Červenanie = Socialna fobia

Príspevok v téme: Červenanie = Socialna fobia
nádej

Našiel som vo fóre už niekoľko článkov o tom ako ľudia trpia červenaním. Ja patrím k nim a tak som sa rozhodol pátrať trochu po tejto "chorobe".
Ak chceš vedieť viac, čítaj trpezlivo ďalej...

Jednou z najmladších fóbií je sociálna fóbia. Touto fóbiou trpí každý desiaty človek. Vzniká predovšetkým v detstve a v dospievaní, keď sú ľudia oveľa viac citlivejší na úsudok okolia. Jedným z prejavou sociálnej fóbie je červenanie sa. Červenajúci sa cíti svojim rúmencom ponížený, pretože prezrádza jeho neistotu. Postihnutí sa boja byť v centre pozornosti ostatných, majú strach z jeho hodnotenia, z vlastných rozpakov a trápnosti. Sociálna fóbia postihuje okolo 3 percent žien a asi 2 percentá mužov.

Príznaky sociálnej fóbie:
Strach,
že sa druhí na vás pozerajú
že sa znemožníte
aby ste neboli stredobodom pozornosti
z neprirodzeného správania
z večierkov a voľnej zábavy
jesť pred ľuďmi
zo schôdzí, stretnutí, verejného vystúpenia
z použitia verejných WC
hovoriť pred malou skupinou
písať na verejnosti (vyplňovať formuláre)
hovoriť pred autoritou
nadviazať konverzáciu, udržovať ju
požiadať si o to, čo človek potrebuje
z rozhovoru s cudzím človekom
telefonovať

Človek trpiaci sociálnou fóbiou by mal vyhľadať odborníka!!!

manazerka

ahoj adicka :-)
ja mam rovnaky problem.. vlastne ho len budem mat.. som si ista.. tento rok koncim strednu skolu.. potom by som chcela ist na manazment.. ale neviem ako to zvladnem.. vies, ja sa nebojim len toho, ze sa budem cervenat pred nejakymi ludmi, spoluziakmi.. ale ze sa zacnem cervenat pred vyucujucim, prednasajucim, atd.. ani neviem, aky mam stres z maturit ustnych.. chapes, ja mozno aj latku budem vediet dobre, ale proste ten pocit, ze sa budem cervenat ma zlomi.. a pohorim.. neskutocne sa bojim :(
a k tym spoluziakom.. taky problem som mala aj ja.. teda aj mam, ale uz nie tak velmi.. je lahke si to hovorit, ale ked sa to dari mne, musi sa aj tebe! proste musis si povedat, ze noaco.. som aka som.. ked ma taku nezoberu, nestoja mi za to.. ved aki to potom mozu byt ludia? pokrytci a namyslenci? stali by si za to? alebo si to vezmi inak.. niekto ma mozno krive zuby, a aj tak sa s nim bavia.. niekomu odstavaju usi, a tiez to jeho kamaratom nevadi.. my obcas vieme transformovat svoju kozu na inu.. sme vynimocne hehe :D dobre, hlupe vtipy, ale ako inak to mam brat.. nemozme sa stale len lutovat.. treba sa vzopriet.. a spravit nieco proti tomu.. aspon myslim.. mojim velkym vzorom je spevacka pink.. ona mala v mladosti tiez take problemy, a pozri kam to dotiahla.. podla mna sa to da, len musime kaslat na to.. ja som napr. taka, ze este predtym, ako spoznam nejakeho cloveka si pomyslim "ved on aj tak o mna zaujem nebude mat.. som len hlupa cervenajuca sa krava.." a pritom nemam nudzu o chalanov, ktori mi davaju najavo naklonnost.. no ja mam aj tak predsudky a stale si domyslam.. ked vidim niekoho smiat sa, myslim si, ze sa smeju na tom, ako sa cervenam a zacnem sa este viac.. je to hlupe.. svet sa netoci len okolo mna.. no obcas to tak vyzera.. ale asi len v mojej hlave..
jendoducho mali by sme si zacat uzivat zivot.. je kratky na to, aby sme ho takto premrhali.. rob to, co ta bavi.. mozno by si mohla zajst do kniznice alebo fitka a tak sa zoznamit s novymi ludmi.. alebo niekde, kde sa citis ako doma.. ako ryba vo vode.. vtedy nebudes mat az taky problem prejavit sa..
drzim ti palce.... a vlastne aj sebe...

lucia1

no praveze sa to zacina prejavovat od 20 rokov cca...takze moze byt...chod k dermatologovi a popytaj sa ho:) a daj si do googla ROSACEA a uvidis kolko ludi tym trpi a ake su priznaky...vsetko ti najde

lukas999

LUCIA: fakt to moze byt choroba? ale prejavila bby sa uz skor ne? preco az teraz ved mam 19 rokooov.a nevies ci su nato nejake tabletky?a to je len zaciatok? ako to moze pokracovat dalej? ake zilky? co budem ako strasidlo ci co? pls porad:( diki:)

adicka

ludia ja uz vazne nemozem.som prvy rok na vyske a proste novy ludia a ked sa mi niekto prihovori hned sa cervenam, je to take traaapne ale neda sa tomu zabranit.ja chcem zit konecne normalne, konecne sa chcem normalne rozpravat s ludmi, normalne prezentovat svoje naazory a zastat svoj naazor.ale to nejde, radsej som ticho aby som nebola stredobodom pozornosti, len tak v kutiku a potom si vsetci myslia ze som cudna, ticha...prave naopak ja potrebujem mat kamaratov, no proste to nejde a nemozem sa zaradit do triedy...preco prave my musime trpiet tymto?

lucia1

LUKAS, mozes mat kludne aj chorobu, ktora sa vola Rosacea, to prvotne stadium kedy plet byva cervena (nie stale), a zilky este nie su viditelne...
pozri sa na toto forum, precitaj si prispevky co su tam popisane...mozno ti nieco pomoze...neboj sa, nie si v tom sam...
www.zdravie.sk

pre BLAVA - ten krem vobec nepomaha, mam uz druhe balenie lebo som si myslela ze casom zacne...ale stale nic..

luky999

neviem fakt z coho to cervenanie moze byt lebo som predtym taky problem vobec nemal skoro som ani nevedel ze taky problem existuje ale teraz mi to celkom zmenilo moj zivot:(dos to vie cloveka ponizit:(neviem preco ale stale mam horuce lica aj ked som tu pri pocitaci tak som cerveny ked tu dlhsie sedim a vobec neviem cim to je niekedy len tak z nicoho nic citim ze mi horia lica a vtedy uz viem ze je zlee:( pls kto mi vie ppomoooooooooct??

luky999

ALEBO JE TU ASPON NIEKTO KTO SA CERVENA TIES A UZIVA NEJAKE LIEKY ALEBO CO A POMAHA MU TOOOO???PROSIIIIIIIM POOMOOOOOC

luky999

ZDRAVIM JE TU NIEKTO KTO MAL PROBLEMI Z CERVENANIM A PRESLO HO TO?? PLS POTREBUJEM POMOC LEBO JE TO DEN CO DEN HORSIE:( ZRUCA SA MI CELY ZIVOT KVOLI TOMU....ASI PRED POL ROKOM SOM VOBEC TAKE PROBLEMI NEMAL TAK NEVIEM PRECO TERAZ TAK Z NICOHO NIC SOM SA ZACAL CERVENAT VED VOBEC NIE SOM HAMBLIVY DOST MI TO ROBI PROBLEMI HLAVNE NA VEREJNOSTI.NEDA SA S TYM ZIT PROSIM POMOZTE MI NIEKTOOOOOOO:(