domácnosť, varenie - matka, chlap, deti ...

Príspevok v téme: domácnosť, varenie - matka, chlap, deti ...
malina25588

pekný deň, dlhšie ma isté veci doma zarazili, no nevenovala som im zvýšenú pozornosť, teraz už to došlo do takého štádia, že len uvažujem, či som vadná ja a stav aký v rodine panuje je v podstate bežný, normálny. Alebo je to trochu na hlavu. Hlavný problém, okrem množstva iného (čo tu už rozoberať nebudem) sa týka varenia. Chcem sa vás opýtať, ženy, matky ... ako sa u vás doma varí? Je to podobne ako u nás? ... že mama varí vždy len o 4-pol 5 poobede (celý deň je doma), len preto, aby jej chlap keď príde z práce aby mal čerstvé? pritom ja so sestrou "hladujeme", teda vieme si vziať niečo pod zub, i navariť, lenže už keď mame prispievame z nášho sirotského na stravu, tak nám dosť málo zvýši, aby sme si varili aj niečo zvlásť (vzhľadom na to, že si platíme internát, školu, lieky, oblečenie, hygienu - prosto všetko ostatné). A okrem iného aspoň u mňa riešim problém s výrazne chudou postavou, chcela by som pribrať a viem, že treba jesť v pravidelných intervaloch 5-6x denne - no proste v našich podmienkach to nevychádza. Keby sme si so sestrou varili zvlásť, tak neviem či by nám peniaze ostali aj na to ostatné. Je to ako začarovaný kruh, nijako z neho vyjsť von sa nedá. ... a napríklad dnes na mňa mama kričala že som zjedla posledný rezeň čo bol v chladničke zo včerajška. ja už mám zo všetkého taký pocit, akoby som nemala právo doma jesť. je mi blbo.. a hlavne teraz keď mám skúškové, ze potrebujem trochu kľudu-ako napriek.

AdamKrt

radana21 - vies, su rodicia, co dietatu dovolia cokolvek a daju mu vsetku. A su rodicia, ktori, aj ked maju - NEDAJU dietatu co chce, ale co potrebuje /podla nich/. Alebo mu nedaju nic. Ale zato HO VEDU K SAMOSTATNOSTI.

Jedno stare mudro hovori /nepamatam si to presne, tak ho parafrazujem/:

"Daj cloveku jedlo, nasytis ho na den. Nauc ho samostatnosti a uz nikdy nebude hladny".

Aj historia ukazuje, ze kopec ludi, so sa vypracovali a zbohatli, malo na to, ako podporovat svoje deti a mnoho z nich zlyhalo vo vychove. Ale existovali jedinci, ktori, aj ked mali na to, aby ich deti, zili v blahobyte, tak ich stradanim pripravovali k samostatnosti, zodpovednosti. Aby sa vedeli sami o seba postarat, ked tu uz rodicia nebudu.

Tak co je lepsie ? ;)
--------------------------
Sam tiez nie som zastancom, aby dieta vsetko dostalo a radsej naucim druheho, ako nieco urobit samostatne, lebo tak mu dam viac, akoby som to urobil za neho. Pretoze, co sa clovek raz nauci, ma na cely zivot, pokial mu to neskor stryko Alzo nezoberie :)))

radana21

dobre matka sa mozno boji ze ostane sama ale tento pristup nie je podla mna normalny!!!!!!!!!!!!hlavne ked sa dievcata snazia prispievat na domacnost a este aj studuju....
radsej by mala pod strechou narkomanku,alebo slobodnu mamicku???
co by robila potom???
a to ci ma nejake problemy so zdravim???to mi pride nejake moc prekombinovane;)))
a prave,ze vo vela pripadoch taketo skusenosti mozu mat na ne dopad v buducom zivote...!

goccia

aj ked AdamaKrta prilis neberiem, tentokrat musim tiez podporit tento druhy pohlad na vec. fakt to vidim ako problem jednej zeny v strednom veku. a to, co prezivaju jej deti, je len dosledok.
a inak suhlasim takisto s tym, ze vyzivovat dospele zeny nie je jej povinnost. su nezaopatrene, ale z vlastneho rozhodnutia. tak, ako ona ako matka by sa mala spravat viac "matersky", tak jej dcery by sa mali spravat viac "dospelacky". zrejme financna situacia a strach matky, ze strati chlapa, ju vedu k spravaniu, ktore nie je pekne. ale na druhu stranu netreba od nej vyzadovat, ze sa bude spravat ako idealna matka a dcery dostanu vsetko, co len chcu. je to otrasne spravanie zo strany matky, ale nech sa na to jej dcery nepozeraju tak jednostranne.

AdamKrt

Ked to zase zoberiem z mojho pohladu, ked som sa v zivote napocuval - nezer z tej chladnicky to a to... :) Ako dieta castokrat a aj ako starsi. Ale nikdy som to nijak extra neriesil. Zanadaval som, pofrflal, pripadne aj tak zjedol. Bolo kriku a comu to pomohlo ? Ked to bolo v zaludku, uz sa to nedalo vratit, iba ak v pouzitom stave... :)))

Ale nikdy ma nenapadlo, robit si z toho traumu, i ked som bol vtedy podstatne mladsi, ci v rovnakom veku, alebo aj starsi.

Niektori ludia su dnes dost na seba precitliveni...

Krasne vystihnute to bolo vo filme Posledny skaut jednou hlaskou: Voda je modra, slnko svieti a zeny maju problemy... Koho to se** ? :)))

jajka001_

adam, ona im povedala ze ked skoncia skolu, pojdu z domu prec. moja mama, nech mala akekolvek problemy, nas nikdy nenechala hladovat, radsej sama nejedla. a to ze sa drzi chlapa ktory ju vyuziva len aby bola sama je len dalsi priklad osamelej zeny ktora si nevazi sama seba a berie hocico.

AdamKrt

radana21 a malina25588:

skuste sa na to pozriet ocami starsej zeny, ktora ma dospele dcery a nechce ostat na stare kolena sama. Kedze je velky predpoklad, ze akonahle bude prilezitost, mile dcery vyletia z rodicovskeho hniezda a ona ostane sama. Ja ju neospravedlnujem... Hadat sa pre nejaky rezen je smiesne. Ona moze mat proste ine problemy, o ktorych ani neviete. Napr. zdravotne, ktore sa jej dari zatajovat... Ci je to proste nervak. Casto pri hormonalnych problemoch /vo vela pripadoch zapricinenych aj poruchou stitnej zlazy/, dochadza k roznym poklesom nalad. Naviac ona je uz vo veku, ked na nu moze doliehat menopauza.

Ved uvidite same, v jej veku, ake budete.

V prvom rade by mal byt dialog a otvorene sa porozpravat, co vadi.

Ono je velmi jednoduche kategoricky odsudzovat niekoho, ked sa pozna nazor iba jednej strany, pritom druha strana moze mat na to uplne iny pohlad a pravda byva casto niekde uprostred.

radana21

adamkrt:??????si ok?????
to co je za prispevok?
nie si ty nahodou jej matka iba ze v muzskom tele???
take zeny by nemali mat deti ked sa o ne nevedia starat a je uplne jedno ci maju 20 alebo 18 ci 12!!!!baby lutujem vas!!!ozaj!!!sama som mama a mojmu synovi by som dala aj modre z neba!!!!
na vsetko aj z mala prispievaju a ona sa chova ako macocha z popolusky!!!!baby dostudovat a vypadnut!!!!!!!!

malina25588

čerešňa: presne tak, aspoň to prináša nejaké to pozitívum. Obe so sestrou vieme nakladať s peniazmi hospodárnejšie, efektívnejšie. verím, že raz sa nám to pozitívne vráti, lebo šetriť v dnešnej dobe je skutočne a hlavne u väčšiny mladých ľudí náročné, skôr raritou... (čo si všímam)