Malá násobilka zdravia

Príspevok v téme: Malá násobilka zdravia
Pišta

1.Zdravie máme v genetickej výbave
2.O svoje zdravie sa musí každý aktívne starať sám
3.Vo svojej podstate sme prírodné bytosti. Naše zdravie je priamo úmerné tomu, ako dodržiavame prírodné zákony
4.Náš životný štýl je náš hlavný určovateľ nášho zdravia
5.Pre zachovanie zdravia je nevyhnutné zabrániť vstupu nežiadúcich látok do nášho organizmu
6.Vitálne látky, pochádzajúce najmä zo surovej stravy sú nevyhnutné a ničím nezastupiteľné pre udržanie nášho zdravia
7.Zdraviu je možné sa naučiť. Preto je potrebné sa vzdelávať na tému zdravia.
8.Náš organizmus je veľmi múdry a odolný. Snaží sa každú sekundu, každý deň, zachovať si svoju integritu. Nebráňme mu v tom svojimi nevhodnými postupmi liečenia.

igris

dakujem Pista,
/uz sa polepsim a dam to niak dokopy o tych stavach, len moje vyjadrovacie antischopnosti obcas privedu aj mna do udivu, to vies baba na materskej
/inak stava je vyborna :), len tato ma skoro niecim prastil , ked som mu povedala ze to chuti ako "Kubik" alebo "Sonda"
/co sa tyka prehanania , ja som tu jablkovu stavu pila ako dzus , nie nalacno, vyskusam nalacno
/s tym kvasenim by nemal byt problem , z burcaku ma neprehana :))

pišta

Aby som bol presný, 1 diel vody, + 1 diel šťavy, alebo 1 diel vody a 2 diely šťavy. Treba vyskúšať, čo je najvhodnejšie.

pišta

Ahoj, Igris.
1.Vo všeobecnosti by po šťavách nemalo preháňať. Ak áno, tak len spočiatku a mierne. Treba organimus zvyknúť na pitie štiav, preto sa spočiatku doporučuje riediť šťavy 1:1 alebo 1:2- (voda : šťava).
2.Spočiatku treba piť po malých dávkach 1-2 dcl, max 3x denne
3.Šťava by mala byť čerstvá, izbovej teploty. Nenechávať ju dlho po vybratí z chlaničky aby nenastali oxidačné procesy, ktoré môžu robiť problémy so zažívaním.
4.Ovocné a zeleninové štavy treba piť nielen na prázdny žalúdok (nie je to voda, ale potravina) ale kvôli rýchlemu tráveniu vyvarovať sa aj ich pitiu po predošlých obilovinových jedlách. Štava „dobehne“ pomaly tráviaci napr. chlieb v črevách a môže vyvolať reakciu – nafúknutie ale ja prehnatie.
5.Jablková šťava je výborná, precišťuje veľmi dobre spodnú časť hrubého čreva ako aj odstraňuje príznaky hemoroidov. To, čo popisuješ, môže byť spôsobené čiastočným zoxidovaním šťavy.
6.Všeobecne treba na trávenie zeleniny a ovocia rôzne enzýmy, okrem toho samy obsahujú iný druh enzýmov, ktoré sa s tráviacimi enzýmami kombinujú. Preto sa nedporučujú piť naraz, ale mrkva a jablko sa spolu „znášajú“.
So šťavami treba trochu trpezlivosti, ale sa to oplatí, majú výborné prečišťovacie a výživné vlastnosti - dodajú ti minerály, enzýmy, viramíny ako aj úsmev na tvári.
Ale ten tebe asi nechýba. :-)))

igris

Pista, dnes si idem pre stavu :), ocko mi odstavil /co by nespravil pre dcerusku :)/,
ale mam dotaz :
1, je to normalne ked stavy prehanaju ? otec cele leto robieva cerstvu jablcnu stavu ktoru roznasa po celej rodine a nas to prehana :( , alebo cisti ?
2, preco sa nemoze kombinovat ovocie so zelenimou ? , ale jablko s mrkvou a kvapkou citrona ano ?
DAKUJEM :)

pišta

Igris, to vôbec nevadí. Kto z nás sa neučí od iných?
Urobme to takto : ty len pekne-krásne tú sekciu vytvor, ja sem-tam napíšem svoje skúsenosti a určite sa pridajú aj ostatní.
Myslím, že táto sekcia bude prospešná viacerým :-)

igris

Pista, co blbnes, ty si odbornik na ovocne stavy :), ja som si zatial len vybrala na nete odstavovac a nahovorila otca aby odstavil mrkvu z jablkami, vyskusam co mi na to decka povedia

pišta

Áno, je to tak. Človek má problém dnes, potrebuje ho vyriešiť najneskôr zajtra ale skutočný výsledok sa dá čakať až na po-po-po...popozajtra.:(
Pomôže len presvedčenie a trpezlivosť. Postupné kroky.
Ale výsledok určite príde. Už čaká na teba :-)))

igris

v tych crevach asi bude pes zakopany, ked ono to neni tak jednoduche aspon v mojom pripade/ porusena bunkova imunita, hypotyeroza/, odporucala mi to aj imunologicka, ale ked to nejde zo dna na den a fungovat musim aj tak :)a potom sa cuduj svete ked je clovek vycerpany a vecer mu je zima :))))

pišta

Igris, dá sa neochorieť aj v tomto období.
Organizmus musí mať nielen dostatok vitamínov a minerálov (zelenina, ovocie, ale aj „chémia" - dočasne!), ale musí mať vytvorené vnútorné podmienky na ich dobrú absrobciu.
Nakoniec je to všetko navzájom dosť poprepletané a zložité (striedanie odpočinku a práce…), ale vyčnieva z toho najmä potreba čistoty tenkého a hrubého čreva. Veľká časť imunitného systému je „uložená“ práve tam. Docieliť tento stav je proces, proti ktorému sa stavajú nielen naše zvyky ale aj sociálne a trhové prostredie – názory okolia, možnosti nákupu, zlé stravovanie v školách a v škôlkach, naša stravovacia „minulosť“…
Riešenie? Postupne hľadať „svoju cestu“, aj prostredníctvom doma pripravených štiav.
Myslím, že na to ideš dobre.
.
Ja osobne jedávam denne surovú zleninu a ovociue 3-4x, nepoužívam žiadne multivitamíny a nebývam chorý. Sem – tam njekaý „hlienik“, s ktorým sa rýchlo vysporiadam.
.
Syma, to čo píšeš, to je asi približne „ono.“
.
Igris, ozaj, tip na nedeľné dopoludnie pre teba : Založ novú tému s ovocnými a zeleninovými šťavami. :-)))

igris

toto som nasla ked som hladala niaky vhodny odstavovac, cita sa to dobre :)))
PREČO PIŤ ČERSTVÉ OVOCNÉ A ZELENINOVÉ ŠŤAVY?

Čerstvé šťavy a kokteily z ovocia sú vynikajúce nielen svojou lahodnou chuťou, ale predovšetkým vysokým obsahom vitamínov, minerálov, živých enzýmov a ďalších biologicky významných látok. Pitie čerstvo vylisovaných štiav čistí a detoxikuje organizmus, podporuje trávenie, znižuje nadváhu, odstraňuje únavu a dodáva telu energiu a vitalitu. Konzumáciou čerstvých ovocných a zeleninových štiav a kokteilov, ľahko doplníte svoju dennú dávku zdravia a naviac si výborne pochutnáte.

Citát z knihy „Čerstvé zeleninové a ovocné šťavy“ Dr. Normana Walkera:
„Čerstvé šťavy ukázali už na rozhraní dvadsiateho storočia, čo v nich ukrýva. Ich hodnota je dnes uznávaná lekármi, liečiteľmi rovnako dietelógmi. Účinnosť štiav sa odôvodňuje tým, že sa tekutá potrava, získaná oddelením vitálnych látok a vody od vlákniny, obzvlášť rýchlo strávi. Zažívacie pochody nutné k oddeleniu vitálnych látok od vlákniny, vyžadujú prácu zažívacích orgánov a čas. Strávenie celých ovocných plodov a celej zeleniny potrebuje energiu a zdroj tejto energie je v potrave. Časť „pevnej“ stravy, ktorú zjeme, sa používa ako pohonná hmota k získaniu tejto energie. Toto je odpoveď na často kladenú otázku: Prečo sa miesto prípravy štiav nemajú jesť ovocné plody, šaláty a zelenina v kuse?“

Detoxikačné schopnosti
Čerstvé ovocné a zeleninové šťavy majú obdivuhodné detoxikačné a regeneračné schopnosti. Sú po prvé vynikajúcimi zdrojmi čistej vody, ktorá sa filtruje v celej ich zložitej štruktúre. Už týmto sa odstraňuje jeden zo zdrojov nečistôt, s ktorými sa musí tráviaca sústava dennodenne vyrovnávať.
Naviac všetko ovocie obsahuje organické kyseliny, ktoré pomáhajú odstraňovať toxíny z tráviaceho traktu. Citrusové plody obsahujú najúčinnejšiu kyselinovú zlúčeninu – kyselinu citrónovú, a iné druhy ovocia poskytujú tie miernejšie, napr. kyselinu vínnu, jablčnú ap. Niektoré plody ako napríklad pomaranče alebo jablká, obsahujú aj pektín, ktorý môže absorbovať tuky a toxíny zo zažívacie traktu.
Listová zelenina je bohatá na chlorofyl (substancia, umožňujúca rastlinám získavať energiu zo slnečného žiarenia), ktorý má aj liečivé účinky. Aj preto sú žerucha alebo špenát (surový) také účinné pri detoxikácii. Ďalšie druhy zeleniny ako napríklad rajčiny a mrkva, sú tiež známe ako tonizátory činnosti pečene.

Nastolenie acidobázickej rovnováhy
Príjem ovocného, alebo zeleninového džúsu má na ľudský organizmus zásaditý účinok. (Nenechajte sa pomýliť tým, že šťava je kyslá.) Pre väčšinu z nás je to prospešné, pretože bežný jedálny lístok z veľkého množstva bielkovín a upravených jedál vedie k chronickému prekysleniu nášho organizmu. Pre svoje správne fungovanie má ľudské telo úzko vymedzenú pH hodnotu, pohybujúcu sa na prahu zásaditej stupnice. Už jeden, jediný pohár ovocnej, alebo zeleninovej šťavy denne, vám pomôže obnoviť acidobázickú rovnováhu vášho organizmu, ktorá je základom vášho zdravia.