JE ZDRAVÉ KRAVSKÉ MLIEKO?

Príspevok v téme: JE ZDRAVÉ KRAVSKÉ MLIEKO?
pišta

Náš blízky vzťah ku materinskému mlieku, s ktorým sme sa streli v matkinom náručí, formuje pohľad na mlieko aj dávno po tom, ako sme z tohoto náručia vyrástli.
Potravinársky priemysel so silnou reklamou, podporovaný všeobecne uznávanou tézou o nevyhnutnosti mlieka a výrobkov z neho v dennej výžive, tento pohľad v nás len utvrdzuje.
Je to však naozaj tak?
V záujme nášho zdravia na začiatok vám ponúkam iný pohľad na mlieko, ktorý zrejme nebude korešpondovať s viacerými názormi. JE TO VŠAK DISKUSIA.
.
Kravské mlieko (a výrobky z neho) je problematická potravina:
-Má viac bielkovín ako materské, ktoré vlastne potrebuje teliatko, aby rýchlo nabralo hmotnosť.
-obsahuje mliečny cukor, laktózu, na ktorý je potrebný enzým – laktázu. Tá sa u detí postupne vytráca a pribúda problémov s trávením takýchto výrobkov
-tuky, ktoré obsahuje, majú najväčšie percentuálne zastúpenie (až 2/3) nasýtených mastných kyselín zo všetkých živočíšnych potravín, čo nie je dobré pre žilový a cievny systém
-JE SILNO HLIENOTVORNÉ, dráždi a upcháva telový respiračný systém
-obsahuje ťažko stráviteľný kazeín, ktorý komplikuje trávenie a prispieva k zahlieneniu
-je kyselinotvorné
-pasterizácia síce ničí choroboplodné zárodky, ale enzymaticky kazí mlieko
-syry sú koncentrátom vyššie uvedených nevýhod
-pribúda množstvo poznatkov, ktoré hovoria o tom, že denné používanie mlieka spolu s bielym cukrom a bielou múkou sa podieľa na viacerých civilizačných ochoreniach.
Neušetríme teda poľnohospodárom prácu? A nielen to...: )

vrr

LOL skore zistenie pista:) biznis kazi vsetko a vsetko nici. V skole nas ucia davat si pozor na ludi a neverit im. Daj si pozor na veci nenehavaj ich hentam bo ti to ukradnu..Preco nas radsej neucia ludskej dvovere a ochote? vies ze by to naozaj fungovalo? svet by bol krasny. Su miesta kde to tak je, ale je ich primalo. Neverim ti, som lepsi, mam viac, ty mi to chces zobrat. biznis je nanic, treba si verit, nezamykat dvere. biznis je nanic:)

igris

a vies , ze by ma to zaujimalo ? Mne detska doktorka neoponovala, ked som sa priznala ze deti nepiju kravske mlieko. Zachvilu bude tych plagatov plne Slovensko :(

igris

dnes som citala na bilborde "z mlieka budete zdravsi a krajsi" projekt podporuje ministerstvo podohospodarstva , co by asi na to napisalo ministerstvo zdravotnictva ?

igris

ahojte:), vraciam sa trosku k tejto teme, lebo raz som tu spominala , ze budem "kostovat" kozie jogurty a vyskusala som ich az tento tyzden. Boli fajn, aj ked trosku drahe , su dovazane z ciech , skoda vsak aj u nas je vela koziciek a nakolko kozie mlieko je menej hlienotvorne , tak su dobrou nahradou za kravske.

Z-uzka

Dnes som spapala 2 jogurty, no trošku som sa neovládla, ale ja som ich chcela táááááááák ochutnať :-)) A navyše v týchto hicoch taký z chladničky studený jogurt dobre padne.. Mňam, jeden bol bifi Holandia s príchuťou oriešok-nugát a druhý bol síce nízkotučný, bez cukru, tuku, no príchuť ananás-kokos.. Hmmm, aké to lahôdky :-)))

pišta

Ahoj, Z-uzka.
Otvoril som novú tému BMI Index ako lusk. (trošku si aj ty oprášila môj dávnejší zámer :). Preto navrhujem, aby so skopírovala svoj príspevok s jedálničkom do tejto témy a môžme pokračovať tam...
...ibaže mi dovoľ ešte tu niekoľko malých postrehov:
- si tesne za obdobím, keď si prekonala BA : )). Myslím, že je pre teba nevyhnutné neustále stabilizovať svoj stav a prehlbovať "faktor zdravia".
- Máš pred sebou vysokú školu
- Toto si žiada dosť energie, takže jedálniček pre známu zober "zľahčia", neber na seba príliš veľkú zodpvednosť. Dobre ? : ))

Z-uzka

Alternatíva
Ďakujéééééém za jahôdky, boli fajné :-)
Som rada, že ti spôsobujem radosť mojimi príspevkami, o to mám potom ešte väčšiu radosť ja zo seba :)) Pokiaľ bude v mojich silách, budem pokračovať v úlohe rozdávačky radosti naďalej :))

Z-uzka

Ďakujem pišta :)) Viem, že treba začať pomaly a to sa jej budem aj snažiť vysvetliť.. Aj som si zobrala z bio obchodov také receptáriky, kde sú rôzne recepty na prípravu bio jedál a samozrejme sa dajú nájsť aj na internete.. Dnes som sa už snažila čo to napísať, tak ak mi dovolíš, môžem ti napísať názornú ukážku jedného dňa, či je to dobré??
Takže:
Raňajky - miska activia jogurtu s celozrnnými jemnými vločkami, alebo musli
Desiata - jablko
Obed - zeleninová polievka s krupicovými haluškami (to je recept z bio receptára)
Olovrant - šálka čokoládového sójového mlieka
Večera - malá konzerva hrášku Bonduell s dvoma kopčekmi naturálnej ryže, šálka sójového čokoládového mlieka

Snažila som sa to zostaviť aj na prihliadnutie toho, že je pracujúca a nie vždy je veľa času na prípravu jedál. Teda jednoduchšie jedlá.. Hmm, čo ty na to??