Duševný stav

Príspevok v téme: Duševný stav
orajdo123

Ahojte. Mam problém ohľadom duševného zdravia. Je toho veľa. Beriem antipsychotiká a frontin. Doktorka uviedla diagnózu akutne a prechodné psychotické poruchy. Počujem hlasy v hlave. Neriadim sa nimi. Otravuje ma to. Je to ako keby rozhovor dvoch ôsob reálnych ktoré napr. poznam, alebo ako ja v tej situácii niečo hovorím alebo hranie pesničky, alebo hoci jaké od veci. Ako keby to produkovala moja myseľ sama. Neviem to posúdiť ani poriadne ale uvedomujem si ich, neriadim sa podľa nich a nechcem ani. Tie lieky to trochu tlmia ale toto mám už dlho tento problém. V posledných mesiacoch mam neskutočnu nechuť do niečoho, neviem sa sústrediť na školu, zapamätávať si veci, spomaleny som strašne, nič mi nedopína, nezvládam to proste z tohto stavu, najlepšie je mi doma ked mam niekde ísť tak katastrofa, problémy so spánkom strašné tie už ma začali trápiť dávno síce, cítim sa mimo celý proste. Mam problem ako keby aj s vnímanim, problem registrovať komunikáciu a rýchlo reagovať, celkovo emočne nestabilný. Vykonávam podivné rituály, že musím niečo skontrolovať na internete aj 100 krát za deň na nejakých stránkach, ktoré pre mňa nemajú ani význam. alebo pozerať stále tie isté videá alebo pasáže z nich. Celkovo nemám žiadnu motiváciu. Mal som už aj samovražedné sklony už aj dávnejšie, resp. už som nevládal. Pred vyše mesiacom asi som bol ešte v horšom stave doktorka sa ma pýtala, či nechcem hospitalizáciu. Cítil som hroznú úzkosť, až mi hlava išla vybuchnúť a bál som sa že niekomu niečo spravím aj ked nechcem. Nebol som schopný naozaj nič, teraz aspoň už bežné činnosti. O necelé 2 týždne mám ísť k psychologičke, sám som sa objednal dobrovoľne lebo sa veľmi veľmi bojím že mam schizofreniu, alebo inú vážnu psychózu. Už som raz bol na vyšetrení asi pred dvoma rokmi a viac a chýbal mu vraj jeden priznak na schizu. Ale nebol som úplne úprimny a cítil sa relatívne v pohode. Hrozne ma to trápi, dosť obmedzuje v živote. Nemáte s tým niekto skúsenosti čo to môže byť? :( alebo ako sa dostať z toho :(?

Anon_nymka

Stýmto mi tu asi nikto neporadí ,ale skúsim
Trpím tanatofóbiou a chcem navštivit psychologa , je vsak tazké rozhodnuť sa pre nejakeho ktorý by mohol vedieť pracovať s touto fóbiou...
Neviete o niekom vhodnom?

Omen

Orajdo,
slovo SCHIZO - AFEKTÍVNY vzniklo spojením dvoch slov, to znamená, že táto PORUCHA má niektoré spoločné príznaky vyskytujúce sa v obidvoch diagnózach (schizofrénia a afektívna porucha).

Schizoafektívna porucha a schizofrénia sú ZÁKLADNÉ diagnózy, ktoré majú svoje PODSKUPINY, na základe ktorých psychiater určí presnú diagnózu po splnení konkrétnych kritérií.

Schizofrénia je jedna z najzávažnejších duševných chorôb, ovplyvňuje správanie, myslenie, emócie. Vyliečiť sa úplne nedá, ale pomocou neuroleptík sa dajú jej príznaky potlačiť a chorý dokáže normálne fungovať. Záleží to od veku, konkrétnej diagnózy, štádiu ochorenia, dodržiavania liečebných postupov... Je to chronické ochorenie, ale určitému malému percentu pacientov sa ochorenie už nevráti.

Schizoafektívna porucha je neuroduševné ochorenie, svojou závažnosťou v strede, ovplyvňuje myslenie, vnímanie, náladu. Sedia na ňu príznaky, ktoré si tu uviedol, vrátane obsesívno-kompulzívnej poruchy. Konkrétnu diagnózu ti však musí určiť tvoj psychiater.
Tu tiež záleží od veku, konkrétnej diagnózy, dodržiavania liečebných postupov...Prognóza na uzdravenie je PRIAZNIVÁ.

Mercury

Orajdo a není to jedno ? Prestaň už prosím ťa hľadať diagnózy a symptómy a neviem čo ,toto je len bludný kruh a budeš sa v ňom krútiť a krútiť . Záleží na tom či máš schizoafektivnu alebo schizotypovu alebo ocd ,ptsd,bdp alebo nejakú inú sra*ku.. Kamo musíš sa sústreďovať na seba ,na to ako z toho von ,všetko je to aj tak v jednom vreci , všetky psychické poruchy .Sustred sa ako sa z toho dostať a čo môžeš pre seba spraviť nie na to akú máš diagnózu a akú nemáš .Dostať pozornosť z ten doschizovanej mysle naspäť do prítomnosti a do reality

orajdo123

Omen A aký veľký rozdiel je teda medzi schizoafektívnou poruchou a schizofréniou? dá sa viesť pri tejto chorobe normálny život?

Omen

Orajdo,
medzi afektívnou poruchou a schizofréniou je obrovský rozdiel.
Chceš porovnať tieto dve diagnózy alebo schizoafektívnu poruchu so schizou?

ovomaltine

orajdo, ako je mozne, ze mas takych rodicov, vsak uz je modernejsia doba na toto, tak ich zober so sebou k lekarovi, nech im to vysvetli.

orajdo123

Pupavka OCD vie narobiť takéto problémy? v škole som v 3. ročníku žiaľ, takže bakalárka ešte, štátnice čakajú. Ja na to kašlem ale popravde teraz. Snažím sa nejaké aktivity robiť, neležať v posteli. Už nemám v hlave taký tok myšlienok ako vtedy. Len som spomalený strašne a čo píšem, že doma v pohode ale keď niekde idem katastrofa. Ja by som bral hospitalizáciu, len doma nie. Je to ťažké teraz aj z hľadiska povinnosti. Stres zo školy tomu nepridáva veľmi. Píšeš dosť rozumne, neviem si predstaviť ani aké ťažké to bolo s dcérou, ale určite je rada, že si jej bola oporou. Ja som tie lieky nebral pred tým aj pretože by som nechcel alebo neveril im, len som mal pocit, že ma utlmujú dosť a bez nich som napr. mal aj rýchlejšie reflexy pri šoférovaní alebo celkovo som bol taký nie uspatý. Pupavka ty vieš aspoň aké je to ťažké mať psychické ťažkosti. Veľa ľudí tomu neuverí lebo to nevidieť ako ranu na tele. Možno aj ja by som potreboval niekoho ako si ty, že si v tom bola spolu s dcérou a chápala to.

pupavka18

Z liekov to môže byť, lebo antipsychotikum a k tomu máš antidepresíva aj na ocd liek, vlastne si to začal až teraz niekedy poctivo brať, a preto sú lieky najlepšie zvládnuteľné na hospitalizácii,

Okrem toho píšeš, že ti menia lieky, doma v kľude si, lebo žiadna námaha vlastne, a keď ideš mimo dom, namáhaš seba, hlavne mozog, všetko vnímať a zvládnuť,

Raz som omylom zobrala miesto Ibalgin v rýchlosti, antipsychotikum, bolo voľne položené, a horor to bol

Schizofréniu nemáš,to by si mal úplne iné stavy, aspoň dáka útecha, a zrejme toto musíš vydržať, kým sadne kombinácia,
Už ti nejdú v hlave dookola tie myšlienky? A dookola činnosť,čo si robil, to ustalo? Ak sa to zmiernilo, tak liek zabral, všetko je to v hlave, a toto sa nedá potlačiť,alebo ,,vyliečiť" že dáš si tabletky a je dobre
Antipsychotikum tlmí aj, preto škola ide pomalšie, tým,že nechceš ísť na hospitalizáciu, tak je to ťažšie, lebo viac dg máš a skĺbiť lieky, aby si fungoval ako predtým..no neviem
chceš zvládnuť bez pomoci najlepšie, ale je to na dlhšie, pomoc rodiny by mala byť
Nám psychológ v ničom nepomohol, sme boli u viacerých
Hospitalizácia, alebo liečenie,tam je prepojené psychológ terapie, psychiater, aktivity,
Ty nemáš také stavy,ako moja dcéra, tebe by hospitka zabrala omnoho lepšie a skôr, ako nám

Ale vidíš, sme vonku z toho,a žije plnohodnotný život, no lieky doživotne, minimum z minima, a keď zabudne, nič sa nestane, no alkohol doživotne nie,
Výlet s kamošmi,čo si dal v Tatrách, alkohol...všetko v hlave sa pohoršilo, ale dá sa žiť v pohode aj bez toho
Ako som písala, marihuana spustí schizku u niekoho veľmi, ostatní v pohode, u teba ten alkohol narobil veľkú veľkú šarapatu, to potrvá, kým ako tak sa dáš do kopy
ak si v 1.rocniku teraz len.. prechádzaj zo skúšky na skúšku, ale ideš, no či je to dobré riešenie, za každú cenu, neviem
(aspoň semester vynechať, hospitka, pomoc a podpora rodiny, depka sa zmierni,aj OCD, kľud v duši bude väčší, ale toto u teba sa nedá, píšeš, aj v hlave sa to ustáli časom, lebo stres a starosti zo školy, povinnosti načas nebudeš musieť riešiť)