Úzkosť

dada

Ahoj Tanulik ako sa mi mas?co nove?uz som tu nebola ani nepamatam.ako sa ti dari.uz je to lepsie?budem rada ak mi napises diki dada.

sorry2

Panická porucha je závažný stav, ktorý postihne raz za život až 75% ľudí.

Obyčajne vzniká počas dospievania a hoci pôvod je nejasný, zdá sa, že súvisí s dôležitými životnými udalosťami, ktoré sú stresujúce: maturita, svadba, narodenie prvého dieťaťa, a podobne. Existujú aj dôkazy o genetickej predispozícii. Ak člen rodiny mal panickú poruchu, tak aj Vy ste vo vyššom riziku najmä počas stresujúcich období života.

Uvedené príznaky charakterizujú záchvat paniky:
Strach zo straty sebaovládania
Zrýchlené a plytké dýchanie
Závraty až mdloby
Zahmlené videnie
Nútenie k zvracaniu
Búšenie srdca
Chvenie sa, alebo tras v kolenách
Pocity dusenia sa, neschopnosť prehĺtať
Potenie sa, návaly tepla, alebo pocity chladu
Tŕpnutie, alebo mravenčenie prstov, tváre, hrude
Náhly záchvat pocitu hrôzy
Veci sa nezdajú byť skutočné, ale akoby ich premietali v kine na plátne
Pocit, že chcete bežať niekam, ale neviete kde a prečo
Váš zrak lieta z miesta na miesto, bez schopnosti koncentrovať sa dlhšie na hocičo
Nepokoj, netrpezlivosť , vrtenie sa , podupávanie nohami a trasenie nohami
Myšlienkový trysk, neviete sa koncentrovať a rozhodovať
Strach zo smrti

Príznaky nastupujú náhle, nečakane. Postupne začínate spájať záchvat paniky s miestami, kde ste ju už zažili a zo strachu pred panikou a utrpením, sa snažíte tieto miesta obísť. Agorafóbia je napríklad príšerný strach vyjsť von na miesto, ktoré necítite ako bezpečné.

Záchvaty paniky môžu viesť k depresii. Podľa štatistík vychádza, že polovica ľudí s panickou poruchou počas svojho života malo klinicky významnú depresiu.

Zdá sa to neobvyklé, že tá istá osoba, ktorá trpí úzkosťou môže mať v rovnakom čase aj depresiu. Obe môžu sebe navzájom oponovať a tak vyvolať nežiaduci vír emócií, ktorý má závažné následky na život chorého.

Množstvo ľudí sa stane závislými na alkohole, vyvinú sa u nich fóbie ( strach z niečoho), alebo samovražedné úmysly. Chorý človek prestáva mať pocit sebaovládania svojich emócií a snaží sa vyskúšať všetko, aby sa mal lepšie a málokedy vyhľadá lekársku pomoc kvôli pocitu hanby. Dobrá správa pre chorých je, že nemusia trpieť. Existuje množstvo veľmi účinných liekov, ktoré v kombinácii s psychoterapiou pomôžu prekonať panickú poruchu.

MUDr. Marcela Harsányiová
Psychiater pre dospelých a deti
MEDINET, s.r.o.
Publikované: Streda, 26.09. 2007 - 23:47:35 Od: MEDINET

sorryy

no asi budem vyzerat ako totalny hlupak ale ako sa ta panicka porucha prejavuje? je to len nejaka uzkost, alebo su s tym spojene aj ine tazkosti? da sa to popisat tak, aby tomu rozumel aj laik?

sorry2

Adriana, nech mi odpusia návštevníci tejto témy, ale podľa toho čo viem o PP, neber vážne to čo píše Mišiak. Počkaj radšej kým ti na tvoju otázku odpovie niekto iný, lebo to čo tu on píše, je totálny nezmysel.

sorryy

prosim prepacte mi ak budem netaktna alebo naivna, mozete mi niekto vysvetlit co je to PP? uz som sa s tymto oznacenim viackrat stretla ale neviem co znamena. duvam, ze vas to neuraza, ze medzi vas zavital taky analfabet, ale myslim ze je dobre poznat aj taketo veci. raz sa moze zist. tak vam dakujem za vysvetlenie.

misiak

adrianka ja pp nemam ale viem ze ked pride na teba teba atak tak rychlo aj prejde.tvoj stav nemusi mat s PP nic spolocne.naozaj to moze byt hocico ale moze to byt aj atak.aj ked ten rospoznas,nemalo by to byt nic nove :)
zavraty som nikdy nemal o tom vie viac tanicka.
aj ja som uz s toho vonku :)
volam to zle obdobie.ved dobre nebolo.obtazovali ma hlavne zle myslienky,a to fakt bolo peklo.ak ma byt to iste v pekle tak tam nechcem :)
a vsetko to riadil len mozog.nudis sa tak sa zabaval a ja som mu povedat stop!
dost bolo zabavy teraz to chce byt normalny ako predtym.a co sa nestalo?zabralo to :D
adrianka ak mas taky stav tak si skus dat neurol alebo iny oblbovak a uvidis ci to je psychicke.mozno si s toho vonku len je to nejaka pliaga.
jedno je vsak pravda,clovek sa s toho moze dostat ale nikdy nezabudne.a ta spomienka na ten stav ho moze zas privolat.
preto stratit pamat by bolo niekedy vykupenie :)
ja uz ked si to aj chcem pripomenut tak zdravy rozum mi povie ze ci kvoli jednej sekunde sa mi ma zmenit zivot?a zasmejem sa nad tym :)
zdravy rozum nepripusti nic negativne lebo clovek sa sam nechce trapit.
ide to,zacal som zit ako predtym.uplne bez problemov(no chcelo to asi mesiac vyplakavania,a mesiac studovania ale teraz to uz problem nieje:D,vdaka bohu)
sunie pacis sa mi aj s jednym N :)
pekny vecer.
tanicka daj vediet ako bolo

adriana

prepáčte nebola som pri pc, mám choré dieťa a vyžadovalo si moju pozornosť, ale teraz spí, takže môžme trošku popísať, ako zvládate PP, ja som si myslela, že už som z toho vonku, ale figu, je to tu opäť, mám strašné závraty, dokonca som v utorok skončila pri svojej obvoďáčke a tá ma poslala na interné, tak mi bolo zle, úplne na omdletie, závraty, pocit na zvracanie, triaška, no úplná troska

sunie

misiak, to jedno N sa mi zabudlo pri registracii. stale mi to blbne tak som neprihlasena mierne pozmenena ale stale ja :)
tiez som si pocitala teraz trosku aj ine temy, srandy kopec. nechce sa mi verit odkial beru ludia tie nazory.
tie moje chorobky ma uz zacinaju stvat. pocula som ze existuju specialne pripravky, davaju to napr.lekarom, hercom, sportovcom aby im choroba rychlo presla a postavia ich na nohy, nieco ako ATB/vitamin.bomba. myslite ze sa moze bezny clovek po take vobec dostat? lebo nemam uz chut na sebe testovat dalsie antibiotika co aj tak nezaberu. no to len tak pomimo temu :)