Inteligence a IQ

Príspevok v téme: Inteligence a IQ
Dick

Dělali jste někdy nějaké testy IQ přímo u psychologa, nebo jen na internetu.A jak velký rozdíl je mezi nimi?Poprvé jsem si jeden zkoušel dělat před více léty když mi bylo 17let, měl jsem IQ 97,bylo to z knihy nějakého, tuším německého psychologa.Jaká je to podle vás hodnota?Po více letech jsem si je poprvé zkoušel udělat i na internetu-já vím jsou možná nepřesné, ale byli to různé matice, číselné řady, písmena, symboly atd.Vyzkoušel jsem jich hodně, první výsledky byli IQ 95-108, později jsem u některých dosahoval i více až 130(140)-uváďet ještě vyšší hodnoty už asi nemá smysl, protože to jsou určitě nepřesné testy a ty hodnoty jsou nadsazené.Otázka tedy je kolik bych asi měl u psycholožky, pokud by mě testovala, asi mezi IQ 90-105, to si myslím já, ale nevím to.Máte s tím někdo zkušenosti?
Měří testy IQ skutečně inteligenci?Kolik potřebujete na studium Vš, maturitu jsem zvládnul.Mě samozřejmě znalost toho čísla neovlivní, ale může ukázat některé slabiny.Díky za odpovědi.

Dick

anjelik * díky za odpověď, já se zcela striktně nedržím vědeckých faktů, nechávám si i jistou volnost myšlení.Navíc to ta vědecká "fakta" vlastně znamenají?Ty důkazy také nebývají vždy uspokojivé a neustále se vyvíjí.Pokud by jsi připouštěla reinkarnaci, potom ti musí být blízká východní(indická)filozofie a náboženství, to je pro mnohé alternativa v dnešní době vzrůstajícího ateismu.Mě je zase blízká antika a její myšlení, ale i tam je ovlivnění východem(Platón), doufám, že se k té četbě někdy dostanu.Věda pro mně není bohem, to v žádném případě, je to souhrn principů, faktů, ale i chyb, ale není to celá pravda!Ten příklad s tím dítětem je možný a děje se to, ale jen názory na to proč se tak stalo, se liší.Ty do toho dáváš hodně psychologie(tužba) i duchovna(myšlení ovlivňuje hmotu).Jen jednu věc dodám, pro ně dokonalé, protože já člověka nevnímám jako "dokonalého", ale co je to dokonalost?Můžeme říci, že je to lepší, než sami jsme, než si jen dokážeme představit.

O té inteligenci a IQ se dá dále a dále diskutovat v různých kontextech.

anjelik *

Priznám sa, nečítala som príspevky a keď, tak len letmo. Ale keď teda chceš aj môj názor. :o) Ja ti môžem pridať vysvetlenie prípadov, kedy rodičia disponujúci nie práve najvyššou prirodzenou inteligenciou, majú tzv. geniálne dieťa. Píšem na základe toho, čomu ja verím, že sa deje pred narodením dieťaťa. Že je to matka, niekedy aj otec, kto začína generovať túžbu po dieťati. Niekedy sa stane, že práve mamina túži po bytosti, akou by sama chcela byť. Potom sa stane, že sa narodí dokonalé dieťatko, obom rodičom pre radosť a inšpiráciu. :o) Ale to je kategória príbehov, ktorým ty moc neveríš, keďže sa striktne držíš poznatkov súdobej vedy a toho, čo už bolo dokázané. Tak to ber len ako také osvieženie do dusného dňa. Že možno aj také veci sa odohrávajú. Rovnako ako riadené a úmyselné inkarnácie, kedy sa deti rodia do najbohatších rodín a nie je to náhoda. Svoje tu rovnako zohráva túžba. :o)
Pre mňa inteligencia predstavuje všeobecný rozhľad a testy IQ sú skôr pre zábavu. :o)

Dick

(iggzik 04.06.2016 13:19:06)reakce na starší příspěvek a doplněni.

Pokud se dá zvyšovat, tak v jakém období života a kdy už to nejde? Pokud se člověk narodí s určitými dispozicemi-vrozená fluidní inteligence, tak je otázka jestli se může ještě měnit, to znamená, že nevím, jestli se může IQ zvětšit.O tom už jsem psal, že po určité době každý test udělám na vyšší skóre!Ale to není zvýšení IQ.Potom záleží jaké testy to byly?Není to právě ta krystalická inteligence, která nahradí vrozené nedostatky? Navíc, ty testy na internetu, jsou založeny na podobných principech, takže tam spíše záleží na "krystalické inteligenci" na tom jak se umím poučit z předchozích chyb.

Takže otázka je, jaké mám vrozené IQ (inteligenci), jestli vůbec něco takového existuje, někteří si myslí, že ano, jiní ne.Pokud jsem první takový test, asi v 17 letech(byť to bylo z publikace, ale asi dost přesné) absolvoval a dosáhl jsem IQ 97, tak to je ta fluidní inteligence.Internetové testy mi ukazovaly různé hodnoty, to už jsem psal(někdy i podstatně více ale někdy i zhruba stejnou hodnotu(IQ 95-102(108) ty větší hodnoty byly IQ 120-144 ale ty testy jsou zřejmě velmi nepřesné!).Otázka je kolik bych měl dnes, kdybych se nechal otestovat, byla by to stejná nebo jiná hodnota?A pokud by byla jiná, tak co by to znamenalo? Buď IQ vrozené není a může se měnit tedy růst, nebo jsem to dělal na poprvé, špatně a kdoví co ještě.

Díky za odpovědi.

Dick

bojla, možná, že vhodnější je to rozdělit inteligence, IQ a testy inteligence( IQ testy) a o tom všem je tato diskuze, včetně různých druhů inteligence a to i sociální a emocionální.Člověk je tvor komplexní a zároveň jedinečný, každý reaguje různě na zdánlivě stejné podněty (testy). proto ty různé výsledky!

Dick

Mesačný princ, už se těším na ty "jejich" IQ testy, ale diskriminace existovala vždy a ve všem! Nevím jaké jsou ty jejich testy, ale pochybuji, že zjišťují vše, jen to co oni požadují(ten druh inteligence).Pokud si potom vyberou někoho, kdo je spíše poškodí, to už je jejich problém.Vysoké skóre nemusí nutně znamenat vysokou efektivitu a už vůbec ne morálku, charakter.O tom by tady asi mohli druzí napsat více.Otázka je, které věci ti jdou a které ne?pokud někdo bude testovat prostorovou představivost a člověk propadne u testu, neznamenáno, že má nízké IQ(inteligenci), jen ho většina předběhne, mají třeba lepší prostorovou představivost, jinou složku inteligence zase mohu mít já mnohem lepší.Nevím kolik lidí má vysoké skóre u všech složek inteligence.pokud to průměrují, tak to už je jejich problém.stejně je mnoho věcí, kde vysoké IQ nehraje roli.asi nikdo nechce být příliš "hloupý", ale jak jsme o tom tady diskutovali, názory co ty testy vlastně měří se mohou lišit, co to vlastně ta inteligence vůbec je?Když existuje více složek inteligence, či více inteligenci je to problém, co se dá měřit a co už ne.Každopádně podle těch hodnot diskriminují ve škole i v při výběru povolání-eugenika!

Můžeme za to poděkovat Anglii, Francii,Německu a Americe!

Najčítanejšie články