Divia sa že mladí nemajú deti...

Príspevok v téme: Divia sa že mladí nemajú deti...
prihlasenie4545

V spravách to býva že mladí nechcú deti a že populácia starne...
A divia že nevedia dôvod prečo...

Tak ja vám poviem prečo...celý systém finančne ničí mladých pracujúcich ľudí a dobrý plat (alebo príjem) má len:

- malé percento tých najviac talentovaných, najviac šikovných (pričom veľká časť z nich aj tak utečie preč do zahraničia)
- zopár zbohatlíkov s povolaním syn
- nejaké percento kriminálnikov a podvodníkov, mafiánov + štruktúry ktoré sú priamo napojené na štát a oficiálne organizácie
- nejakí šikovní podnikatelia, ktorých je tiež málo (z ktorých veľa má konexie na predchádzajúcu uvedenú skupinu ľudí)

... zvyšok ľudí musí žiť od výplaty k výplate so žiadnym výhľadom do budúcnosti, so žiadnou možnosťou na postup... a potom sa budú diviť že prečo mladí nechcú mať deti.. Hypotéky sú drahé, nájmy sú drahé, život je DRAHÝ! Kde tie ich deti budú vychovávať? V stane pod mostom??

A či sa má kadžý stať programátorom? A či manážérom? Každý sa musí stať riaditeľom aby mal dobrý príjem? Zmiznú všetky problémy keď zrazu každý bude študovať právo a medicínu? Kto bude robiť "podradné" práce... štatisticky väčšina ľudí musí práve tieto práce robiť, lebo tam je najviac potreba... iné "vyššie" pozície sú tiež potrebné ale je ich len malé percento...

Alebo nech majú deti len tí čo v tých 20% šikovných riaditeľov, ale ich deti nebudú potom chcieť robiť tie práce...

Buď nech sa zvýši životná úroveň pre "obyčajných" ľudí alebo nech potom držia huby keď sa im nechce platiť...

Bubo90

Áno uznávam že treba 2 premenné.
1. mať dobrý plat - byť šikovný a snažiť sa - to sa dá ovplyvniť
2. mať dobrých rodičov a vychádzať s nimi.

robo78555

bubo90: znova.. tvoj postup je skor rarita a nie standardom pre kohokolvek. vobec neplati pre ludi, co idu na vysku. a takisto ta vyplata. dnes je fakt uplne jednoduche mat vyplatu v dvadsiatich 900€. poznam kopec mladych, ktory od puberty chodia po brigadach, pracovat chcu. a k takej vyplate sa nedopracoval ziaden z nich. ze si vtedy zarabal dobre? dnes ked je pretlak na pracovnom trhu nemas rovnake moznosti.. uz u nas robia ukrajinci, rumuni, buhlhari. dat 18-20 rocnemu 900€ v cistom? po celom slovensku? ale no tak.. ked mas 600-700 tak si uz na tom dobre. nehovoriac, ze ak byvas u rodicov, tak vacsinu nieco prispievas na reziu. co byva 100-150 mesacne. strava, nevyhnutne naklady a uz mas z tych 700 nejakych 300 eur. a z takych penazi splatis hypoteku. ale za 15-20 rokov. tvoj postup je jednoducho naozaj vseobecne neaplikovatelny. mal si vo svojom zivote/postupe mnoho premennych, ktore sa uz nedaju zopakovat. nezopakoval by si ich ani ty sam, keby si teraz ostal bvat u rodicov. to je ako sa chvalit ze mam na ucte milion, lebo som vyhral v sportke. porozpravame sa, ked budes mat deti. ak to vobec stihnes.. dovtedy je tato debata irelevantna.

golias

bubo90
Ty píšeš, ako keby okrem Teba nikto iný nebrigádoval ani nepracoval. Ja som nemal šťastie na takých rodičov, ako máš Ty, takže po skončení školy bolo pre mňa vykúpením, keď som sa odsťahoval do podnájmu. Keď si žil u rodičov mal si to ľahšie a verím, že sa Ti hypotéka ľahko splácala, keďže si žiadne iné výdavky nemal. Ale nie každý má také šťastie.

Bubo90

Spoločnú hypotéku nikdy !
70% párov sa rozvádza a to len prichádza boj o majetok. A k tomu ešte nesplatený.
Len nedávno dozadu tu boli takéto 2 témy že čo teraz robiť...
Najhoršie možné rozhodnutie.

Helena0000

Bubo90 ja som tiež takto kedysi rozmýšľala, že najskôr byt a až potom rodina, ale takýmto štýlom by som mala dieťa v 35-40ke. A nakoniec to dopadlo tak, že sme s manželom bývali v prenájme a to aj v dobe, keď sa nám narodilo dieťa. A tiež nám každý hovoril, aký sme hlúpi, robiť si dieťa, keď nemáme kde bývať. A vidíš. Aj tak sa dá. Dnes už bývame vo svojom, hypotéku sme si museli vziať a splácať ju budeme ešte 10 rokov. Radšej bývať v prenájme a mať šťastnú rodinu, ak ju samozrejme chcem, ako čakať na to, kým budem mať vlastné bývanie. To by sa totiž ani nemuselo stať a mne by utiekol život pomedzi prsty.

Bubo90

robo7855 Ja som mal v 22 rokoch našetrenych tých 20 tisíc a to nemám žiadnych bohatých rodičov a nikto mi nič nedal. Na VŠ som nechodil ale hneď do roboty. Zarábal som vtedy 900 v čistom a býval u rodičov a odkladal. Od 15-tich brigády.
Ja mám 28 a hypotéku už mám splatenú, od cca 25 bývam sám.
Rodinu nemám ale plánujem určite. Toľko k tvojim otázkam, ja som spokojný a nič by som nespravil inak.

robo7855

bubo90: skus prosim ta uverejnovat VSEOBECNE aplikovatelne informacie. ako ma dnes 20 rocny clovek disponovat 15.000 eurami? tolko je totiz potrebnych 20%, aby si dostal hypoteku na nejakych 75 tis. na byt. nieto, ked este chodi na vysoku skolu. za dalsie.. hypoteka je na nejakych 10-15 rokov. takze do svojho sa mam akoze prestahovat v 35-40tich hej? tak to jedine, ze nechces, nemas rodinu. lebo v 35tich budes mat sice byt zadarmo ako hovoris. ale ostanes na ocot a sam. ale vo svojom no. alebo byvas 10 rokov s manzelkou a dietatom u rodicov. fakt zdrava predstava.. a sam pises, ze ked si platil hypoteku, tak to bolo horsie. cize davas za pravdu nam ostatnym, ktori sa po dvadsiatke osamostatnili, zalozili rodiny a splacaju hypo dodnes.
mas rodinu? budes mat vobec deti? lebo podla toho co pises, tak nechas tie tvoje splatene byty asi nejakej charite. ale sak easy :) mnohi ostatni stihli to co ty aj s rodinou. trocha sa natrapili, ale v styridsiatke mozu zacat dalsiu etapu zivota. ale ak nechces deti, tak ok. pre ludi co chcu, je tvoj plan/navrh irelevantny..

Bubo90

Ovecky, chorá si akurát ty, presne som chcel napísať že ani ženy nemajú pre takéto niečo pochopenie ale nechcel som... No trafená hus zagágala.
Mám pekný návod ktorý funguje ale je to pre ženu choré... Lebo žena chce hneď hotového muža čo má auto a byt...

Ja ti len prezradím že tu sa nejedná o splácanie hypotéky na 20-30 rokov ale keď je niekto šikovný tak na 5-6.
Podstata je celá v tom že keď bývaš u rodičov, máš malé náklady na život a keď lepšie zarobíš dokážeš ušetriť aj 700€ mesačne. Tieto peniaze sa potom vkladajú ako mimoriadne splátky do hypotéky. Ja som splatil 15 ročnú hypotéku za 6 rokov.
Ale áno je to choré, lepšie bývať celý život v podnájme.

Linda112

Courier zisti si, kto je to troll. Ja nepíšem, že klameš, viem, že kuriéri majú celkom dobré platy. Ale zase sme pri tom istom - nemôžeme byť všetci kuriéri, však? Niekto nemá vodičák, druhý ho zase má, ale bojí sa jazdiť. A takto je to so všetkým. Ja som len chcela napísať, že manuálne pracujúci človek zarobí strašne málo a bohužiaľ sa z toho nedá vyžiť dôstojne.

Courier

Linda1227, mam vazny vztah s kolegynou. Ona zaraba tiez tak ako ja. Byvame spolu u mna. Takze mame akoby prijem 2.400,- eur, ale mame zatial oddelene ucty a ona vacsinou kupuje potraviny.
A nie som troll, trollovia pisu nieco co je nepravdive, ergo je to aj nemozne, ale co je nepravdive na plate kuriera 1.200 eur? Vsak si pozri inzeraty nejakej kurierskej firmy. A to som este nehovoril o odmenach, tie som tam nezapocital.
Vsak pod pracovat medzi nas, ked mas 650. Staci ti iba B vodicak a chut do prace.