Maladaptive daydreaming

Príspevok v téme: Maladaptive daydreaming
hulenica1

Dobry den, rada by som poznala nazor nejakych odbronych psychologov alebo psychiatrov na tuto zatial nie velmi psychicku poruchu alebo chorobu o ktorej som si vela nacitala iba v anglickom jazyku a som si ista ze nou trpim uz od mala a v realnom zivote mi neskutocne prekaza, rada by som vedela ci o nej niekto pocul a ma s nou nejake skusenosti a ci ju dokazu nejak liecit aj psychiatri na SLovensku kedze je pomerne znama a len nedvano preskumana choroba aj vo svete. Ide vlastne o neustale snivanie, ktore nedokazem zastavit, vytvaranie pribehov s realnymi ludmi alebo ktorych len tak stretnem na ulici, slavnymi ludmi, jednoducho v tomto snivani a predtsvach som clovekom akym by som chcela byt, je to tazke takto pisomne opisat ale nedokazem to kontrolovat a bez toho aby som den nepresnivala tak by som asi neprezila, prosim o nejaku pomoc alebo blizsie spoznanie s toutou poruchou, dakujem

Larita

Rejka:
Ano, ak by si si to nastudovala, tak je to naozaj diagnoza, a ludia ktori maju psychiatricku diagnozu sa ludovo nazyvanju "blazni"...co uz...

hulenica1

ale nejak zacat musime :D som celkom rada, ze som sa o tejto poruche dozvedela a snad bude pribudat viac a viac informacii na roznych forach

hulenica1

nezvazujem ist zatial nikam, chcem to skusit riadit a kontrolovat sama, su to moje sny takze dufam ze sa mi to bude darit, zatial sice neuspesne ale kedze som sa kvoli presnivaniu nedostala na skolu minuly rok ento rok to chcem skusit znova a bojim sa vobec zacat pripravovat lebo mam pocit ze len co zacnem snivanie sa dostavi

Rejka

To naozaj zvažuješ ísť k nejakému..hm, odborníkovi? Tu na Slovensku? Dúfam, že Ti to niekto vyhovorí, pretože sa tu a teraz s Tebou môžem staviť, že by na Teba pozeral jak na blázna.
Ja neviem, podľa mňa sa v tom nájde celkom dosť ľudí. Len mne robí trošku problém nájsť tú hranicu, že kde je už to nadmerné snívanie.

pan d.

Ak permanentne snivas, tak si neviem predstavit, ako dokazes normalne pri tom fungovat. Ja neviem, ci je to psychoza alebo nie, ale psychozy su velmi neprijemne a dlho sa z nich clovek dostava...

hulenica1

som rada, ze nikto znova prispel do tohto fora a nieco nove sme sa dozvedeli, precitala som si tu cesku stranku ale ozaj tam toho bolo malo. fakt vsetko co o MD viem, pochadza zo zahranicnych stranok. neviem ci sa to da liecit, ale urcite sa na to nejaky liek podat smie

Bruno333

Samuel a co je to, to "hoarding disorder"???
Inac ja neviem, ja som laik, ale podla toho opisu MD je to druh psychozy a na to predsa musia byt lieky, alebo su lieky na nejaku psychozu, ktore by pomohli aj pri tejto diagnoze...

Samuel(24)

Len jeden príklad za vsetky, ktoré som doposial za ten rok nasiel na internete. -odkaz odstránený- Hned prvá veta. Moj nazor ako uplneho laika. Maladaptive daydreaming disorder (MDD) je velmi problematicka diagnoza, ktora este nebola formalne uznana, schvalena, standardne kodifikovana a mozno len spekulovat, ci sa tak stane. MDD ako novy fenomen nie je v kucharskych knihach psychiatrov, v ICD-10 V, v DSM-IV a nebude ani v DSM-5, v manuali, ktory vyjde v maji 2013 (maju pribudnut nove poruchy ako binge-eating, hypersexual alebo hoarding disorder, ale MD medzi nimi nie je) = MD ako diagnoza este neexistuje, ziadne diagnosticke kriteria, ziadna liecba. Oficialne. Pod akronymom MDD sa dnes nachádza Major Depressive Disorder. S maladaptive daydreaming sa potykam uz od detstva, od zakladnej skoly. Prechadzanie sa bud po kruhovej trajektorii alebo castejsie tam a spat - repetitivny pohyb/pacing plus hudba ako trigger kompulzivnej fantazie a popritom spontánne a az akoby hypnotické prehravanie si a modifikacia udalostí z minulosti, zaclenovanie inych ludi alebo v priebehu dna zaregistrovaných podnetov do vlastnych nových alebo prevzatých pribehov, ale nie tak prepracovaných, pohlcujúcich, rozpravkových, imaginárnych a s kulisami ako vo filmoch Sucker Punch alebo Faunov Labyrint. Výsledkom je únik mimo realitu a castá prokrastinácia ako nezelana interferencia fantázie a kazdodenneho zivota, pricom rozdiel medzi nimi dokazem s istotou rozpoznat. Neviem, ci odborna komunita psychiatrov (www.sciencedirect.com) na kontinente a v zámorí vníma MD ako potencionálneho kandidáta na novú disorder alebo len ako mnozinu symptómov uz v ucebniciach a znamych klasifikáciach podchytených a zdokumentovaných diagnóz. Popisované symptómy MD: kinestetická periodická aktivita, monotónny opakujúci sa pohyb (kde sa nachádzame ? poruchy autistického spektra ?), kompulzívny charakter snívania s otvorenými ocami (OCD ?), cast ludí pri MD spomína aj problémy s udrzaním pozornosti (ADD ?), atd. atd. plus overlap medzi poruchami, komorbidita.... Zatial v jedinom clanku v ceskom jazyku, ktorý som na webe nasiel kde sa priamo spomína aj MD, autor príspevku naznacuje spojitost dokonca s Tourettovým syndromóm -odkaz odstránený- Odrazovým mostíkom môze byt daydreamingdisorder.webs.com - sú tam v plnom znení stúdie Dr.Somer a Dr.Schupak aj odporúcania z druhej ruky "Possible Treatments". Inak, na internete je obrovské mnozstvo príspevkov ludí opisujucich skusenost s MD, objavujú sa prakticky kazdy den, ktoré by stali za systematickejsie prestudovanie, ale je toho velmi vela. Na yahoo je napr. support group pre MD (1900 clenov).