Slepé črevo

Príspevok v téme: Slepé črevo
zdeno

prosím niekoho o radu ,ak má s tým vlastnú skúsenosť , prípadne aj lekára aby mi popísal ako sa prejavuje chronická apendicitída, čo ju vyvoláva , ako sa diagnostikuje , či je nutná operácia, mám totiž dlhodobé bolesti asi 2 roky v oblasti tzv. slepého čreva, ktoré vyžarujú až pod pravé rebro, bolesti sa vystupňujú hlavne pohybom a po popritláčaní rukou , absolvoval som endoskopické vyšetrenia, všetko OK, lekári vyslovili podozrenie na chronickú apendicitítu ale nič so mnou nerobia, aké lieky je vhodné v takomto prípade používať na utíšenie bolesti ? zdeno
-------
Slepé črevo www.zdravie.sk

jajkafr

slepecrevo
tak to máš super ja som sa po operácii cítila jak krýpel asi niečo vyše týždňa kvôli komplikáciám v nemocnici som mala zhoršenú astmu a astmatické záchvaty aj doma takže ma bolelo brucho ešte viac no a chrbtica to ani nevravím z toho ležania to bolo na nevydržanie ale po dvoch týždňoch od operácie som už cestovala do čiech a pokračovala v stáži :)
inak tie repíkové obklady si môžeš dávať aj na tie dva ďalšie ranky skôr sa to zhojí :)
www.nobelplus.sk tu máš celý letáčik od anopyrinu v časti špeciálne upozornenia máš napísané že by sa nemal podávať pri astme, alergickej nádche ...

slepcrevo

Jej, akurat som sem chcela napisat ohladem tej pasky a uz mam aj odpoved od teba. Dakujem.Tak uz sa to tahanie nedalo zniest a odlepila som si to. Bolo to z tej pasky. No ale ked si pisala, ze sa do toho nemoze dostat voda, myslela som, ze tie repikove obklady az po vybrati stehov. Dobre, uz ma asi nic neboli, len trochu chrbtica, no ta ma bolievala aj predtym a dala som si Ibalgin, ten dufam, ze mozem, bo ho uzivam niekedy castejsie aj. Tak si budem robit repikove obklady len na ten pupcek:)teda. Normalne som sa bala, ze tam mam nejaky zapal a to ta sprosta paska. Uz z nemocnice som odchadzala jak krypel a aj dnes a vcera doma som tak kvoli tomu chodila. Boze, neviem co by som robila, kebyze niet netu. Asi by som si furt davala nieco na utisenie toho tahaveho pocitu.
Nechce to zarieknut, no mna po operacii asi najviac bolela ta paska:D, teda okrem tych casti tela, kde sa mi dostal ten plyn.

jajkafr

slepecrevo
takže ten repík si môžeš dávať už teraz normálne si odlep nálepku na chvíľku si tam môžeš priložiť nejakú gázu namočenú vo vlažnom repíkovom čaji potom si to opäť prelep náplasťou s vankúšikom (rýchloobväz)
no ja som si to odlepila lebo mi to zavadzalo a nič mi nato nepovedali a už mi to ani nelepili ani sa ma neopýtali, že prečo som to odlepila... mňa po operácii neboleli ani tak rezy na bruchu, ale bolelo ma celé brucho, hrudník a kĺby, ale to je preto, že vychádza z teba ten plyn, s ktorým ti nafúkli brucho pri operácii. ten Controloc je tuším liek od bolesti a ANP je anopyrín dáva sa to ako prevencia pred vznikom krvných zrazením mne to nedali lebo ani nemohli kvôli astme a navyše ty keď máš alergickú nádchu či čo si to spomínala tiež by si nemala brať anopyrín je to písané aj v letáčiku pri lieku.
to máš dobré že si schopná prevrátiť sa aspoň na bok ja som mohla ležať jedine na chrbte s pokrčenými nohami a s vysoko vydvihnutou posteľou pod hlavou doma som si podložila vankúše. Jedine v takej polohe ma nebolelo brucho. No a k tomu vstávaniu po každej operácii brucha sa vstáva tak, že sa prevratíš pomaličky na bok a potom sa rukou, ktorú máš pod telom dvíhaš do sedu, aby si nenamáhala brucho.

slepcrevo

Ahoj,
aha, ale na prevaz idem az o 10 dni od operacie, cize okolo 10teho a po celu dobu sa nesprchovat vobec? Nepoucili ma o vsetkom, len tak v skratke, no v prave mi napisali aj,ze na hojenie ran si mam davat repikove kupele ci obklady, no to nenapisali, ci uz teraz alebo az po vybere stichov. Mama spekulovala, ze ved tak dlhu dobu sa predsea nemozen nesprchovat, a tak si mam tie obklady davat uz asi teraz. No mne sa to nezda a skor mi pride logickejsie, davat si ich az po vybrani stichov. Boze, ja ta obdivujem, ze si si tie nalepky odlepila uz na druhy den. To ti nic na to nepovedali? Ja som to mala zalepene cele 3dni v nemocnici a posledny den mi to sestricka odlepila, nastriekala cosi dezinfekcne a dala nove naplaste. Bojim sa si to dat dolu, aby sa mi cosi nestalo zo stehmi a neodieralo sa mi to o oblecenie. Potrebujem mat absulutny pocit volnoti na bruchu, no bez tych naplasti by mi to pripadalo, ze to neni chranene nijak. Jedno dievca spominalo nieco o elastickom pase, ktory si planuje dat po operacii zlcnika na brucho, no to sa mi zda tiez dost divne (mat to tak stiahnute), i ked je to vraj pre pocit istoty, ze stehy sa neporusia. Vies, ono ma teraz, co mi to naposledy prelepila dost taha ta ranka nad pupkom (tie dalsie 2 nie), tak teraz neviem ci to to bude tou naplastou, ze mi ju tam mozno nacapila tak, ze ma to taha alebo ci sa mi to tak hoji, bo ma to aj trosku akobi stipkalo a svrbelo, no nie stale alebo tym, ze by sa ta ranka zapalovala:( Ja to nechcem vidiet, no mam nutkavy pocit, dat si tu pasku z pupka dolu, no neviem co si tam mam potom na to dat. Strasne to bolelo, ked mi ich sestricka strhavala:(, tak sa to bojim i odlepit. Asi poviem mame, alebo kamaratovi, nech mi to odlepi a nalepi zas...neviem co ine.
Mne vacsinou pomaha kava nalacno na zapchu, tak som sa lekarky, ktora ma prepustala pytala, ci budem moct aj kavu. Povedla, ze ale samozrejme, ze mozem. No neviem odkedy, bo kava mi pride trochu agresivna, no nejako tu stolicu zo seba musim dostat a neviem ci ta kava nemoze predsa len trochu uskodit tak zavcasu alebo nejake prehanadalo. Spomenula aj cipok, no to si ani riadne neviem dat a nechcem. Jedavam dost jogurtikov a vcera som pila aj acidovifilne mlieko po cely den, a aj nejake cajiky plus, kminovy odvar a vecer aj zeleninovy vyvar z polievky. Potom este aj marina kekse rozmocene v citronovom caji. K prepustacej sprave mi dali aj 3tabetky lieku Controloc 20mg, no napisali tam aj ANP, co neviem co je za liek, bo ten mi nedali. Zeby Anopyrin? To je hruza ta alergia na lieky. Mne zatial ziadnu nezistili, no to asi neznamena, ze nejaku nemam, teda okrem celorocnej sennej. Neviem jak mam spavat napohodlnejsie, bo v nemocnici som mala vyvysenu postel a nezdalo sa mi to najlepsie, i ked dalo sa ako-tak. Doma som sa bala spat na nizsom teda, no spalo sa mi zle, tak som si napokon dala nizsi vankus a opatrne sa asi 2 krat pocas spania prevalila z jedneho boku na druhy. Najhorsie je to vstavanie. Neviem jak sa mam coho zachytit, tak sa chytam postele aj radiatora,no i tak sa nevyhnem tomu, aby ma to nezabolelo. Ale furt fakt neviem, ci to neni z tej pasky. Alebo zeby ta rana nad pupkom bola vacsia kvoli zavedeniu kamery? Mozno ma to tak boello furt, len som si to neuvedomovala, bo vtedy tu bolest (ak tam bola)prbijala vacsia boelst kriyov, chrbtice a ramien. Prepac, furt o tom filozofujem, bo som precitlivela na akukolvek bolest.

jajkafr

slepecrevo
ahoj no to ma teší že už máš po tom :) nemala by si sa sprchovať vôbec keď máš stehy lebo si môžeš zaviesť infekciu no ja som o tom nevedela tak som sa sprchovala, ale počas toho ako som mala stehy asi len raz lebo som nevládala ani stáť na nohách takže som sa do sprchy nejak netlačila ... keď už sa budeš sprchovať tak ranky si snaž nezmočiť a hlavne nemydliť...
od bolesti som nebrala nič lebo mám alergiu na takmer všetky lieky od bolesti mala som dosť ťažký pooperačný priebeh lebo s mojou alergiou som skončila na JIS pretože som dostala astmatický záchvat po Novalgine... potom mi podávali Tramal, ale ten mi nezabral nakoniec mi mamka doniesla z domu Coxtral, ale to mi tiež nezabralo tak som nebrala nič a prežila som to :)
keď si vravela o tej stolici ja som mala tiež veľký strach ísť prvýkrát na stolicu, ale veľa pi vody... poučili ťa o diéte? zo začiatku teraz po operácii by si nemala jesť ovocie a hlavne veci čo nafukujú (strukoviny...) mňa o tom tiež nepoučili a dokonca pár dní po operácii som už jedla uhorky čo je zakázané, ale našťastie nič sa nestalo dozvedela som sa to až na praxi na chirurgickej ambulancii :) a ďalej je dôležité to, aby si sa veľmi nenamáhala sestrička na ambulancii vravela že až rok po operácii by sa nemalo cvičiť a vykonávať ťažká fyzická námaha.
no a keď pôjdeš na preväz pravdepodobne ti vyberú stehy a možno ti to prelepia... ja som si nálepky odlepila asi druhý deň po operácii lebo mi to zavadzalo a odlepovalo sa to :)
prajem skoré uzdravenie a málo bolestí...

slepcrevo

Dakujem, ze si mi napisala co vsetko si vziat, bo som mala totalne stresy a moc mi to pomohlo, ked som si veci pripravovala podla toho, i ked niektore som mala navyse, bo hrncek, toaletak a pribor som nepotrebovala. To tam vsetko bolo, nastastie.
Dnes som sa vratila a predvcerom ma operovali. Mam teraz taky pocit ist na stolicu, no bojim sa, pijem kefirove mlieko, vcera len vodu a caj. Tie ranky mi zalepili kazdu zvlast a vraj o 10 dni mam ist na prevaz ci take nieco. Den po operacii som mala problem, ze mi neslo mocit, tak ma vycievkovali a uz v pohode. To sa celych 10 dni nebudem moct riadne umyt? Co je to preväz? Ze mi uz vyberu stichy a zas previazu? Asi. Rozmyslam nadtym a no...hadam najdem nejaku setrnu techniku ako sa umyvat, bo si pripadam jak invalid, aspon ciastocne. Medzitym budem mat aj menzes, takze nic moc. Ake lieky si si davala proti bolesti? Ibalgin, Nurofen?
Tak sa maj pekne a dakujem.

jajkafr

trusko
hoci je zápal slepého čreva zápal žiaľ ešte sa lekárom nepodarilo vyliečiť ho konzervatívne (liekmi) zo začiatku pri miernych bolestiach sa brucho chladí a dávajú sa nejaké infúzie niekedy sa podarí zápal zmierniť a pacient nemusí ísť na operáciu, ale väčšinou to býva tak, že ten pacient sa potom za určitý čas vráti a na operáciu už musí ísť lebo slepé črevo je tak zapálené, že sa musí okamžite odstrániť...

jajkafr

slepecrevo
notebook ti dovolia samozrejme, ale pri príjme podpisuješ papier kde svojim podpisom súhlasíš s tým, že všetky veci, ktoré budeš mať pri sebe máš na vlastnú zodpovednosť takže ak ti zmiznú je to tvoj problém...
s tým signálom na net je v nemocniciach dosť veľký problém keď som stážovala v čechách v jednej fakultnej nemocnici na každom oddelení bolo samozrejmosťou wifi pokrytie alebo prípojka na net a dali ti aj kábel :) keď som ležala v nemocnici ja na chodbe bol pc s netom pre pacientov a keďže tam boli prevažne starý ľudia nikto pri ňom nesedel :) na izbe som mala TV nemocničný :) a bolo to dobré lebo v noci som nemohla spať od bolestí tak som pozerala aspoň TV aj skôr čas zbehol, ale najlepšie je mať dobrú spolupacientku na izbe, s ktorom sa môžeš rozprávať :) mňa po pustili domov druhý deň po operácii takže som tam nebola dlho :) a stehy som si prišla vybrať do týždňa ale už neviem na ktorý deň mi ich vyberali
no a tá otázka či budeš na ležať na ARO... ak nebudeš mať komplikácie po operácii tak nie... prebudíš sa na prebúdzacej izbe a potom ťa zoberú na pooperačnú izbu alebo rovno na tvoju izbu záleží od nemocnice ako to majú zariadené...
takže veľa šťastia a držím palčeky

slepcrevo

Trusko, ja som pocula, ze niektorym ten zapal ci podrazdenie rozhanaju ladovymi obkladmi prilozenymi na brucho, co je pre mna ta najhorsia varianta, bo mam absoltunu fobiu uz len toho, ked mi niekto polozi ruku na brucho. Lekari ani nemaju sanci mi tam mackat, bo sa hned rozklepem a odstrkujem im ruky. Proste som z toho na nervy vtedy, no poslednu dobu, co to riesim, je to uz lepsie, dufam. Tak hadam nebudu komplikacie potom alebo pocas operacie, i ked...dufam. Cize operacia je pre mna akymsi vyslobodenim zaroven. Nechcem to mat v sebe a ani nijak liecit, dlhe roky som sa bala, kedy sa to stane mne. Najradsej by som bola, keby mi slepak vyoperovali hned po narodeni a nemusela to az teraz podstupovat.