Červenanie = Socialna fobia

Príspevok v téme: Červenanie = Socialna fobia
nádej

Našiel som vo fóre už niekoľko článkov o tom ako ľudia trpia červenaním. Ja patrím k nim a tak som sa rozhodol pátrať trochu po tejto "chorobe".
Ak chceš vedieť viac, čítaj trpezlivo ďalej...

Jednou z najmladších fóbií je sociálna fóbia. Touto fóbiou trpí každý desiaty človek. Vzniká predovšetkým v detstve a v dospievaní, keď sú ľudia oveľa viac citlivejší na úsudok okolia. Jedným z prejavou sociálnej fóbie je červenanie sa. Červenajúci sa cíti svojim rúmencom ponížený, pretože prezrádza jeho neistotu. Postihnutí sa boja byť v centre pozornosti ostatných, majú strach z jeho hodnotenia, z vlastných rozpakov a trápnosti. Sociálna fóbia postihuje okolo 3 percent žien a asi 2 percentá mužov.

Príznaky sociálnej fóbie:
Strach,
že sa druhí na vás pozerajú
že sa znemožníte
aby ste neboli stredobodom pozornosti
z neprirodzeného správania
z večierkov a voľnej zábavy
jesť pred ľuďmi
zo schôdzí, stretnutí, verejného vystúpenia
z použitia verejných WC
hovoriť pred malou skupinou
písať na verejnosti (vyplňovať formuláre)
hovoriť pred autoritou
nadviazať konverzáciu, udržovať ju
požiadať si o to, čo človek potrebuje
z rozhovoru s cudzím človekom
telefonovať

Človek trpiaci sociálnou fóbiou by mal vyhľadať odborníka!!!

la femme

ziadne nie. pekne zavolas a objednas sa. neodkladaj to zbytocne, ved aj tak ta neobjednaju hned na druhy den, ja tiez cakam este mesiac..a s tou kartou mi to povedala priamo sestricka z psychiatrie, asi si doktorka musi kuknut predchadzajuce diagnozy ci by nenasla nejaku spojitost alebo aby mala celkovy prehlad o cloveku..no a ano zalozia ti tam tvoju kartu, tu od obvodneho mozno len na uvod treba..

neodvažlivko

Ako, ze potrebujes od obvodnej kartu ved psychiater Ti vystavy vlastnu u seba jeho ta u obvodneho asi nema co zaujimat ci hej? :D neviem och, ale tak zajtra sa musim odhodlat a ked nie tak neviem.

la femme

ja som precitala, ze nestastna ambulancia :D noo tak skus zajtra, som zvedava :) a nemal by si platit, ja idem tiez do nestatnej a pytala som sa sestricky tak vravela, ze poistovne to preplacaju. ale musim si ist po kartu k obvodnemu, no to bude hanba, ked sa ma spyta, ze kam ju potrebujem a ja ze na psychiatriu..no co uz..

neodvažlivko

la femme...asi pred polhodinou som tam volal a nikto nedvihal :) tak to skusim zajtra niekedy skôr rano a hned tu potom napisem :) je to nestatna ambulancia tak snad sa tam nebude platit alebo nieco podobne. No uvidim :) pozdravujem ta

la femme

ale jaj, vobec nie si trapko..ja ked mam strach niekam zavolat, spisem si najskor na papier co presne budem hovorit..a je to urcite menej stresujuce zavolat tam ako tam hned ist..a urcite sa objednaj, budes mat dobry pocit, ze si spravil prvy krok k tomu, aby si sa z toho dostal..drzim palce :)

neodvažlivko

la femme...lenze ja mam stresy tam len zavolat och to som uz riadny trapko co? No, ale nemam inu moznost ako som povedal je to moja nadej a ta ma posuva dalej takze ja tam zavolam :) a dakujem

la femme

ahoj neodvazlivko, ja som sa tiez dlho dlho odhodlavala ist k psychiatrovi..este som nebola, lebo ma objednali az o mesiac a tiez mam z toho riadne bobky, ale uz necuvnem..ved ak sa moc bojis skus tam najskor zavolat, pozistuj co a ako a objednaj sa. a neboj, nie si v tom sam, nejak to zvladneme ;) inaksie viacej ludi teraz prispieva do temy socialna fobia tak mozes pisat tam..

neodvažlivko

Zufalka ja si o tom rad pisem alebo sa porozpravam lebo viem, ze nie som na svete sam kto ma taky problem a sa navzajom povzbudime odovzdame si informacie, ale ono to asi ten problem nevyriesi si myslim, ale ho posunie dalej aby sa riesil :) aj to je nieco. No ja tuzim po slobode uz, po zivote ako sa patri proste usmievat sa z chuti a nepremyslat a nepozorovat sa moc a proste ved asi vies o com pisem. Chcem sa tesit ked pôjdem vonku na prechadzku a nie byt v strese.

neodvažlivko

zufalka a to je toho este viac lenze som nechcel pisat moc dlhy prispevok lebo by sa to ludom asi nechcelo citat :D dakujem za tvoju reakciu. Vies ja neviem ci mne debata pomôze ja si myslim, ze aj keby som sa s niekym o tom cely den rozpraval tak by ma odvaha drzala mozno hodinku, ale keby som mal ist na vec nieco vybavit tak by som bol tam ako vzdy. K psychiatrovi vravim preto lebo väcsina no skoro vsetci co tu pisali tak vraveli, ze sli k psychiatrovi. Uz dnes som tam chcel ist som siel okolo vstupu, ale nakoniec som nevosiel na dverach bolo napisane nestatna psychiatricka ambulancia tak som nevedel co to znamena ci sa za to plati alebo co. No ten tyzden uz chcem ist ozaj. Je to moja posledna nadej.

zufalka

neodvažlivko...podľa mňa naozaj máš sociálnu fóbiu,aj ja sa bojím určitých medziľudských situácií a neviem vôbec že "prečo"...prečo je ťažké ísť pre mňa niečo vybaviť do banky,na poštu o zohnaní práce ani nehovorím....no tiež som vyhľadala psychiatričku a som s ňou spokojná,dosť mi pomáha,naučila ma všelijaké finty,ako zahnať nesprávne myšlienky,určite ju navštív aj ty...a psychológ je podľa mňa lepší,ako psychiater,lebo viac s tebou rozoberá tvoj problém a psychiater predpíše akurát tabletky a dovidenia...no ja preto radšej navštevujem obidvoch:) a môžem povedať,že sa to lepší aj keď neviem,kedy ma to zase chytí bez varovania niekde....