Prečo všetci riešia gramatiku?

Príspevok v téme: Prečo všetci riešia gramatiku?
gramatikask

Krásne ránko prajem,
vopred sa ospravedlňujem ak sa Vám táto téma bude zdať zbytočná, rozhodne nechcem spamovať fórum hlúposťami, ale všimla som si, že v poslednom čase sa rozmohol akýsi "kult gramatiky". Všetci riešia gramatiku a úplne všade, aj tu na fóre aj na facebooku. Sem-tam sa predsa stane, že človek urobí chybu, ale robiť si srandu a zámerne upozorňovať na gramatické chyby? To už ľudia naozaj nemajú čo na práci, to sa tak nudia? Čo tým sledujú, že druhých takto ponižujú? Mne osobne sa to tiež stalo, písala som akýsi status na fb a urobila som malú gramatickú chybičku, hneď sa toho ľudia chytili a začali si robiť srandu, dokonca tam jedna napísala, citujem "Ľudia s nízkym IQ majú často problémy s gramatikou". Je toto normálne? Jasné, že človek by mal ovládať svoju reč a tiež gramatiku, ale mám veľa spolužiakov zo školy ktorým tá gramatika moc nešla a napriek tomu sú úspešní. Mne zasa nikdy nešla matematika a fyzika, a čo? Som snáď preto hlúpa? Aký máte na to názor?

zrusmeIPSILONI

Oddnes píšem dopiti len s gramatyckimy chibamy abi som financne nepodporoval ľudí čo ma chcú buzerovat s gramatikow.

SofiaElla

Gramatika je základná vedomosť, hoci každý sa môže dopustiť hrúbky. Skôr si myslím, že ľuďom udrie do očí niečo ako: výťaz, všymli si, anonim, neiako.. a tak podobne
To sú už strašné chyby, ktoré si človek všimne a možno to "nesprávne" okomentuje, ale určite to myslí dobre.

ozoon111

Slovaci podlahli knihomolstvu, co taky indian zijuci kdesi v Brazilskom pralese mimo civilizaciu, zije si stastny bezstarostny a zdravy zivot , pokial k nemu nepride nejaky ten knihomol a neznici mu vsetko.

jeanValjean

V písomnom styku je obrovský priestor pre fantáziu.Gramatika je možno pár %k dobru resp.k exaktnosti,ak zoberieme na porovnanie iné jazyky napr.Ang.tak sme na tom o desiatky %lepšie.

Omen

@ Gramattik, zaplatil si tou najkrajšou a najvzácnejšou mincou - poďakoval si. : )

Povedať/vysloviť (skúšať nachytať niekoho) to môžeš, ale napísať sa to NEDÁ, prečo sa to nedá, som ti napísala už minule ( sú to HOMONYMÁ a tie nemajú SPOLOČNÝ tvar množného čísla!).
"Nad hladinou rybníka, na ktorom bol vír, preletel výr. Potom oba v.ri zmizli."
- toto nemá nič spoločné s gramatikou, ale so štylistikou a pravopisom!

Tak ti to opravím: Výr priletel nad hladinu rybníka, nad ktorým krúžil vír. Po chvíli výr odletel a zmizol aj vír.

- To isté platí aj pre "vili/vyli" a ďalšie homonymá (rovnozvučné slová), takže to skúšaj inde. : D

- "... inak by tie studovane jazykovedne ustavy mohli zavriet, kedze nevedia vyjst v ustrety beznym rozhovorom ludi." Máš to celé pomýlené - Jazykovedný ústav Ľ. Štúra SAV tu nie je od toho, aby "vychádzal v ústretí bežným rozhovorom ľudí", on plní iné funkcie: www.sav.sk

@ Bohatier, ahoj, ty si to pochopil! : )

Defcon

Pravopis rodneho jazyka nie je chobotina. Je to zakladna vseobecna vedomost. To radsej nevediet naco sluzi na wecku splachovanie. Samozrejme, ti hlupejsi budu vzdy tvrdit, ze pravopis je zbytocnost, ale to je len ospravedlnovanie vlastnej nevzdelanosti. Co uz, pred 200 rokmi nevedeli namornici , ze si maju utierat zadok po velkej potrebe a tiez to povazovali za zbytocnost

Diktatik

Ja si myslim, ze par bIbcov v jazykovednom ystave sa zivi tym, ze vymysla bIbe pravidla, aby mali na vyplaty. Tato institucia je v porovnani s existenciou nasho jazyka iba velmi kratkodoba a ludia nikdy nemali problem sa dohovorit, cize uplna zbytocnost a bez nej by sme kludne existovali stylom pis tak, aby ostatni rozumeli. Co nerozumiete napr. na slovach riba, richli, hrizt, bilina, midlo a pod.? Vidite, aka umela zbytocnost to je? Ja mam vynikajucu vizualnu pamat a strasne vela citam a ucitelov slovenciny vzdy sraIo, ze neovladam vybrane slova, vetne cleny, spisovatelov a podobne chobotiny, ale diktaty som pisal na same 1 ako jediny z triedy, lebo som.mal v pamati ulozene slova a ked som napisal zle y-i, hned sa mi to s tym bilo. Ked niekto neovlada gramatiku, alias umelo clovekom nieco vytvorene, je to to iste, ako keby ste ludom vycitali, ze nevedia cudzi jazyk, ze sa nevyznaju v technike, ze nepoznaju pravo atd. Jednoducho ludia maju rozne nadanie a schopnosti a ked niekto neovlada gramatiku, tak to neznamena, ze je hIupy. Kolki z vas maju milych, laskavych starych rodicov, ktori by nevedeli napisat spravne jednu vetu a chcete povedat, ze su menejcenni, hIupi...? Ach boze, mali by ste sa velmi hlboko zamysliet ti, ktori odsudzujete inych za absolutne, pre zivot nepodstatne bIbosti!!!