schizofrenia

cokoladka898

a kolko mas julka rokov?
mne to diagnostikovali na zaklade klinickych priznakov a robili mi aj kopu psychologickych testov...nemam ju dlho diagnostikovanu.

julkaaa

dakujem za taku rozsiahlu odpoved:) a ako ti vlastne diagnostikovali schizofreniu? iba na zaklade priznakov? na to nie su ziadne specialne testy vsak? ja sa teraz bojim ze ju mam lebo ked som pozerala priznaky tak dost vela mi sedelo:(( a najhorsie je to doma, nasi mi stale vykrikuju ze som leniva, ze len sedim doma a ze kaslem na ucenie:(

cokoladka898

ahoj julka, ja halucinacie nemam vobec a mam diagnostikovanu schizu na 90%. na vine je latka dopamin. ja ho mam nedostatok a halucinacia byvaju pri ich nadbytku.

Schizofrénia je pravdepodobne najnepríjemnejšia a najparalyzujúcejšia duševná choroba. Prvé príznaky schizofrénie sa obvykle objavujú pri dospievaní alebo v ranej dospelosti. Pre rodinných príslušníkov a priateľov môžu byť príznaky mätúce a zaťažujúce.

Ľudia trpiaci schizofréniou majú problémy s procesmi myslenia. To vedie k halucináciám, bludným predstavám, poruchám myslenia a neobvyklým rečovým prejavom a vzorcom správania. Príznaky spôsobujú zmenu schopnosti interakcie s inými ľuďmi a schizofrenici sa často stránia vonkajšieho sveta.
Ľudia trpiaci schizofréniou napriek všeobecnému predsudku nemajú „rozdvojenú osobnosť“. Ďalším predsudkom je presvedčenie, že schizofrenici sú nebezpeční. V skutočnosti nebezpeční byť môžu, no takmer výlučne len počas akútnej fázy priebehu ich ochorenia. Je oveľa pravdepodobnejšie, že takto postihnutí ľudia sa stanú obeťami než páchateľmi zločinu či násilia.
Schizofrénia je dlhodobé ochorenie a väčšina pacientov potrebuje celoživotnú liečbu . To znamená, že ochorenie ovplyvní ich kariéru, partnerské vzťahy a priateľstvá. V dôsledku všeobecného verejného nepochopenia schizofrénie sa títo ľudia často cítia izolovaní a stigmatizovaní, čo môže viesť k neochote alebo úplnej neschopnosti rozprávať o svojej chorobe.

Napriek dostupnosti nových liečiv s menšími a menej závažnými vedľajšími účinkami iba jeden z piatich pacientov sa „uzdraví“, kým až jeden z desiatich sa pokúsi o samovraždu.

Schizofrénia sa týka každého v okolí postihnutého. Pacienti trpia veľkými a výraznými zmenami, ktoré zasahujú každú stránku ich života. Život rodinných príslušníkov a priateľov je takisto zaťažený starostlivosťou o chorého, ako aj zmenami, ktoré ochorenie spôsobuje v jeho vlastnom živote. Vyrovnanie sa s príznakmi choroby môže byť obzvlášť ťažké pre príbuzných a priateľov, ktorí poznali chorého predtým, ako sa uňho začali objavovať príznaky.

Napriek dôkazom o opaku mnoho ľudí stále vidí príčiny vzniku schizofrénie v chybnej výchove alebo nedostatku vôľových vlastností. Nič nemôže byť ďalej od pravdy. Schizofrénia je komplexné ochorenie a vedci sa zhodujú na tom, že je spôsobená vzájomným pôsobením viacerých faktorov. Medzi tieto faktory patria: genetické predpoklady, trauma (poškodenie) mozgu v priebehu alebo krátko po pôrode a tiež dôsledky spoločenskej izolácie a/alebo stresu. V niektorých prípadoch môže prispieť aj užívanie niektorých drog, napríklad marihuany. Avšak izolovane nebol žiadny z faktorov identifikovaný ako príčina vzniku schizofrénie.

Schizofrénia postihuje asi 1 až 2 % populácie. Choroba sa vyskytuje na celom svete a jej výskyt (percento postihnutých) je podobný v rôznych kultúrach a krajinách. U mužov je riziko výskytu ochorenia rovnaké ako u žien. Pričom u mužov sa choroba objavuje medzi 16. a 25. a u žien medzi 25. a 30. rokom života.

Pravidelné užívanie predpísaných liečiv a disciplinované podrobenie sa liečbe môže znížiť a kontrolovať výskyt príznakov. Napriek tomu niektorí ľudia nepociťujú účinky liečby, alebo predčasne ukončia liečbu kvôli nepríjemným vedľajším účinkom ako zvýšenie telesnej hmotnosti alebo neznášanlivosti voči liekom. Aj keď je liečba účinná, pre mnohých pacientov je ťažké v nej vytrvať. Strata kariéry, stigma, pretrvávajúce príznaky a/alebo vedľajšie účinky spôsobujú mnohé problémy a znemožňujú chorým viesť plnohodnotný život.

Častou obavou príbuzných býva užívanie návykových látok. Niektorí ľudia užívajúci drogy často vykazujú príznaky veľmi podobné príznakom schizofrénie. Ľudia trpiaci schizofréniou sú často mylne považovaní za drogovo závislých. Navyše ľudia so schizofréniou často užívajú alkohol a/alebo drogy, čo môže v niektorých prípadoch vyvolať veľmi negatívnu reakciu. Užívanie týchto látok môže tiež nepriaznivo ovplyvniť účinnosť liečby.

Stimulanty ako amfetamíny a kokaín alebo drogy ako PCP či marihuana môžu spôsobiť vážne problémy a výrazne zhoršiť symptómy. Užívanie návykových látok tiež znižuje pravdepodobnosť že pacient dodrží predpísanú liečbu.

Najfrekventovanejším prípadom užívania návykových látok medzi postihnutými schizofréniou je závislosť na nikotíne ako dôsledok fajčenia. Pravdepodobnosť návyku fajčenia je u schizofrenikov trikrát vyššia ako vo zvyšku populácie. Vzťah medzi fajčením a schizofréniou je zložitý a fajčenie má tendenciu ovplyvňovať pacientovu reakciu na liečivá. To znamená, že pacient, ktorý fajčí, môže potrebovať zvýšenú dávku antipsychotických liečiv.

julkaaa

ahojte, ako sa vlastne u vas zacala prejavovat schizofrenia? lebo ja mam v poslednom case obavy, ze by som ju tiez mohla mat:(

totiz uz cca polroka mam zvlastne stavy, necitim sa byt v pohode, teda fyzicky ma nic neboli ale citim ze nieco neni ok a som casto unavena.tiez mam neustale pocit ako keby som myslou bola niekde inde a okolity svet sa mi zda vzdialeny, ako by som do neho nepatrila a vsetko co robim ako by som robila automaticky.Som sa snazila si najst nieco o tom na nete a nasla som ze sa tak prejavuje derealizacia/depersonalizacia. A zacalo mi to ked som mala dost tazke stresujuce obdobie, tak som to pripisovala tomu stresu.
Ale stale ma tie pocity nepresli. teda najaku dobu to bolo ovela lepsie, ale nedavno sa to zase zhorsilo a zacala som mat aj problemy s ucenim, teda nie ze by som si nieco nevedela zapamatat, ale nedokazem sa sustredit ani na jednoduchy text. Co som sa predtym naucila za hodinu tak teraz ma to trva dvakrat tolko. Tiez mam casto depresivnu naladu, nic sa mi nechce.
A bojim sa aj hlavne kvoli tomu, ze v mojej rodine sa uz vyskytla paranoidna schizofrenia:( bojim sa, zatial ale nemam ziadne halucinacie ale som citala ze nie kazdy ich musi mat. myslite ze by to mohli byt priznaky schizof.? mala by som zajst k psychologovi? prosim poradte

monica gazpio

Ahoj, cokoladka, som opäť tu. Moje číslo je F 20.3, čo je nediferencovaná. Mám icq, ale nechcem ho tu zverejňovať. Rada by som si popísala s Tebou cez email. Si ešte tu ? Ja áno.

cokoladka898

ahoj monica gazpio, jasne ze si s tebou rada popisem, mas icq al. skype?alebo cez mail si mmozme pisat.
ja mam vraj schizofreniu simplex, takze jednoduchu. nemam halucinacie ani bludy ale negativne symptomy. ty mas aku?
ja idem zajtra doktorke tak sa jej spytam na tu depotnu injekciu...ozvi sa este

monica gazpio

Ahoj cokoladka898, ja mám tiež schizofréniu. Beriem abilify. Mne tento liek pomáha. Neviem, aký typ schizofrénie máš, preto je veľmi ťažké radiť, aký liek by ti pomohol. Beriem tento liek od 19 rokov. Čiže je to štyri roky. Sú ľudia, ktorí môžu žiť aj bez liekov, ale neviem, či Ty by si mohla. A čo sa týka tých depotných injekcií majú výhody, že nezaťažujú pečeň, obličky, žalúdok, ale sú aj nevýhody, napr. také, že môžeš mať nejaké kŕče a pod. Keby si mala kŕče, tak Ti lekárka možno napíše nejaký liek. Mne dávala Akineton. Keď chceš vedieť viac, môžeš si so mnou popísať, ak chceš. Zatiaľ ahoj a drž sa.

och!!!

Tak skus depotne injekcie-postupne uvolnovanie zo svalu. Neviem ci sa davaju aj pri tvojej forme schizofrenie, ale aspon ti to nezatazi zaludok. skus sa informovat. a je lepsie ked zacnes s liecbou teraz.aspon nadobudnes spravne navyky.Vies ako sa hovori, starsi si tazsie privykaju na nove.A chapem, ze ta to trapi.Bohuzial teba zasiahla tato choroba,ale ini maju ine choroby, a musia skladat tiez obety.Napriklad ti co maju celiakiu nemozu normalne pecivo ani cestoviny, diabetici nemozu cukru kolko chcu, atd.
Ale hovorim, vcasne zacatie liecby+zodpovednost=uspech a normalne zaradenie do zivota.