Červenanie = Socialna fobia

Príspevok v téme: Červenanie = Socialna fobia
nádej

Našiel som vo fóre už niekoľko článkov o tom ako ľudia trpia červenaním. Ja patrím k nim a tak som sa rozhodol pátrať trochu po tejto "chorobe".
Ak chceš vedieť viac, čítaj trpezlivo ďalej...

Jednou z najmladších fóbií je sociálna fóbia. Touto fóbiou trpí každý desiaty človek. Vzniká predovšetkým v detstve a v dospievaní, keď sú ľudia oveľa viac citlivejší na úsudok okolia. Jedným z prejavou sociálnej fóbie je červenanie sa. Červenajúci sa cíti svojim rúmencom ponížený, pretože prezrádza jeho neistotu. Postihnutí sa boja byť v centre pozornosti ostatných, majú strach z jeho hodnotenia, z vlastných rozpakov a trápnosti. Sociálna fóbia postihuje okolo 3 percent žien a asi 2 percentá mužov.

Príznaky sociálnej fóbie:
Strach,
že sa druhí na vás pozerajú
že sa znemožníte
aby ste neboli stredobodom pozornosti
z neprirodzeného správania
z večierkov a voľnej zábavy
jesť pred ľuďmi
zo schôdzí, stretnutí, verejného vystúpenia
z použitia verejných WC
hovoriť pred malou skupinou
písať na verejnosti (vyplňovať formuláre)
hovoriť pred autoritou
nadviazať konverzáciu, udržovať ju
požiadať si o to, čo človek potrebuje
z rozhovoru s cudzím človekom
telefonovať

Človek trpiaci sociálnou fóbiou by mal vyhľadať odborníka!!!

neodvažlivko

Ahojte je tu strasne vela prispevkov vsetko citat da cloveku zabrat, ale co som si cital tak mate prevazne rovnake priznaky ako ja. Ja sa s tym trapim uz asi 5 rokov a ani neviem kde by som mal zacat s tym opisovanim problemu stava sa ta to v tolkych situaciach, ze je to uz otravne. Stracam uz nad tym kontrolu stale si vravim ved nie je to take zle, ale ked ma kamarati zavolaju vonku a ja im poviem, ze nie a dôvod im udam, ze nemam chut alebo podobne tak si uvedomim, ze to je zle, ze nejdem vôbec do ulic alebo ide mi autobus domov a ja nenastupim, ale radsej idem peso aby som nemusel byt blizko ludi a nebodaj sa nezacervenal alebo nebodaj aby som sa zle nezatvaril :( stracam kontrolu. Bojim sa novych situacii, bojim sa nieco vybavit obycajnu vec a ja sa ju bojim ani neviem preco, ale nejde to proste. Len ked vyjdem do ulic uz mam zrychleny tep, nabehne pot a proste nic prijemne. Rad by som tu s niekym pokecal alebo cez mail alebo najst si tu kamarata/ku, ktory/a ma pochopi. Aby sme sa drzali nad vodou a povzbudzovali, radili si a vraveli si co a ako. Chystam sa k psychiatrovi lebo je tu dost nazorov, ze treba ist a ja aj chcem ist vazne chcem len ja to uz chcem mat za sebou, ale bojim sa tam ist, ze co ak bude v cakarni vela ludi alebo proste ta nechut ist medzi ludi ma odradza. Ved k nam ked pride navsteva ja tam ani nejdem izolujem sa. A to proste nie je vsetko je toho este viac, ale neviem ci to ma az taky vyznam to tu vypisovat. Potreboval by som si pisat s clovekom, ktory ma navstevu u psychiatra za sebou aby mi pisal ako sa citi a podobne nieco aktualne co sa s tym clovekom deje teraz. Drzim vam vsetkym prsty aj sebe ahojte

AlexFizz

Aha, tak aj tato skupinka sa aktivizuje? :)Prisla som dnes neskor a vsimla som si, ze viac menej po veceroch a poobediach to tu oziva :)

preco

A este george, uz tam bolo toho vela zaujimaveho popisaneho. Aspon pre mna velmi uzitocneho. Aj mi to aspon trochu pomaha. Tak mozno ak by sa ti chcelo citat stare prispevky v tej novsej teme. Ale je tam uz toho naozaj dost vela.