Chorá korela

Deria

no faktom je, ze ak sa necha vtacik lietat po byte, musia sa zabezpecit vetky diery a fugy, kam by mohla spadnut. ja mam troch takych, co nemozu lietat. porobila som im rebriky z brezy, po ktorych lahko vylezu do klietky, aj na hracie plochy. mozes jej dat aj hrube lano, po ktorom sa vydriape hore, keby spadla.

Deria

zalezi na tom, o ake parazity sa jedna. okrem toho neviem, ake lieky su dostupne na slovensku. vaznym problemom byva bakterialne ochorenie, najhorsi pripad plesnove, na to casto vtaci hynu a to castokrat bez toho, aby sa urcila spravna diagnoza, pretoze na tu diagnozu treba vyter z hrdla a rozbor trusu. zatial si ale nemyslim, ze by to bol pripad tvojej korely. ale ja nie som vet, tak nechcem ta mylit. treba davat pozor na stare potraviny ako su napr. zelenina, ovocie a pod., no a hygiena je samozrejme vzdy dolezita.
palicky do klietky davam vylucne prirodne, z vetviciek ovocnych stromov alebo brezy a to rozne, tenke aj hrube, pretoze to sluzi vtakovi ako vynikajuca masaz noh a tym padom sa aj drapky a zobak obrusuju. bacha na drevo, ine by som nebrala, lebo väcsina stromov a rastlin je jedovata. a to kazdu palicku vyumyvam kefkou a teplou vodou a osusim, prv, nez ju dam do klietky. breza je idealna pre vsetkych papagajov, lebo je mäkka, papagaj ju moze dobre hryzt.
verim, ze mas obavy z toho, aby sa znasala s novym vtakom, takze dufam, ze ju nechavas dostatocne vylietat.
takze este raz, drzim palce, aby to dobre dopadlo a zachovaj klud, vsetko bude dobre. a daj vediet!

Emma123

A lietať už nie, lebo ona si povytŕhala perie a bojím sa že narazí a ublíži si. je už taká nemotorná, nechcem aby niekam spadla za skriňu, alebo tak. len sem tam keď ju pustíme tak preletí maličinkú vzdialenosť a poskakuje, behá nám po hlavách :)

emma123

to teda určite nie je môj prípad, ja som hneď doma povedala, že ja to zaplatím. nechcem,aby sa trápila. dala som jej dnes nové bidielka, ale sú také vrúpkované a teraz neviem, či to môže mať, alebo musia mať hladké,tak vo štvrtok kúpim priamo tie hladké. a ona to môže mať aj zápal z toho jedného bidla, kt. mala dole, to mala také staršie. ten čo mu ráno idem volať je práveže odborník aj na tie kožné choroby u zvierat.nevieš, ako sa riešia parazity? ak ihc náhodou vtáčik má?úprimne? ja nechcem ušetriť, ja sa len hrozne bojím, že sa mu od strachu niečo stane, ja som hrozný streser,keď ho bude pozerať, tak pri tom ani nebudem môcť byť. uvažovala som aj nad tým, lenže keď si spomeniem ako sa bili na začiatku a ťažko si na seba zvykali a predstavím si,že by sa on chudák staručký mal teraz biť, tak to by asi nezvládol. čítala som, že mladé korely a najmä samičky bijú samčekov a starších a toho sa bojím.. a ďakujem :)

Deria

no super, emma, to si ma ukludnila! myslim tym, ze zavolas veta k vam. ja to tiez tak robim, ak je niektory chory, je to pre ne ovela mensi stres, nez transport. prepac, ak som sa ta nejako dotkla ale vyzeralo to tak, ze spekulujes nad samoliecbou, len aby si usetrila za veta. bohuzial je to casty pripad, ze ludia si pokupia zuvierata pomerne lacno ale na veta nemaju. a takou samoliecbou mozes vtacika fakt zabit, lebo oni su velmi citlivi, to je veda sama o sebe a len malo veterinarov je odbornikov na vtactvo. preto pri vaznejsich chorobach cestujem 60 km k odbornicke. ale take mensie bezne choroby my mal zvladnut kazdy vet. dufajme, ze to nebiude nic zle. drzim palce!
ked bola tvoja korela zvyknuta s andulkou, neuvazovala si znova o druhom vtakovi? myslim, aby nebola ta tvoja sama. pustas ju lietat?

Emma123

mám 21, prečo? ja neviem, prihovára sa, papá, všetko v pohode. To s tým kúpaním, čo si mi vytkla chápem, len vieš, my sme ju keď bola mladšia kúpali a bola celkom rada. Tak nás to prekvapilo.zo spodu na tej nožičke má ranku, je taká nervózna trochu, vidno že ju to asi bolí, lebo stále prešľapuje, behá a stojí len na jednej nôžke. tak sme zhodnotili, že zajtra zavolám veterinárovi, čo a ako, nech príde, ocvaká jej aj pazúriky, lebo ich má dosť dlhé. no a nech pozrie, prečo sa stále vytrháva, to asi už nebude z nudy.mám o ňu strach :( preboha, jasne, že je mi jej ľúto! ale ja som denne v práci a chodím domov len na hodku a potom ťahám zas až do večera, práve som prišla domov. a to, že je chorá som si všimla včera, že ju bolí noha. predtým pôsobila normálne. keby mi jej nie je ľúto, tak to ani neriešim asi.. celý deň nad tým rozmýšľam, ale bojím sa ju brať k veter., pretože je to od nás dosť ďaleko autom a nechcem jej robiť stres. tak ho radšej zavolám...

Emma123

A teraz som si všimla, že má zospodu tej nožičky (prsta) taký malý pluzgierik ako keby s takou červenou rankou čo, to môže byť?