kýčera

Dick, Mesačný princ, chlapci, ale ja s vami súhlasím!
Čo sa mňa týka, tak chýba čas a hlavne zručnosti s počítačom. Nie je to otázkou chuti.
Osobne mám rada témy, ktoré ma nútia premýšľať, aj keď sa možno očakávaných odpovedí odo mňa dotyčná osoba nedočká. Tie témy sú pre mňa výzvou.
Tak niektorí dokážu čítať aj medzi riadkami, aj odhaliť, či sa jedná o vymyslenú tému... A sú tu takí, ktorí nedokážu ani čítať, čítať s porozumením.
Dick, si citlivý a som presvedčená, že toto dokážeš aj Ty.
Prekvapuje ma, koľko skvelých a citlivých mužov sa na fóre objavuje. A koľko drsných žien...
Rada sa zabávam (aj na vlastný účet), preto občas vleziem aj do takých slaboduchých tém.

Dick

Mesačný princ, ano a ještě doplňuji chuť, podmínky, touhu! To vzdělávání se i bolí, člověk také přitom ztrácí iluze, to mnoho lidí nechce!

Dick

vejkaa, ještě důležitější je, co čtou, když už čtou a jak to chápou. Jedna věc je beletrie, druhá náučná literatura, třetí učebnice atd. Každá ale vyžaduje klid, soustředivost, já mohu být rád, že jsem stihl alespoň něco, protože teď už klid nemám, doufám, že později mít budu.

Pro Evropana je nejlepší začít antikou( literatura, filozofie, věda), na té stojí evropská civilizace. Pokud Evropana přestane zajímat to, na jakých základech je založena moderní věda, literatura, umění, Evropa končí. Východní(Asijská) civilizace má naprosto jinou filozofii a pohled na život a svět! Sám mám co dohánět, ale mám o tom alespoň povědomí!

Dick

Kýčera, souhlasím, ano znát problematiku, alespoň řekněme na té úrovni všeobecného vzdělání. Tak se to snažím dělat, alespoň já.

Mesačný princ má pravdu, že mnoha lidem chybí čas, já bych dodal i chuť, ale jak píšeš Kýčera, přemýšlet se jím nechce, ono to totiž bolí. Ale trapných otázek a ještě trapnějších odpovědí je tady na fóru dost a dost, vlastně se divím, že na to někdo může odpovídat. U některých otázek nelze ani posoudit, jestli jsou myšleny vážně či ne, někdy to intuitivně cítím, ale jistý si být nemohu.

A potom jsou otázky, na které nikdo nezná odpovědi, ale spíše je zajímavé sledovat jak kdo uvažuje! Kdyby jsme tady měli přesně věci popisovat či analyzovat, mnohde by to nešlo bez složité matematiky, ale ve věcech uměleckých, literárních a všeobecných to nejde, tam je to více subjektivní, ale i tady jsou zákonitosti.

Důležitá je schopnost číst mezi řádky, jinak je to labyrint!

Kýčera

Dick, prečítala som si príspevky a mám pár poznámok. Musíš brať do úvahy, že je dovolenkové obdobie a všetkým ľuďom nevyhovieš, nech by si robil čokoľvek.
Knihy číta veľmi malé percento ľudí, sú leniví rozmýšľať a informácie, ktoré sa k nim dostávajú berú ako hotovú vec. Bez toho, aby si ich overovali. Ak čítajú, tak len povrchne, ak píšu, tak nad slovami nerozmýšľajú. Prenáhlene súdia a názory príjmajú tak, ako peniaze, ktoré sú v obehu.
Ak sa chce niekto k témam vyjadriť, musí disponovať vedomosťami z danej tematiky aspoň na úrovni všeobecného vzdelania. Asi tak.