Hernia disku - vysunutá platnička

Príspevok v téme: Hernia disku - vysunutá platnička
orgovan13@centrum.sk

Milí chorí a zdraví, určili mi diagnozu hernia disku - L4/5 a doporučujú mi operáciu, na ozónoterapiu je vraj neskoro. Máte prosím nejaké skúsenosti s doktormi, nemocnicou, máte nejakých známych alebo sami trpíte na toto ochorenie? Prosím dajte mi vedieť o všetkom, čo môže byť v mojej neľahkej situácii potrebné. Veľmi pekne ďakujem. Ružena

Roolie

Ahoj Bosco :)

uplne s tebou suhlasim, kedysi ludia nevedeli co im je a rozchodili to. A ja som skoncila tak, ze neberiem ziadne lieky od bolesti, vyrazne mi pomohla akupunktura a kolagenove injekcie ale aj cvicenie a laser a jedine co beriem momentalne su lieky na psychiku. :) Ale tie tiez nebudem musiet vraj brat dlho, tak som zvedava. Proste okolnosti v mojom zivote ... si nevyberies. Ale operaciu tiez nechcem zatial riesit a ta zaplata sa mi velmi pozdava, budem cakat aj ja, kym ju nevymyslia :) A ze si bol 12 hodin v aute? Si macher, ja sa toho bojim a vidis, kym som nevedela co mi je, tak som si zila bezstarostne a kludne by som do auta sadla. Ja sa teraz citim vcelku fajn, sice obcas sa mi chrbat ozyva, hlavne ked nesiem na pleci tazsiu tasku. A tomu sa snazim tiez vyhybat.
Trapi ma, ze Milka 3 ma tu reherniaciu, chuda, a to ju nechcel ten neurolog pustit na MR. Ved clovek si bolesti nevymysla. Uz by to malu pochopit.
A neviem preco mi rehabilitacna zakazala si kupit tu klinovu podlozku, ze ja mam skoliozu a ze to pre mna vraj nie je vhodne... ?? Asi sa naozaj treba naucit zit s touto diagnozou, a nebrat to az tak prislis vazne. To sa musim naucit. A Bosco, daj potom vediet ako si dopadol u toho neurologa, co Ti povie, som zvedava :)

Bosco

Ahoj Roolie,
a ako sa teraz cítiš? Nurológ aj lekár v kúpeľoch mi povedali, že podstatné je to, ako sa človek cíti. V minulosti, keď nebolo MRI ľudia ani nevedeli, prečo ich bolí chrbát a nohy a rozchodili to :-). Ja som bol tiež na MRI v tom istom týždni ako ty aj Milka 3. CD-čko s popisom už mám doma, 12.3. idem na neurológiu a som zvedavý, aký názor má nato môj neurológ. Keby niekto porovnal môj súčasný popis MRI s popisom na základe ktorého ma chceli operovať pred rokom, tak to vyzerá, ako popis pre dvoch odlišných pacientov. Okrem toho, že stav chrbtice sa mení, asi záleží aj od toho, kto MRI popisuje. Ja teraz napríklad už nemám herniu medzi L4/L5 ani skoliózu lumbálnej časti, hernia medzi L5/S1 ešte stále prítomná je, ako aj rôzne iné zmeny na chrbtici. Je tam toho hodne, ja však teraz nejaké veľké problémy nemám až na to sedenie, ale v stredu som zvládol 12 hodinovú cestu autom bez väčších problémov, samozrejme s prestávkami, doma používam klinovú podložku. Nad operáciou sa nezamýšľam, lebo nie je nevyhnutná. Ten známy čo má herniu už 35 rokov mi povedal, že stále čaká na to, kedy vymyslia na platničku po operácii „záplatu“ :-). Až potom sa dá operovať, lebo ináč sa to môže na tom istom mieste zopakovať, alebo tým ktorým sa zle hoja rany môžu vniknúť zrasty, ktoré tlačia na nerv.

miro70

Ahoj Rolie
prečo musíme trpieť no môže to byť predispozícia, manuálna práca ale aj sedavá kde sme nejakým spôsobom (ubližovali)našej chrbtici a taktiež šport nie všetci máme stavanú chrbticu a kĺby tak aby vydržali....čo sa týka tých výrastkov mne ich odstránili pri opke platničky či ich odstraňujú aj ako samostatné to netuším ani ako rýchlo zas narastú ďalšie to bude asi dosť idividuálne...

milka3 pokiaľ si bola na opke tak nevidím problém ten môj známy bez opky mal tiež krčnú

Roolie

Miro 70

dakujem Ti za odpoved. A tie spondylofyty sa operuju zvlast alebo uz ked Ta ,,otvoria" ze Ti operuju platnicku tak vyoperuju aj spondylofyty? Ako rychlo to vie potom dorast? Mne v minulom roku na MR nic take nepisali a teraz uz tam su :( nechapem to. Je mozne, ze narastli za ten rok? Primarka rehabilitacneho sa len cuduje stale, ze som vraj mlada baba a ze mam taketo problemy. Ale ved aj mladsi su, nie? Taketo lamentovanie doktorov mi len zhorsuje psychiku :(
Buduci utorok ideme spolu s Milkou3 k mojmu ortopedovi, tak snad budeme obidve mudrejsie. Preco nas musi tolko ludi trpiet? Co sme urobili zle, ze mame take chrbtice? Malo pohybu? Ja neviem ...

milka 3

Miro 70
A nevieš mi povedat či na ten preukaz maju narok aj po operacii krčnej chrbtici? Alebo len v križovej. Dakujem

miro70

a ešte...hernia to je všeobecné pomenovanie keďže ty máš bulging disku to znamená že platnička je vydutá von alebo teda vysunutá nie však prasknutá, keď praskne to je potom extruzia....

miro70

Roolie

spondylofyty je to degeneratívna zmena výrastky, je lepšie ich mať smerom von ako by mali smerovať do miechového kanála,viem že na krčnej ich vraj neodstraňujú ale dole áno aj mňe...ale dorastú smola

Roolie

Ahojte, viete mi niekto poradit?

Z poslednej MR, ktoru mi robili 23.2.12 mam nalez okrem ineho:

v urovni dolnej Th a lumbalnej chrbtice su incipientne spondyloticke degenerativne zmeny, najvyraznejsie v urovni L1/2 kde su ventralne zobakovite spondylofyty v AP rozsahu 7mm. Miechovy kanal je primerane dostatocne priestranny.

A teraz MR zo 6.3.11 hovorila o L4/5 medialna hernia 4,7mm
A v MR z 23.2.12 sa pise: L4/5 - incipientna osteochondroza, do kanala zasahuje siroky difuzny bulging disk s naznacenou kaudalnou propagaciou. Na axialnych obrazoch je AP rozsah vyklenuteho disku do 5mm s obliteraciou predneho epiduralneho tukoveho priestoru a miernou kompresiou prednej steny duralneho vaku.
Co to znamena? Ze zo stadia hernie mi to preslo do bulging disku? Alebo len ten isty nalez popisali dvaja rozni lekari inak? Ja som z toho magor.
A tie spondylofyty, je to nejakym sposobom nebezpecne? Musia sa odstranit?

Dakujem vsetkym velmi pekne za odpoved.