JE ZDRAVÉ KRAVSKÉ MLIEKO?

Príspevok v téme: JE ZDRAVÉ KRAVSKÉ MLIEKO?
pišta

Náš blízky vzťah ku materinskému mlieku, s ktorým sme sa streli v matkinom náručí, formuje pohľad na mlieko aj dávno po tom, ako sme z tohoto náručia vyrástli.
Potravinársky priemysel so silnou reklamou, podporovaný všeobecne uznávanou tézou o nevyhnutnosti mlieka a výrobkov z neho v dennej výžive, tento pohľad v nás len utvrdzuje.
Je to však naozaj tak?
V záujme nášho zdravia na začiatok vám ponúkam iný pohľad na mlieko, ktorý zrejme nebude korešpondovať s viacerými názormi. JE TO VŠAK DISKUSIA.
.
Kravské mlieko (a výrobky z neho) je problematická potravina:
-Má viac bielkovín ako materské, ktoré vlastne potrebuje teliatko, aby rýchlo nabralo hmotnosť.
-obsahuje mliečny cukor, laktózu, na ktorý je potrebný enzým – laktázu. Tá sa u detí postupne vytráca a pribúda problémov s trávením takýchto výrobkov
-tuky, ktoré obsahuje, majú najväčšie percentuálne zastúpenie (až 2/3) nasýtených mastných kyselín zo všetkých živočíšnych potravín, čo nie je dobré pre žilový a cievny systém
-JE SILNO HLIENOTVORNÉ, dráždi a upcháva telový respiračný systém
-obsahuje ťažko stráviteľný kazeín, ktorý komplikuje trávenie a prispieva k zahlieneniu
-je kyselinotvorné
-pasterizácia síce ničí choroboplodné zárodky, ale enzymaticky kazí mlieko
-syry sú koncentrátom vyššie uvedených nevýhod
-pribúda množstvo poznatkov, ktoré hovoria o tom, že denné používanie mlieka spolu s bielym cukrom a bielou múkou sa podieľa na viacerých civilizačných ochoreniach.
Neušetríme teda poľnohospodárom prácu? A nielen to...: )

damian

Človek je jedinou bytosťou na zemi

ktorá konzumuje mlieko iného živočíšneho druhu (veď mačka sa v prírode nenapije kravského mlieka, ja viem: mačka dá mlynárovi, mlynár dá múku, pekár dá chlieb...)
a ktorá konzumuje mlieko mimo obdobia svojho dojčenia (každý poriadny cicavec pije mlieko iba ako mláďa)
Reklama, ktorá nás presviedča, že "mlieko nám odporúča piť aj Slovenská komora rysúľ" (koľko to kreativity a humoru od reklamnej agentúry!), je absurdná. Keby tie "Rysule" vedeli a mohli, nikdy by pitie mlieka neodporúčali...
prebrane z www.akv.sk

damian

22. máj je Medzinárodný deň mlieka. Nechápem, prečo teda Ministerstvo pôdohospodárstva nezavedie napríklad aj Deň brokolice. Veď tá je vo výžive človeka určite dôležitejšia ako mlieko!

kravské mlieko obsahuje bielkovinu beta-laktoglobulín, ktorá je najsilnejším a najčastejším potravinovým alergénom
kravské mlieko obsahuje cholesterol a nasýtené mastné kyseliny, ktoré podporujú vznik aterosklerózy
kravské mlieko obsahuje látku IGF-1 (insulin-like growth factor 1), ktorá podporuje vznik rakoviny
preto ženy, ktoré konzumujú veľa mliečnych výrobkov, majú vysoké riziko vzniku rakoviny vaječníkov a prsníka
a preto muži, ktorí konzumujú veľa mliečnych výrobkov, majú vysoké riziko vzniku rakoviny prostaty
kravské mlieko obsahuje laktózu
ktorú nedokáže optimálne tráviť asi 40% dospelej populácie - laktózová intolerancia
a ktorá podporuje degeneráciu šošovky a vznik katarakty (šedý zákal)
kravské mlieko obsahuje zbytky hormónov, ťažké kovy a iné chemikálie, ktoré podporujú vznik rakoviny a iných degeneratívnych ochorení človeka
kravské mlieko obsahuje baktérie, vírusy a plesne

kravské mlieko na druhej strane neobsahuje látky, ktoré majú ochranný vplyv na ľudské zdravie
vlákninu
žiadne významné antioxidanty
Prebrabe z www.akv.sk

igris

dakujem Pista :), trochu mi je to aj tak blbe /vsak vies :)/ a este aj teraz ked sa vobec nestiham pripajat.
Minule som chcela nieco napisat na ten clanok o mlieku na uvodnej strane webu, ale radsej som sa zdrzala :(, vobec neviem ako proti takym veciam "bojovat". Zatial sa snazim aspon vlastnym prikladom.

pista

Monča, mám dnes veľa rodinných povinností, večer sa ti pokúsim okolo 8-9 ozvať v téme Chronická pankreatitída.
Nateraz jediná vec _ čo najviac obmedziť tuky, aj tie v orechoch.
Zváž, či stav nepotrebuje okamžitý lekársky zásah (sorry, asi vieš sama, len aby sa nezabudlo...)

monča

Ešte by som doplnila o tej strave,celozrnné pečivo natieram maslom,alebo vetom nato zelenina-reďkovka sem tam šunka, cibuľu cesnak konzumoval denne, ovocie tiež myslím, že v lete neni problém,večer po zelenine nejaký suchší keke, to bol všetok luus čo si dovolil, alkohol, cigarety=0. Stále sa jeduje a to myslím, že škodí najviac i keď priznám sa, s niektorými ľudmi prežiť je náročné,niviem čo s tým,tak ďakujem..

monča

Manžel mal asi 2 roky oapkované zápaly pankreasu diagnóza chronická pankreatída, v spolupráci s homeopatičkou a dobrým prírodným liečiteľom (mimochodom ako keby som počúvala teba) stav upravený super,minulý týždeň sono,hepatálky skoro v norme,potom stresy v robote,rozčulovanie a výsledok podráždený (mninimálne)pankreas,bolesť brucha vystrelujúca do chrbta, stravuje sa rozumne, stravu mu väčšinou pripravujem-celozrnné pečivo, surová zelenina, panenské oleje,semená,nič pečené,niekedy strava v práci za to neručím,fakt dlho bolo dobre a zase, jedná sa mi hlavne o to či je dobrá 2 dni hladovka,alebo čo jesť,aby sa mu polepšilo,pil aj na začiatku kúry čaje púpava, baza,tak prosim ťa raď,ďakujem

pišta

Inak, Igriska, včera som sa tak ponáhľal, že som si nevšimol tú krásnu, žltú farbu čo máš :)
Už som si začínal myslieť, že Andrejoví žltá došla :), ale mýlil som sa.
Gratulujem :)))

pišta

Ahoj, Monča :)
S tým odborníkom je to tak, že ja som ti len taký obyčajný Pišta. : ) Ale aj tak ďakujem : )).
Poradiť v takýchto situáciách nie je až tak triviálne, keď chýba širší kontext. Inými slovami, prosím ťa, napíš základné informácie o zdravotných problémoch manžela, lebo záchvat pankreasu asi nie je primárny problém. Potom spolu uvídme, čo a ako, i keď je nám obom jasné, že táto diskusia nenahrádza priamu lekársku starostlivosť.
Na druhej strane, niekedy už dodržanie základných stravovacích princípov môže kus pomôcť.
Na začiatok pozri tu: (príspevok z 2.6)
www.zdravie.sk

monča

Pišta pekne ťa prosím myslím, že si najlepší odborník na stravu,manžel má zase záchvat pankreas,mloeko nevidel myslím 1/2 roka, ale zjedol nejaký syr a lososa a neviem čo,aspoň poraď či je vhodné teraz niečo jesť, či je vhodné čistiť tráviace ustroj. zeleninou, alebo je lepšia absolutna hladovka,už si asi tiež pojdem hodiť mašlu,si posledná šanca a tie stresy to je hlavná príčina,tak ďakujem