Komisia - invalidný dôchodok

pre Stanku

Pozerala som este tabulku posudkoveho lekara a naozaj je to tak ako som pisala...
co sa urazov v hrudnej casti tyka, sleduju sa nasledne funkcie pluc a srdca...a co sa tyka urazov chrbtice ti sem prekopirujem:

Stavy po zlomenine tela stavca, vrodené chyby
a) bez účinku na statiku 10%
b) s miernym účinkom na statiku, s deformáciou chrbtice, príznaky v stoji a pri chôdzi 20%
c) s výrazným účinkom na statiku (s obmedzením pohybu v danom úseku),
s deformáciou, občasnými prejavmi svalového a nervového dráždenia, slabosťou svalového korzetu 30-40%

Invalidny sa dava az nad 41%...To ze ti operater nieco naznacil, nato sa nezameriavaj, oni to nevedia posudit, kedze posudkovi sa musia drzat tabuliek. A mimochodom, moj ocino mal rozdrvenu platnicku v oblasti miechy, operacia bola zivotohrozujuca (este 30 rokov dozadu), rok nemohol chodit, rehabilitoval a po dalsom roku sa zaradil do pracovneho procesu. Akurat ze si daval cely zvysok zivota pozor a ked dvihal tazke veci tak len cez nohy, z podrepu...
Drzim palce a prajem uz len vela zdravia:-)

pre Stanku

Ak mas tazku fyzicku pracu, v tvojom pripade by bolo vhodne poziadat zamestnavatela o preradenie na inu poziciu, pripadne by ti mal vyjst v ustrety co sa tvojho zdravotneho stavu tyka...(castejsie prestavky, namiesto statia sedenie, nedvihat zataz atd.). Treba samozrejme potvrdenie od lekara.

Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu:

a) ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo

b) ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva.

Spolu so žiadosťou o preradenie na inú prácu musí zamestnanec zamestnávateľovi predložiť aj lekársky posudok (nepostačuje len nálezu alebo doporučenie) z ktorého musí vyplývať, že zamestnanec dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu; takýto posudok vydáva lekár, špecializovaný lekár alebo zdravotnícke zariadenie.

Ak zamestnávateľ nemá možnosť preradiť zamestnanca na inú práci, môže dať zamestnancovi výpoveď z výpovedného dôvodu podľa ustanovenia § 63 ods. 1 písm. c) , t.j. ak zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva.

Ak zamestnanec dostane výpoveď z uvedeného dôvodu alebo ak sa dohodne so zamestnávateľom na skončení pracovného pomeru z uvedeného dôvodu, má nárok na odstupné.

V zmysle ustanovenia § 76 ods. 3 Zákonníka práce, zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej desaťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku (okrem prípadov, ak pracovný úraz vznikol zavinením zamestnanca).

Stanka 221

Dakujem za odpoved..beriem aj moznost ze na ID narok nemam aj ked mi operujuci Dr. naznacil ze toto je aj na ID ..tak neviem
Nemyslite si ze ma tesi to ze som este PN.podla prepustacej spravi az teraz mam dovolenu väčšiu zataz a predklony.a kedze moja praca vyzaduje 12hodinove statie na nohach a dvihanie ťažkých bremien tiez nieje na mieste aby chcela pani Dr.bez toho aby sa vobec o tento fakt zaujimala chcela mi ukoncit PN..
Ja nepatrim medzi ludi ktory nemaju problem predstierat zdravotne tazkosti a niesom na PN dlhšie ako je to potrebne.
Este raz Vam dakujem za odpoved...pekny večer

NO2

Fyzické diagnózy sa ani neoplatí riešiť invaliditou, psychické áno.
Na ďalekom východe je veľa šaleňákov:-)

pre Stanku

Stanka, myslim ze posudkova ti chcela naznacit ze je najyssi cas ukoncit PNku...
Co sa urazov v oblasti hrudnika tyka, vratane zlomenin stavcov, posudzuje sa stav po operacii a trvale nasledky a ine poskodenia. Operacia znamena ze tvoj zdravotny problem sa vyriesil, a ak nemas ziadne komplikacie ako su problemy s plucami, srdcom atd.,tak narok na ID nemas. Invalidny dochodok sluzi ako kompenzacia ludom, ktori v porovnani so zdravymi ludmi maju urcity handicap, pre ktory nie su schopni sami sa zivit pracou. Predpokladom je, ze je to ochorenie trvale.

Stanka 221

Dobry den...koncom oktobra som mala uraz,zlomenina 12teho stavca diagnoza S22.o6, nasledne ma operovali a v chrbte mam zelezo a skrutky ktore uz tam aj ostanu.na PN som cca 6 mesiacov..dnes mi posudkova pani Dr.povedala ze nemozem s tym byt na PNke vecne..
Chcem sa spytat ci mam s touto diagnózu narok na ID ??

13579

timea- invalidny dochodok sa nedava na suhrn zdravotnych problemov, ale na JEDNU, najvaznejsiu diagnozu, ktora je dlhodoba. Na nic z toho co ste uviedli sa invalidny nedava. Okrem cukrovky-v pripade ze je velmi tazka, zle liecitelna, s vykyvmi glykemii a komplikaciami-diabetickou nohou, angiopatiou a pod. a mozgovej porazky ale tiez len v pripade ze by ste mali velmi tazke nasledky-ochrnutie a pod....vtedy mozete poziadat o ciastocny invalidny, za predpokladu ze mate splneny pozadovany pocet rokov poistenia.

Timea Lengye

chcem sa opitat naco a kolko dostanem invalidneho dochodku ked mam tieto choroby slyp spankove apnoe,cukrovku,visoky tlak,mozgovy infarkt,dnu,cholesterol,nedostatok d vitaminu,slabu krv

Martinko123

Dobry den chcem sa opitat či mam narok na čiastočny invalidny dôchodok ak mam diagnozu primarnu biliarnu cyrhozu pečene ?