štúdium soc.práce

reikee

Re: Spargelsuppe
Dakujem za tvoj prispevok, ulahcil /a/ si mi pisanie. Akoby si cital /a/ moje myslienky.
To iste by som napisala aj ja.
Poznam XY pripadov, kedy ukoncili VS soc. pracu ludia, teda kolegyne,ktore pomaly nevedia narat do 5.
Je to najlahsia VS na Slovensku. Kedze tie zeny potrebovali k praci MAT TITUL, KDE LEN MALI IST, ABY TO ZVLADLI, nO PREDSA NA SOC. PRACU. Tu skonci kazdy.
A dnes sa pysia titulom Mgr. Na zaplakanie. Je to smutne, ze zijeme v takej dobe, ze takmer kazdy uz ma a musi mat VS. Najhorsie tie tituly zdehonestovali externi, rychlokvasni absolventi VS. Tych vysokoskolakov je uz v dnesnej dobe tak vela, ze pomaly na UP su v takom mnozste ako stredoskolaci. A len sa ich chrli z roka narok viacej z VS.
Ked pocujem ze niekto pomysla ist studovat soc. pracu, prevratim oci. Ludia, majte rozum. Su to uplne zbytocne stratene roky, s tou skolou dieru do sveta neurobite. Je to najhori odbor, aky si mozete vybrat.

Spargelsuppe

Ja si nemyslim, ze by niekto o vysokej skole s odborom socialna praca nieco zle povedal preto, lebo niekde na uradoch existuje korupcia. Ta vzdy bola a bude. Ja si skor myslim, na zaklade toho, co som odpozorovala okolo seba, mnohi ludia, ktori vystuduju socialnu pracu, by ci uz z rozumoveho, alebo z casoveho hladiska ziadnu inu vysoku skolu (napriklad ekonomia, pravo, medicina, osetrovatelstvo, ucitelstvo matematika-fyzika, prekladatelstvo a tlmocnictvo anglictina-nemcina...) nikdy nezvladli. Nehovorim, ze vsetci, hovorim, ze mnohi a vychadzam z toho, ze ja som mala na zakladnej spoluziaka, ktory inak ako na patku diktat nenapisal, ziaden predmet mu nesiel, pretoze mal hlavu slabsiu a hoci sa snazil, pracoval na sebe a drel, aj tak iba ledva prechadzal so stvorkami z milosti z rocnika do rocnika, potom nastupil na ucnovku, aj to len na taku, na ktoru prijali kazdeho bez prijimaciek, na ucnovke si systemom tri plus dva urobil maturitu (nezabudnem poznamenat, ze ucnovkarska maturita je neporovnatelne lahsia a menej narocna na mnozstvo uciva ako maturita na stvorrocnej strednej skole) a teraz studuje socialnu pracu, uz je bakalar, toho casu v piatom rocniku a dala by som hlavu s krkom na to, ze o par mesiacov bude z neho magister a takychto ludi poznam, samozrejme, velmi vela, toto bol len jeden priklad. Ja nehovorim, ze sa na vysokej skole pri odbore socialna prace netreba nic ucit, pretoze ucit sa treba vsade, ale rozhodne si myslim, ze je to jednoznacne najlahsia vysoka skola zo vsetkych, ktoru zvladnu aj ludia, ktori sa s velkymi tazkostami a s odretymi usami len tak-tak predreli cez zakladnu, co by sa mozno na nejakej inej vysokej skole nemohlo stat. Prave preto, ze je to skola, ktoru kazdy, ci uz sikovny, alebo rozumovo a inteligencne iba priemerny clovek, ktory tam studuje, realne hodnoti ako skolu velmi lahku, sa na nu hlasia 40- a viac rocne uradnicky, ktore ju samozrejme hravo zvladaju popri zamestnani, popri vsetkych svojich domacich pracach a popri striehnuti, co robia deti nachadzajuce sa v najtazsej puberte, pretoze sa boja, ze by im samotna maturita nezarucila, ze o teple miestecko na urade, ktore ziskali este za cias komunizmu, kedy nan ta maturita uplne stacila, nepridu prave pred odchodom do dochodku, pricom za takych okolnosti by im nezostavalo nic ine, len par rokov pred odchodom do dochodku makat vo fabrike pri pase za minimalnu mzdu a mozno si tam aj poskodit, alebo znicit zdravie. Dalsi priklad: Mala som na zakladnej spoluziacku, sikovnu biflosku, ktora sa ucila na jednotky a dvojky. V 18-tich rokoch sa vydala a ona, sialene zalubene mestske dievca, ktore nemalo ani sajnu o tom, ako sa zije na dedine, sa odstahovala na malicku zapadnutu dedinu k svojim svokrovcom, velkym sedliakom a statkarom, pricom svadba "musela byt". Kratko po svadbe sa jej narodilo babatko, o rok nato druhe a po skonceni materskej dovolenky nastupila s maturitou do fabriky pri pas pracovat za minimalnu mzdu, ranne, poobedne, nocne, kazdy den musela za pracou cestovat do vzdialeneho mesta, popri tom vsetkom sa musela starat o celu zahradu, vinohrad, dobytok, hydinu, asistovat pri sustavnych opravach a prestavbach stareho domu, pomahat staruckym svokrovcom, ktori uz sami na tom boli zdravotne dost zle, starat sa o deti, ktore medzitym nastupili do skolky, viest celu domacnost, varit, upratovat... Nastupila na vysoku skolu na externe studium socialnej prace a ked som sa jej na stretavke pytala, ako to vsetko zvlada, tak sa len smiala, ze vsak to je taka lahka skola, ze lahsie ziskat titul si uz ona nedokaze ani predstavit... Ja viem, ze je to sikovna baba a pri svojich rozumovych schopnostiach by ona urcite zvladla aj tazsiu VS, ale popri vsetkych tych povinnostiach a starostiach, ktore ju oberaju o cas, asi nie. Dalsi priklad, jedna moja znama, ktora zakladnu zvladla len tak-tak s odretymi usami, po skonceni zakladnej mohla oslavovat a tesit sa ako blazon, ze ju vobec vdaka zvladnutym prijimackam prijali na ucnovku, na ucnovke si systemom tri plus dva urobila maturitu, nastupila do fabriky pri pas na trojsmennu prevadzku a po asi piatich rokoch tvrdej pracovnej driny si trufla prihlasit sa na VS-odbor socialna praca. Ibaze v case, ked sa tam prihlasila ona, skola pre vysoky pocet zaujemcov neotvorila externe studium pre "obycajnych ludi", ale externe studium otvorila iba pre ludi pracujucich na uradoch, zatial, co pre obycajnych ludi si skola vymyslela akesi podivne poloexterne studium, ktore spociva v tom, ze do skoly musi takyto student chodit dvakrat do tyzdna, a to kazdy piatok a kazdu sobotu. Tak sa teda tato moja znama, ci sa jej to pacilo, ci nie, zaradila medzi poloexternych, zamestnavatel jej to toleruje, pretoze je rad, ze ma aspon jednu stalu pracovnicku, ktora tam uz taha cele roky, pretoze v tej fabrike, kde pracuje ona, nikto dlho nevydrzi robit tazku manualnu pracu a kazdy hned odtial odide. Tato moja znama je aj medzi mojimi priatelmi na Facebooku, niekedy si s nou pisem a uprimne a na rovinu, z jej pravopisu som viac, nez zhrozena, pretoze vybrane slovo este inak, ako s makkym i nenapisala, hlavne, ze nakolko uz je tretiacka, tak tento rok z nej bude "uspesny bakalar". Ale poznala som ludi, ktori studovali externe na Fakulte hospodarsekj informatiky na Ekonomickej univerzite a ci mali 20 rokov, ci 30, ak to s tou skolou mysleli vazne, mnohi z nich dali vypoved v praci (predovsetkym ti, ktori pracovali vo fabrike pri pase v trojsmennej prevadzke), zostali doma s rodicmi ako dobrovolne nezamestnani a venovali sa vylucne len skole, lebo priznali, ze popri praci sa proste takato skola zvladnut neda. Ini zo skoly odisli, pretoze uprednostnili pracu pred skolou a z pomedzi popri zamestnani studujucich zostali nadalej pri kombinacii praca-skola iba ti, ktori mali bud pracu na polovicny uvazok, alebo ktori mali normalny pracovy cas, cize napriklad pracovali ako uradnici 5 dni v tyzdni 8 hodin denne napriklad od siedmej do tretej, ci od osmej do stvrtej, ziadne vikedny v robote, ziadne nadcasy v robote, ziadne dochadzanie za pracou do vzdialeneho mesta, ktore by ich oberalo o cas, cize praca v mieste bydliska. To len pre porovnanie.

veve_IX

ďakujem za reakciu. Prešov je dosť ďaleko, je to chudobný region a väčšinou sa východniari hrnú k nám západ, preto priamo nad týmto mestom neuvažujem.
Končíš denné štúdium? Ktorej oblasti sa chceš v SP venovať? Ak sa teda môžem spýtať. Pri tom PhD. ak chceš v tejto oblasti účinkovať a baví ťa študovať, určite to skús. Držím palce :)

majka_21

Ja koncim toho roku Mgr. socialnej prace v Presove. Neviem zhodnotit, ako je to na inych fakultach, kedze som sa o to nezaujimala, ale suhlasim s tvrdenim, ze socialna praca nema na Slovensku dobre meno. Mozno preto, ze socialny pracovnik je v ociach mnohych ludi len ten, kto si kavickuje na urade a tvari sa, ze ho clovek vyrusi, ked sa na neho obrati s prosbou o pomoc. Ono, o takych socialnych pracovnikoch si tiez nemyslim nic dobre. Ale socialna praca nie je len praca na uradoch, ale aj v terene, kde sa mnohi ludia ani len neodvazia vstupit. Ale to je na inu debatu zas. Ja premyslam v sucasnosti o tom, ze by som skusila PhD. stupen zo socialnej prace, ale zrejme nie na Slovensku (uvazujem nad Ceskou republikou). Aj napriek tomu, ze socialna praca u nas najlepsie meno nema, su na Slovensku skutocne uznavani odbornici s dlhorocnou praxou (to vsak pozname ti, ktori socialnu pracu studujeme). Ono, clovek to podla mna musi skusit - a nielen studium, ale najma prax (ja som mala to stastie, ze som si mohla tuto pracu vyskusat aj v terene - rok som bola v zariadeni pre seniorov a nebolo to "utieranie zadkov" ako si niekto moze pomysliet - islo tam o komunikaciu a skutocny kontakt s clovekom a velmi si to vazim... mam skvele spomienky na to). Meno socialnej prace mohlo klesnut aj preto, lebo ako v kazdom odbore existuje aj tu korupcia. Do skoly sa na PhD. napr. casto nedostanete bez znamosti (a preto si myslim, ze sa zrejme na PhD. nedostanem, ale ved skusit to mozem - neucim sa zle). Ale zas - korupcia je vsade. Pravo, verejna sprava, medicina nehovoriac... Ale nespominam si, zeby sa niekto narazal do tychto odborov. Nevravim, ze v tejto teme sa niekto naraza, ale staci si prezriet forum tu na web-stranke a vyhladat si diskusie o soc. praci). Kolko skorumpovanych lekarov je na Slovensku? No ja poznam velmi malo dobrych odbornikov. Ale ako hovorim, je to na nazore kazdeho cloveka. Socialna praca nie je zla, ale zlou ju robia zle jazyky, ktore ju zhadzuju.

veve_IX

mám dojem že v poslednom čase išlo meno katedry SP na TU dolu, odchádzajú vyučujúci, štúdium je nadmerne zaťažené,my máme v jednom semestri toľko predmetov, koľko majú študenti iných odborov dokopy v celom mgr.stupni...Ako je to na UK v tomto smere? alebo celkovo, bližšie info ak môžem poprosiť..

Laurina22

Ak ti mozem poradit,neprestupuj ak nemas vazny dovod.Ak,tak jedine na UK.

Socialna praca na SVK skolach nema dobre meno,jedinu uroven ma UK a TU.