Komisia - invalidný dôchodok

Zaneta76

Dobry den syn má16 rokov má viaceré choroby hisprungová choroba Q.43.1 Inkontinentia tretieho stupna mocu inkontinentia stolice má nárok na invalidny dochodok respektíve bude mat nárok na na invalidny a od kedy?

Miro333

Dobry den vsetko som velmi rychlo vybavil boli ku mne velmi mily a ochotny to najhorsie ma caka teraz dokladovat vsetky papiere a najvacsi problem je v tom ze musim chodit do Rimavskej Soboty a to je 30km. Ak mozem poradit ludia ktory robia na dohodu nech to hned zrusia lebo ja som robil 3 roky ktore sa do dochodku nepocitaju i ked vsetky odvody boli zaplatene.

N-ika

Tak v tomto ti naozaj neviem poradit. Predpokladam ze urcite zvyhodnenie by bolo ak by si o ID ziadal pocas vykonu zamestnania. Ci sa to ale zohladnuje aj teraz, to naozaj neviem. To uz sa musis spytat pracovnicky s ktorou budes spisovat ziadost.
Tu si predbezne pozri ake doklady budes potrebovat k Ziadosti o priznanie ID. www.socpoist.sk

Miro333

prepac ze este raz otravujem ale ako poziarnik mam odrobene 18 rokov a vtedy sa to pocitalo do 2. dochodkovej kategorie pomoze mi pri ID nieco aj toto? Alebo to uz je zrusene? Dakujem.

N-ika

Miro, ak mas viac ako 45 rokov, je potrebne mat zaplatenych aspon 15 rokov dochodkoveho poistenia. Pokial si nepracoval "nacierno" ale v normalnom prac. pomere, zamestnavatel urcite za teba odvadzal poistenie, takze tuto podmienku urcite splnas.
Kedze je nador zhubny, mal by ti vzniknut narok na invalidny dochodok. Na ako dlho, uz zavisi od progresie ochorenia a stavu po operacii.
V kazdom pripade, co najskor chod na socialnu poistovnu a zaziadaj o ID, nez ti v pripade priznania pride prva vyplata dochodku, potrva to aj polrok. Samozrejme, sumu ti doplatia za obdobie od zaziadania o ID.

Gig

Podľa mňa sú posudkové komisie úrady samé pre seba a pre sociálnu pouisťovňu. Nie pre chorého. Mám 53 rokov a pre skoliózu chrbtice 50°; a deformácií v krížovej oblasti, ktoré mi spôsobujú neraz až paralyzujúce bolesti som prišla o prácu. Pred posudkovou komisiou som bola už asi 6 krát. Dokonca cez súd som podala odvolanie a žiadosť na privolanie odborníka. Arogancia s akou ku mne pristupovali mi vyrazila dych. nezáleží na tom, akí ste chorí, či vládzete pracovať alebo nie, či Vám vôbec niekto ponúkne prácu na základe zdravotného postihnutia, záleží len na bodovom postavení diagnóz, ktoré ustanovila sociálna poisťovňa spolu s našim zákonodarstvom. A body neriešia skutočné problémy, riešia len možnosť zamietnutia ID. A chorí zostávajú napriek odrobeným rokom bez možnosti pracovať a aj bez akéhokoľvek prijmu a to po 29 odrobených rokoch...

Miro333

Velmi pekne dakujem za odpoved nador mam zhubny-pozitiv za tie roky mam odpracovanych 18 rokov ako poziarnik ostatnych 14 rokov rozne vacsinou na minimalnej mzde ale pomedzi som bol aj evidovany na urade prace a neviem teraz ako sa mi to bude pocitat.