Trend mladých bývať doma - váš názor

Príspevok v téme: Trend mladých bývať doma - váš názor
Cukrikova

Obaja s priatelom mame 25 rokov. Skoncili sme VS, ja pracujem, priatel si pomaly rozbieha tiez karieru. Nase zarobky su dost nizke, respektive vyzijeme z toho, ale neodlozime si takmer nic bokom. Chodime spolu 4 roky, pocas toho obdobia sme sa videli najma cez vikendy, priatel totiz dochadzal za skolou do ineho mesta. V pohode sme to zvladli, ale dalsie roky tak zit uz nechcem. 4 roky mi stacilo....myslim, ze je cas, kedy by som tuzila po spolocnom byvani. Priatel vsak o tom nechce ani pocut. Chce aby sme byvali doma az kym nebudeme mat dostatok penazi na kupu niecoho vlastneho (odmieta platit niekomu cudziemu podnajom). Priatel, aj jeho mama ma presviedcaju o tom, ze teraz je taky trend, ze mladi ludia byvaju doma a ze to caka aj nas. Okej, trend netrend, chapem, ze ekonomicka a socialna situacia brani mladym v osamostatneni sa, ale poviem vam, co mi vadi na byvani doma. Ze sa tiesnime bud u neho alebo u mna v izbe a za zadkom mame vecne jeho alebo moju mamu ako nam nosia jedlo. Moja mama je taka, ze ma necha doma varit, ale priatelova nam pripravuje vsetko od ranajok, obeda az po veceru. A nenecha mna absolutne u nich nic pripravit.
Kym ja doma upratujem, nakupujem jedlo, periem, prispievam na ucty a robim si sama jedlo, priatel vyuziva pohodlie mamineho servisu a nema zaujem sa toho vzdat. Vsetko to skryva za to, ze z domu odist nemoze, lebo nemame peniaze na vlastne byvanie. Pritom doma nic nepomoze, nepohne absolutne prstom, len vyuziva to pohodlie doma......Bojim sa, ze takeho chlapa nechcem. Nechcem ani taku buducnost, nepaci sa mi cely tento trend, zaroven neviem ako proti nemu bojovat. Chceme odist do zahranicia o rok, dva, ale dovtedy budeme na hromadke u neho, alebo u mna a za zadkom mat maminky. Ak ma niekto k tomu nejaky nazor, vyjadrite sa prosim. Ak niekto nieco podobne preziva, dajte tiez svoj nazor. Dakujem

Cukrikova

Maoam, Dadula, baby, v mnohom tu mate pravdu. Jedine, v com sa priatela musim zastat je to, ze on je ten "tahun", ktory stale hovori o zahranici. Ja som sice prisla s krajinou, aj celkovo s tym napadom, ale odkedy som nastupila do jednej firmy, nejak som prestala nad tym uvazovat a priatel je naozaj ten, ktory vsetko mozne zistuje a hovori o tom....Takze v tom sa ho zastat mozem, ale inak je pravda, ze doma nerobi nic...ked vidim, ze ani ten krajec chleba si nevie odkrojit!!!! Teda vie...no nechce sa mu. U nas byva nahodou pozorny, pomaha mi s varenim, ale to ako sa sprava doma...no otras.
A presne ako si napisala ty Maoam, aj ja mam take skusenosti. Ze sa pytam 3O rocneho, ze preco byva u rodicov a on mi povie, ze naco sa stahovat, ked ma doma vsetko??? Toto co su za chlapi? Teda ja mam pocit, ze sa tak povacsine spravaju chlapi prave. Absolutne ziadna samostatnost, len minut pre seba zarobene peniaze, mat v kazdom druhom meste frajerku, obcas ist s nimi von....akoze to uz idem do riadneho zovseobecnovania, ale takych je toooolko vela....
Nuz, nejak to budeme musiet s priatelom poriesit...drzte palce :)

Maoam

Agnes, co v 25tke, po VS, to sa este ako-tak da pochopit, ale kopa pripadov vo veku 31+,s vyborne platenym jobom, to je uz fakt na povazenie, najhorsie na tom je, ze to bezboho zneuzivaju a ani len stipku zleho svedomia pri tom nemaju...

a potom je jasne, ze je na dovolenky kade tade po svete a Co.

ale co z takeho chlapa, ked si ho ta baba potom vezme? no neviem

Agnes998

Maoam nepoznam sice presne statistiky, ale nechce sa mi verit, ze 90% dospelych ludi u nas vlastni nehnutelnost, ludi co ja poznam hlavne mladi nic nevlastnia. Okrem toho, je vela prenajmov, ak by to pre nich nebolo zaujimave tak to tak neprekvita. Ja som tiez nemala problem prenajat svoj byt, velmi rychlo sa niekto nasiel a za dobru cenu a to je ten byt v nezaujimavej lokalite Bratislavy, 30 min. busom do centra.
Ja co mam skusenosti, normalni mladi sa osamostatnia kratko po tom, co zacnu sami zarabat, taki chlapi su pouzitelni, vedia sa o seba postarat, vedia prat, zehlit, varit atd. Ak sa vsak stale drzi mamickinej sukne a nechce od nej odist ani v 25-tke, tak taki chlap bude tazko niekedy vhodny do manzelstva ci vztahu.

Maoam

ja by som chlapa po 30tke, ktory ma dobre plateny job a stale byva u mamicky (to vidno uz na prvy pohlad inak + typicke spravanie a reci), nechcela ani zadara

Dadula suhlas

Agnes - super si urobila

Agnes998

Kupit nejaku nehnutelnost je ta najlepsia investicia, lebo ich ceny nikdy nepojdu dole, len hore. Vsetkemu ostatnemu bude hodnota klesat, mozno akurat dobre kupene akcie sa oplatia, ale to treba vediet co kupit a aj tak je to vzdy risk. Nehnutelnost nikdy nie je risk. Ja som si kupila byt pred siedmymi rokmi a bola to ta najlepsia vec, ktoru som mohla urobit. Mam tam teraz podnajomnikov, co mi zaplatia mi splati hypoteku, najom a este mi aj trocha ostane. A byvam v Rakusku.
Cukrikova, tebe by som tiez odporucala kupit byt na hypoteku, ak na to mas, nie je nad cim vahat. Ale zrejme bez frajera. Ja som to tiez kupila sama. Mala som to v tom case rovnake ako ty, mala som frajera a chcela som ist do toho spolocne s nim, on ale nemal zaujem. A tak som kupila sama a som za to rada, aj tak sme sa neskor rozisli a boli by z toho len problemy. Poznam chlapa, co si kupil byt na hypoteku s byvalou, potom sa rozisli, byt prenajali a vsetko si delili, ucty aj zisk z prenajmu. Lenze byvala zrazu povedala ze potrebuje peniaze, ze je na tom financne zle a chce ten byt predat. On ju mohol vyplatit z jej podielu, ale na to nemal. A tak to museli predat. Zbytocne problemy.

Dadula56

Ale coby "trend mladych", kazdy normalny mlady, ktoremu sa podarilo najst si aspon trocha slusnu pracu uz davno od rodicov vypadol. Je to trend lenivych povacsine chlapov, ktory maju teraz pokracovanie studentskeho zivota, len s neumerne zvysenym vreckovym.
Ten logicky argument, ze "nebude platit cudziemu" je casto omielany tymito pripadmi, ale je uplne scestny, pretoze nasetrit na byt sa pri beznej praci a beznom plate sa neda za 2-3 roky. Skor tak za desatnasobok tych rokov. Ultimata nedavaj, mas sa snad este doprosovat, aby s tebou byval?Chcete ist do zahranicia, ale dovolim si hadat, ze ty si tu hlavny tahun vsetkeho co vas niekde posuva a ak sa nanho povedzme teraz vykasles, tak on nikam nepojde. Ak sa stade vratis najdes ho na tom istom mieste, v izbicke a mamickou s oblozenym chlebikom za chrbtom. Neviem, ci by ma to bavilo, stale byt ta, co vymysla ako dalej.

Maoam

Agnes, zcasti mas pravdu, zcasti je to vsak aj tak trocha inak, ono zaplatit tamojsie prenajmy, ked nevlastnis byt ci dom je ine kafe, rovnako studium atd.

Ale viem, ako to myslis, v tom ti neodporujem.

Je vsak pravda, ze napr. v Nemecku vlastni nehnutelnost (byt ci dom) cca. asi 40% obyvatelstva, zvysok plati prenajom aj v dochodcovskom veku. Je to dane samozrejme aj samotnym najomnym trhom.
Na Slovensku ma cca. 90% obyvatelstva nehnutelnost v os. vlastnictve ( i ked roky rokuce splacaju uvery ci hypoteky), proste je to dane ako trhom, tak i mentalitou. Typicky Slovak potrebuje stabilitu, nerad sa stahuje, nerad cestuje (za pracou), cest vynimkam a je vysadeny na rodinny zivot, sviatky, volne dni stravene s rodinou atd. Je to dane AJ mentalitou a to netreba podcenovat.
Mnohi z tych, ktori sli robit do zahranicia sli vedome jedine kvoli peniazom, aby si mohli za par rokov nasetrit na byt ci dom a vratit sa domov, male percento odislo do zahranicia AJ kvoli inym veciam ci s tym ostat tam natrvalo - kvoli mentalite, kulture, vzdelaniu a potom si tam vybudovat vlastny zivot.

Osobne nemam dovod kritizovat ci posudzovat ziadnu skupinu, nech si kazdy urobi ako on sam chce.

Ak uz niekto ma na SVK dobre rodinne zazemie, nebodaj aj dieta a pod., je jasne, ze sa bude snazit vonku iba zarobit a minut doma alebo zo zarobeneho doma kupit byt ci dom.

Agnes998

Maoam tak si to precitaj co som tu vsetko napisala, nechce sa mi to pisat znova a myslim, ze su to zaujimave informacie. Ano, je pravda ze vdaka tomu, ze stat im plati opatrovatelky si ich moze dovolit prakticky kazdy a tym padom maju slovenske zeny pracu, vraj ich v zahranici, hlavne Rakusku a Nemecku robi okolo 20 000. Su to vacsinou zeny z hladovych dolin, kde sa neda najst nijaka praca a preto su vdacne za to, ze mozu dochadzat do Rakuska a nieco tu zarobit. Stretla som sa s roznymi opatrovatelkami, mlada 35 rocna zena s manzelom a troma detmi, predtym boli obaja nezamestnani, ona vyucena cukrarka on elektrikar, vo svojom regione si nevedeli najst pracu. Tak zarabala aspon ona. A takychto pripadov je vela. Nase svety sa vobec nedaju porovnat. Tam dostane mlady clovek po dovrseni 18tky k narodkam ojazdene Audi alebo BMW, dobre, nie uplne kazdy, samozrejme, ale aj chlap co bol uz 5 rokov nezamestnany si mohol dovolit kupit dcere k 18tke ojazdenu Toyotu Yaris. V Rakusku je socialka 600 euro ak clovek zije v domacnosti s partnerom, ktory zaraba a 800 eur ak zije sam. To je len socialka, nie podpora ktora je vzdy vyssia a na ktoru maju narok rok. Teda konkretne v Stajersku, v inych Bundeslandoch sa to moze lisit. U nas je socialka 60,50 eur mesacne. A platy su tiez samozrejme diametralne odlisne. Proste som len chcela povedat, ze sa nemozeme s nimi v nicom porovnavat. Proste len reagujem na tie reci, ze Nemci a Rakusania su bohatsi od nas, to moze napisat len niekto, kto v zivote nevystrcil paty z rodnej dediny a ak, tak max. na jednodenny vylet. My sme skutocne bohati, ano. V porovnani so Somalcami urcite.

Agnes998

podnikavec no ak si zfleku mozes kupit dom a neurobis to, tak si vela inteligencie nepobral, skor si ten dom vobec nemozes dovolit, ledva naskrabes na podnajom. Ti hlupi Slovaci budu mat o 20-30 rokov vlastny byt a ty mudry Slovak skoncis pod mostom. Ale dakujem, ze su aj taki Slovaci ako ty, aspon ma kto predavat Nota Bene.