JE ZDRAVÉ KRAVSKÉ MLIEKO?

Príspevok v téme: JE ZDRAVÉ KRAVSKÉ MLIEKO?
pišta

Náš blízky vzťah ku materinskému mlieku, s ktorým sme sa streli v matkinom náručí, formuje pohľad na mlieko aj dávno po tom, ako sme z tohoto náručia vyrástli.
Potravinársky priemysel so silnou reklamou, podporovaný všeobecne uznávanou tézou o nevyhnutnosti mlieka a výrobkov z neho v dennej výžive, tento pohľad v nás len utvrdzuje.
Je to však naozaj tak?
V záujme nášho zdravia na začiatok vám ponúkam iný pohľad na mlieko, ktorý zrejme nebude korešpondovať s viacerými názormi. JE TO VŠAK DISKUSIA.
.
Kravské mlieko (a výrobky z neho) je problematická potravina:
-Má viac bielkovín ako materské, ktoré vlastne potrebuje teliatko, aby rýchlo nabralo hmotnosť.
-obsahuje mliečny cukor, laktózu, na ktorý je potrebný enzým – laktázu. Tá sa u detí postupne vytráca a pribúda problémov s trávením takýchto výrobkov
-tuky, ktoré obsahuje, majú najväčšie percentuálne zastúpenie (až 2/3) nasýtených mastných kyselín zo všetkých živočíšnych potravín, čo nie je dobré pre žilový a cievny systém
-JE SILNO HLIENOTVORNÉ, dráždi a upcháva telový respiračný systém
-obsahuje ťažko stráviteľný kazeín, ktorý komplikuje trávenie a prispieva k zahlieneniu
-je kyselinotvorné
-pasterizácia síce ničí choroboplodné zárodky, ale enzymaticky kazí mlieko
-syry sú koncentrátom vyššie uvedených nevýhod
-pribúda množstvo poznatkov, ktoré hovoria o tom, že denné používanie mlieka spolu s bielym cukrom a bielou múkou sa podieľa na viacerých civilizačných ochoreniach.
Neušetríme teda poľnohospodárom prácu? A nielen to...: )

damian

Ja stale tvrdim, ze napriek tomu, aku mame honosnu kulturu stravovania oproti zvieracej risi, tak rovnako sme honosne hlupi, co sa tyka toho, co jeme.

amanda1

damian, suhlasim s tebou. citala som o tom uz vela clankov, skutocne je ludske mlieko pre cloveka. ani krava nepije zajacie mlieko alebo iny cicavec mlieko ineho cicavca. dokonca mlieko piju vzdy iba mladata, pretoze maju enzim na stravenie laktozy, kdezto ziaden zivocich v dospelosti nebude nahanat druheho aby si upil z mlieka...az na cloveka, samozrejme, ktory uz je aj nemozne a nejedle.

damian

Dokoncujem preklad celeho tohoto clanku o mlieku. Kto ma zaujem precitat si cely clanik, napiste mi na damiansk@hotmail.co.uk

agina

Ale vraj mlieko z tavy je strasne liecive.To nam vykladali, ked sme boli v Egypte.Hlavne pre deti, co sa narodia s tym cervenym flakom - neviem, ako sa to vola.