domácnosť, varenie - matka, chlap, deti ...

Príspevok v téme: domácnosť, varenie - matka, chlap, deti ...
malina25588

pekný deň, dlhšie ma isté veci doma zarazili, no nevenovala som im zvýšenú pozornosť, teraz už to došlo do takého štádia, že len uvažujem, či som vadná ja a stav aký v rodine panuje je v podstate bežný, normálny. Alebo je to trochu na hlavu. Hlavný problém, okrem množstva iného (čo tu už rozoberať nebudem) sa týka varenia. Chcem sa vás opýtať, ženy, matky ... ako sa u vás doma varí? Je to podobne ako u nás? ... že mama varí vždy len o 4-pol 5 poobede (celý deň je doma), len preto, aby jej chlap keď príde z práce aby mal čerstvé? pritom ja so sestrou "hladujeme", teda vieme si vziať niečo pod zub, i navariť, lenže už keď mame prispievame z nášho sirotského na stravu, tak nám dosť málo zvýši, aby sme si varili aj niečo zvlásť (vzhľadom na to, že si platíme internát, školu, lieky, oblečenie, hygienu - prosto všetko ostatné). A okrem iného aspoň u mňa riešim problém s výrazne chudou postavou, chcela by som pribrať a viem, že treba jesť v pravidelných intervaloch 5-6x denne - no proste v našich podmienkach to nevychádza. Keby sme si so sestrou varili zvlásť, tak neviem či by nám peniaze ostali aj na to ostatné. Je to ako začarovaný kruh, nijako z neho vyjsť von sa nedá. ... a napríklad dnes na mňa mama kričala že som zjedla posledný rezeň čo bol v chladničke zo včerajška. ja už mám zo všetkého taký pocit, akoby som nemala právo doma jesť. je mi blbo.. a hlavne teraz keď mám skúškové, ze potrebujem trochu kľudu-ako napriek.

malina25588

ďakujem za príspevky. Adamkrt, v niečom máš pravdu, ale niečo si prehnal -no predpokladám, že to súvisí s tým, že si nečítal všetky príspevky. Žiadna z nás, ani sestra ani ja nezarábame (sestra len ak má jednorázové brigády počas školy, ale to jej veľa nevynesie), ja vôbec - pretože mám náročnú školu a časovo mi to nevychádza, iba v lete brigádujem. Všetko osobné náklady (internát, hygiena, strava...)si hradíme my samé-z nášho sirotského za otca, čo si myslím, že je absolútne odbremenenie matky. Matka tak v našom prípade nemá žiadne finančné výdavky na nás (maximálne ak, keď platí za byt pre všetky 4 osoby, so všetkými energiami do 200 eur./mesiac). Plat má dostatočný na to (400=čistý- po odpísaní všetkých nákladov; na poistné, aj inkasa, bytu), aby dokázala variť ako každá iná rodina, nemusí to byť drahé jedlo, stačí klasické, bežné, rýchle a nemôže mať problém, pretože nikdy s tým problém ani nemala (až keď si našla tohto chlapa, začali sa diať u nás čudné veci). A ak prirátam ešte to, že jej so sestrou prispievame na stravu, tak o to viac! ... A ešte jedna vec, 5x denne nejem len to, čo ona navarí, to jem len 2x denne a ostatné porcie si kupujem z vlastného (pečivo, salámy, zelenina, ovocie...)! rovnako aj sestra...

No a ak berieš fakt, že ten posledný rezeň som zjedla ako prejav neslušnosti, tak neviem ako si vysvetlíš fakt, že mama mala v ten čas pripravené veci na varenie, že keď už bude prichádzať jej chlap, tak mu hneď navarí aby mal čerstvé. (asi ten rezeň preňho teda nemal byť) ....

AdamKrt

Nesudte jej mamu zas tak prisne.

Doma ma 2 DOSPELE ZENY v produktivnom veku 20 a 22 rokov a stara sa o nich. MOZU STUDOVAT NA VYSOKEJ SKOLE....

Od 18 rokov je clovek DOSPELY. Ona im mohla povedat - mile-zlate, ja na to nemam, ak chcete studovat, zarobte si na to.

Dalsia vec je, ze ak zarabaju a SU DOSPELE, tak by sa im patrilo prispievat aj do spolocnej domacnosti na zivobytie.

Ich mama ma 2 dospele dcery, ktore kazdu chvilu mozu odist z domu a ostane sama. KTO SA O NU POSTARA, ha ? Ostava jej iba uz jej priatel.

Takze riesenie:
- opytat sa doma, ze kde je problem, ci to financne nezvlada, ked je problem aj s jedlom,
- dalsia vec je, ci to nebolo jednorazove a proste jej priatelovi zozrali co mala pre neho, alebo pre seba,
- dalej - ak maju zaplatenu stravu v skole, ze maju jedno teple jedlo, ved to je dostacujuce. Tiez mavam na veceru suche a neplacem pre to...
- ak sa niekomu nieco nepaci, moze sa osamostatnit. Matka ma sice vyzivovaciu povinnost - ale odtial-potial. Nikde neni pisane, co je standard

malina25588:
ak chces pribrat, nemusi sa Ti to podarit, pokial mas napr. hyperfunkcnu stitnu zlazu. No a pokial jes 5-6x denne, tak sa nediv, ze Tvoja mama moze byt z toho nervozna. Ked chcete vychadzat dobre aj financne, tak sa dohodnite, co budete varit. Ono je absolutne jedno, kto a kedy si to jedlo prihreje. Staci jedno poriadne kvalitne jedlo denne a to ostatne sa da uz poriest beznym jedlom. Urob si trebars nejake rizoto, pouzivaj zeleninu, strukoviny. Dalej cestovinami sa mozes zasytit /aj sportovci sa nimi tlacia, ked chcu priberat/.

Pokial clovek vie a chce, daju sa navarit chutne jedla, ze sa budes oblizovat, velke porcie a nemusi to ani vela stat.

čerešňa

""""...v prípade našej mamy je priorita len jej chlap""""
och joj, až teraz som si prečítala túto vetu :o(....nechcem nikoho súdiť, ale ak je pre ženu v živote dôležitejší muž ako jej deti to nikdy nepochopím !
Malina, je mi ľúto, že ešte v čase, kedy by si si mala užívať bezstarostnú mladosť sa trápiš s peniazmi a všetko musíš prepočítavať. Prajem Ti, aby si to nejako vydržala, úspešne doštudovala a raz keď budeš mať dobrú prácu a osamostatníš sa, konečne si mohla užiť život so všetkým čo k tomu patrí a to bez obmedzení pri jedle. Všetko zlé je na niečo dobré a asi Ťa to všetko naučilo skromnosti, čo je pre život tiež potrebné.

čerešňa

Fúha, tak to je smutné, keď matka dcére vyčíta, koľko toho zjedla a ešte smutnejšie je čítať, že Ty so sestrou hladujete. Ale tak snáď to u vás doma nebýva pravidlom. Možno mala Tvoja mamina len zlý deň, nie? Ja mám dve dcérky v puberte a jedia akoby sa to v nich len strácalo, ako kyseliny. Varím každý deň keď prídem z práce, cez víkendy samozrejme doobedu. Teší ma keď vidím ako im chutí a snažím sa im ulahodiť, aby bolo takmer vždy navarené hlavne to čo im chutí, aj keď minule ako si spomínam ma vytočilo, že som musela ešte aj na večeru niečo uvariť, lebo obed sa celý zjedol, pritom dcérky majú v škole obedy.
Malina, možno je to u Vás doma takto kvôli horšej finančnej situácii, aj keď vyvážená strava by mala byť na prvom mieste, no chápem, že nie vždy sa to dá ak treba obracať každé euro.

tpch

malina, o tej zenskej sa ani neda povedat, ze je matkou. Je to skor hyena. Vyciciava vlastne deti, aby vydrziavala vlastneho milenca. To je vazne sila.
Spolu so sestrou chodte na socialny odbor a popiste situaciu. Mozno vam poradia, ako postupovat. Tej hyene nedaj ani cent, vyhodit z domu ta nemoze a co uz ty len od nej potrebujes? A zvazila by som poradu s pravnikom. Pravnici su drahi, ale viem, ze existuje moznost pravnej rady pre ludi, ktori na pravnika nemaju peniaze. Tuto informaciu by ti tiez mohli poskytnut na socialnom odbore vo vasom meste.

malina25588

jasné, sestra už teraz rieši nejaký byt s priateľom, ale na to ešte trošku potrebujú čas, aspoň zatiaľ.... uvidíme.

malina25588

no to jej aj babka dohovára, dedo, ale.. vzhľadom na to, že babka sa nemôže rozčúliť (aby nedostala záchvat) tak spravidla dáva na konci konverzácie mame za pravdu, pretože je jej zdravie prednejšie. Proste s mamou sa nik nechce vadiť, pretože vie, aká je tvrdohlavá (proste "levica"). predpokladajú, že už sme veľké a ak sa nám podarí nájsť prácu (za čo sa babka modlí), tak už bude len lepšie.

Vážne, ja a sestra nepijeme vôbec, v živote sme neboli opité, ani drogy či cigarety - to je u nás tabu. Ani chlapcov nestriedame ako ponožky, vonku len zriedkavo - ja skoro vôbec, som taká utiahnutá, introvert. Sestra skôr, je spoločenská. sestra je veľmi šikovná, čo sa varenia týka, brigád - vie si rýchlo nájsť. Ja zase skôr na upratovanie, pomáhanie v záhrade babke, sem-tam varenie, brigádu si ťažko zháňam (kvôli introvercii) ale vždy sa nakoniec niečo podarí - cez zopár známych, alebo cez sestru :) Proste sa nejako dopĺňame a mame sa nič nepáči. nehovorím, že sme dokonalé deti, to nie... vieme povedať mame do očí aj to, čo sa jej nepáči, ale vždy sú to reálne fakty...žiadne výmysly...

talentmania

Teraz neviem ty mas uz len rok skolu a sestra 4 roky alebo naopak?Ak sestra ma este 4 roky a ty odides tak aspon ju posli ku starkej lebo to bude pre nu peklo ak ostane sama takto sa aspon viete podrzat navzajom

talentmania

presne len chojte ku starkej ak mozete podla mna ak vam to sama navrhla tak jej nebudete na obtiaz ver mi ak vasa mama nema srdce tak vasa starka ho urcite ma a viac ju trapi mozno to ze byvate tak ako byvate urcite na vas mysli ze ako sa mate prave v danej chvilke a to ju trapi viac a jej je to viac na obtiaz to trapenie urcite by sa potesila a nemusela by sa ani ona uz trapit ako sa mate.By ste jej pomahali aspon a aj ona vam

malina25588

..ešte dodám, že tá práca sa mi rysuje 420 km od nás, takže to by som u babky rozhodne nemohla ostať bývať, aj keby som chcela. Tam je jediná možnosť nájsť si podnájom. Ale ak by som našla prácu u nás ( o čom pochybujem, pretože sme asi najhoršie ekonomicky "prosperujúci" región) tak by som zvážila ísť k starým rodičom.