Duševný stav

Príspevok v téme: Duševný stav
orajdo123

Ahojte. Mam problém ohľadom duševného zdravia. Je toho veľa. Beriem antipsychotiká a frontin. Doktorka uviedla diagnózu akutne a prechodné psychotické poruchy. Počujem hlasy v hlave. Neriadim sa nimi. Otravuje ma to. Je to ako keby rozhovor dvoch ôsob reálnych ktoré napr. poznam, alebo ako ja v tej situácii niečo hovorím alebo hranie pesničky, alebo hoci jaké od veci. Ako keby to produkovala moja myseľ sama. Neviem to posúdiť ani poriadne ale uvedomujem si ich, neriadim sa podľa nich a nechcem ani. Tie lieky to trochu tlmia ale toto mám už dlho tento problém. V posledných mesiacoch mam neskutočnu nechuť do niečoho, neviem sa sústrediť na školu, zapamätávať si veci, spomaleny som strašne, nič mi nedopína, nezvládam to proste z tohto stavu, najlepšie je mi doma ked mam niekde ísť tak katastrofa, problémy so spánkom strašné tie už ma začali trápiť dávno síce, cítim sa mimo celý proste. Mam problem ako keby aj s vnímanim, problem registrovať komunikáciu a rýchlo reagovať, celkovo emočne nestabilný. Vykonávam podivné rituály, že musím niečo skontrolovať na internete aj 100 krát za deň na nejakých stránkach, ktoré pre mňa nemajú ani význam. alebo pozerať stále tie isté videá alebo pasáže z nich. Celkovo nemám žiadnu motiváciu. Mal som už aj samovražedné sklony už aj dávnejšie, resp. už som nevládal. Pred vyše mesiacom asi som bol ešte v horšom stave doktorka sa ma pýtala, či nechcem hospitalizáciu. Cítil som hroznú úzkosť, až mi hlava išla vybuchnúť a bál som sa že niekomu niečo spravím aj ked nechcem. Nebol som schopný naozaj nič, teraz aspoň už bežné činnosti. O necelé 2 týždne mám ísť k psychologičke, sám som sa objednal dobrovoľne lebo sa veľmi veľmi bojím že mam schizofreniu, alebo inú vážnu psychózu. Už som raz bol na vyšetrení asi pred dvoma rokmi a viac a chýbal mu vraj jeden priznak na schizu. Ale nebol som úplne úprimny a cítil sa relatívne v pohode. Hrozne ma to trápi, dosť obmedzuje v živote. Nemáte s tým niekto skúsenosti čo to môže byť? :( alebo ako sa dostať z toho :(?

pupavka18

Grilda,
z nášho okolia..sa z toho nedostali, čo má dcéra kamky z pobytov...ale ona áno, omnoho,omnoho horší stav ako Orajdo, stav na ústav... Hospitalizácii strašne veľa, už sa ústav vyberal

trvalo to roky...na cca 88 percent sme z toho vonku, ale pravidlá sa musia dodržiavat do konca života,

V liečebni ani nikto neveril,že je chorá, tiež má na papieri od klinickej psychologičky v puberte, že simuluje...chudera, preto ja psychológov nemusím...čo som sama nenaštudovala na nete, išla proti prúdu, ale výsledok je...

Orajdo si svoj stav zhoršil výletom, to spomenul, že alkohol, dispozície sa naplno rozvinuli, tak ako keď niekto si tresne marihuanu a rozvinie sa schizka, lebo mal dispozície na to...ostatní v pohode

pupavka18

Omen, ale prečo súdny znalec?
To 1.x počujem
A chlapec je zmätený, a peniaze odkiaľ asi...keď doma nemá pochopenie ani podporu

Pokrok bude obrovský, keď dá tu na nás, čo mu píšeme, že pôjde na hospitalizáciu, veď doktorka mu to už aj navrhla.

Ale musí sám nato nabrať odvahu, lebo ho zviera strach, beznádej, čo do budúcna, aj hanba...reakcie okolia: na to sa Orajdo vykašli,už ti to tu písal Merkury,

Ide o tvoj život, ktorý máš pred sebou máš

Omen

Orajdo,
diagnózy som ti už dávnejšie napísala, aj to, že za to nemôžeš, to znamená, že si si nijakým spôsobom svoje ochorenie nespôsobil sám.
Všetko to, na čo sa sťažuješ, zapadá do schizoafektívnej poruchy, na základe genetiky (aj to nájdeš v mojom príspevku). Lenže presnú diagnózu ti musí určiť tvoj ošetrujúci lekár.

Otázka znie, chceš to riešiť a urobiť maximum na zvrátenie svojho stavu alebo? Ak to prvé, potom máš tieto možnosti:
1. dať sa hospitalizovať;
2. byť úprimný k lekárovi a nič mu nezatajovať;
3. požiadať príslušnú VŠ o prerušenie štúdia zo zdravotných dôvodov;
4. zaplatiť si súdneho znalca z odboru psychiatrie (nájdeš na webe Ministerstva spravodlivosti SR), ktorý ti dokáže skôr určiť dg., zodpovie otázky a navrhne spôsob liečby.

Jedná o genetickú predispozíciu, ale to samo o sebe ešte neznamená, že u daného jedinca sa toto ochorenie spustí. K tomu je potrebné viac faktorov: neúmerný dlhodobý stres, úraz hlavy, niektoré telesné ochorenie, komplikácie počas tehotenstva tvojej mamy, pôrodu...

Nemusíš sa hanbiť, urč si priority a hlavne sa už pohni dopredu, čím skôr sa začneš hýbať, tým skôr máš šancu sa z toho dostať. Si dospelý, svojprávny, je to tvoj život, tvoje zdravie a tvoje rozhodnutie. Od tvojho rozhodnutia závisí, aký bude ďalší tvoj život.

grilda05

Da sa s tymto vobec nejako bojovat a realne nad takouto diagnozou aj vyhrat? Lebo ja osobne som poznala dvoch ludi, ktori zazivali podobne veci a ani jeden z nich nedopadol najlepsie :-( Preto ma to zaujima, ze ci sa da vobec dufat v stastny koniec pre cloveka, ktory niecim podobnym trpi?

pupavka18

Orajdo ..tvoje ,,mimo" nie je to ,, pravé" mimo,

Človek v schizofr.svete je mimo úplne inak, preto si myslím, že nemáš vôbec žiadnu schizku,

Že nereaguješ pohotovo a rýchlo, a niektoré súvislosti nedochádzajú, to nie je mimo..

Škoda, že nemáš, ako ti tu píšu, blízku osobu, čo môžeš toto rozoberať, ale toto si tu už zmienil, že nie..aby okolie nič nevedelo.. v podstate nevie ani mama asi, čo sa vlastne s tebou deje,

Trápenie sa tým znásobiť môže, no kroky podniknúť musíš sám, áno, o to je to ťažšie, že si na to sám,
Nikto sa nenájde v tvojom okolí? Ale ja to chápem, niekomu sa zdôveríš, on ani nebude vedieť, o čo ide, a môže to zobrať ako senzáciu, v sebe neudrží tajomstvo, a miesto pomoci ešte viac trápenia.
Ale ak by sa našla jedna jediná osoba..

Škola: či ti ide,alebo nie, či si schopný pokračovať, alebo

dáš sa v rámci možností do poriadku, keď aj hospitka..naozaj to nie je nič strašné, a tak ,ako píše Merk., glukóza, infúzky ti dajú a pomaličky to pôjde, nám tu môžeš písať... Mobil ti nechajú, neboj, 2 týždne, to je len 14 dní...to prejde rychlo

Teraz niekedy pôjdeš na ten test k psychológovi, si objednaný, pozri dobre dátum.. a potom sa rozhodneš, čo ďalej

Tak aj či ti lieky zaberajú, či chodíš vôbec vonku niekde, ako to je,keď si s kamarátmi

Yasuo

Ahoj ja som mal tiež podobné stavy, len u mňa to bolo spôsobené depresiou a vlastne som mal ten istý problém, že som sa vlastne nedokázal dokopat k žiadnej poriadnej činnosti, strašne pasívny život som v tej dobe mal a nálady boli ako na hojdačke, čiže to si asi rozumieme v tomto :) vlastne postupne tak nejak aj stracas svoje záľuby a tak podobne až kým nezostanes akoby bez ničoho a iba kukáš videá a nič také poriadne nerobíš, ja som potom začal brať lieky a nejako som sa snažil aspoň dačo robiť, začal som cvičiť chodil som aspoň pár krát do týždňa, vlastne sa mi hneď po chvíli ani moc nechcelo ale nejak som sa hoc aj nútil do toho plus mal som pár kamarátok ktoré mali ten istý problém a tým padom som mal dakoho s kým som si rozumel, možno by to aj tebe pomohlo, nemusí to byť nutne niekto kto prežíva presne to isté ale ak by si si našiel niekoho kto by tomu nejak rozumel alebo sa aspoň snažil tomu porozumieť a nespochybňoval by tvoje stavy tak by ti to mohlo pomôcť, mať proste niekoho komu môžeš otvorene hovoriť čo sa ti v hlave deje, neviem či až takú dôveru ku kamarátom máš ale ak by si mal takúto možnosť tak by som to využil, aby si mal aspoň v niekom takú oporu ktorá ti rozumie :))) ale inak dúfam že to bude dobré jedného dňa, raz to musí prejsť, takže moje odporúčania: správna diagnostika a lieky od psychiatra, nejaká osoba ktorej sa môžeš zdôveriť a skúsiť sa niečomu venovať, kľudne len v malej miere aj keď dosť dlho sa bude zdať že to ani nepomáha ale postupom času sa toho takto máš oveľa väčšiu šancu zbaviť ako bez tohoto všetkého, tak teda posielam ti virtuálnu silu a snáď budeš dobrý:))

Mercury

Presne ,ak to je naozaj neznesiteľné daj sa na nejakú dobu hospitalizovať .Dajú ti konské dávky ,utlmia ťa ,vyspis sa . Praktizuj rôzne telesné veci ,ako masaž napr , dotyky ,masturbuj ak máš chut a dá sa ti ,teplé kúpele sprchy, vaňu ,rôzne vône,kúp si nejaké pekné vône do izby alebo olejčeky vrátia ťa to do prítomnosti tieto zmyslové vnemy.A glukózu ,mozog potrebuje cukor na funkciu a vitamíny a minerály,bez toho telo nemôže fungovať,pozri si na internete ake esenciálne živiny potrebuje telo .B6 B12, si kup

orajdo123

Pupavka ano trápim sa kvôli tomu, ale to je to, že neviem do akej miery som mimo ale nechápem bežné veci. Vôbec nerozmýšľam, problém s komunikáciou mám, taký nepokoj v sebe proste. Takto mimo som ešte nebol snáď, úplne spomalený som, bez takého náboja. Cítim v sebe taký vnútorny nepokoj aj. Obdivujem dcéru ako sa z toho dostala, musela byť veľmi silná, bojím sa tej hospitalizácie. Doma by to tiež nechceli a nechápali. Ale ak by to malo pomôcť by som ju bral

pupavka18

Aj podľa mňa NEMÁŠ žiadnu schizofréniu, to by si musel byť mimo úplne inak.. LEN POTREBUJEŠ, ABY to POTVRDIL ODBORNÍK, potom sa ti veľmi ulaví

Ale máš OCDičko teraz silné, okrem iného..že máš schizku, len na to myslíš, googliš.. nutkavé otravné myšlienky, že máš schiz. nevieš sa ich zbaviť, donekonečna v hlave ti to ide

To,že si 14.10 u zubára...to je stres, to mne toto, a to som ,, zdravá" sa mi stávalo par x,

Porucha pozornosti, preto si ,, zamotaný" , treba v tom teste u psychológa sa nezamerať len na schizku, tou si veľmi ,,zaneprázdnený", ale tiež na poruchy pozornosti

Hlasy máš zo stresu..ten výlet do VT si posr.to je jasné, čiže vieš, že žiadny alkohol v budúcnosti, teraz len, ako sa z toho dostať, tak ako marihuana spúšťa schizku, tak u teba alkohol vyvolal a obnovil tieto stavy,

Tiež, či máš od malička nejaké problémy, porozprávať s mamou najlepšie, bez podpory v tvojom veku je to ťažké, by mohlo byť všetko menej ťažké, keby si sám netrápil

Ale ako píše Merkury, sám musíš pracovať na sebe, aspoň magnézko,omegu 3, ženšeň kúp, si oslabený veľmi trápením, beznádejou, a ideš v tom sám

No ja by som dala prerušenie štúdia...dala sa do kopy,aj za cenu ísť na hospitalizáciu, aj liečenie, zmena prostredia ti veľmi pomôže,

Na okolie sa doslova vykašli, musíš na seba pozerať, život je pred tebou

Moja dcéra v takom veku ako ty, tiež stratila aj ja veľa známych, lebo..hospitky na psychine.. kašlem na to, zdravie je prednejšie, dali sme sa na podnikanie a šťastie sa usmialo na nás, sme sa rozbehli

Schudla a našla priateľa, ďalšie šťastie, treba začať u seba, život bez stresu, liečenie, spánok,strava, črevo s mozgom súvisí, pravidelnosť, aj u teba, tým poruchu pozornosti znížiš, zaviesť si poriadok do života

Dcére som veľmi pomáhala, finančne
veľa..doplnky prírodné k liekom, dovolenky mimo bydliska, zmena prostredia pomáhala veľmi, a vznikla nádej, že raz snáď..

Napriek tomu minulý rok musela ísť na liečenie, lebo hlasy po 3 rokoch sa prihlásili, desy a hukot v hlave, zmätenosť a znovu schizofrenické príznaky, bola mimo...celé telo v indispozícii, agresívne sklony, lebo v hlave hrôzy išli, telo bolelo... dobrovoľne išla, 1.x v živote, prišla ako nový človek, ideme s minimom liekov, 1x v týždni lieky neberie...čo ako psychiatrička nevie o tom

Chodí cvičiť do fitka, s osobnou trénerkou v jej veku, lebo má fóbie,že každý pozerá.. mimo bydliska tiež, lebo tu doma tiež - každý pozerá, aj keď je to blbosť,

Dni ma vyplnené, zmysluplné, budúcnosť je pre ňu svetlá,
Ale bolo tak, že mala ísť do ústavu..tvoj stav proti jej stavu je nezrovnatelný (keby som ju nechala tak, skončí v ústave, ale odmalička som psychicky veľmi odolná)treba aj proti bolesti duše vstať, odraziť sa z dna a ísť ďalej, nájsť v diaľke svetielko