JE ZDRAVÉ KRAVSKÉ MLIEKO?

Príspevok v téme: JE ZDRAVÉ KRAVSKÉ MLIEKO?
pišta

Náš blízky vzťah ku materinskému mlieku, s ktorým sme sa streli v matkinom náručí, formuje pohľad na mlieko aj dávno po tom, ako sme z tohoto náručia vyrástli.
Potravinársky priemysel so silnou reklamou, podporovaný všeobecne uznávanou tézou o nevyhnutnosti mlieka a výrobkov z neho v dennej výžive, tento pohľad v nás len utvrdzuje.
Je to však naozaj tak?
V záujme nášho zdravia na začiatok vám ponúkam iný pohľad na mlieko, ktorý zrejme nebude korešpondovať s viacerými názormi. JE TO VŠAK DISKUSIA.
.
Kravské mlieko (a výrobky z neho) je problematická potravina:
-Má viac bielkovín ako materské, ktoré vlastne potrebuje teliatko, aby rýchlo nabralo hmotnosť.
-obsahuje mliečny cukor, laktózu, na ktorý je potrebný enzým – laktázu. Tá sa u detí postupne vytráca a pribúda problémov s trávením takýchto výrobkov
-tuky, ktoré obsahuje, majú najväčšie percentuálne zastúpenie (až 2/3) nasýtených mastných kyselín zo všetkých živočíšnych potravín, čo nie je dobré pre žilový a cievny systém
-JE SILNO HLIENOTVORNÉ, dráždi a upcháva telový respiračný systém
-obsahuje ťažko stráviteľný kazeín, ktorý komplikuje trávenie a prispieva k zahlieneniu
-je kyselinotvorné
-pasterizácia síce ničí choroboplodné zárodky, ale enzymaticky kazí mlieko
-syry sú koncentrátom vyššie uvedených nevýhod
-pribúda množstvo poznatkov, ktoré hovoria o tom, že denné používanie mlieka spolu s bielym cukrom a bielou múkou sa podieľa na viacerých civilizačných ochoreniach.
Neušetríme teda poľnohospodárom prácu? A nielen to...: )

damian

Už najmenej od roku 2004 sa hromadia dôkazy o tom, že ak je niečo v strave, čo negatívne ovplyvňuje stav akné, tak je to mlieko a všetko, čo sa z neho vyrába. veľká štúdia a Harvardskej univerzity napríklad ukázala, že dievčatá v stredoškolskom veku, ktoré konzumujú mlieko a mliečne výrobky v najväčšej miere (3-4 porcie denne) majú o 20-40% väčšie riziko vzniku komplikovaného akné. Akné podľa tejto štúdie zhoršuje mlieko plnotučné, odtučnené, ba aj sušené. Zhoršujú ho aj zmrzliny, cottage cheese a smotanové výrobky. No a keďže aj reklama o mliečnej čokoláde tvrdí, že v každej krabičke je pohár plný mlieka, tak by som s tou mliečnou čokoládou bol opatrný. Zatiaľ nie je jasné, či akné zhoršujú hormóny kravského mlieka alebo jeho vysoký obsah jódu, ale to Vám môže byť jedno. zo stranky www.akv.sk

kosa

agina,
bratranec ma syna (teraz 4 rocny).
Ten mal alergiju a rozne vyrazky z kravskeho mlieka.
Zmenili to na kozie mlieko a chlapec je jak buk(sa tak hovori) a zmyzli vsetky vyrazky a alergije.
Takze, dalsi priklad z prakse.

kosa

agina,
ano-vemeno ci cecky ci ako to nazveme treba mat ciste.
pred tym ako sa mlieko doji (ci uz rucne alebo strojom) treba vemeno pekne omyt a to teplov vodov.Potom zo strekov oddojis mlieko na kontrolu, az potom sa doji alebo nasadi stroj.
Po dojeni sa mlieko klasicky este raz scedilo.
a vetsinov sa u nas pouzivali produkty z mlieka ( vcitane kysleho=kvasneho mlieka) a z toho titulu nikto nemal zapal mozgovych blan.

agina

Ja sa pridam tiez do mliekarskej diskusie. Moj svagor ked bol maly, chovali doma kozy. Mamka ich nadajala tymto mliekom/ v domneni, ake je mlicko od kozicky zdrave a cerstve/ a maly chlapec dostal zapal mozgovych blan.Takze na cerstvo podojene mliecko bacha...

damian

Sony, ano, vsade je chemia. Ale je asi lepsie vybrat si chemicku brokolicu (ktorej samotne mineraly a vitaminy si s tou chemiou 'poradia') ako prechemizovane mlieko, kde okrem chemie su zivocisne bielkoviny a mastna kyseliny (obe nezdrave).

kosa

sony, mas pravdu.
ak sa pozrieme do NEDAVNEJ historije, tak si uvedomime ze pred 100 rokmi mliekarensky priemysel neeksistoval..(ani v Amerike ani v Nemecku ci Nizozemsku ci Dansku)...
mlieko sa pouzivalo ako pozivatina ( prispievatelka CCC tunak dobre povedala v jednom z prispevkov),
a hlavne SUROVINA ( v nasich oblastach) na vyrobu masla a syrov, a vedlajseho produktu co bolo mlieko kysle(alebo po produkciji masla)-mozno si este niekto pameta ako sa jedli varene zemiaky, cesnak cibula z opekanym chlebom, a k tomu pohar kysleho mlieka na schladenie horucych zemiakov....).
Kedze ale niekto si zmyslel ze zarobi peniaze predajom SUROVINY (mlieka) tak zacali mysliet ako na to..a vymysleli.Od automatickych dojiciek az po velkokapacitne stajne a mliekarne...(o bajprodukte ATB kotre pichaju do neustale masturbovanych vemien-ceciek, a o spracovavani uhynutych hospodarskych zviera na krmnu mucku to pomlcime taktne..)
a RNG by urcite vedel podat referat o tom ako sa v SPOJENYCH STATOCH po 2. EUROPSKEJ VOJNE zacalo predavat NEPASTERIZOVANE teda NATURALNE mlieko z fariem ktore mali certifikat....toto sa ale casom zrusilo, nakolko nechceli aby ludia v STATOCH mali pristup k zdravej surovine-mlieku.
a to ze dnes mlieko ktore predavaju JE OSETRENE a KTO VIE CO TAM VSETKO JE?-( mozem potvrdit ze sa pri dojeni''v jednej spriatelenej krajine'' do cisterny z mliekom NERAZ dostalo aj mlieko co tam nemalo co robit-z ATB.)
je jasne ze mnoho alergiji dnes JE AJ z mlieka ( v dosledku pritomnosti roznych bakteriji na kotre nas ci detsky organizmus jednoducho nema naturalnu odpoved).
inac, produkciju ktoru zkonzumuje 100,000 ludi vytvori 500 ludi (od producenta cez mliekarenskych robotnikov az po predajcu).
A vsetky tie mliekarne pri akejkolvek modernizaciji dostavaju podporu statu (vcitane nedavnej podpory vlady pri predaji mlieka detom).

sony

Myslím, že pasterizácia nemá na podobu toho čo dnes nazývame kravským mliekom vôbec vplyv. Ak namiesto toho že po 3 dňoch mlieko neskysne ale ozelenie, tak tomu nehovorme mlieko. A to nevravím o tom kde je smotana, tvaroh a nie to ešte dobré laktobacily a kultúry. Ak sa niekto bojí piť dnešné "mlieko", tak sa môže báť piť aj všetko iné. Všetko je samá chémia. ja som ako malý chlapec pil mlieko priamo od kravy bez pasterizácie a ešte teplé a všetci v mojom okolí. Nikdy som vtedy nepočul o alergii ap.

RNG

Volne skysnute mlieko som pijaval dlhe roky v mladosti.
Povacsine ma dobre laktobacily, ale obcas sa mozu do neho dostat aj skodlive bakterie. Ci uz zaspinenim, ci uz z chorych krav(slintacka, tuberkuloza...).Mlieko sa neda umyt ako zelenina od spiny...

Takze lekari sa dohodli, ze ho treba pasterizovat, cim sa ciastocne v nom znicili prirodzene hodnoty.
Dnes sa na kysle mlieko a ine produkty z mlieka pouziva sterilizovane(pasterizovane) mlieko, do ktoreho sa pridavaju laboratorne vypestovane zarucene ciste kultury.
(Pokial sa to neodsvindluje nejako chemicky!)

kosa

Vazeny RNG,
preto nam bolo divne ze sa neustale(odbornikmi..) spominal LEN JEDEN enzym....
a ten druhy zme napisali len tak zos svandy...
inac do syrov este donedavna dodavali rennin (jeden z enzymov).
nevieme ci to este robia.
syry uz davno nie su na nasom jedalnicku.