Som dospelá, bez práce a pod neustálim dohľadom rodičov...

Príspevok v téme: Som dospelá, bez práce a pod neustálim dohľadom rodičov...
AyameSenpai

Ahojte chcem sa vás opýtať mal niekto problém si nájsť prácu roky? V roku 2016 som skončila strednú(odbor s maturitou podobné ako obchodná akadémia) išla som na VŠ po prvom semestri som odišla, ale išla som hneď na PN(školu som opustila lebo ma nebavila). Ale od 12 rokov sa liečim na epilepsiu(a áno párkrát som mala záchvat kde som odpadla ale nie je to na dennom poriadku. Stane sa to raz za čas.) A tiež mám sklerózu multiplex od 18tky, ale dá sa s ňou žiť nie som imobilná. No problém je že od marca 2017 som doma. A neviem si nájsť „žiadnu“ prácu. Absolventov a ešte k tomu ZŤP nik nechce. Ako ozvali sa mi napr. s nejakých poisťovní aby som núkala produkty ale na to ja nie som, aby som predávala nejaký tovar alebo služby. Podľa doktorov môžem robiť max. tak niekde v administratíve. Ale tak v teplúčku by chceli robiť viacerí. A k tomu nemám žiadne skúsenosti. Žijem na dedine tu je to bez šance a v meste neďaleko nie su žiadne také ponuky ktoré by mi vyhovovali. Keď som doktorke povedala že budem robiť čašníčku alebo predavačku tak mi povedala že to určite nie. Lebo aj keď sa to nezdá že vraj to je fyzická práca a tu ja robiť nemôžem. Takže okrem tej administratívií nemôžem nič iné robiť. Som na čiastočnom invalidnom dôchodku. Nejaký príjem mám ale nie je to niečo z čoho by som sama vyžila(bohužiaľ). Ale moji rodičia mi nič nedovolia. Nikde ma nechcú samu pustiť vždy musím byť s niekým. Raz max dva krát za rok sa stretnem s kamarátmi zo ZŠ(na SŠ som kamarátov nemala a s tými s VŠ už nie som v kontakte) a to keď idem s nimi von musím povedať rodičom kde idem a s kým idem(a to mám 23). Som zúfala držia ma doma. Otec mi jasne povedal že ma nikde nepustí samu(mama to isté) jedine že si nájdem kamarátku( z mesta alebo dediny kde žijem) ktorá bude tiež chorá(takto) a že keď sa mi niečo stane aby mi mal kto pomôcť. Ale naozaj si nemienim vyvesiť inzerát na internet s týmto. Tiež mi povedal že on by tiež radšej bol niekde v spoločnosti miesto toho je so mnou doma lebo nemôžem byť sama vždy musí byť niekto so mnou. Je tiež na invalidnom dôchodku a nevie si nájsť robotu(má 50+ a nevedel si ju nájsť ani keď som bola na SŠ), takže jemu úplne vyhovuje že si neviem nájsť robotu. Podľa neho by som ani nemala robiť.(že určite nemôžem robiť sama lebo ak ma vyvalí v robote tak umriem lebo mi nik nepomôže). Takže...robotu si nájsť neviem lebo v mojom obore „žiadna nie je, tam kde žijem“ v inom meste si ju hľadať nemôžem(nedovolia mi to strašne mi kontrolujú/organizujú život). A odsťahovať sa nemôžem za prácou lebo by som nemala z čoho žiť a rodičia mi to striktne zakázali. Áno ja viem mám 23 som dospelá a chorá ale okrem neurologických ochorení(nie su najľahšie ale ľudia s nimi žijú či už s niekým alebo samy) ale okrem toho mávam aj depresie vďaka rodičom. Nič mi nedovolia urobiť samej strašne ma kontrolujú či chcem alebo nie všetko sa snažia robiť za mňa a len mi dokázať že sama by som neprežila. Neviem čo už mám robiť. Prácu si nájsť neviem a žiť svoj život tiež nemôžem. Viem že najlepšie by bolo sa odsťahovať za prácou niekde inde, ale proste nemôžem a nezáleží na tom ako som stará. Keď som rodičom povedala že do 30tky sa od nich odsťahujem tak začali hneď byť naštvaní(hysterický) že kam by som chcela ísť a že ja byť sama nemôžem. Keď som povedala že do smrti s nimi nebudem tak otec len povedal že budem(lebo sama byť nemôžem) a keď som mu povedala že raz keď umrú tak čo bude a povedal že to sa bude riešiť neskôr, ale že sama by som sa nedožila ani 30tky. Viete mi poradiť čo robiť? Je nejaká šanca? Dokonca nemám ani priateľa(ešte som ani nemala viem že je to blbé v tomto veku a v tejto dobe, ale ako by som mohla mať keď nikde nemôžem poriadne chodiť a o všetkom ich musím informovať? Chcem to zmeniť chcem robiť, chcem žiť, ale nič nemôžem viete mi nejako poradiť, lebo už začínam premýšľať aj o samovražde...(nie som blázon ale....v tejto situácií) to že nič nemôžem urobiť sama je frustrujúce a psychicky ma to ničí. Nemôžem ísť ani k psychológovii/psychiatrovi, lebo to nedovolia že na čo by som tam chodila a musela by som všetko zreferovať o čom sme sa bavili(mamina je zdravotná sestra a pozná ich takže neverím ani tým doktorom že by neporušili v tomto prípad lekárske tajomstvo). Mama stále so mnou chodí aj k doktorom ako s 10 ročnou. A pritom som schopná chodiť tam aj sama. O všetkom rozhodujú za mňa. Viete mi poradiť ako z tohto kruhu von?....
Bolo to dosť dlhé a za to sa ospravedlňujem ale nevedela som ako to skrátiť....ak ste to dočítali do konca tak ďakujem... :)

neznamy1986

AyameSenpai: Tak stav po DMO (vďaka čomu sa rýchlo unavím, mam problém s tempom aké sa požaduje, sústredením a pod. veci)... Taktiež mam aj urologické problémy (neustale obiehanie na malú v noci) s čím súvisi dosť problematické spanie.... A tiež mam neviem jak to nazvať diagnoza atd - že vôbec neviem reagovať v konfliktoch vdaka čomu som nakoniec kurz SBS čo mam realne nevyužil (aby som to vysvetlil na príklade (bolo toho viac ale toto je ilustračný príklad): zažil som raz take, že na vlakovej stanici jeden Róm robil na mňa nátlak - nech mu požičam nejaku väčšiu sumu a nevedel som radikalne dupnuť a poslať ho niekde, len som to asi hodinu počuval (a neboj sa nič som mu nedal)....... Čiže neviem si predstaviť, žeby som niečo stražil, a niekto o hlavu vyšší odomňa by prišiel s tym že ,,co chceš do p**či" (jak sa poznam by som sa od strachu zosral)... A zažil som aj take veci, že som skušal brigadovať v hypermarketoch v Prahe čo som nezvladal ani fyzicky ani psychicky (dokladať tovar, umývať hypermarket (tam bol problem s rýchlosťou)) alebo aj take som skušal, že opravovať údaje registrovaných zákazniikov v špeciálnom hypermarkete a nič ine som nepočuval len ,,na to že jsi mněl strojopis si strašne pomalej" a druhý deň - ,,tu si mal chybu, tam si mal chybu.... ty bohužiaľ nie si vhodný pre túto pozíciu"......... Fungujem na čiastočnom dôchodku a privyrábam si písaním člankov.....Ohladom programovania atd mam aj jeden príslub niečoho ale zatial je to len prísľub (poučenie vhodne aj pre teba - prísľub ber ako niečo neurčite, dôvod na radosť je až jak sa ukaže že to funguje).... Popri tom sa snažim učiť (a aj na forach reakcie boli rôzne - od takych doslova odhovaračskych po povzdbudujúce (napr. jeden čo sa živí programovaním vysvetloval, že nič si netreba robiť s ťažkych začiatkov, že on napr. na prvom ročniku strednej prepadal, že nevedel ani taketo veci čo ja už teraz viem - no neskôr sa do toho dostal a teraz sa tým živí)

swistica

Carie - vobec nesuhlasim s tym, co si napisiala o Exceli. Excel totiz nie je len vyfarbenie rozvrhu hodin a dovolim si tvrdit, ze s Excelom realne dokaze pracovat len velmi malo ludi. Excel su hlavne funkcie a makra. Takze ak by zadavatelka temy vedela Excel na pokrocilej urovni + nejaky ten cudzi jazyk ma sancu.
Zakladatekla temy - skus si pozriet kurzy na udemy . com, pripadne si vygoogli lektora Viliama Surinu. Odtial by si sa mohla odrazit.

AyameSenpai

Carie a čo je podľa teba to poriadne vzdelanie?? Či iba keď má človek VŠ? To je poriadne? Ale chudák ktorí má iba maturitu je nič? Nehľadám si prácu iba tu na dedine. Ale už som to písala x krát nemôžem sa len tak ľahko odsťahovať...ako sa to dá zdravým ľuďom(ale toto zdravý človek nepochopí) A VŠ na jednu som chodila a neuveríš bola to informatika, ale nebavilo ma to nie som ten typ na IT. A VŠ čo má zmysel? To mám ísť študovať techniku? Matika nikdy nebola moja silná stránka(nie každý je v matike dobrý) a na čo tam mám byť keď aj tak nebudem tomu rozumieť lebo nie som technický typ. A čo mám ísť ako študovať ? Blbú sociálnu prácu čo každý študuje a je mu to na dve veci. Mám študovať nezmyselné odbory z ktorými tiež nemám šancu sa uplatniť? Nie každý má v pláne si urobiť VŠ(aký má význam byť ne nejakej výške kde ledva človek prelieza alebo každý rok opakuje predmety? Na čo to je aj tak nebude vedieť poriadne čo vyštudoval, pracovať v tom nebude vedieť v danom odbore...ale bude mať titul...to je to najdôležitejšie) naozaj nemám v pláne študovať niečo len preto aby som mala VŠ. Ale som zabudla že pre ľudí ktorí v dnešnej dobe nemajú VŠ(aj keď totálne nezmyselný odbor ale majú) sa díva ako na niečo menej... Milá Carie nie som lenivá a ani neschopná, ale nemienim ďalších 5 rokov byť na VŠ keď viem že technika nie je pre mňa ani medicína a právo si nemyslím že má veľký význam v dnešnej dobe študovať keď toľko absolventov končí v tescu atď. Tak čo ako má význam tu ??? Na Slovensku....študovať? ČO? Na Slovensku je toľko VŠ ale 90% z nich je k ničomu(viac menej) alebo skôr tie obory tam. Takže ja pracovať chcem ale znova hovorím že sa nemienim sťahovať lebo nemôžem. Keď je človek chorí tak to nejde tak ľahko ako pri vás zdravých. Keby som sa mohla do pekla odsťahovať odídem už dávno. Keby som zdravá išla by som aspoň na pár rokov do zahraničia....!

Carie

Treba byt realista. Ked si spravis kurz na Excel tak ani s nim si pracu nenajdes. Pokial nemas poriadne vzdelanie a nevies nieco extra co ini nie tak si tazko pracu najdes a hlavne ak hladas len u vas na dedine a v blizkom okoli. Mohla by si si radsej zacat robit VS ale taky smer co ma buducnost a zaroven ta bude aspon trochu bavit. Aj ked tebe aj to bude asi zbytocne, kedze odmietas sa za pracou prestahovat a vo vasej dedine nenajdes pracu ani s VS. Jedine ze by si studovala IT a robila potom programatorku, to najdes pracu aj z domu, ale musis byt dobra. Alebo 3D grafiku. Poznam mladu zenu co studuje IT a sice je to pre nu tazke, ale bojuje, uci sa kazdy den a zatial to zvlada. Musis byt nieco extra aby si si dokazala najst pracu. A s Excelom nic extra nebudes, to vie aspon ciastocne kazdy druhy.

AyameSenpai

neznamy1986 ďakujem a prajem veľa šťastia aj tebe :) (a ak sa smiem opýtať čo ti je? nemusíš odpovedať na to ak nechceš :) )

neznamy1986

AyameSenpai: Ja na to idem podobnou cestou ako ty - zas robím nejake kurzy ohladom tvorby www z pohodlia domova... Neni to síce jednoduche ale tak nemam z čoho vyberať (a hlavne mam 33 rokov, konečne by som chcvel z domu vypadnúť - lebo je to také dosť ubjajúce a ako som písal neni to síce u mňa až taký extrém ako u teba, ale rozhodne to idealne není)...

Fakt prajem čo najpevnejšie nervy (ak by som bol pri tebe, podaroval by som aj nejake to objatie ;) )

AyameSenpai

neznamy1986 ďakujem, rozhodla som sa že si urobím rekvalifikačný kurz(excel), ale budem si ho musieť asi aj zaplatiť, lebo na UP znova nepôjdem bo ma znova pošlú do kelu(s tým že mi prácu nenájdu...) a určite by som nesplnila podmienky na to aby mi ho preplatili a aby som tam mohla byť....