Prečo všetci riešia gramatiku?

Príspevok v téme: Prečo všetci riešia gramatiku?
gramatikask

Krásne ránko prajem,
vopred sa ospravedlňujem ak sa Vám táto téma bude zdať zbytočná, rozhodne nechcem spamovať fórum hlúposťami, ale všimla som si, že v poslednom čase sa rozmohol akýsi "kult gramatiky". Všetci riešia gramatiku a úplne všade, aj tu na fóre aj na facebooku. Sem-tam sa predsa stane, že človek urobí chybu, ale robiť si srandu a zámerne upozorňovať na gramatické chyby? To už ľudia naozaj nemajú čo na práci, to sa tak nudia? Čo tým sledujú, že druhých takto ponižujú? Mne osobne sa to tiež stalo, písala som akýsi status na fb a urobila som malú gramatickú chybičku, hneď sa toho ľudia chytili a začali si robiť srandu, dokonca tam jedna napísala, citujem "Ľudia s nízkym IQ majú často problémy s gramatikou". Je toto normálne? Jasné, že človek by mal ovládať svoju reč a tiež gramatiku, ale mám veľa spolužiakov zo školy ktorým tá gramatika moc nešla a napriek tomu sú úspešní. Mne zasa nikdy nešla matematika a fyzika, a čo? Som snáď preto hlúpa? Aký máte na to názor?

uuleuskauu

Dolezity je obsah prispevku a ten by sa mal riesit na fore. Toto nie su skolske diktaty. Riesit gramatiku patri do skoly na diktaty a nie na forum. Mimochodom, kolki bezdomovci vedeli pisat aj na pocitacovej klavesnici desiatimi prstami, aj gramatiku vedeli pomerne slusne a teraz maju pre omrzliny amputovane ruky a zomieraju od hladu, lebo ich nema kto nakrmit? O tomto sa nikde nepise, o tom media neinformuju. Za cisty register trestov omrzliny a amputacia koncatin. Taka je realita. Ale ked niekto najde v kontajneri stena a zachrani ho, tak 20 minut zo spravodajskej relacie musi byt venovanych prispevku o zachrane stenata, najubohejsieho tvora na celej zemeguli. Keby v tom kontajneri lezal bezdomovec s amputovanymi rukami a nohami, nikto by ho nezachranil a spravodajstvo by o nom urcite nebolo. Ked sa bezdomovcovi toci hlava od hladu, hned si kazdy mysli, ze je opily. Ked niekto zobre, hned si kazdy mysli, ze nechce pracovat. Prace je dost, ale len na nocne zmeny a kto tie nocne nemoze robit, ten je odsudeny skoncit na ulici a tam plakat, preco nemoze byt vo väzeni. Hlavne, ze treba zachranovat ubohe steniatka a ubohe maciatka. Nikto tak nemanipuluje verejnu mienku ako spravodajske relacie. Neinformuju, o com je realita a o com je skutocny zivot. Vyvolavat sucit so stenatami a nenavist voci ludom, vyvolavat v ludoch falosnu predstavu, ze nejake stena je viac ako clovek. Je to na zaplakanie. Na ulici same sklonene hlavy a pozeranie do mobilov. Som krestanka, ale nepaci sa mi, ked farari v kostoloch vyhlasuju, aby ludia nedavali zobrakom peniaze. Ale takemu zobrakovi staci jeden clovek denne, ktory mu da napriklad jedno Euro a moze si ist kupit rozok, aby nezomrel od hladu. On nepotrebuje za peniaze od ludi pit alkohol a fajcit. On chce len prezit. A bez jedla sa prezit neda. Bez dlznov a bez mäkcenov sa prezit da. Aj tento prispevok sa napisat dal. Mozte ma zan ukamenovat. Lebo som nedala dlzne a mäkcene. Nechcelo sa mi ich tam dat, tak som ich nedala, lebo sa mi bez nich lahsie pise. Ked raz budem mat na ulici amputovane ruky, mrznut tam a zomierat od hladu, curat a srat si do vlastnych nohavic s rozkladajucou sa menstruacnou krvou, mrznut v premocenych topankach spinava a smradlava, ale s cistym registrom trestov a pozerat sa, ako je ludom stena prednejsie ako clovek, potom sem uz nenapisem nic.

gramatikask

Uuufiz a čo tie chyby o ktoré som Ťa prosila, aby si mi ich ukázal/ukázala? Ja sa rada poučím, aby som ich už neopakovala.

gramatikask

analfabet - človek, ktorý nevie čítať ani písať. Nie človek, ktorý vie čítať a písať aj keď s chybami :D Sám nevieš čo to slovo znamená, radšej si to predtým, než niečo napíšeš, preštuduj.

Uuufiz

Lebo to pri niektorych veciach tak udrie do oci az to zaboli. Naco si potom chodila x rokov do skoly, ked si sa tam nenaucila ani poriadne pisat? Ano, kazdy robi chyby, ano, kazdy zabuda, ale trosku sa treba snazit a nie este nadavat ludom, ktori ta upozornia, ze upadas a mas si dat na tie chyby pozor, aby bol z teba lepsi clovek. Hned kvoli tomu robit psychologicky profil ludom hoci si psychologiu nestudoval a nevies poriadne ani po slovensky? Ak nevies poriadne po slovensky nepis status na FB, nepis do verejnych medii, lebo si predstav, ze takto by pisali vsetci novinari a ludia by to museli citat. Inak povedane, vsetci, ktori chcu niekam pisat by sa mali minimalne snazit pisat po slovensky a nie sa este rozculovat, ak ich na to niekto upozorni. Kritika z teba ma robit lepsieho cloveka, ked sa jej branis, upadas a vsetci, ktori s tebou budu suhlasit ti v upadku pomahaju. Pre teba je to, ale pohodlnnejsie a prijemnejsie, lebo ti hladkaju ego a hovoria ti v podstate, ze nie si sprosta a je v poriadku byt sprosty, ved aj my sme, budne vsetci sprosti, ved aj tak si to o nas uz vsetci myslia. Chapes? Ked ta niekto upozornil na chybu, mala si mu podakovat, ospravedlnit sa, status zmazat a napisat novy, pravopisne spravny.
Ty si urobila co? Zalozila si o tom temu na fore, opat pravopisne nespravnu, kde ta ludia uchlacholia a ti, ktori nie, do tych sa pustis. To je riesenie dobre k comu?
Vypoveda to o tom, ze si analfabet, lebo nevies pisat, ale aj o tom, ze si nevyspely jedinec, ktory nevie prijimat kritiku k vlastnemu rozvoju.

LenNieJa

smutna_som Ty si choď svoje rozumy rozdávať inde, v prvom rade by sa mal človek správať k človeku s empatiou a ľudskosťou a až potom riešiť nejakú gramatiku či pravopis. Sú dôležitejšie veci na svete než vyhľadávanie, zámerné vyhľadávanie a upozorňovanie na pravopisn chyby. Chorá doba, chorí ľudia.