JE ZDRAVÉ KRAVSKÉ MLIEKO?

Príspevok v téme: JE ZDRAVÉ KRAVSKÉ MLIEKO?
pišta

Náš blízky vzťah ku materinskému mlieku, s ktorým sme sa streli v matkinom náručí, formuje pohľad na mlieko aj dávno po tom, ako sme z tohoto náručia vyrástli.
Potravinársky priemysel so silnou reklamou, podporovaný všeobecne uznávanou tézou o nevyhnutnosti mlieka a výrobkov z neho v dennej výžive, tento pohľad v nás len utvrdzuje.
Je to však naozaj tak?
V záujme nášho zdravia na začiatok vám ponúkam iný pohľad na mlieko, ktorý zrejme nebude korešpondovať s viacerými názormi. JE TO VŠAK DISKUSIA.
.
Kravské mlieko (a výrobky z neho) je problematická potravina:
-Má viac bielkovín ako materské, ktoré vlastne potrebuje teliatko, aby rýchlo nabralo hmotnosť.
-obsahuje mliečny cukor, laktózu, na ktorý je potrebný enzým – laktázu. Tá sa u detí postupne vytráca a pribúda problémov s trávením takýchto výrobkov
-tuky, ktoré obsahuje, majú najväčšie percentuálne zastúpenie (až 2/3) nasýtených mastných kyselín zo všetkých živočíšnych potravín, čo nie je dobré pre žilový a cievny systém
-JE SILNO HLIENOTVORNÉ, dráždi a upcháva telový respiračný systém
-obsahuje ťažko stráviteľný kazeín, ktorý komplikuje trávenie a prispieva k zahlieneniu
-je kyselinotvorné
-pasterizácia síce ničí choroboplodné zárodky, ale enzymaticky kazí mlieko
-syry sú koncentrátom vyššie uvedených nevýhod
-pribúda množstvo poznatkov, ktoré hovoria o tom, že denné používanie mlieka spolu s bielym cukrom a bielou múkou sa podieľa na viacerých civilizačných ochoreniach.
Neušetríme teda poľnohospodárom prácu? A nielen to...: )

Z-uzka

igris
A odkiaľ môžme ešte získať taký bohatý zdroj vápnika?? Ja si občas nahrádzam mliečne jogurty sójovými jogurtami, alebo také chutnejšie ako jogurty sú podľa mňa detské výživy, no tam sa žiaľ nenachádza vápnik..

igris

dobreee :), ja uz tiez 5 mesiacov som vynechala takmer vsetky mliecne vyrobky a mozem povedat, co sa hlienotvornosti tyka uplne super. Vyriesila sa tym vacsina problemov a aj ked mam nadchu nie je to take "tragicke". Aj ked musim uznat , ze mi to obcas robilo velke problemi, vtedy si spravim mliecko z orieskov ,alebo niekedy "zhresim", ale nie casto :). Mam casto problem vysvetlit ludom ako nahradzam vapnik, ktory vdaka reklamam je spajany vylucne s mliecnymi vyrobkami.

Z-uzka

Ale keď ja ľúbim tvarohové jogurty a pribináčikov :)) No aj activie sú super, keďže si odporúčal skôr jesť jogurty s mikroflórami.. A čo si myslíš o nízkotučných jogurtoch ala Vitalinea, 0% cukru, 0% tuku..

Z-uzka

pišta
No toto, extra téma na mliečko, no takto si to rozvinúť až nemusel, ale som rada :) Tááákže, ako vidím, tie mliečne výrobky radšej obmedzím.. Ešte raz ďakujem za odpoveď na tému mlieka, pekný večer, papa :o)