Trend mladých bývať doma - váš názor

Príspevok v téme: Trend mladých bývať doma - váš názor
Cukrikova

Obaja s priatelom mame 25 rokov. Skoncili sme VS, ja pracujem, priatel si pomaly rozbieha tiez karieru. Nase zarobky su dost nizke, respektive vyzijeme z toho, ale neodlozime si takmer nic bokom. Chodime spolu 4 roky, pocas toho obdobia sme sa videli najma cez vikendy, priatel totiz dochadzal za skolou do ineho mesta. V pohode sme to zvladli, ale dalsie roky tak zit uz nechcem. 4 roky mi stacilo....myslim, ze je cas, kedy by som tuzila po spolocnom byvani. Priatel vsak o tom nechce ani pocut. Chce aby sme byvali doma az kym nebudeme mat dostatok penazi na kupu niecoho vlastneho (odmieta platit niekomu cudziemu podnajom). Priatel, aj jeho mama ma presviedcaju o tom, ze teraz je taky trend, ze mladi ludia byvaju doma a ze to caka aj nas. Okej, trend netrend, chapem, ze ekonomicka a socialna situacia brani mladym v osamostatneni sa, ale poviem vam, co mi vadi na byvani doma. Ze sa tiesnime bud u neho alebo u mna v izbe a za zadkom mame vecne jeho alebo moju mamu ako nam nosia jedlo. Moja mama je taka, ze ma necha doma varit, ale priatelova nam pripravuje vsetko od ranajok, obeda az po veceru. A nenecha mna absolutne u nich nic pripravit.
Kym ja doma upratujem, nakupujem jedlo, periem, prispievam na ucty a robim si sama jedlo, priatel vyuziva pohodlie mamineho servisu a nema zaujem sa toho vzdat. Vsetko to skryva za to, ze z domu odist nemoze, lebo nemame peniaze na vlastne byvanie. Pritom doma nic nepomoze, nepohne absolutne prstom, len vyuziva to pohodlie doma......Bojim sa, ze takeho chlapa nechcem. Nechcem ani taku buducnost, nepaci sa mi cely tento trend, zaroven neviem ako proti nemu bojovat. Chceme odist do zahranicia o rok, dva, ale dovtedy budeme na hromadke u neho, alebo u mna a za zadkom mat maminky. Ak ma niekto k tomu nejaky nazor, vyjadrite sa prosim. Ak niekto nieco podobne preziva, dajte tiez svoj nazor. Dakujem

Maoam

Lulu - caves, nic v zlom, je to moj osobny nazor, podla mna je najväcim podielom prave ta POHODLNOST na n-tu, sorry ale tak to vidim

osobne by som s takym muzom nechcela vobec byt, pretoze sa tie aspekty (okrem tej pohodlnosti s tym suvisia aj ine faktory a vlastnosti) odrazia skor ci neskor vo viacerych zivotnych aj vztahovych oblastiach

beriem par vynimiek, kde sa to fakt inak 'neda', ale uprimne - realne keby mnohi z tych, ktori takto ziju skutocne chceli, vedeli by si to zariadit aj inak, ale im sa nechce, pretoze vybojovat ci vymakat si lepsie podmienky chce sakra vela NAMAHY a ZMIEN a OCHOTY zmenit situaciu a uz sme pri koreni problemu

samozrejme, ze je ovela jednoduchsie velebit si v istote domova rodicov a nechat sa obskakovat a vyuzivat vsetky vyhody...a osobne mam voci ultra pohodlnym ludom alergicke reakcie

AK

Financnou podporou rodiny som myslel, ze davate peniaze rodicom, ze im pomahate. Samozrejme, niektori to zneuziju aj opacne, ale to je uz prizivnictvo, ak sa nechaju vydrziavat.

Podnikavec:
klobuk dole pred takou financou strategiou. Aj ked tu na to ludia nadavaju, je to dobra cesta. Ciest je vela a netreba vzdy pocuvat toho, kto krici, ze najlepsia je len ta jedna. Vela ludi si neuvedomuje, ze dom neni aktivum, neni to najlepsia investicia. Dom je dom a aktivom, alebo pasivom sa to stale len tak, ako s nim zaobchadzame. Zvacsa je dom u ludi pasivom, ak v nom byvaju. Za aktivum sa da povazovat len ta mala cast, co usetria na najme. Takze ten, kto ma vyhodny najom moze byt na tom niekedy lepsie, ako vlastnik nehnutelnosti. Ak viete tocit peniaze a zarabat, je urcite efektivnejsie investovat ich, mat z nich zisky a tie zase investovat. Problem je len, ze nie kazdy je na to sikovny. Teoreticky sa zaraba a odporuca taka rada lahko, ale prakticky je to tazke, aj ked je v tom clovek vzdelany. Statistika hovori, ze do 5 rokov krachuje 90 percent zacinajucich firiem a do dalsich 5, znova 90 percent z toho, co prezili prvych 5 rokov... Bohaty nemoze byt kazdy, niekto musi robit. Inak by peniaze stratili svoju hodnotu, keby ich mal kazdy dost. Co vsak moze urobit kazdy je naucit sa financnej inteligencii, ako setrit a usetrit - pripadne ako potom financie zhodnocovat, alebo nedovolit ich znehodnocovanie. Klobuk dole pred dobrou strategiou a vela stastia v podnikani.

AK

Slecna Cukrikova:

mate svoju predstavu o zivote, ktora sa nezhoduje s predstavou Vasho priatela. To co popisujete, su len obrazy o Vasom priatelovi, ktory ma vsak uplne ine priority. To, ze niekto byva u rodicov, neni nic zle – je to otazka zvyku a preferencii. Ze sa mu od nich nechce, je pochopitelne, ak tam ma nizke, alebo nulove naklady a full servis. Toto neni problem, ale z jeho strany jednoducha logika – matematika.

Lenze v zivote sa neda na vsetko pozerat iba cez cisla, treba zit. Ako hovori klasika – postav dom, zasad strom a splod syna. K domu/bytu sa velka cast populacie nedostane rychlo a tak sa vyuzivaju uvery/hypoteky, alebo na to musi clovek zarobit /pracou, investiciami/, alebo si pri urcitom povedzme priemernom prijme na to za istu dobu nasetrit – povedzme vyuzitim benefitu byvania u rodicov.

Byvanie u rodicov ma svoje vyhody – financna podpora rodiny a vacsinou aj nizsie naklady na byvanie. Tym vznika priestor pre usetrenie financii, ktore je mozne v buducnosti pouzit na nakup bytu /niekto zvladne zafinancovat cely, alebo zoberie len ciastocny uver/. Problem neni to byvanie u rodicov, ale to ak to deti zacnu zneuzivat. Neprispievaju rodicom, alebo nesetria, dana situacia s full servisom im vyhovuje a nemusia sa ani snazit v zarabani penazi, ci zamestnani, lebo im staci aj mensi obnos. Potom miesto setrenia rozflakaju peniaze. A toto je problem. Ak je clovek rozumny, neni problem, ci ma 25, 30+, ci 40 a byva u rodicov, ak ma urcity ciel. Zle je, ak je z neho len prizivnik a darmoslap, co vyuziva vsetko naokolo vo svoj prospech, aby z kazdeho dostal len to co chce a co mu vyhovuje.

Takze odporucam urobit si analyzu – ci si priatel setri a KOLKO setri. Alebo len zneuziva a vyuziva rodicov. V prvom pripade je sanca, v druhom ide o vztahovu zabavku.

Je chvalyhodne, ze podporujete svoju mamu a chcete sa osamostatnit. Len otazka znie, ak Vasa mama nedokaze sama utiahnut chod domacnosti, co bude potom, ked sa odstahujete a ona strati prijem ? Nad tym sa treba vazne zamysliet... Aby to nedopadlo, ze potom ona bude potrebovat pomoc a nastahuje sa k Vam, alebo jej budete prispievat na chod jej domacnosti, ked uz budete byvat vo svojom...

Daduskaaaa

ahojte,, aj ja poznám obrovské množstvo ľudí ( a nie len chlapov), ktorí využívajú pohodlie maminky. a to hovorím aj o takých, ktorí zarábajú cez 1 000 mesačne ... ale tak viete pohodlie je pohodlie... aj keď ja si neviem predstaviť, že by som bývala s rodičmi, keďže po strednej som odišla na privát a odvetdy sa starám sama o seba... samozrejme keď je najhoršie tak maminka pomôže, ale už je to skôr naopak =)) začo som sama na seba hrdá, že nie som od rodičov závislá a môžem pomôcť ja im =) ... a čo sa týka takéhoto chlapa, tak to nie je nič moc.. moja známa sa práve s takýmto rozišla.. ona mala 29 on 31 obaja dobrá práca, len on nechcel odsíť z domu a to mohli mať v prenájme od známej dvojizbový byt za 200e mesačne s energiami =D čo je v dnešnej dobe za nájom úplne nič =) len on sa nevedel vzdať pohodlia ... A tým som ti vlastne chcela povedať a spýtať sa, že či on chce ísť s tebou do toho zahraničia alebo ee .. lebo, aspoň ja si to myslím, že ak je takto "závislí" od rodičov, tak neodíde odtiaľto =)

Mossy

priklanam sa k nazoru "sybyli" :-) odid od neho, skor nez bude neskoro,aby si v 40.tich nezistila,ze si premarnila najlepsie roky s niekym, pre koho ani nie su dolezite tvoje tuzby a priania

sybyla

Podla mna ta s takym chlapcom nic dobre necaka (ja by som sa s nim urcite rozisla na tvojom mieste), vyzera byt dost lenivy a neschopny, evidentne nema zaujem pohnut prstom preto aby ste sa dostali z horsieho do lepsieho.

Lulu2011

maoam - trosku, ale naozaj len trosku :) ich aj chapem...podla mna keby boli byty k dispozicii ako kedysi, alebo proste prenajmy od mesta, tak by do toho isli, ALEBO normalne platy umerne k byvaniu aby clovek to mohol platit, ale si vezmi ze ked dam meacne 500 e za byvanie do toho este neratam energie dalsich 32 e a plyn a zarobim o stovku menej nemame nic :( makame dvaja a prd mame, taky dotycny ked zajde na brigadku ma v lete na dovlenku, doma istota, teplo, bytik, jedlo, oprane...

Najčítanejšie články