je priateľ lakomý alebo je to normálne?

Príspevok v téme: je priateľ lakomý alebo je to normálne?
Michala11111

ahojte neviem možno čo tu budem rozoberať je úplne bežné, Totiž s priateľom sme spolu 5 rokov a z toho 3roky žijeme spolu. Ja mám mesačne 300 eur on 1200 eur, takže je tam podstatný rozdiel. Ale ked ideme niekam na výlet, napr. lyžovať sa vždy si musím presne polovicu zaplatiť. Na nájom mu presne polku dávam. Teraz som chcela ísť na dva plesy a kedže ja som tam chcela ísť musela som kúpiť aj jemu aj sebe lístok jeden stojí 20eur a pre mna to je veru dosť a oba plesy som tak platila ja. Ked ideme na večeru raz pozýva on, ja raz. Možno je to bežné neviem. No najviac mi vadí že on príde z obchodu s plnými taškami oblečenia a mne napr. nekúpi nič ani jednu čokoládu a ja ked som šla po obchodoch vždy som mu aspon slipy doniesla. Neviem posúdiť či to je tak aj v iných vzťahoch, nakoľko iné vzťahy som nemala.
ďakujem za názor

sansara

Pozri Adam. Nejdem tu riešiť otázky menzesu; či fyzickú silu mužov verzus žien; či nebodaj to, ako si vie kto zariadiť fungovanie domácnosti a či si členovia spoločnej domácnosti vedia navzájom rozdeliť dohodnúť vykonať rôzne úlohy a práce v domácnosti z toho vyplývajúce
Predsa všetko z tohto sa dá krásne navzájom vyriešiť dohodnúť rozdeliť rozvrhnúť urobiť vydiskutovať atd atd
Skôr mňa osobne mrzí čosi iné, čo sa takýmto spôsobom urobiť nedá...a to, že aj keď je rovnaká mzda za rovnakú prácu a prácu rovnakej hodnoty právne garantovaná, existuje diskrepancia medzi formálnou rovnosťou a reálnou nerovnosťou. Je smutné no žiaľ na Slovensku stále pravdivé, že pretrváva diskriminácia v oceňovaní práce žien v porovnaní s oceňovaním mužov. Už rôzne odborné referencie na tému o štruktúre miezd zamestnancov v SR podľa povolania, veku a vzdelania organizovaného štatistickým úradom SR ukazujú výrazné disproporcie v mzdách mužov a žien. Aj pri jednotne platných tarifných a mzdových predpisoch priemerné mesačné mzdy žien zaostávali napr. v roku 1997 za priemernými mzdami mužov o 21,5 % a v istých odboroch prácach je to ešte väčší číselný rozdiel. Muži sú zaraďovaní do vyšších tried a dostávajú vyššie odmeny vraj z dôvodu, že sú „živiteľmi rodín“...aj keď toto bolo možno tak pravdou ešte tak v 70-80r 20st
Dokonca v posledných rokoch sa začala skúmať aj neplatená práca žien v domácnosti, ktorá sa zatiaľ nevykazuje v hrubom domácom produkte aj keď podľa odhadov by mohla tvoriť takmer 60 %
Možno sa pýtaš, prečo práve o tomto teraz píšem a točím. Ja sa skôr zamýšľam nad tým, akoby to bolo - fungovalo napríklad aj vo vzťahoch /kde sa tak preferuje navzájom u väčšiny partnerov fifty fifty, 50 na 50, rovnosť vo všetkom a hlavne vo výdavkoch atd atd/, keby takáto rovnosť existovala aj v tých príjmoch partnerov (musela by si aj potom napríklad Michala na tie lyže požičiavať ak by na ne automaticky mala normálne v rámci výplaty?? atd?). Viem, že my to tu teraz nevyriešime, ale možno by stálo za to byť aspoň trošku empatickým aj k takým jedincom, ktorí aj keď majú možno oveľa nižšie príjmy než ich partneri, tak z tých zvyškov čo im zostane po odpočítaní „rovnakého“ podielu na vynaložené položky do domácnosti (nájom inkasa šeky energie strava atd atd) - tak ver, že aj takýto jedinci čo sú vo vzťahu finančne v menšine....taktiež túžia po niečom, čo by si mohli dopriať mať zadovážiť či kúpiť možno len tak pre radosť potešenie či už kvôli osobným potrebám, alebo koníčkom záujmom atd....pokiaľ by na ne mali a ostávalo im na ne. Viem, že život nie je ideálny a spravodlivý....ale ak už takýto nie je ani partner v láske vo vzťahu v živote, tak potom čo môžeme očakávať od úplne cudzích ľudí vôkol nás??? Tak potom sa nedivme, ak je človek človeku vlkom keď aj tí, čo by si mali byť najbližšími, sa takto k sebe neraz správajú

Inner

poviem ti pravdu, adam, ja by som si toto nedovolila povedat priatelovi. Ked ma lubi, potesi ma. Ked mi nemieni venovat pozornost, neurobi nic. Pre mna dobre, aspon zistim, s kym zijem. Take veci su o spontannosti, nie dohode.

A ked ten druhy nevidi, alebo nechce vidiet, ze druhy pre neho aj z toho mala, co ma, nieco obetuje, tak to lakomstvo je. Mozno neuvedomene, ale je...

mdmoon

ja len tak medzi recou sa chcem podakovat vsetkym zucastnenym, pretoze uz som sa davno na fore tak dobre nepobavil.

Prosim mozete pokracovat :)))

makovnik

alebo? to vies, to uz asi aj na mna ide ta menstruacia :-) , ked uz mi ju Laura tak zlomyselne dopriala :-) No uz len na svoje "plemeno" budem nadavat, ved to tu robia vsetky zeny tak preco by som mal este aj ja pridavat? :-)

bibina2

ahoj Miška, tak ja som s priateľom 3rok a som nezamestnaná a on má prácu, robí v nemecku. a u nás je to asi tak, že nenechá aby som platila, aj ked sa dohodneme, že nabudúce platím ja, aj tak to vždy zatiahne on. podla mňa je lakomý a neváži si ťa... možno sa mýlim ale toto som nikdy ozaj nikdy nezažila.

AdamKrt

Inner:

som zvedavy, ci mu vobec povedala, ze by rada nejaku malickost, keby ju nejak potesil. Chapem toho chlapa, ale nemozem povedat, ze s nim suhlasim. Tiez riesim situacie inak, ako on, ale chapem, ze kazdy vo vztahu ma narok na svoj nazor. Co ked setri a snazi sa ju neskor prekvapit ? Miesto somariniek, nieco hodnotne ? Ako to mozeme vediet ? Niekto je napr. tichy typ cloveka, nebude o tom hovorit, ale mozno chysta prekvapenie...

Mozno je len tlk a staci mu povedat: vies co, zarabas dost a ja sa Ta snazim vzdy potesit nejakou malickostou, mohol by si potesit obcas aj Ty mna ? Je problem si vyhradit par eur na to, urobit jeden druhemu radost, alebo ich vsetky planujes minat az na dochodku ? Nechcem od Teba vela, chcem len, aby si prebral iniciativu i Ty a myslel na mna, ked niekde ide, tak ako ja myslim na Teba, ako Ti urobi radost, aj nejakou malickostou. Ci uz, vediet len, ze na mna myslis...

No je problem to takto povedat ? :) To by pochopil aj retardovany hadam :)))

lost

makovnik, no to teda neviem, ci su alebo nie su schopne :)
ale zopar asi ano :)

ale tak napr, ja mam taky nazor aky mam z dovodu ze som na seba extremne narocny (trauma z dectva :P ) a tak sa mi popravde niektore problemy zdaju byt take skor trivialne alebo jednoduche :)

ale ako Adam spravne poznamenal, nemam tusenie ako to realne u nich chodi. niekedy mam problem triezvo ohodnotit (ferovo) aj svoje ciny a skutky, nieto este 101% dokazat niekoho ineho :)

alebo?

makovnik ani teba som nevidela ponadavat si na svoje "plemeno";)
nebud taky zahladeny proti zenam, lebo potom nevidis aj objektivne kritiky, ktore si tu na svoje "plemeno" davaju:)
a cajik to len rozhodilo rovnako, ako teba, ked si nas zacal nazyvat picami...rovnako si nezvladol navalal citov, ktore ta zaplavili vtedy:)

makovnik

cajik ved ale ja to vobec nevnimam tragicky, ked ma niekto na fore nazve debilom, preco aj? Sa skor cudujem, ze nieco take dokaze niekoho vobec rozhodit.Toto je iba virtualna realita a treba to tak brat.Navyse, kto vam zaruci,ze to co pise Michala je skutocne presne tak,ako to napisala? A tak treba k tomu aj pristupovat.

lost

Adam - to bola velmi dobra pointa, ze sa moze bat zlatokopiek a tak ju "testuje"
strategicky perfektny zmysel.

lenze problem je v tom, ze to mu absolutne nebude garantovat ze sa na zlatokopku casom zmeni. cize podla mna to robi asi zbytocne. i ked sance na uspech zvysi, ale nie znacne, aby sa mohol citit "za vodou" (od zlatokopiek).

dnes je to bohuzial uz dost onicom, istota nie je nikde, vobec nikde.. cim dalej, tym viac sa mi zda ze peniaze = problemy :-O