pripoistenie materskej?

luna

Postup je taky, ze prides do socialnej poistovne v mieste tvojho trvaleho bydliska a poprosis ich nech ti daju tlacivo "Registracny list fyzickej osoby". V nom uvedies vymeriavaci zaklad 10219 Skk, teraz uz v eurach. Tym padom uz budes prihlasena ako dobrovolne nemocensky poistena a budes si mesacne platit poistne 450 SK. Tam sa opytaj akou formou to mas platit, bud trvalym prikazom, alebo poukazkou....

luna

Loli na matersku sa nastupuje 6-8tyzdnov pred terminom porodu, skor nemozes, respektive mozes, ale uz sa nejedna o matersku, ale PN-ku. A pocas PN-ky by si tiez dostavala tych 16500 Sk, tak bude lepsie ak si zacnes skor platit, aby , kym zacnes PN-kovat, mala si zaplatenych tych 26 tyzdnov. Ved sa nejedna o horibilnu sumu.. Tak ked uz pracujete na babatku,zacni si platit uz teraz.

loli

luna no ja by som to radsej zacala platit skor, pretože mam take povolanie, ye s bruskom to asi moc nebudem dlho robit. co v tom pripade, ak nastupim na matersku skor, comi odporucas? a mozes mi prosim este napisat postup ako mam postupovat, simoc zlata, prepac, ze Ta otravujem

luna

V tvojom pripade ti staci platit az ked otehotnies, najneskor vsak treba zacat platit v 8. tyzdni tehu. Dobrovolne nemoc. poistenie musi trvat aspon 26 tyzdnov pred nastupom na matersku dovolenku. Mozes zacat aj skor, ale bude to asi zbytocne kedze sa Tehotenstvo neda presne naplanovat, drzim palce :-)

loli

tak to sa potom oplati a netreba ani nad nicim premýslat, super dakujem tak mna to teda staci, asi cca dva mesiace pred otehotnenimplatit,nie?

luna

Loli rada pomozem,aj ja som si takto prilepsila :-)
Takze, vymeriavaci zaklad je 30219.- (to je zakonom stanovena maximalna suma-mzda, z ktorej ti vedia vyratat max. moznu matersku a to tych 16500 SK)
V tvojom pripade staci si platit nemocenske zo sumy 30219.- minus 20 000.- sa rovna 10219.-, z toho je nemocenske 4,4 percenta, tj. 450 SKK.

loli

Ahoj Luna, ano pochopila som to, dakujem moc a ked mam v hrubom 20tisic , kolko budem asi doplacat sama? si zlata, ze takto pomahas, este raz dakujem