Schizofrenia

Príspevok v téme: Schizofrenia
pupalka

Moja 20-ročná dcéra ochorela na schizofréniu, momentálne leží na psychiatrii. Som z toho zúfalá, neviem ako dlho sa bude liečiť a či sa z toho vôbec dostane. Už asi nikdy nebude ako predtým. Kto máte podobné problémy, podeľte sa so mou o svoje skúsenosti a poraďte mi, ako ďaalej žiť.
----------------
"Schizofrénia (Schizofrénne psychózy)" www.zdravie.sk
"Schizofrénia" www.zdravie.sk

silen

Ahoj. Zaujímalo by ma, ako to je s tou schyzofreniou. Ak je niekto rozdvojená osobnosť a prechádza teda u jednej osoby do druhej...môže si mapetať čo robil ako tá druhá osoba aj ako prvá?

ATB

rodičia sa chcú najprv ísť osobne tam informovať,kde ležal,lebo vraj treba zisťovať aj také veci,či majú v nemocnici miesto, povedala jeho obvodná.tak neviem,čo by bolo lepšie.

tpch

ATB, tak si prichystaj ten papier od psychiatricky a volaj policajtov, ked bude kricat a vyhrazat sa. Oni si ho uz postrazia a vedia, co a ako.

atb

no raz sme museli volať záchranku a policajtov.má už určenú diagnózu paranoidnú schizofréniu.a teraz nám jeho psychiatrička dala papier,kde napísala (po opísaní problémov nami),že žiada o ústavné preliečenie vzhľadom na nespoluprácu(odmieta lieky)aj proti vôli.takže hádam psychiater vie dosť dobre,čo treba.agresívny je.fyzicky nenapáda,ale ďaleko k tomu nemá.napáda najmä slovne a zvýšeným hlasom a obmedzuje ľudí.

tpch

ATB, zavisi, v akej situacii sa pribuzny nachadza. Ak je agresivny a ohrozuje zivot a zdravie seba, alebo okolia, tak pocas zachvatu agresivity mozete volat zachranku a policajtov.
Ale ak ten clovek agresivny nie je, bez ohladu na to, ci ma, alebo nema viditelne chorobne prejavy, neexistuje moznost liecit ho proti jeho voli. Iba ak by spachal nejaky trestny cin, tak mu moze byt nariadena sudom ochranna liecba, ci uz ambulantna, alebo ustavna.
Nasilu hospitalizovat cloveka, ak neohrozuje nikoho, nie je mozne.

evinnka

Som schizofrenička už od puberty. Bola som viackrát hospitalizovaná a som stále na liekoch, ktoré mi stále po čase vymenia za iné. Zdá sa, že mi učinkujú len nejaký čas a akokeby si na nich orgnizmus zvykol, prestávajú po čase učinkovať. Trpím halucináciami hlasovými aj zrakovými a žijem vo svojom nereálnom svete. Vyhýbam sa ľuďom, ale nie davom. Rada sa na ľudí dívam, cítim ich prítomnosť ale bojím sa s nimi komunikovať, lebo nikdy si nie som istá, či je to reálna osoba, či výplod v mojej hlave. Milujem samotu, ale sú chvíle, keď sa cítim osamelá. Najlepší liek je práca. Ľudia s podobnými problémami by nemali prestať pracovať. Keď sa zahĺbim do práce, halucinácie sa tak často nevyskytujú. Som však stále napätá a vždy sa snažím kontrolovať, najmä ak vidím zvláštne veci či počujem divné hlasy alebo zvuky. Veľmi ma to sústavné kontrolovanie vyčerpáva a aj liekyyy ma dosť tlmia, takže som často unavená. Najviac ma však trápi pamäť. Neviem, či je to kvôli chorobe, alebo z liekov. Ale často sa opakujem a pýtam sa na to isté, lebo si nepamätám, že som to už vravela, alebo si nepamätám odpoveď. Často nachádzam aj veci na iných miestach,kde si myslím, že som ich položila. To ma trápi najviac lebo toto si kontrolovať neviem. Lekár mi nechce veľmi predpisovať lieky na pamäť lebo znížujú vraj účinok liekov čo beriem na schizofréniu. Teraz beriem Invegu, 6. Ako si mám poradiť s tými výpadkami pamäti? Doteraz málokto na mne zbadal, že mám psychickú poruchu, ale teraz kvôli tej pamäti vyzerám často ako dement, či papagáj, ktorý sa stále opakuje. Čo s tým? Eva

ATB

ďakujem a volať 155,alebo je nejaké špeciálne oddelenie na to?lebo 155 sa volá väčšinou v ohrození života.