Prejavy cukrovky

Príspevok v téme: Prejavy cukrovky
tinusska

na fore som citala, ze staly smad moze byt prejavom cukrovky? je to pravda? prosim vas... teraz mam velky strach, bo otcova mama bola silna cukrovkarka, a tak sa bojim, ze je moznost, ze som to schytala.. mozno je to plany poplach, ale bojim sa... najhorsie je, ze som odcestovana, takze kym sa dostanem k lekarke, potrva to... dakujem vam uz teraz moc

a adriana

Ešte niekto počul o alergii na inzulín, okrem fenixa ? Čo som našla na internete, je iba alergia v mieste vpichu, teda kožná alergia, ktorá však neprekáža aplikovaniu inzulínu. Zmení sa miesto vpichu, inzulín alebo ihla iného výrobcu.

eng

K teme kto je "tazky cukrovkar" este asi tolko, ze nikto...

Toto oznacenie sa traduje medzi ludmi, ktori o ochoreni Diabetes Mellitus (slovensky "Uplavica cukrova", resp. ludovo oznacovane ako "cukrovka") vedia len tolko, ze ho niekto ma a ze niekto "berie iba tabletky" a "iny si musi pichat inzulin".

A to pichanie inzulinu povazuju neznali ludia na celom ochoreni za to najtazsie a preto DM jednotkarov oznacuju za tych s tazkou cukrovkou, ak si pichaju inzulin 1, alebo 2x za den a s velmi tazkou cukrovkou ak su na intenzifikovanej liecbe s aplikaciou inzulinu 3 a viackrat za den...

Je to tak medzi ludmi a je na vsetkych dobre edukovanych diabetikoch co ziju na Slovensku, aby tuto nevedomost vyvratili...

Aby vysvetlili svojmu okoliu, ze su dva zakladne druhy diabetu a to DM typu 1, kde organizmus nevytvara inzulin a preto ho musi diabetik dostat zvonku injekciou, perom, inzulinovou pumpou a pod.
A potom, ze je DM typu 2 u ktoreho organizmus sice vytvara inzulin, ale bunky takehoto diabetika su menej citlive na inzulin, ktory telo vyraba (z roznych pricin - nadvaha, inzulinove protilatky at+d.).

A potom im treba este vysvetlit aj to, ze diabetes je zatial nevyliecitelne ochorenie, ktore sa ale roznymi sposobmi da udrziavat v takom stave, ze diabetikom nebrani v plnohodnotnom zivote...

Na koniec sa takychto ludi hovoriacich o tazkej cukrovke asi treba opytat "basnickou otazkou", kto ma tazsiu cukrovku, diabetik na inzuline s 5-timi aplikaciami inzulinu denne (alebo s nepretrzitou aplikaciou pomocou inzulinovej pumpy) ktory nema komplikacie diabetu (alebo iba minimalne), alebo diabetik "iba na tabletkach" s "diabetickou" poruchou obliciek a potrebou dialyzy, s poskodenim perifernych nervov nasledkom coho ma po gangrene amputovanu cast dolnej koncatiny?

hmmmmmmmm

aha, az teraz som pozrela datum,tak snad tinusska ma uz po probleme a snad to cukrovka nebola.ale rada moze byt uzitocna aj pre inych..

hmmmmmmmmmm

tinnuska, kde si odcestovan?v zahranici je bezne ze niektore vacsie lekarne robia test, z kvapky krvy ti zmeraju glykemiu.alebo si mozes kupit testovacie pruzky na moc,ale nie su lacne a tiez su orienacne.su rozne len na glukozu alebo kombinacia glukoza a keto latky a podobne.ale je to len orientacne.treba prist na lacno.ak mas podozreniuie na cukrovku, nevahaj,a chod k dr,aj ked si odcestovana, urcite tam mate obvodneho,kam sa mozes prihlasit.za ako dlho mozes byt vysetrena doma?

fenix

alebo to je clovek,co dodrziava dietu,co ma alergiu na inzulin a nemoze brat tabletky,co si s nim nikto nevie poradit,a nikde ho neberu ako tazkeho diabetika,kedze si nepicha inzulin

a adriana

fenix 1
Prepáč, ale ten kto je pernamentne v hyperglykémií, je podľa mňa zle nastavený, alebo nedodržiava životosprávu. Mňa to uráža preto, že s tou mrchou cukrovkou žijem už 19 rokov a pichám si 5x denne inzulín. Zatiaľ nemám komplikácie, ale nie som príkladový diabetik, pretože si občas dám sladké, občas si pichnem inzulín neskôr ako obvykle. Ak niekto povie ,, ťažký cukrovkár,, beriem to osobne.

a adriana

eng
Súhlasím s tvojím príspevkom, a aj mňa veľmi zaujíma kto je ,,ťažký cukrovkár,,. Vždy keď počujem toto slovné spojenie, tak ma zdvíha. Akože kto je ľahký a kto ťažký ? toto môže použiť, iba ten kto o tomto ochorení vôbec nič nevie. Niekedy ma to uráža, keď to niekto povie, ako by ho už pochovával.