Úzkosť

charlie89

ahojte ludia prosim poradte mi...mam strasne stavy co sa tyka myslienok a hlavne po dnesnom dni co davali toho psychopata v telke co postrielal tych ludi v devinskej....mna tiez raz napadla taka vec a neviem preco proste uplne spontane ma napadla ze sprav si zoznam koho zabijes ale nikdy by som to nespravil...minule ma napadlo ked som siel okolo kocara ze ukradni ho....alebo unes ho...a potom ma napadaju take ze strel jej facku....alebo ked som sa minule rozpraval zo znamou tak som si predstavoval ako jej holim obocie :(( je mi z toho dost na prd lebo mam strach ci sa mi pomaly nerozvija schyzofrenia...chodim ku psychologicke pravidelne a jej som to vravel len proste ona tym nejprejsla...a este ma aj minule napadlo ze zapal byt alebo este horsie ked som odchadzal z bytu ze pusti plyn....este horsie je ze pri priatelke ma napadlo minule ze proste vypichni jej oci...nikdy by som to nespravil nikdy...bojim sa ze si nahovorim tu schyzofreniu...zacina mi uplne sibat dokonca niekedy mam aj slabe iluzie ze minule sa mi zdalo ze vidim ako zena taha vlciaka a tahal kufor...alebo ze vidim na oblohe vtaky a ked som kukol hore nic tam nebolo...raz sa mi stalo vecer ze niekto za mnou ide a som sa otocil mal som pocit ze niekto ide za mnou ale nikto tam nebol...prosim poradte mi myslite ze mam slabu schyzofreniu...alebo si to iba nahovaram dakujem pekne vopred za radu

rena23

Tento kontakt mi dala moja terapeutka, ked som zhanala pomoc pre jedneho chalana z BA. Tento ustav vydava certifikaty terapeutom pre cele Slovensko, takze by mali vediet poskytnut kontakt na terapeutov vpodstate kdekolvek. Uz som to sem davala viackrat, ale este nikto sa neozval, ci to funguje, takze, ak skusite, ozvite sa, nech nesirim nejake dezinformacie. ;-)

tatiana26

Inak u mňa atak VŽDY začína poruchou zrakového vnímania... začne sa mi mžikať pred očami alebo mám pocit, že sa mi akoby krížia oči, že nemôžem zaostriť na danú vec a podobné haluze... máte to niekto tiež tak?ˇ(aj keď počitam, že som jedinečná, xixi)

tatiana26

uf, tak toto je sila... včera som hovorila mužovi, že panické ataky už nemávam... ale už to nie je pravda... od 02:39 :)ľudia proste ja som úplne v prdeli...nepomohlo nič, ale ukľudniť sa, ani predýchanie, ani relaxácia, ani neviemčo...do rána som nespala a vstala som v úplne rovnakých stavoch... hlava sa mi točí, že neviem kde som, slabosť nenormálna, nohy sa mi podlamujú, trasiem sa... proste sila...

Ale som si tam v noci premietala môj život za posledný rok a dospela som k záveru, že toľko zmien, čo sa mne udialo za rok nestihne niekto ani za celý život absolvovať... v podstate sa ma psychiatrička tak nenpadne snažila pripraviť na to, že príde výkyv, ale som tomu stále neverila...no na každý pád je to tu a musím znovu odznova ... som z toho ešte stále v šoku a premýšľam, čo spraviť akde začať... asi tou terapiou... RENA ty si sem dávala nejaky link na tych terapeutov? môžes prosim ťa znova? dik ...

myself

Rena 23, tatiana 26 - dakujem za vase prispevky, rady, odporucania :)

Tatiana 26 - jasne, ze si to nepredstavujem tak, ze pridem ku psychiatrovi a poviem mu co mi ma dat. Ide mi o nieco uplne ine a sice, ako vsetci dobre vieme vacsina lekarov je "sponzorovana" respektive robi kampan niektorej farmaceutickej spolocnosti - a rad by som sa vyhol tomu, aby som zral nieco co nevyhovuje mne ale doktorovi (financne). A navyse, chcem si rozsirit prehlad o tom ake lieky vobec existuju a ktore su "user friendly" a zaberaju, atd. Ved o tom predsa toto forum je, ci nie ? Co ak mi doktor predpise Xanax ? Mam to pokorne zacat zrat i napriek tomu, ze viem ake je to svinstvo ? Ak by sa nieco take malo stat tak okamzite menim doktora a skusam nieco ine - ved v dnesnej dobe to nieje az taky problem. Proste ide mi o to aby som vdaka vasim radam mohol "usmernit" aj svojho lekara a otvorene sa o tom porozpravat.

Napriklad terez beriem Escitalopram, i ked v minulosti som bral Citalopram a musel som ho vysadit lebo nic neriesil - napriek tomu mi teraz doktorka predpisala Escitalopram (co je v podstate to iste len v modrom baleni), ze vraj ma menej vedlajsich ucinkov. Ak mala na mysli hnacky a samovrazedne myslienky tak mozno ano, ale taketo problemy som nemal ani pri Citaloprame, ale hlavne vedlajsie ucinky ako zvysena uzkost, permanentna unava, slabost, neschopnost dosiahnut orgaznus su tie iste - a hlavne tie lieky mi nezaberaju a podla mna neriesia to co riesit maju - teda aspon u mna nie.

Co sa tyka terapie tak tam mam urcite rezervy a pracujem na tom aby bolo lepsie :)
ahojte

rena23

Inak, ja čím ďalej, tým menej verím tomu, že mi AD pomáhajú, pretože som ich brala 2 mesiace a nenastalo žiadne zlepšenie, mala som až samovražedné stavy. Keď som začala chodiť na dynamickú terapiu, zlepšenie nastalo po pár sedeniach a už som 5 mesiacov bez ataku. Rada by som lieky vysadila, ak nie hneď, tak o par mesiacov určite, ale nemám odvahu. Keď som sa na to pýtala lekára, zahral to do out-u. Viete o niekom, kto po uspešnej terapii vysadil lieky a je vpohode?

tatiana26

MYSELF ty si dobrý... to chceš akože prísť psychiatrovi a povedať mu "dajte mi toto a toto AD, lebo niekto na nete mi povedal, ževraj je dobré..."? to je rozkošné... ty si ešte nepočul také, že na každé účinku iné a inak?

A ešte ti niečo poviem, tiež som takto vysadila AD a bola som hrdinka len cca 4 mesiace, kým sa to brutálne vrátilo... prečo? lebo som vôbec nebola pripravená... lebo ja som s úzkosťou nič a nič nerobila okrem toho, že som tlačila do seba lieky... nič som nezmenila, nič som neskúsila, nikam som sa neposunula... takže zase beriem AD, ale už viem, že ich vysadím, až keĎ si budem istá, že viem so svojou úzkosťou zaobchádzať... čož teda možno nebude nikdy... :(

rena23

Myself, ja beriem coaxil a nemam ziadne vedlajsie ucinky - iba prve tyzdne, teraz uz ani neviem, ze ich beriem. Vraj je to nova generacia AD "light" ;-). Nejaky chalan na inom fore pisal, ze ich skusal kombinovat a alkoholom a nic a tiez, ze ich raz zo zvedavosti zobral 40 a mali vraj len lahky halucinogenny ucinok. Neviem, ci mu verit, ale to by som urcite neskusala. ;-)Nejdem mentorovat, vies, co robis, ale mozno Ti ani tak netreba lieky, ako zabojovat v terapii a prestat so sebadestrukciou... Drz sa! :-)

myself

Aloha,
nechcem nikoho demotivovat v boji proti takemu svinstvu ako je PP a podobne discipliny ale zial musim konstatovat, ze to co som pisal posledne, ze som bez liekov a v pohode, tak to dnes uz neplati. Ale viem presne preco a mozem si za to sam.
No kde zacat, hadam tym, ze moj vztah k alkoholu a zivotu v style drugs, sex and rock and roll bol taky silny, ze som sa ho nemienil vzdat ani pocas liecby AD-eckami (teda az na tie drogy :) Z vesela som sa vecer brutalne opil a rano som si slahol polku Velaxinu a bolo fajn - teda doobedie vzdy hrozne a az potom fajn. Vobec ziadne vedlajsie ucinky, proste radost. Teda nepil som kazdy den ale tak raz do tyzdna sa vzdy nasla prilezitost na mensi reset. V maji som vysadil lieky a az do augusta bolo fajn - s vynimkou "zaludocnych" problemov, ktore som uz opisoval (v podstate ani tak neislo o problemy zaludocne ako somaticke vycinanie mojho vegetativneho nervovehy systemu)
No a pred troma tyzdnami som bol na jednej oslave, kamos mal 30rokov - cize od piatej poobede sme chlastali do tretej rana. Vsetko bolo fajn, ziadny problem, az.... Na druhy den som sa uplne zosypal - bolo to hrozne, bolelo ma cele telo aj dusa, bolo mi zle vo vsetkych polohach - dokonca ani Lexaurin nezabral. K tomu sa este pridal dalsi brutalne stresujuci zazitok - v ten den som sa mal totizto stretnut s jednou damou a uzit si nesputanu rozkos. Ked som si vsak predstavil ti vycitky a pocit viny, ktory ba urcite nasledoval bezprostredne po ...., tak som sa zosypal este viac.
Tyzden som bol uplne mimo, hlava sa mi tocila jak na centrifuge, bolo mi zle, nemal som sily fyzicke ani psychicke. Cize kombinacia alkoholu a stresu z bokovky ma vratila do starych sraciek - a lietam v tom tiez.

Chodim pravidelne na terapiu (KBT + dynamicka) a dufam ze sa coskoro dostanem do starych kolaji, ale potrebujem upravit chemiu v hlave prety by som vas chel poprosit o typ na dobre AD, ktore budu mat minimum vedlajsich ucinkov (utopia, vsak :)) Doktorka mi nasadila escitalopram, ktory by v porovnani s citalopramom mal mat podstatne menej vedlasich ucinkov - tento liek mi vsak velmi nezabera a zvysuje moju nepohodu. Budem velmi vdacny ak date nejaky dobry tip. Co hovorite napr na Seroxat - som cital ze je to celkom v poho.

Misiak, ty mi povedz co ty beries, lebo ja sa piva nemienim vzdat a viem, ze ty to v pohode kombinujes s AD :)

dakujem
Ciao