Úzkosť

katkaxxx

ahojte, tak hadam to dobre dopadlo, na znamku si este pockam, ale mam relativne dobry pocit.
Monika drzim palce, nech to dobre dopadne u rodicov :)

este sa vratim k tym nasim predchadzajucim debatam - vo velmi vela veciach co pisete sa tiez nachadzam..
jujula este raz spatne dakujem za dlhy prispevok, je v nom kus pravdy.. co sa tyka toho ze by som si mala dokazat predstavit aj to ze som sama a ze nikoho nemam a napriek tomu viem fungovat - mas pravdu ze tak by to malo byt ze clovek ma istotu sam v sebe a moze sa na seba akoby spolahnut.. ja som az prilis zavisla od nejakeho takeho pocitu istoty od okolia - od najblizsich, najlepsie sa vzdy citim ked sme bud rodina (teda to co z nej ostalo) pokope, alebo ked pridu kamarati, znami a je nas vela ludi pokope co sa mame radi tak vtedy sa citim uplne najlepsie a najbezpecnejsie. Vlastne presne to co pises mi posledne hovoril psychiater, povedal mi ze a predstavte si teraz ze nemate ani ten kusok tej rodiny ktory mate.. a nestihol ani dopovedat a mna hned zacal chytat ataka - zrychlene dychanie, vytriskli mi slzy... takze takto sa u mna prejavuje ten pocit nezazemia a neistoty..
co sa tyka toho co si spominala ze si akoby zastavis myslienky a povies si STOP, nebudem na toto mysliet.. ma to svoju logiku, naco sa zaoberat fantazmagoriami, no je to dvojsecna zbran... tym ze ty tu myslienku oznacis za akoby nebezpecnu alebo jednoducho ze si ju neprajes tak ona ma potom vyssiu tendenciu sa vratit.. pri uzkosti je strasne dolezite nie si odopierat pocity, zakazovat si ich alebo pod. ale nechat ich plynut s tym ze to ze nam pride nejaka cudna myslienka alebo pocit je uplne NORMALNE, len tym ze sme uzkostlivi tak z nej mame vacsi strach.. aj uplne psych. zdravym ludom (ak taki vobec existuju...) napadnu uplne nezmysly napr typu ze co ked napr teraz sa uplne zblaznim a zacnem v praci strasne kricat alebo cokolvek na tento alebo iny sposob, len my kvoli tomu aki sme sa toho strasne zlakneme a preto to prezivame tak neprijemne. tiez mame tu schopnost vytvarat si katastroficke scenare z obycajnych hluposti.. atd atd.. z tohto dovodu je vraj dolezite tie myslienky neoznacovat ako nieco co si neprajeme alebo nieco co nesmieme citit alebo je divne, cudne alebo neviem ake este vselijake, tie myslienky su NORMALNE, len sa ich nesmieme bat, potlacat atd..

mna cakaju dalsie skusky, nerobi mi ten natlak dobre, blbe pocity chodia, hlavne take rozne bizarne predstavy na ten moj typicky styl ze ako som niekde uplne sama, napr na nejakom opustenom pozemku alebo co ja viem a citim hrozny strach a nicotu zo zivota - ale to len v tej predstave - realne take veci necitim, ciste len strach z takej situacie, jednoducho ja mam tak panicky strach z toho ze by som nahodou niekedy necitila zmysel zivota alebo citila ze ma zivot nebavi a pod. - z tohto mam doslova fobiu, takisto zo samovrazd - uz som sa ich nebala, no opat je to take ze o tom nemozem citat napr - ked je niekde clanok v novinach tak pre istotu uz radsej noviny ani moc neotvaram.. toto mam podobne s TATI - ze si nenecham taky pocit aj keby prisiel co ja viem na sekundu nieco na styl "nebavi ma zivot" vobec pocitit lebo sa bojim ze to znamena ze bla bla bla.. no a potom sa mi to samozrejme vracia ako bumerang v podobe tychto predstav a nezmyselneho strachu ze budem musiet zomriet. a pritom je to ciste na nulovom podklade, je to len cisty strach zo strachu.. a tak.. a zaroven ma stve to ze si s tym neviem az tak dobre moc poradit, lebo si myslim ze uz musim predsa na 100% vediet s tymi pocitmi pracovat, ze ja predsa uz nemam "narok" dostat strach lebo s tym uz musim vediet zaobchadzat, takze to je zase natlak moj osobny na seba, no a potom z toho vznikne v spojeni stresu zo skusok a predmenzesoveho stavu riadna divocina v hlave.. fakt zaklad ktory sa musim naucit - a myslim ze aj vy mate mnohe ten isty problem - nechat si pocitit pocity bez toho aby som ich oznacovala za zle alebo dobre.. tak ako napr niekedy je clovek na druheho cloveka tak nastvaty ze mu napadne napr ze by mu najradsej jednu strelil alebo ho kopol do zadku ale samozrejme take nieco nespravi.. tak predpokladam asi ludom normalne napadne nieco typu ze "blby zivot, keby som tu tak nemusela byt!" - tak na sekundu alebo 2 alebo tak vam niekedy v hneve nieco take napadlo? lebo napr ja by som si taketo nieco nedovolila nikdy pocitit.. ja si akoby tak prehnane vazim zivot a mam pocit ze musim mat k nemu vzdy 100% pozitivny postoj atd atd.. viete co myslim? TATI asi ty to mas tak podobne s tymi pocitmi ohladom zivota ze?

RADANA - ty si bola teraz na tej dovolenke alebo to si mala na mysli neico z minulosti? ja som bola na dovolenke iba raz v zivote - s priatelom, nas rodicia nikdy v zivote nikam nezobrali ani na ziaden vylet, duplom nie na dovolenku, ani skolu v prirode mi nikdy nezaplatili.. takze v tomto smere mam dost problem s tymi novymi prostrediami (to mam ale inak tak za posl. 4 roky, predtym som to nemavala resp. alebo sa mi to nemalo kde prejavit kedze som nikam nechodila :) ) a prave na mieste kde clovek by si ma oddychnut, mal by vypnut a relaxovat tak tam ho to najviac dorazi :) velmi dobre to poznam, v minulosti som to tiez mavala tak ze pokial som chodila do skoly alebo tak tak to bolo ok, no a potom prisli prazdniny a vtedy ma to draplo.. ja som na tej nasej dovolenke pretrpela doslova prvych 5 dni a potom to uz bolo lepsie a lepsie a posl. den sa mi nechcelo ani moc odist :) je to o zvyku, o tej desenzitivizacii ci ako sa to pise po slovensky.. desensitization. nie je dobre podmienit sa tomu rytmu zivota v tom zmysle ze v strese sa citim najlepsie - resp. ked mam skolu, pracu a neviem co vsetko (ano, aj ja som vtedy vacsinou najspokojnejsia - ale skor z toho dovodu ze osm v nejakom pravidelnom kolektive ktory mi dava akysi pocit zazemia), ale clovek sa musi naucit oddychovat, relaxovat a byt v pokoji aj ked sa nic extra "nedeje".. toto som sa nastastie do velkej miery naucila, v podstate tieto aj minule prazdniny letne uplne v pohode.. a to sa mi minuly rok ani nepodarilo robotu najst na leto, cize som nemala zrovna nejake aktivity..

chcela by som este zareagovat na viacero veci z tych ktore pisete ale uz mi to asi neodosle taky dlhy prispevok..no dufam ze aj tak si ho precitate :)

monika99

radana viem o com pises..u mna sa dalo z podlahy jest...ano tiez vo vsetkom najlepsia a najkrasia..do teraz mam predlzene vlasy,mihalnice a podobne...co sa tyka toho prehnaneho poriadku tak to prestalo v case ked som brala AD-cka ale ja ich neberiem baby moje uz 2 roky to boli v aprili..od tej doby nie zeby som neupratovala ale uz nemam taku potrebu mat vsetko vykupane v save...len ta kontrola bytu to ma drzi furt..tak dievcata teraz cakam na expriatela-pride si pre psa..pes po rozchode zostal u mna a teraz ide na vylet k nemu ale zaroven cakam na terajsieho priatela ktory siel pre auto a dufam ze sa akurat nestretnu..uzkost ma nechyta ale taky nepokoj a pevne verim ze uzkost ma nechyti zajtra,to sa idem predstavit jeho rodicom..neboli moc nadseny..oficialne som este milenka,kedze este nie je rozvedeny..asi necakali ze budeme tak rychlo byvat spolu..vidim jak to dopadne..

radana21

okrem toho ze sa snazim aby nas dom vyzeral stylovo a cisto staram sa samozrejme aj o seba;)))niekedy si myslim ze vsetko chcem mat perfektne koli tomu aby sa neriesilo moje vnutro;(lebo este stale to nik okrem vas nevie;)akoby som chcela pozornost putat niecim inym.....ako sebou samou;)a tiez aj ked som pracovala vzdy som chcela byt top a v niektorych pripadoch som strcila aj sefku do riti;)))

tati

a tak to zase ja nemam...nie som uplna 'bordelarka', ale ani sa nepretrhnem ;-))) ja skor potrebujem dokonalost v inych sferach...v skole chcem byt vzdy najlepsia,v praci chcem byt najlepsia, vyzerat chcem najlepsie....a ide ma roztrhnut od jedu,lebo mi vypadala polovica vlasov a ani do krasy uz nerastiem s pribudajucim vekom,takze ked uz po mne auta netrubia a v bare sa mi do reci nepridavaju opilci,zacinam pochybovat o svojej hodnote.a potom si poviem,ze aka som strasne hlupa,ako keby ma moj frajer nemohol milovat aj plesavu a skaredu...ale ked ja im neverim,tym chlapom a vzdy si myslim,ze ked pride krajsia pod ruku,tak vymenia ;-(((

monika99

RADANA TO JA SOM MALA PRESTYM..MNE NORMALNE VADILO KED U MNA NIEKTO SPAL ZE PROSTE NEMOZEM HNED OD RANA UPRATOVAT- I KED NEBOLO CO... A VYDYCHLA SOM SI AZ KED NAVSTEVA ODIDLA..TOTO UZ NEMAM..ALE MAM NIECO INE ALE TO LEN KED SOM SAMA..NEMOZEM ODIST Z BYTU BEZ TOHO ABY SOM HO STO KRAT SKONTROLOVALA A SOM SCHOPNA SA VRATIT A SKONTROLOVAT HO ZASE..NIE SI CVOK NEBOJ..

radana21

ahojte:)tak trvalo mi chvilku nez som precitala nove prispevky,ale stali za to;)!ja som momentalne zanepraznena a tusim ze ked neviem kde mi hlava stoji ta uzkost na mna nepride-nemam na nu cas!ja som uzkost zazila na dovolenke-na plazi,pri bazene,v izbe,sprche v lietadle takze skoro celu dovolenku som prezila v strachu aby to zvysok nespoznal a v ocakavani kedy to zas pride.....;(takze mi z toho vychadza ze si vzdy musim nieco najst na pracu aby som to nedostala,lebo ked mam klud a pohodove obdobie tak ma trapia uzkosti.....co sa davenia a vracania tyka mne osobne vadia sem tam vone jedal napr....ale vracanie nepoznam....a co sa tyka nasej dokonalosti mate ozaj pravdu.....aj ked v mojom pripade to nie je taka ta umela dokonalost,ze musim mat 90-60-90 miery alebo cosi take....ale mam rada vo vsetkom system,ked ma doma vsetko svoje miesto.....ja z domu ked mam borled neodidem;)))a kazdy kto u nas bol sa cuduje ako je mozne ze nas maly ma vo svojej izbycke tak pekne poukladane hracky a ze mi nechybaju casti z lega,napr...ale zas si nemyslite ze som ten cvok co vsetko dezinfikuje a tak.....;)

monika99

JA UZ NASTASTIE NAD TYM DLHO NEPREMYSLAM ALE ZO ZACIATKU NEMOCI SOM SI MYSLELA ZE JE TOI INFARKT A PODOBNE A TERAZ VSETKO CO MI JE ZVADZAM NA UZKOST ALE RAZ ZA ROK CHODIM NA PREVENTIVNE KOMPLEXE TESTY KTORE MA UJISTAIA ZE PREDSA LEN TO JE UZKOST ALE SRANDA JE ZE KEBY TO NAHODOU UZKOST NEBOLA JA TO NEPOZNAM...TAKZE LEN BOH VIE CO SOM UZ INAK PREKONALA ZA TIE ROKY...LEN TERAZ MA TRAPY O NAPINANIE..

jujula

Monika, presneee:))) kolkokrat si poviem "aj toto je prejav uzkosti? a to fakt aj toto?" a potom si poviem, ze "ale co ak toto uz nie" a uz je ohen na streche:))) veru, dobre si to zhrnula...
Kati, jasne, hlavne sa drz!:) a daj potom vediet ako si dopadla, drzim silno prsty nech to dobre dopadne a nech si mozes potom uz len uzivat:)

katkaxxx

baby moje, vsetkym vam dakujem, citala som vsetko ale mam strasne nestihacky kvoli uceniu tak sa ozvem az zajtra, zatial sa majte a myslim ze sme si dnes velmi prijemne pokecali :)